Огляд правових актів ЄС
Делегований регламент Комісії (ЄС) 2025/2004
Цей регламент змінює чинні правила щодо документації вилову блакитного тунця. Ключові зміни включають спрощення вимог до звітності для держав-членів щодо дерогацій на внутрішньоєвропейську торгівлю, що полегшує Комісії відстеження перевірки торгівлі та результатів. Крім того, він спрощує процес визначення ваги окремого блакитного тунця, особливо у рибальстві з дерогаціями щодо мінімального розміру для збереження, шляхом дозволу використання середньої ваги на основі загальної ваги вивантаження.
Делегований регламент Комісії (ЄС) 2025/2002
Цей регламент посилює управління пристроями для залучення риби (FAD), які використовуються для вилову тунця в зоні дії Конвенції ICCAT. Він конкретно зменшує кількість FAD, дозволених на судно, до 288, порівняно з попереднім лімітом у 300. Це спрямовано на сприяння довгостроковому збереженню та сталому використанню ресурсів рибальства в Атлантиці.
Делегований регламент Комісії (ЄС) 2025/2017
Цей регламент оновлює вимоги до складу дитячих сумішей та сумішей для подальшого годування, особливо тих, що виготовлені з гідролізатів білка. Він запроваджує нову “Групу E вимог, пов’язаних з білком”, встановлюючи конкретні критерії для сумішей, що використовують певний гідролізат білка, оцінений Європейським органом з безпеки харчових продуктів (EFSA). Виробники, які використовують цей конкретний гідролізат білка, тепер повинні відповідати цим детальним вимогам, що охоплюють вміст білка, джерело, обробку та амінокислотний склад.
Директива (ЄС) 2025/2482
Ця Директива переглядає рамкову структуру Служб річкової інформації (RIS) для підвищення безпеки, ефективності та стійкості внутрішнього водного транспорту в межах ЄС. Вона зосереджується на гармонізації та забезпеченні сумісності RIS у державах-членах, особливо в транс’європейській транспортній мережі (TEN-T). Вона прагне більш плавно інтегрувати внутрішній водний транспорт з іншими видами транспорту за допомогою цифрових рішень та обміну даними, а також створює європейське середовище RIS для спрощення доступу до інформації. Основна увага приділяється модернізації RIS для покращення цифрової інтеграції та доступності даних.
Директива (ЄС) 2025/2456
Ця директива спрощує процес оцінки хімічної безпеки шляхом перекладання відповідальності на Європейське хімічне агентство (ECHA). Основна мета полягає у покращенні прозорості, полегшенні тягаря для зацікавлених сторін, прискоренні прийняття рішень та забезпеченні послідовності в наукових оцінках. Директива спрямована на вдосконалення процесу оцінки заявок на звільнення від обмежень щодо речовин та перегляд речовин на предмет потенційних обмежень. Вона модернізує наукову оцінку хімічних речовин відповідно до існуючих стандартів ECHA.
Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/2540
Цей регламент встановлює детальний план експертної оцінки національних органів із сертифікації кібербезпеки (NCCA). Він спрямований на забезпечення узгоджених стандартів для європейських сертифікатів кібербезпеки шляхом встановлення графіка, періодичності та методології експертних оцінок, що проводяться NCCA з різних держав-членів та Європейською комісією. Ключові елементи включають систему ротації для експертів-оцінювачів, критерії для складу команди, настанови щодо процесу оцінювання та вимоги до звіту про експертну оцінку. Мета полягає у зміцненні довіри до сертифікації кібербезпеки в усьому ЄС шляхом стандартизації оцінки NCCA.
А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:
Делегований Регламент (ЄС) 2025/2004 Комісії від 6 жовтня 2025 року, що вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2023/2833 Європейського Парламенту та Ради щодо відхилень у звітності про внутрішньосоюзну торгівлю та певну інформацію про маркування, а також визначення ваги окремих особин блакитного тунця
Цей Делегований Регламент (ЄС) 2025/2004 Комісії вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2023/2833, який встановлює програму документування вилову блакитного тунця. Зміни стосуються конкретних відхилень у звітності про внутрішньосоюзну торгівлю та певну інформацію про маркування, а також змінюють спосіб визначення ваги окремих особин блакитного тунця. Ці зміни внесені у відповідь на рекомендації Міжнародної комісії зі збереження атлантичних тунців (ICCAT).
Регламент складається з двох статей. Стаття 1 визначає конкретні зміни до Регламенту (ЄС) 2023/2833, замінюючи статтю 5(4) щодо щорічного звітування державами-членами про імплементацію відхилень, вимагаючи інформацію про верифікацію, результати та торговельні дані. Вона також замінює статтю 6(5) щодо визначення приблизної ваги окремої риби, дозволяючи державам-членам використовувати середню вагу загальної ваги вивантаження, поділену на кількість риби, особливо для рибальства з відхиленнями щодо мінімального розміру для збереження. Стаття 2 передбачає, що регламент набирає чинності на наступний день після його опублікування в Офіційному журналі Європейського Союзу.
Найважливішими положеннями для практичного використання є зміни до статті 5(4) та статті 6(5) Регламенту (ЄС) 2023/2833. Зміна до статті 5(4) уточнює вимоги до звітності для держав-членів щодо відхилень у внутрішньосоюзній торгівлі, забезпечуючи отримання Комісією вичерпних даних про процеси верифікації та торговельну діяльність. Зміна до статті 6(5) спрощує процес визначення ваги окремих особин блакитного тунця, узгоджуючи його з поточною практикою, коли вся вивантажена риба зважується, і відбір проб є непотрібним.
Делегований Регламент Комісії (ЄС) 2025/2002 від 6 жовтня 2025 року, що вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2017/2107 Європейського Парламенту та Ради щодо кількості пристроїв для залучення риби, дозволених у зоні дії Конвенції Міжнародної комісії зі збереження атлантичних тунців
Цей Делегований Регламент Комісії (ЄС) 2025/2002 вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2017/2107, зосереджуючись на заходах управління, збереження та контролю в межах зони дії Конвенції Міжнародної комісії зі збереження атлантичних тунців (ICCAT). Ключовою зміною, запровадженою цим регламентом, є зменшення кількості пристроїв для залучення риби (FAD), дозволених на судно, що приводить законодавство ЄС у відповідність до останньої рекомендації ICCAT. Ця зміна спрямована на подальше довгострокове збереження та стале використання рибних ресурсів в Атлантиці.
Регламент складається з двох статей. Стаття 1 безпосередньо змінює Статтю 9(4) Регламенту (ЄС) 2017/2107, встановлюючи, що з 1 січня 2026 року держави-члени повинні забезпечити, щоб не більше 288 FAD на судно з діючими буями були активними в будь-який момент часу. Це є зменшенням з попередньо дозволеної кількості у 300 FAD. Стаття 2 передбачає, що регламент набирає чинності на наступний день після його опублікування в Офіційному журналі Європейського Союзу, забезпечуючи його швидке впровадження.
Найважливішим положенням цього регламенту є змінена межа кількості FAD на судно, що зменшує її до 288. Ця зміна безпосередньо впливає на рибальські судна Союзу, що працюють у зоні дії Конвенції ICCAT, вимагаючи від них скоригувати свою рибальську практику та стратегії розгортання обладнання, щоб відповідати новому ліміту до 1 січня 2026 року.
Делегований Регламент (ЄС) 2025/2017 Комісії від 8 жовтня 2025 року, що вносить зміни до Делегованого Регламенту (ЄС) 2016/127 щодо вимог, пов’язаних з білком, до дитячих сумішей та сумішей для подальшого годування, виготовлених з гідролізатів білка
Цей Делегований Регламент (ЄС) 2025/2017 Комісії вносить зміни до Делегованого Регламенту (ЄС) 2016/127, зокрема щодо вимог, пов’язаних з білком, до дитячих сумішей та сумішей для подальшого годування, виготовлених з гідролізатів білка. Зміна запроваджує додатковий набір вимог, під назвою “Група E вимог, пов’язаних з білком”, до існуючих вимог до складу гідролізатів білка. Це доповнення ґрунтується на позитивному науковому висновку Європейського органу з безпеки харчових продуктів (EFSA) щодо безпеки та придатності конкретного гідролізату білка, виготовленого Fonterra Cooperative Group Ltd.
Регламент змінює Додатки I, II та III Делегованого Регламенту (ЄС) 2016/127. Він замінює пункт 2.3 як у Додатку I (для дитячих сумішей), так і в Додатку II (для сумішей для подальшого годування) оновленими розділами, які включають нову “Групу E вимог, пов’язаних з білком”, поряд з існуючими групами A, B, C та D. Кожна група визначає різні вимоги до вмісту білка, джерела білка, обробки білка, а також незамінних та умовно незамінних амінокислот. Крім того, Додаток III оновлено, щоб відобразити включення нової групи вимог, пов’язаних з білком.
Основним положенням цього регламенту є введення “Групи E вимог, пов’язаних з білком”, яка встановлює конкретні критерії для дитячих сумішей та сумішей для подальшого годування, виготовлених з використанням гідролізату білка, оціненого EFSA. Це включає мінімальний та максимальний вміст білка (0,48-0,67 г/100 кДж), визначене джерело білка (концентрат сироваткового білка з коров’ячого молока з мінімальним вмістом білка 80%), конкретний метод обробки білка (двоступеневий гідроліз із сериновими ендопептидазами) та вимоги до незамінних та умовно незамінних амінокислот. Виробники, які мають намір використовувати гідролізат білка Fonterra, повинні дотримуватися цих конкретних вимог, щоб забезпечити відповідність їхньої продукції нормам ЄС.
Директива (ЄС) 2025/2482 Європейського Парламенту та Ради від 26 листопада 2025 року про внесення змін до Директиви 2005/44/ЄС про гармонізовані служби річкової інформації (RIS) на внутрішніх водних шляхах Співтовариства
Гаразд, ось розбір Директиви (ЄС) 2025/2482, що вносить зміни до Директиви 2005/44/ЄС про гармонізовані служби річкової інформації (RIS) на внутрішніх водних шляхах:
**1. Суть акту:**
Ця Директива оновлює рамки для Служб Річкової Інформації (RIS) з метою підвищення безпеки, ефективності та стійкості внутрішнього водного транспорту в межах ЄС. Вона зосереджується на посиленні гармонізації та інтероперабельності RIS у державах-членах, особливо вздовж транс’європейської транспортної мережі (TEN-T). Директива має на меті більш тісну інтеграцію внутрішнього водного транспорту з іншими видами транспорту за допомогою цифрових рішень і обміну даними. Вона також створює Європейське RIS-середовище для оптимізації доступу до інформації та обміну нею.
**2. Структура та основні положення:**
Директива вносить зміни до кількох статей оригінальної Директиви 2005/44/ЄС і додає нові положення. Ключові зміни включають:
* **Сфера застосування:** Застосування Директиви тепер зосереджено на внутрішніх водних шляхах і портах, які є частиною TEN-T і безпосередньо з’єднані з водними шляхами TEN-T іншої держави-члена.
* **Визначення:** Додано нові визначення для таких термінів, як “транс’європейська транспортна мережа”, “Європейська система управління еталонними даними”, “портова інформаційна система”, “інтелектуальна інфраструктурна система внутрішніх водних шляхів”, “Європейське RIS-середовище” та “внутрішній порт”.
* **Створення RIS:** Держави-члени повинні впроваджувати RIS на відповідних водних шляхах і в портах, забезпечуючи актуальність і доступність даних. Вони також повинні забезпечити електронну звітність суден і надавати повідомлення капітанам у стандартизованих форматах.
* **Європейське RIS-середовище:** Ключовим елементом є створення Європейського RIS-середовища, єдиної платформи для доступу до RIS-інформації. Держави-члени повинні спільно створити, управляти та підтримувати це середовище. Комісія уповноважена приймати імплементаційні акти для визначення його операційних характеристик.
* **Технічні специфікації:** Директива підкреслює важливість технічних специфікацій для RIS, що охоплюють такі сфери, як внутрішні ECDIS, електронна звітність суден і відстеження суден. Вона вводить концепцію посилання на Європейський стандарт для Служб Річкової Інформації (ES-RIS), розроблений CESNI.
* **Механізм зворотного зв’язку:** Нова стаття зобов’язує держави-члени мати процедуру обробки відгуків від користувачів RIS, поданих через Європейське RIS-середовище.
* **Захист даних:** Директива включає положення для забезпечення захисту персональних даних, що обробляються для операцій RIS, відповідно до правил ЄС щодо захисту даних.
* **Делеговані повноваження:** Комісії надаються повноваження приймати делеговані акти для внесення змін до Додатку I (мінімальні вимоги до даних) і Додатку III (технічні специфікації) за певних умов.
* **Процедура комітету:** Комітет з внутрішнього водного транспорту допомагатиме Комісії у питаннях, пов’язаних з RIS.
**3. Основні положення, важливі для використання:**
* **Зосередженість на TEN-T:** Обмеження сфери застосування мережею TEN-T означає, що впровадження RIS є пріоритетним на найважливіших водних шляхах для транспортної політики ЄС.
* **Європейське RIS-середовище:** Створення Європейського RIS-середовища як центральної платформи для обміну інформацією є ключовою подією для користувачів RIS.
* **Технічні специфікації та ES-RIS:** Посилання на Європейський стандарт для Служб Річкової Інформації (ES-RIS) гарантує, що впровадження RIS базується на сучасних і гармонізованих технічних стандартах.
* **Механізм зворотного зв’язку:** Механізм зворотного зв’язку надає канал для користувачів RIS, щоб повідомляти про проблеми та сприяти покращенню впровадження RIS.
* **Вимоги до даних:** Мінімальні вимоги до даних, викладені в Додатку I, мають вирішальне значення для забезпечення того, щоб користувачі RIS мали доступ до необхідної інформації для навігації та планування рейсу.
Директива (ЄС) 2025/2456 Європейського Парламенту та Ради від 26 листопада 2025 року про внесення змін до Директиви 2011/65/ЄС щодо перерозподілу наукових і технічних завдань Європейському хімічному агентству (Текст має значення для ЄЕЗ)
Директива (ЄС) 2025/2456 вносить зміни до Директиви 2011/65/ЄС, зосереджуючись на перерозподілі наукових і технічних обов’язків Європейському хімічному агентству (ECHA) для оптимізації оцінок хімічної безпеки. Основна мета полягає в підвищенні прозорості, зменшенні тягаря для зацікавлених сторін, прискоренні прийняття рішень і забезпеченні послідовності в наукових оцінках. Це передбачає розширення ролі ECHA в оцінці заявок на звільнення від обмежень щодо речовин і в перегляді речовин для потенційного включення до списку обмежених речовин. Директива спрямована на узгодження процесів із поточними стандартами ECHA, сприяння цифровізації та покращення доступності даних та їхньої сумісності, що в кінцевому підсумку призведе до економії витрат і підвищення ефективності.
Директива змінює статті 5, 6, 20 і 24 Директиви 2011/65/ЄС і вводить статті 6a, 6b і 6c, а також новий Додаток Va. Ключові зміни включають:
* **Перерозподіл завдань ECHA:** ECHA тепер відповідає за отримання та обробку заявок на звільнення, перевірку їхньої повноти та надання їх державам-членам і громадськості.
* **Посилення процесу перегляду:** Директива запроваджує детальні процедурні кроки для перегляду речовин на предмет потенційного включення до списку обмежених речовин, забезпечуючи більш прозору та ретельну оцінку.
* **Залучення комітету:** Комітет із соціально-економічного аналізу та, у відповідних випадках, Комітет з оцінки ризиків, надаватимуть висновки щодо заявок на звільнення та запропонованих обмежень.
* **Публічна доступність інформації:** ECHA оприлюднюватиме на своєму вебсайті резюме та неконфіденційні версії заявок, а також частини висновків комітетів.
* **Періодичний перегляд обмежених речовин:** Список обмежених речовин переглядатиметься щонайменше кожні чотири роки.
* **Узгоджені формати та настанови:** ECHA розробить узгоджені формати та вичерпні настанови для заявок, враховуючи становище малих і середніх підприємств (МСП).
* **Досьє обмежень:** Вимоги до досьє обмежень визначені в новому Додатку Va, що гарантує, що вони містять всю необхідну інформацію для ретельної оцінки.
Найважливішими положеннями для практичного використання є ті, що стосуються нових ролей і обов’язків Європейського хімічного агентства (ECHA) в оцінці заявок на звільнення та перегляді обмежених речовин. Суб’єкти господарювання повинні знати про узгоджені формати та настанови, які ECHA надаватиме для подання заявок. Державам-членам слід взяти до уваги нові процедури підготовки та подання досьє обмежень.
Регламент (ЄС) 2025/2540 Комісії від 9 грудня 2025 року, що встановлює правила застосування Регламенту (ЄС) 2019/881 Європейського Парламенту та Ради щодо встановлення плану експертної оцінки
Це опис Імплементаційного регламенту (ЄС) 2025/2540 Комісії, який встановлює правила застосування Регламенту (ЄС) 2019/881 щодо встановлення плану експертної оцінки національних органів із сертифікації кібербезпеки (NCCA). Регламент має на меті забезпечити еквівалентні стандарти для європейських сертифікатів кібербезпеки та заяв ЄС про відповідність шляхом встановлення узгодженого процесу експертної оцінки в усьому Союзі. У ньому викладено графік, періодичність та методологію цих експертних оцінок, залучаючи NCCA з різних держав-членів та Європейську Комісію. Регламент також охоплює питання конфіденційності, захищеного зв’язку та нарощування потенціалу, пов’язані з процесом експертної оцінки.
Регламент складається з 8 статей та 2 додатків.
* **Стаття 1** встановлює графік, періодичність та вартість експертних оцінок, а Додаток I містить конкретний графік для кожної держави-члена. Він передбачає можливість подання запитів про відтермінування у виняткових обставинах та роз’яснює процедуру для держав-членів з кількома NCCA або тих, що призначають NCCA з інших держав-членів.
* **Стаття 2** встановлює систему ротації для NCCA, що здійснюють експертну оцінку, забезпечуючи участь кожного NCCA щонайменше у двох експертних оцінках протягом п’ятирічного періоду. Вона також передбачає можливість участі спостерігачів з інших NCCA та ENISA.
* **Стаття 3** визначає критерії складу групи з експертної оцінки, включаючи вимоги до досвіду, знань та незалежності. Вона також встановлює процес вирішення потенційних конфліктів інтересів.
* **Стаття 4** деталізує методологію експертної оцінки, включаючи анкети самооцінювання, перегляд документації, співбесіди та візити на місця. Вона також стосується мови співпраці та обов’язків NCCA, що проходить експертну оцінку.
* **Стаття 5** визначає вимоги до звіту про експертну оцінку, включаючи його зміст, терміни та процес розповсюдження. Вона також стосується обробки коментарів від NCCA, що пройшов експертну оцінку, та опублікування короткого звіту.
* **Стаття 6** зосереджується на конфіденційності, забезпечуючи захист чутливої інформації, отриманої під час процесу експертної оцінки. Вона також передбачає обов’язкове видалення або знищення документів після завершення остаточного звіту.
* **Стаття 7** покладає на ENISA завдання аналізу узагальнених результатів експертних оцінок для виявлення отриманих уроків та найкращих практик для нарощування потенціалу серед NCCA.
* **Стаття 8** зазначає, що регламент набирає чинності на двадцятий день після його опублікування в Офіційному віснику Європейського Союзу.
* **Додаток I** містить графік NCCA, які підлягають експертній оцінці.
* **Додаток II** описує методологію експертної оцінки.
Найважливішими положеннями для практичного використання є ті, що стосуються графіка експертних оцінок (Стаття 1 та Додаток I), критеріїв складу групи з експертної оцінки (Стаття 3), методології проведення експертної оцінки (Стаття 4) та вимог до звіту про експертну оцінку (Стаття 5). Ці положення забезпечують чітку структуру для NCCA для підготовки та участі в процесі експертної оцінки, забезпечуючи послідовну та ефективну оцінку їхньої діяльності з сертифікації кібербезпеки.