Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Регламент (ЄС) 2026/261 Європейського Парламенту та Ради від 26 січня 2026 року про поступову відмову від імпорту російського природного газу та підготовку до припинення імпорту російської нафти, покращення моніторингу потенційної енергетичної залежності та внесення змін до Регламенту (ЄС) 2017/1938

Ось розбивка Регламенту (ЄС) 2026/261:

**1. Суть акту:**

Цей регламент має на меті усунути залежність ЄС від російського природного газу та підготуватися до поступової відмови від імпорту російської нафти. Він встановлює поетапну заборону на імпорт природного газу з Росії, визначає правила моніторингу та впровадження цієї заборони, а також посилює оцінку безпеки енергопостачання ЄС. Регламент розглядає ризики, пов’язані з покладанням на Росію як постачальника енергії, враховуючи її історію використання енергії як політичного інструменту.

**2. Структура та основні положення:**

Регламент складається з шести розділів, що охоплюють загальні положення, заборону на імпорт російського природного газу, попередню авторизацію та обмін інформацією, національні плани диверсифікації, моніторинг безпеки газопостачання та заключні положення.

* **Розділ I (Загальні положення):** Визначає сферу застосування та ключові терміни, такі як “природний газ”, “ЗПГ”, “довгостроковий контракт на постачання” та “країна видобутку”.
* **Розділ II (Поетапна заборона на імпорт природного газу з Російської Федерації):**
* Стаття 3 встановлює основну заборону на імпорт природного газу (як трубопровідного газу, так і ЗПГ), який походить з Росії або експортується з неї, прямо чи опосередковано.
* Стаття 4 передбачає тимчасові винятки для чинних контрактів на постачання за певних умов. Ці винятки мають різні терміни залежно від типу контракту (короткостроковий чи довгостроковий) і типу газу (трубопровідний чи ЗПГ).
* **Розділ III (Попередня авторизація імпорту та подання й обмін відповідною інформацією):**
* Стаття 5 передбачає процес попередньої авторизації для імпорту, коли запитується тимчасовий виняток або коли газ не з Росії. Вона деталізує інформацію, яку імпортери повинні надати, включаючи деталі контракту, походження газу та пункти доставки. Вона також окреслює сценарії, коли імпорт може вважатися таким, що походить з Росії, і встановлює більш жорсткий контроль для газу, що транспортується транзитом через Росію.
* Стаття 6 зосереджується на ефективному моніторингу та звітності для запобігання обходу заборон.
* Стаття 7 встановлює механізми співпраці та обміну інформацією між різними органами (митними, регуляторними, компетентними органами, ACER, Комісією) для забезпечення ефективного впровадження.
* **Розділ IV (Національні плани диверсифікації):**
* Стаття 9 вимагає від держав-членів розробити національні плани диверсифікації поставок природного газу для усунення залежності від російського газу.
* Стаття 10 передбачає аналогічні національні плани диверсифікації для нафти (сирої нафти та нафтопродуктів).
* **Розділ V (Моніторинг безпеки газопостачання):** Вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2017/1938 для посилення моніторингу поставок газу, особливо тих, що походять з Росії або експортуються з неї. Він вимагає більш детальної інформації про контракти на постачання газу та надає Комісії повноваження оцінювати та надавати рекомендації щодо національних планів диверсифікації.
* **Розділ VI (Заключні положення):** Охоплює професійну таємницю, моніторинг Комісією та набуття чинності регламентом.

**Зміни порівняно з попередніми версіями:**

Регламент базується на попередніх заходах і повідомленнях, таких як план REPowerEU, спрямованих на зменшення залежності від російської енергії. Він формалізує ці зусилля в юридично обов’язкові заборони та механізми моніторингу. Він запроваджує систему попередньої авторизації для забезпечення дотримання та запобігання обходу.

**3. Основні положення, важливі для використання:**

* **Стаття 3 (Заборона на імпорт):** Це основне положення, яке забороняє імпорт російського природного газу. Підприємства повинні знати про цю заборону та дату її набрання чинності.
* **Стаття 4 (Тимчасовий виняток):** Ця стаття має вирішальне значення для компаній з чинними контрактами на постачання газу. Вона визначає умови та терміни тимчасових винятків, що дозволяє їм мати час для диверсифікації своїх поставок.
* **Стаття 5 (Попередня авторизація):** Імпортери повинні розуміти процес попередньої авторизації та вимоги до інформації, щоб забезпечити відповідність їхнього імпорту. Стаття також визначає більш жорсткий контроль для газу, що транспортується транзитом через Росію.
* **Статті 9 та 10 (Національні плани диверсифікації):** Ці статті важливі для держав-членів, оскільки вони вимагають розробки та впровадження національних планів диверсифікації поставок газу та нафти.
* **Стаття 8 (Штрафи):** Встановлює штрафи за недотримання вимог.

**** Цей регламент має наслідки для України, оскільки він безпосередньо стосується питання енергетичної залежності від Росії, що було значним фактором у геополітичному контексті регіону. Поступово відмовляючись від російського газу та нафти, ЄС прагне зменшити здатність Росії використовувати енергію як політичну зброю проти України та інших європейських країн.

Повний текст за посиланням

E-mail
Password
Confirm Password
Lexcovery
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.