Дайджест законодавства
Повідомлення Національного банку України про облікові ціни на банківські метали
Національний банк України регулярно встановлює облікові ціни на банківські метали (золото, срібло, платину та паладій). Ці ціни є важливими для обліку та статистики, але НБУ не зобов’язується купувати або продавати ці метали за вказаними цінами.
Повідомлення Національного банку України про офіційний курс гривні
Національний банк України щоденно встановлює офіційний курс гривні щодо іноземних валют та спеціальних прав запозичення (СПЗ). Ці курси використовуються для бухгалтерського обліку та інших операцій, визначених законодавством. Важливо пам’ятати, що НБУ не зобов’язаний купувати чи продавати ці валюти за вказаними курсами.
Указ Президента України щодо кримськотатарського народу
Президент України видав указ, яким зобов’язав Кабінет Міністрів України невідкладно вирішити питання щодо закріплення за Меджлісом кримськотатарського народу правового статусу представницького органу кримськотатарського народу. Це важливий крок для забезпечення прав кримськотатарського народу та його представництва в Україні.
Постанова Кабінету Міністрів України щодо лімітів на легкові автомобілі
Кабінет Міністрів України вніс зміни до ліміту легкових автомобілів для органів виконавчої влади. Зокрема, збільшено ліміт для Міністерства розвитку та зменшено для Державної інспекції архітектури та містобудування України. Ці зміни впливають на транспортне забезпечення цих органів.
Постанова Кабінету Міністрів України щодо звіту про викиди забруднюючих речовин
Суб’єкти господарювання третьої групи отримали право подавати інформацію у звіті про викиди забруднюючих речовин у більш гнучкій формі. Це може спростити процес звітування.
Постанова Кабінету Міністрів України щодо питань державної власності
Кабінет Міністрів України продовжив термін дії певних положень щодо “Політики державної власності” до 30 червня 2026 року. Це важливо враховувати при роботі з державною власністю.
Указ Президента України про відзначення 26 окремої авіаційної ескадрильї
26 окрема авіаційна ескадрилья Державної прикордонної служби України відзначена почесною відзнакою “За мужність та відвагу”. Це визнання заслуг військовослужбовців за захист України.
Постанова Національного банку України щодо тарифів на послуги в системі електронних платежів
Національний банк України скасував плату за обробку платіжних інструкцій та інформаційних повідомлень у системі електронних платежів, пов’язаних з виплатою державної грошової допомоги. Тепер ця послуга буде надаватися безоплатно.
Постанова Національного банку України щодо звітності про активні операції
Національний банк України змінив терміни подання звітності про активні операції для фінансових компаній та кредитних спілок. Звітність подається не пізніше передостаннього робочого дня місяця, наступного за звітним. Також змінено спосіб повідомлення НБУ про відсутність даних для звітування після 31 серпня 2026 року – перехід на вебсервіс.
Наказ Міністерства юстиції України щодо електронних документів
Внесено зміни до нормативно-правових актів щодо організації роботи з електронними документами в діловодстві. Зміни стосуються використання удосконалених електронних підписів та печаток, а також уточнення термінології, пов’язаної з електронними комунікаціями.
Указ Президента України про відзначення 82 окремої десантно-штурмової бригади
82 окрема десантно-штурмова Буковинська бригада Десантно-штурмових військ Збройних Сил України відзначена почесною відзнакою “За мужність та відвагу”. Це визнання заслуг військового формування за захист України.
Наказ Міністерства цифрової трансформації щодо доступності електронних комунікаційних послуг
Внесено зміни до наказу щодо забезпечення доступності електронних комунікаційних послуг для осіб з інвалідністю. Зміни стосуються уточнення термінології та виправлення граматичних неточностей.
Рішення Європейського суду з прав людини у справі “Могила та інші проти України”
ЄСПЛ визнав порушення статті 6 Конвенції про захист прав людини у зв’язку з обмеженням доступу до суду для заявників. Суд наголосив на необхідності забезпечення ефективного доступу до суду без надмірних фінансових або процедурних перешкод.
Наказ МВС України щодо правил пожежного спостерігання
Внесено зміни до правил з пожежного спостерігання. Зміни стосуються приведення нормативно-правових актів МВС у відповідність до чинного законодавства, зокрема, оновлення посилань на стандарти та уточнення термінології.
Наказ Міністерства цифрової трансформації щодо доступності електронних комунікаційних послуг для осіб з інвалідністю
Визначено вимоги до постачальників електронних комунікаційних послуг щодо забезпечення доступності їхніх послуг для осіб з інвалідністю. Це стосується інформації про послуги, вебсайтів, мобільних додатків, терміналів самообслуговування та фізичних приміщень, де обслуговують клієнтів.
Наказ Адміністрації Держспецзв’язку щодо делегування завдань з реагування на кіберінциденти
Затверджено порядок, за яким національна команда реагування на кіберінциденти (CERT-UA) може передавати свої завдання галузевим та регіональним командам реагування (CSIRT). Це робиться для більш ефективного розподілу обов’язків та оперативного реагування на кіберзагрози на місцях.
Рішення Європейського суду з прав людини у справі “Король та інші проти України”
ЄСПЛ визнав порушення статті 6 Конвенції про захист прав людини у зв’язку з обмеженням доступу до суду для заявників. Суд підтвердив, що надмірні судові збори, відсутність правової допомоги, невизначеність щодо органу державної влади, до якого слід подавати позов, або ігнорування судами позовів є порушенням права на справедливий суд.
А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:
Про облікову ціну банківських металів
Цей документ – офіційне повідомлення Національного банку України про облікові ціни на банківські метали (золото, срібло, платину та паладій) станом на 6 квітня 2026 року. У повідомленні вказано цифровий та літерний код кожного металу, кількість тройських унцій (1) та відповідну облікову ціну в гривнях. Важливо зазначити, що НБУ не зобов’язується купувати або продавати ці метали за вказаними цінами.
Структура повідомлення проста: таблиця з переліком банківських металів та їх обліковими цінами. Змін у порівнянні з попередніми версіями (якщо такі були) на основі наданого документа визначити неможливо, оскільки це лише знімок цін на конкретну дату.
Найбільш важливим положенням є те, що вказані ціни є обліковими, а не обов’язковими для купівлі-продажу НБУ. Це означає, що вони можуть використовуватись для обліку, статистики та інших цілей, але не гарантують можливість здійснення операцій з цими металами за вказаними цінами.
Про офіційний курс гривні щодо іноземних валют
Доброго дня! Ось короткий огляд наданого документу:
1. **Суть документу:** Це офіційне повідомлення Національного банку України (НБУ) про встановлення офіційного курсу гривні щодо іноземних валют та спеціальних прав запозичення (СПЗ) на конкретну дату – 6 квітня 2026 року. Ці курси використовуються для бухгалтерського обліку, операцій НБУ з Державною казначейською службою України (ДКСУ) та в інших випадках, передбачених законодавством.
2. **Структура та основні положення:**
* Документ являє собою таблицю, яка містить перелік іноземних валют та СПЗ.
* Для кожної валюти вказано її цифровий та літерний код, кількість одиниць валюти, назву та офіційний курс гривні.
* В примітці зазначено, що НБУ не зобов’язаний купувати чи продавати ці валюти за вказаними курсами.
3. **Основні положення для використання:**
* Офіційні курси, зазначені в документі, є актуальними лише на 6 квітня 2026 року.
* Ці курси використовуються для визначення вартості іноземної валюти в гривнях для цілей бухгалтерського обліку та інших операцій, визначених законодавством.
* Важливо враховувати, що НБУ не гарантує можливість купівлі або продажу валюти за цими курсами.
Про деякі питання забезпечення прав кримськотатарського народу
Цей Указ Президента України спрямований на забезпечення прав кримськотатарського народу, зокрема, на сприяння його сталому розвитку та гарантування етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності.
Указ складається з двох пунктів. Перший пункт зобов’язує Кабінет Міністрів України невідкладно вирішити питання щодо закріплення за Меджлісом кримськотатарського народу правового статусу представницького органу кримськотатарського народу. Другий пункт визначає, що Указ набирає чинності з дня його опублікування.
Найважливішим положенням цього Указу є доручення Кабінету Міністрів України щодо закріплення правового статусу Меджлісу кримськотатарського народу, оскільки це може мати значний вплив на представництво та захист прав кримськотатарського народу в Україні.
Про внесення змін у додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2011 р. № 1399
Ця постанова Кабінету Міністрів України вносить зміни до ліміту легкових автомобілів, що обслуговують органи виконавчої влади. Зокрема, змінюється ліміт для Міністерства інфраструктури (тепер Міністерство розвитку) з 3 до 5 автомобілів, а для Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ) – з 6 до 4 автомобілів.
Структура постанови проста: вона складається з преамбули, яка вказує на підставу для внесення змін, та пункту, що безпосередньо вносить зміни до додатку 1 до постанови КМУ № 1399 від 26 грудня 2011 року. Зміни стосуються лише двох позицій у додатку, що визначає ліміти автомобілів для Міністерства розвитку та ДІАМ.
Найважливішим положенням є нові ліміти на кількість легкових автомобілів для зазначених органів, оскільки це безпосередньо впливає на їхню здатність виконувати свої функції та забезпечувати транспортні потреби.
Про внесення зміни до пункту 7 Порядку подання та розміщення звіту суб’єкта господарювання про дотримання умов дозволу на викиди та виконання заходів щодо здійснення контролю за дотриманням установлених гранично допустимих викидів забруднюючих речовин
1. Ця постанова вносить зміни до порядку подання звіту про дотримання умов дозволу на викиди забруднюючих речовин. Зміни стосуються суб’єктів господарювання, об’єкти яких належать до третьої групи відповідно до Закону України “Про охорону атмосферного повітря”.
2. Постанова вносить зміну до пункту 7 Порядку подання та розміщення звіту суб’єкта господарювання про дотримання умов дозволу на викиди. Згідно зі зміною, суб’єкти господарювання третьої групи можуть вносити відомості до основної частини звіту у довільній формі за власним бажанням. Раніше такої можливості не було передбачено.
3. Найбільш важливим положенням є те, що суб’єкти господарювання, об’єкти яких належать до третьої групи, отримують право подавати інформацію у звіті про викиди в більш гнучкій формі, що може спростити процес звітування.
Про внесення зміни до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2024 р. № 1369
Ця постанова Кабінету Міністрів України вносить зміни до попередньої постанови щодо питань державної власності. Зміни стосуються лише продовження терміну, зазначеного в попередній постанові.
**Структура та основні положення:**
Постанова складається з одного пункту, який вносить зміни до конкретного підпункту попередньої постанови Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2024 року № 1369. Зміна полягає у продовженні терміну дії положення, що міститься в абзаці першому підпункту 1, з 31 березня 2026 року до 30 червня 2026 року.
**Основні положення для використання:**
Фактично, ця постанова продовжує на три місяці термін дії певного аспекту “Політики державної власності”, встановленого попередньою постановою. Для тих, хто працює з державною власністю, важливо врахувати цю зміну термінів.
Про відзначення почесною відзнакою “За мужність та відвагу”
Цей Указ Президента України встановлює відзначення почесною відзнакою “За мужність та відвагу” 26 окремої авіаційної ескадрильї Державної прикордонної служби України.
Структура Указу складається з одного пункту, який безпосередньо встановлює відзначення. Указ не містить додаткових положень або змін до існуючих нормативних актів.
Основним положенням Указу є відзначення 26 окремої авіаційної ескадрильї Державної прикордонної служби України за мужність та героїзм, виявлені під час захисту України. Це рішення є важливим актом визнання заслуг військовослужбовців.
Про внесення змін до Тарифів на послуги (операції), що надаються (здійснюються) Національним банком України в системі електронних платежів та у сфері розрахунково-касового обслуговування
Доброго дня! Звісно, я допоможу вам розібратися з цим документом.
1. **Суть закону:** Ця постанова Національного банку України вносить зміни до тарифів на послуги, що надаються НБУ в системі електронних платежів. Зміни стосуються обробки платіжних інструкцій та інформаційних повідомлень, пов’язаних з виплатою грошової допомоги від держави.
2. **Структура та основні положення:**
* Постанова вносить зміни до Тарифів на послуги (операції), затверджених постановою Правління НБУ № 333 від 12 серпня 2003 року.
* З таблиці 1 розділу І Тарифів виключаються деякі рядки (10-13, 11, 12-19).
* Додається новий рядок 12, який встановлює, що обробка платіжних інструкцій та інформаційних повідомлень у системі електронних платежів НБУ, пов’язаних з виплатою державної грошової допомоги, здійснюється **безоплатно**.
* Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
3. **Найбільш важливі положення:**
* Ключовим є введення **безоплатної** обробки платіжних інструкцій та інформаційних повідомлень, що стосуються виплат державної грошової допомоги. Це може спростити та здешевити процес отримання допомоги для громадян.
Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України
Доброго дня! Зараз я вам коротко поясню основні положення цієї постанови Національного банку України.
1. **Суть закону:** Постанова вносить зміни до порядку подання звітності про активні операції фінансовими компаніями та кредитними спілками. Зокрема, змінюються терміни подання звітності та спосіб інформування НБУ про відсутність даних для звітування.
2. **Структура та основні положення:**
* Постанова вносить зміни до постанови Правління НБУ № 9 від 18 січня 2024 року “Про затвердження Правил подання звітності про активні операції”.
* Змінено терміни, до яких фінансові установи не складають документи про порушення.
* Перенесено терміни, до яких фінансові компанії та кредитні спілки мають право не подавати звітність про активні операції у зв’язку з відсутністю даних для звітування, з 1 грудня 2024 року та 1 червня 2025 року на 31 грудня 2026 року.
* Змінено термін подання звітності про активні операції – не пізніше передостаннього робочого дня місяця, наступного за звітним.
* Виключено пункт 27 з Правил подання звітності про активні операції.
* Введено новий пункт щодо способу повідомлення НБУ про відсутність даних для звітування: до 31 серпня 2026 року – електронним листом, а з 1 вересня 2026 року – через вебсервіс.
* Внесено технічну правку щодо написання “Офіційного інтернет-представництва”.
3. **Основні положення для використання:**
* **Терміни подання звітності:** Звітність подається не пізніше передостаннього робочого дня місяця, наступного за звітним.
* **Повідомлення про відсутність даних:** Важливо звернути увагу на зміну способу повідомлення НБУ про відсутність даних для звітування після 31 серпня 2026 року – перехід на вебсервіс.
* **Перехідний період:** До 31 грудня 2026 року діють перехідні положення щодо можливості не подавати звітність у разі відсутності даних.
Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти суть цієї постанови.
Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства юстиції України щодо організації роботи з електронними документами в діловодстві
Звісно, ось аналіз наданого акту:
1. **Суть закону:** Наказ Міністерства юстиції України № 677/5 вносить зміни до деяких нормативно-правових актів, що регулюють організацію роботи з електронними документами в діловодстві. Основна мета змін – приведення цих актів у відповідність до Типової інструкції з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами. Зміни стосуються використання удосконалених електронних підписів та печаток, а також уточнення термінології, пов’язаної з електронними комунікаціями.
2. **Структура та основні положення:** Наказ складається із затвердження змін до шести нормативно-правових актів Міністерства юстиції України. Найбільш суттєві зміни вносяться до Порядку роботи з електронними документами у діловодстві та їх підготовки до передавання на архівне зберігання. Ці зміни передбачають:
* Впровадження поняття “удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису” та “удосконалена електронна печатка, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронної печатки”.
* Уточнення процедур накладання та перевірки електронних підписів та печаток на електронні документи.
* Заміну застарілих термінів, таких як “телекомунікації”, на більш сучасні – “електронні комунікації” та “інформаційно-комунікаційні”.
3. **Основні положення для використання:** Найважливішим аспектом є введення в дію та регулювання використання удосконалених електронних підписів та печаток. Це означає, що організації повинні оновити свої процедури роботи з електронними документами, щоб враховувати можливість використання цих удосконалених засобів. Також важливо звернути увагу на зміни в термінології, щоб забезпечити правильне розуміння та застосування нормативно-правових актів.
Про відзначення почесною відзнакою “За мужність та відвагу”
Цей Указ Президента України встановлює відзначення почесною відзнакою “За мужність та відвагу” 82 окрему десантно-штурмову Буковинську бригаду Десантно-штурмових військ Збройних Сил України.
Структура Указу складається з одного пункту, яким і здійснюється відзначення бригади. Указ не містить жодних змін у порівнянні з попередніми версіями, оскільки є індивідуальним актом відзначення.
Основним положенням Указу є безпосереднє відзначення 82 окремої десантно-штурмової Буковинської бригади за мужність та героїзм, виявлені під час захисту України. Це рішення є важливим актом визнання заслуг військового формування.
Про врахування висловлених органом державної реєстрації зауважень до наказу Міністерства цифрової трансформації України від 18 лютого 2026 року № 35
Доброго дня! Ось стислий огляд наданого наказу:
1. **Суть наказу:** Наказ вносить технічні правки до попереднього наказу Міністерства цифрової трансформації щодо забезпечення доступності електронних комунікаційних послуг для осіб з інвалідністю. Зміни стосуються уточнення термінології та виправлення граматичних неточностей.
2. **Структура та основні положення:**
* Наказ вносить зміни до наказу № 35 від 18 лютого 2026 року, а саме до пункту 3 та до Порядку забезпечення доступності електронних комунікаційних послуг.
* Зміни включають заміну термінів “великі і середні суб’єкти господарювання” та “малі та мікро суб’єкти господарювання” на “суб’єкти великого і середнього підприємництва” та “суб’єкти малого підприємництва і мікропідприємництва” відповідно.
* Внесено точкові зміни до розділу І та IV Порядку, що стосуються виправлення граматичних помилок, уточнення формулювань та виключення зайвих слів.
* Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
3. **Основні положення для використання:**
* Зміни, внесені цим наказом, є важливими для постачальників електронних комунікаційних послуг, оскільки вони повинні враховувати оновлену термінологію та виправлення при забезпеченні доступності послуг для осіб з інвалідністю.
* Наказ слід використовувати разом з наказом № 35 від 18 лютого 2026 року, враховуючи внесені зміни.
Справа «Могила та інші проти України» (Заява № 1129/18 та 2 інші заяви – див. перелік у додатку)
Рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у справі “Могила та інші проти України” стосується обмеження доступу до суду для заявників, що є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Суд об’єднав декілька заяв, оскільки вони стосувалися схожих питань. ЄСПЛ встановив, що певні обмеження, такі як надмірний судовий збір або суперечки щодо підсудності, підірвали саму суть права заявників на доступ до суду.
Структура рішення включає в себе процедурну частину, опис фактів справи та правовий аналіз. Основні положення стосуються права на справедливий суд (стаття 6 Конвенції) та його складової – права на доступ до суду. Рішення підтверджує усталену практику ЄСПЛ щодо аналогічних справ проти України, зокрема щодо надмірної тривалості проваджень та відсутності ефективних засобів правового захисту.
Найбільш важливим положенням є підтвердження того, що держава повинна забезпечити ефективний доступ до суду, що включає в себе не лише формальну можливість звернення до суду, але й відсутність надмірних фінансових або процедурних перешкод. У рішенні також наголошується на важливості узгодженості судової практики щодо підсудності справ.
Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 30 березня 2015 року № 349
Звісно, ось аналіз наданого акту:
1. **Суть Закону:**
Наказ МВС України вносить зміни до існуючих “Правил з пожежного спостерігання”. Зміни стосуються приведення нормативно-правових актів МВС у відповідність до чинного законодавства, зокрема, оновлення посилань на стандарти та уточнення термінології.
2. **Структура та Основні Положення:**
* Наказ вносить зміни до преамбули наказу МВС № 349 від 30.03.2015, актуалізуючи посилання на законодавство у сфері цивільного захисту.
* Вносяться зміни до розділу II Правил з пожежного спостерігання, зокрема, оновлюються посилання на стандарти ДСТУ EN 50136-1:2014 замість застарілих ДСТУ prEN 50136-1-1:2004.
* У тексті Правил абревіатура «ДСНС України» замінюється на «ДСНС».
* Вносяться зміни до додатків до Правил, що стосуються уточнення формулювань щодо персональних даних (імен, прізвищ, по батькові) та заміни застарілих абревіатур.
3. **Основні Положення для Використання:**
* Необхідно враховувати оновлені посилання на стандарти ДСТУ EN 50136-1:2014 при організації та здійсненні пожежного спостерігання.
* При оформленні документації, пов’язаної з пожежним спостеріганням, слід використовувати уточнені формулювання щодо персональних даних, як зазначено у змінах до додатків.
* Варто звернути увагу на заміну абревіатури «ДСНС України» на «ДСНС» у відповідних документах.
Про затвердження Порядку забезпечення постачальниками електронних комунікаційних послуг доступності електронних комунікаційних послуг для осіб з інвалідністю
Доброго дня! З радістю поясню вам основні положення цього наказу.
1. **Суть наказу:**
Цей наказ визначає, як постачальники електронних комунікаційних послуг повинні забезпечувати доступність своїх послуг для людей з інвалідністю. Це стосується інформації про послуги, вебсайтів, мобільних додатків, терміналів самообслуговування та фізичних приміщень, де обслуговують клієнтів. Мета наказу – зробити електронні комунікації більш інклюзивними та зручними для всіх користувачів.
2. **Структура та основні положення:**
Наказ складається з п’яти розділів:
* **I. Загальні положення:** Визначає сферу дії наказу, терміни та загальні вимоги до постачальників.
* **II. Доступність інформації про послуги:** Встановлює вимоги до надання інформації про електронні комунікаційні послуги у форматах, доступних для осіб з інвалідністю.
* **III. Вимоги до вебсайтів, додатків та терміналів самообслуговування:** Визначає критерії надійності, зручності та доступності цих інструментів для осіб з інвалідністю.
* **IV. Доступні форми комунікації з сервісними службами:** Описує, як постачальники повинні забезпечувати різні способи зв’язку з сервісними службами, враховуючи потреби осіб з інвалідністю.
* **V. Доступність фізичних приміщень:** Встановлює вимоги до приміщень, де обслуговують клієнтів, щодо їхньої доступності для осіб з інвалідністю.
Зміни, внесені Наказом № 50 від 11.03.2026, уточнюють деякі положення та терміни, а також коригують терміни набрання чинності наказом для різних категорій підприємств.
3. **Найважливіші положення для використання:**
* **Загальні вимоги до доступності:** Постачальники повинні забезпечувати, щоб їхні послуги відповідали принципам універсального дизайну та були сумісні з допоміжними технологіями.
* **Інформація про послуги:** Важливо надавати інформацію про послуги в різних форматах (письмовому, усному, відео) з урахуванням потреб різних груп осіб з інвалідністю.
* **Доступність вебсайтів та додатків:** Вебсайти та додатки повинні відповідати стандарту ДСТУ EN 301 549:2022, що забезпечує їхню доступність для широкого кола користувачів.
* **Комунікація з сервісними службами:** Постачальники повинні забезпечувати різні канали зв’язку (чат, голос, особиста зустріч) та навчати персонал ефективній комунікації з особами з інвалідністю.
* **Доступність приміщень:** Фізичні приміщення повинні бути пристосовані для потреб осіб з інвалідністю, а за неможливості повної адаптації – забезпечуватися розумне пристосування.
Сподіваюся, це пояснення було корисним!
Про затвердження Порядку делегування завдань національної команди реагування на кіберінциденти, кібератаки, кіберзагрози (CERT-UA) галузевим та регіональним командам реагування на кіберінциденти, кібератаки, кіберзагрози (CSIRT)
Доброго дня! Зараз я вам все поясню.
1. **Суть Закону:** Цей наказ затверджує порядок, за яким національна команда реагування на кіберінциденти (CERT-UA) може передавати свої завдання галузевим та регіональним командам реагування (CSIRT). Це робиться для більш ефективного розподілу обов’язків та оперативного реагування на кіберзагрози на місцях.
2. **Структура та основні положення:**
* Наказ затверджує сам Порядок делегування завдань.
* Порядок визначає критерії та етапи делегування завдань, вимоги до організаційно-технічної спроможності команд реагування, а також ведення переліку команд, яким делеговані завдання.
* Він встановлює, що делегування можливе лише командам, які відповідають певному рівню зрілості та надають обов’язкові сервіси, такі як прийняття повідомлень про кіберінциденти, їх аналіз, стримування та координація реагування.
* Порядок також визначає процедуру включення та виключення команд з переліку, а також умови припинення делегування завдань.
3. **Основні положення для використання:**
* Галузеві та регіональні команди реагування повинні відповідати Базовому рівню зрілості та надавати визначений перелік сервісів.
* Для отримання делегованих завдань необхідно подати лист-запит до Адміністрації Держспецзв’язку з необхідними документами.
* Важливо своєчасно повідомляти про будь-які зміни в інформації про команду реагування, а також виконувати вимоги щодо моніторингу та усунення порушень.
Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти цей наказ.
Справа «Король та інші проти України» (Заява № 82560/17 та 6 інших заяв – див. перелік у додатку)
Рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у справі “Король та інші проти України” стосується обмеження доступу до суду для заявників, що є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Суд об’єднав декілька заяв, оскільки вони стосувалися схожих питань.
Структура рішення включає в себе об’єднання заяв, констатацію порушення пункту 1 статті 6 Конвенції щодо обмеження доступу до суду, розгляд інших скарг за усталеною практикою Суду та застосування статті 41 Конвенції щодо справедливої сатисфакції. Основні положення рішення підтверджують усталену практику ЄСПЛ щодо неприпустимості обмежень доступу до суду, які підривають саму суть цього права.
Найбільш важливим положенням є підтвердження того, що надмірні судові збори, відсутність правової допомоги, невизначеність щодо органу державної влади, до якого слід подавати позов, або ігнорування судами позовів є порушенням права на справедливий суд. Суд присудив заявникам компенсації моральної шкоди та відшкодування судових витрат.