Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

**On Approval of Amendments to the Procedure for оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків** Відповідно до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, НАКАЗУЮ: 1. Затвердити Зміни до Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20 січня 2015 року № 13, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 лютого 2015 року за № 120/26565, що додаються. 2. Департаменту податкової політики Міністерства фінансів України в установленому порядку забезпечити: подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України; оприлюднення цього наказу. 3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування. 4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра фінансів України відповідно до розподілу обов’язків. Міністр                                                                              Сергій МАРЧЕНКО ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства фінансів України __ _________ 2023 року № _____ ЗМІНИ до Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків 1. У розділі І: 1) пункт 3 доповнити новим абзацом такого змісту: «У разі встановлення під час перевірок порушень платником податків законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи Державної митної служби України, матеріали перевірки в частині встановлених порушень надсилаються до відповідних органів Державної митної служби України.»; 2) пункт 4 викласти в такій редакції: «4. Документальна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу, які мають право проводити такі перевірки відповідно до статті 82 глави 8 розділу II Податкового кодексу України (далі – Кодекс), на підставі рішення про її проведення, оформленого відповідно до статті 77 глави 8 розділу II Кодексу. Направлення на проведення документальної перевірки оформлюється відповідно до статті 81 глави 8 розділу II Кодексу.». 2. У розділі ІІ: 1) пункт 1 викласти в такій редакції: «1. За результатами документальної перевірки оформлюється акт (довідка) у двох примірниках, що підписуються посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструються у контролюючому органі протягом трьох робочих днів з дня її завершення. Акт документальної перевірки складається у разі встановлення порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Довідка документальної перевірки складається у разі відсутності таких порушень.»; 2) пункт 3 викласти в такій редакції: «3. Акт (довідка) документальної перевірки є службовим документом, що фіксує факт проведення документальної перевірки та її результати.»; 3) пункт 4 викласти в такій редакції: «4. У вступній частині акта (довідки) документальної перевірки зазначаються: 1) вид документальної перевірки (планова/позапланова; виїзна/невиїзна); 2) дата і номер рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу про проведення документальної перевірки; 3) дата видачі та номер направлення на проведення документальної перевірки; 4) відомості про посадових осіб контролюючого органу, які проводили документальну перевірку; 5) найменування та ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган) платника податків, щодо якого проводиться перевірка; 6) дата подання платником податків заяви про проведення документальної перевірки (у разі проведення перевірки за заявою платника податків); 7) перелік податків, зборів, платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), щодо яких проводилась документальна перевірка; 8) період (періоди) діяльності платника податків, за який (які) проводилась документальна перевірка; 9) інформація про попередню документальну перевірку з питання (питань), яке (які) є предметом поточної документальної перевірки, а саме: вид перевірки, період, що перевірявся, дата складання та номер акта (довідки); 10) інформація про посадових (службових) осіб платника податків, відповідальних за фінансово-господарську діяльність у період, який перевіряється; 11) місцезнаходження платника податків, щодо якого проводиться перевірка, а у разі коли перевірка проводиться не за місцезнаходженням платника податків, – місце проведення перевірки; 12) відомості про наявність (відсутність) заперечень посадових (службових) осіб платника податків на дії посадових осіб контролюючого органу під час проведення перевірки.»; 4) пункт 6 викласти в такій редакції: «6. В описовій частині акта документальної перевірки викладаються встановлені документально підтверджені факти порушень платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Описи виявлених порушень податкового законодавства повинні містити обов’язкову інформацію щодо: 1) періоду здійснення порушення; 2) суті порушення; 3) первинних документів, на підставі яких встановлено порушення; 4) нормативно-правових актів, які порушено платником податків; 5) суми встановленого порушення та розрахунок суми встановленого порушення. В акті документальної перевірки обов’язково робиться посилання на реєстри бухгалтерського обліку, фінансової та статистичної звітності, інші документи, що підтверджують наявність зазначених фактів. Виявлені факти порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, групуються за їх видом з урахуванням кожного окремого податку, збору, платежу, єдиного внеску та валютного законодавства. У разі встановлення декількох порушень платником податків одного й того самого положення нормативно-правового акта в акті документальної перевірки наводяться всі встановлені порушення з обов’язковим зазначенням інформації, передбаченої цим пунктом. Висновки у акті документальної перевірки повинні ґрунтуватися на фактичних даних, викладених в описовій частині акта документальної перевірки. У разі відсутності порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, в описовій частині довідки документальної перевірки робиться запис про відсутність таких порушень.»; 5) пункт 7 викласти в такій редакції: «7. В акті (довідці) документальної перевірки зазначається про ознайомлення чи відмову від ознайомлення з актом (довідкою) документальної перевірки платника податків (його законних чи уповноважених представників). У разі відмови платника податків (його законних чи уповноважених представників) від ознайомлення з актом (довідкою) документальної перевірки про це робиться відповідний запис в акті (довідці) документальної перевірки. Акт (довідка) документальної перевірки підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та платником податків (його законними чи уповноваженими представниками). У разі наявності заперечень (зауважень) до акта документальної перевірки платник податків (його законні чи уповноважені представники) підписує акт документальної перевірки із застереженням про наявність заперечень (зауважень) та подає їх контролюючому органу у строки, визначені Кодексом.»; 6) доповнити пункт 9 новим абзацом такого змісту: «До акта (довідки) документальної перевірки, складеного за результатами електронної перевірки, додаються копії документів, засвідчені електронним підписом посадової (службової) особи контролюючого органу, яка проводила перевірку.»; 7) пункт 10 викласти в такій редакції: «10. Акт (довідка) документальної перевірки складається у стільки примірниках, скільки суб’єктів господарювання (платників податків) одночасно перевіряється. У разі проведення перевірки відокремлених підрозділів юридичної особи акт (довідка) документальної перевірки складається в одному примірнику, який зберігається у юридичної особи. За потреби копія акта (довідки) документальної перевірки засвідчується в установленому порядку та надається відокремленому підрозділу.»; 8) пункт 11 виключити. 3. У розділі ІІІ: 1) пункт 2 викласти в такій редакції: «2. За результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання платнику податків у порядку, встановленому статтею 42 глави 4 розділу II Кодексу. У разі незгоди платника податків з фактами, викладеними в акті камеральної перевірки, такий платник податків має право подати заперечення до контролюючого органу, який проводив перевірку, протягом п’яти робочих днів з дня отримання акта.»; 2) пункт 3 викласти в такій редакції: «3. У разі встановлення за результатами камеральної перевірки відсутності порушень складається довідка.»; 3) пункт 4 викласти в такій редакції: «4. У вступній частині акта (довідки) камеральної перевірки зазначаються: 1) вид камеральної перевірки (перевірка податкової декларації (уточнюючого розрахунку) / перевірка єдиного внеску / інша); 2) дата і номер рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу про проведення камеральної перевірки (у разі проведення на підставі рішення); 3) відомості про посадових осіб контролюючого органу, які проводили камеральну перевірку; 4) найменування та ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган) платника податків, щодо якого проводиться перевірка; 5) перелік податків, зборів, платежів, єдиного внеску, щодо яких проводилась камеральна перевірка; 6) період (періоди) діяльності платника податків, за який (які) проводилась камеральна перевірка; 7) дата подання податкової декларації (уточнюючого розрахунку) / розрахунку єдиного внеску, показники якої (якого) перевірялися; 8) дата початку та дата закінчення проведення камеральної перевірки.»; 9) пункт 6 викласти в такій редакції: «6. В описовій частині акта камеральної перевірки викладаються встановлені документально підтверджені факти порушень платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Описи виявлених порушень податкового законодавства повинні містити обов’язкову інформацію щодо: 1) періоду здійснення порушення; 2) суті порушення; 3) первинних документів, на підставі яких встановлено порушення (у разі наявності); 4) нормативно-правових актів, які порушено платником податків; 5) суми встановленого порушення та розрахунок суми встановленого порушення. Висновки у акті камеральної перевірки повинні ґрунтуватися на фактичних даних, викладених в описовій частині акта камеральної перевірки. У разі відсутності порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, в описовій частині довідки камеральної перевірки робиться запис про відсутність таких порушень.»; 10) пункт 7 викласти в такій редакції: «7. В акті камеральної перевірки зазначається про отримання акта камеральної перевірки платником податків (його законними чи уповноваженими представниками) або про відмову платника податків (його законних чи уповноважених представників) від отримання акта камеральної перевірки чи неможливість вручення акта камеральної перевірки платнику податків (його законним чи уповноваженим представникам) у спосіб, визначений статтею 42 глави 4 розділу II Кодексу. Акт камеральної перевірки підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку. У разі наявності заперечень (зауважень) до акта камеральної перевірки платник податків (його законні чи уповноважені представники) подає їх контролюючому органу у строки, визначені Кодексом.»; 11) пункт 10 викласти в такій редакції: «10. Акт (довідка) камеральної перевірки складається у двох примірниках. Один примірник акта (довідки) камеральної перевірки залишається у контролюючому органі, другий – надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 глави 4 розділу II Кодексу.»; 4. У розділі IV: 1) пункт 2 викласти в такій редакції: «2. За результатами фактичної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструється у контролюючому органі протягом п’яти робочих днів з дня її завершення. У разі відсутності порушень складається довідка.»; 2) пункт 3 викласти в такій редакції: «3. Акт (довідка) фактичної перевірки є службовим документом, що фіксує факт проведення фактичної перевірки та її результати.»; 3) пункт 4 викласти в такій редакції: «4. У вступній частині акта (довідки) фактичної перевірки зазначаються: 1) вид фактичної перевірки (з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій; з питань дотримання касової дисципліни; з питань дотримання порядку обігу підакцизних товарів; інша); 2) дата і номер рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу про проведення фактичної перевірки; 3) дата видачі та номер направлення на проведення фактичної перевірки; 4) відомості про посадових осіб контролюючого органу, які проводили фактичну перевірку; 5) найменування та ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган) платника податків, щодо якого проводиться перевірка; 6) місцезнаходження об’єкта господарювання та/або об’єкта оподаткування; 7) період (періоди) діяльності платника податків, за який (які) проводилась фактична перевірка; 8) час початку та закінчення проведення фактичної перевірки; 9) інформація про посадових (службових) осіб платника податків, відповідальних за фінансово-господарську діяльність у період, який перевіряється; 10) відомості про наявність (відсутність) заперечень посадових (службових) осіб платника податків на дії посадових осіб контролюючого органу під час проведення перевірки.»; 4) пункт 6 викласти в такій редакції: «6. В описовій частині акта фактичної перевірки викладаються встановлені документально підтверджені факти порушень платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Описи виявлених порушень податкового законодавства повинні містити обов’язкову інформацію щодо: 1) періоду здійснення порушення; 2) суті порушення; 3) первинних документів, на підставі яких встановлено порушення; 4) нормативно-правових актів, які порушено платником податків; 5) суми встановленого порушення та розрахунок суми встановленого порушення. В акті фактичної перевірки обов’язково робиться посилання на первинні документи, пояснення платника податків, товарно-касові книги, книги обліку розрахункових операцій, книги обліку доходів і витрат, інші документи, що підтверджують наявність зазначених фактів. Виявлені факти порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, групуються за їх видом. У разі встановлення декількох порушень платником податків одного й того самого положення нормативно-правового акта в акті фактичної перевірки наводяться всі встановлені порушення з обов’язковим зазначенням інформації, передбаченої цим пунктом. Висновки у акті фактичної перевірки повинні ґрунтуватися на фактичних даних, викладених в описовій частині акта фактичної перевірки. У разі відсутності порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, в описовій частині довідки фактичної перевірки робиться запис про відсутність таких порушень.»; 5) пункт 7 викласти в такій редакції: «7. В акті (довідці) фактичної перевірки зазначається про ознайомлення чи відмову від ознайомлення з актом (довідкою) фактичної перевірки платника податків (його законних чи уповноважених представників). У разі відмови платника податків (його законних чи уповноважених представників) від ознайомлення з актом (довідкою) фактичної перевірки про це робиться відповідний запис в акті (довідці) фактичної перевірки. Акт (довідка) фактичної перевірки підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та платником податків (його законними чи уповноваженими представниками). У разі наявності заперечень (зауважень) до акта фактичної перевірки платник податків (його законні чи уповноважені представники) підписує акт фактичної перевірки із застереженням про наявність заперечень (зауважень) та подає їх контролюючому органу у строки, визначені Кодексом.»; 6) пункт 10 викласти в такій редакції: «10. Акт (довідка) фактичної перевірки складається у двох примірниках. Один примірник акта (довідки) фактичної перевірки залишається у контролюючого органу, другий – надається платнику податків (його законним чи уповноваженим представникам).»; 5. У додатках до Порядку: 1) у додатку 1: у назві додатка слова «(для юридичних осіб)» виключити; у пункті 1 слова «Місцезнаходження юридичної особи» замінити словами «Місцезнаходження платника податків»; 2) у додатку 2: у назві додатка слова «(для юридичних осіб)» виключити; у пункті 1 слова «Місцезнаходження юридичної особи» замінити словами «Місцезнаходження платника податків». Директор Департаменту податкової політики                                                                                                                                                    В. Пригаровський

Good day! I will gladly help you understand this order.

1. **Essence of the order:**
Order of the Ministry of Finance of Ukraine No. 151 amends the Procedure for оформлення результатів документальних перевірок дотримання податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків (registration of the results of documentary audits of compliance with tax, currency and other legislation by taxpayers). The main goal of the changes is to improve the procedure for considering taxpayers’ objections to audit reports, in particular, by ensuring the possibility of conducting the consideration in video conference mode. The changes also concern the clarification of certain terms and their alignment with the Tax Code of Ukraine.

2. **Structure and main provisions:**
The order consists of two parts: the order itself on the approval of changes and the changes themselves to the Procedure for оформлення результатів документальних перевірок (registration of the results of documentary audits). Changes are made to sections I, III and V of the Procedure. The most significant changes concern section V, which regulates the procedure for considering objections to the audit report. The possibility of reviewing audit materials in video conference mode is introduced, the requirements for taxpayer identification during the video conference are detailed, as well as the procedure for recording the review process.

3. **Most important provisions:**
The most important innovation is the possibility of reviewing audit materials in video conference mode. This greatly simplifies and speeds up the process of reviewing objections, especially for taxpayers who are located in remote regions or do not have the opportunity to be personally present at the review. It is important to pay attention to the requirements for taxpayer identification during the video conference and the procedure for recording the review process, as non-compliance with these requirements may lead to the review of audit materials without the participation of the taxpayer.

Full text by link

Leave a comment

E-mail
Password
Confirm Password
Lexcovery
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.