Ось розбивка Регламенту (ЄС) 2026/261:
**1. Суть акту:**
Цей регламент має на меті усунути залежність ЄС від російського природного газу та підготуватися до поступової відмови від імпорту російської нафти. Він встановлює поетапну заборону на імпорт природного газу з Росії, визначає правила моніторингу та впровадження цієї заборони, а також посилює оцінку безпеки енергопостачання ЄС. Регламент розглядає ризики, пов’язані з покладанням на Росію як постачальника енергії, враховуючи її історію використання енергії як політичного інструменту.
**2. Структура та основні положення:**
Регламент складається з шести розділів, що охоплюють загальні положення, заборону на імпорт російського природного газу, попередню авторизацію та обмін інформацією, національні плани диверсифікації, моніторинг безпеки газопостачання та заключні положення.
* **Розділ I (Загальні положення):** Визначає сферу застосування та ключові терміни, такі як “природний газ”, “ЗПГ”, “довгостроковий контракт на постачання” та “країна видобутку”.
* **Розділ II (Поетапна заборона на імпорт природного газу з Російської Федерації):**
* Стаття 3 встановлює основну заборону на імпорт природного газу (як трубопровідного газу, так і ЗПГ), який походить з Росії або експортується з неї, прямо чи опосередковано.
* Стаття 4 передбачає тимчасові винятки для чинних контрактів на постачання за певних умов. Ці винятки мають різні терміни залежно від типу контракту (короткостроковий чи довгостроковий) і типу газу (трубопровідний чи ЗПГ).
* **Розділ III (Попередня авторизація імпорту та подання й обмін відповідною інформацією):**
* Стаття 5 передбачає процес попередньої авторизації для імпорту, коли запитується тимчасовий виняток або коли газ не з Росії. Вона деталізує інформацію, яку імпортери повинні надати, включаючи деталі контракту, походження газу та пункти доставки. Вона також окреслює сценарії, коли імпорт може вважатися таким, що походить з Росії, і встановлює більш жорсткий контроль для газу, що транспортується транзитом через Росію.
* Стаття 6 зосереджується на ефективному моніторингу та звітності для запобігання обходу заборон.
* Стаття 7 встановлює механізми співпраці та обміну інформацією між різними органами (митними, регуляторними, компетентними органами, ACER, Комісією) для забезпечення ефективного впровадження.
* **Розділ IV (Національні плани диверсифікації):**
* Стаття 9 вимагає від держав-членів розробити національні плани диверсифікації поставок природного газу для усунення залежності від російського газу.
* Стаття 10 передбачає аналогічні національні плани диверсифікації для нафти (сирої нафти та нафтопродуктів).
* **Розділ V (Моніторинг безпеки газопостачання):** Вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2017/1938 для посилення моніторингу поставок газу, особливо тих, що походять з Росії або експортуються з неї. Він вимагає більш детальної інформації про контракти на постачання газу та надає Комісії повноваження оцінювати та надавати рекомендації щодо національних планів диверсифікації.
* **Розділ VI (Заключні положення):** Охоплює професійну таємницю, моніторинг Комісією та набуття чинності регламентом.
**Зміни порівняно з попередніми версіями:**
Регламент базується на попередніх заходах і повідомленнях, таких як план REPowerEU, спрямованих на зменшення залежності від російської енергії. Він формалізує ці зусилля в юридично обов’язкові заборони та механізми моніторингу. Він запроваджує систему попередньої авторизації для забезпечення дотримання та запобігання обходу.
**3. Основні положення, важливі для використання:**
* **Стаття 3 (Заборона на імпорт):** Це основне положення, яке забороняє імпорт російського природного газу. Підприємства повинні знати про цю заборону та дату її набрання чинності.
* **Стаття 4 (Тимчасовий виняток):** Ця стаття має вирішальне значення для компаній з чинними контрактами на постачання газу. Вона визначає умови та терміни тимчасових винятків, що дозволяє їм мати час для диверсифікації своїх поставок.
* **Стаття 5 (Попередня авторизація):** Імпортери повинні розуміти процес попередньої авторизації та вимоги до інформації, щоб забезпечити відповідність їхнього імпорту. Стаття також визначає більш жорсткий контроль для газу, що транспортується транзитом через Росію.
* **Статті 9 та 10 (Національні плани диверсифікації):** Ці статті важливі для держав-членів, оскільки вони вимагають розробки та впровадження національних планів диверсифікації поставок газу та нафти.
* **Стаття 8 (Штрафи):** Встановлює штрафи за недотримання вимог.
**** Цей регламент має наслідки для України, оскільки він безпосередньо стосується питання енергетичної залежності від Росії, що було значним фактором у геополітичному контексті регіону. Поступово відмовляючись від російського газу та нафти, ЄС прагне зменшити здатність Росії використовувати енергію як політичну зброю проти України та інших європейських країн.