Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Огляд законодавства ЄС за 31/12/2025


Огляд законодавства

Делегований регламент Комісії (ЄС) 2025/2180 про європейські зелені облігації

Цей регламент встановлює правила реєстрації та нагляду за зовнішніми рецензентами європейських зелених облігацій. Він зосереджується на забезпеченні надійності та компетентності цих рецензентів. Ключові елементи включають вимогу до того, щоб керівництво рецензентів було авторитетним і кваліфікованим, наявність достатньої кількості кваліфікованого персоналу, ефективне управління конфліктами інтересів і забезпечення того, щоб передання будь-якої роботи на аутсорсинг не знижувало якість рецензій. Ці правила розроблені для підтримки цілісності та надійності ринку європейських зелених облігацій.

Делегований регламент Комісії (ЄС) 2025/1775, що вносить зміни до Делегованого регламенту (ЄС) 2020/1818

Цей регламент уточнює, яка зброя заборонена в кліматичних бенчмарках ЄС. Він замінює термін “суперечлива зброя” на “заборонена зброя”, яка визначається як зброя, заборонена основними міжнародними договорами про озброєння, такими як протипіхотні міни, касетні боєприпаси та біологічна/хімічна зброя. Це гарантує, що компанії, які беруть участь у виробництві цієї зброї, виключені з Кліматичного перехідного бенчмарку ЄС і Бенчмарку, узгодженого з Паризькою угодою, що узгоджує фінансові продукти з міжнародними нормами.

Директива (ЄС) 2025/2647 про альтернативне вирішення спорів

Ця Директива розширює доступ до альтернативного вирішення спорів (АВC) для споживачів. Тепер вона охоплює спори з торговцями за межами ЄС, а також ті, що стосуються цифрового контенту та послуг, навіть якщо споживачі платять даними замість грошей. Директива сприяє збільшенню участі торговців в АВC, забезпечує компетентність суб’єктів АВC, сприяє використанню технологій в АВC та захищає права споживачів. Вона також покладає на держави-члени завдання створити контактні пункти АВC для допомоги у транскордонних спорах, заповнюючи прогалину, залишену припиненням діяльності Європейської платформи онлайн-вирішення спорів.

Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/2179 про зовнішніх рецензентів європейських зелених облігацій

Цей регламент визначає, як компанії подають заявки на реєстрацію як зовнішні рецензенти європейських зелених облігацій. Він деталізує формати, шаблони та процедури подання необхідної інформації до ESMA. Мета полягає в стандартизації процесу подання заявок, полегшенні оцінювання заявників ESMA та забезпеченні безпечного та ефективного управління даними.

Регламент (ЄС) 2025/2649, що вносить зміни до Регламентів (ЄС) 2021/2115 та (ЄС) 2021/2116 про Спільну сільськогосподарську політику (ССП)

Цей регламент вносить зміни до Спільної сільськогосподарської політики (ССП) з метою спрощення та покращення її реалізації. Ключові зміни включають більшу гнучкість у визначенні постійних пасовищ, звільнення малих фермерів від певних екологічних вимог і спрощені процедури внесення змін до Стратегічних планів ССП. Зміни також включають збільшення виплат малим фермерам, більш гнучкі інструменти управління ризиками та збільшення авансових платежів. Цей регламент має на меті зробити ССП більш чутливою до потреб фермерів і більш ефективною у досягненні своїх цілей.

Регламент Комісії (ЄС) 2025/2662 про встановлення заборони на рибальство середземноморського тунця-альбакора

Цей регламент забороняє італійським суднам рибалити середземноморського тунця-альбакора в Середземному морі з 5 грудня 2025 року. Ця заборона є необхідною, оскільки Італія вичерпала всю свою квоту на цей запас риби на рік. Мета полягає в запобіганні надмірному вилову риби та захисті популяції альбакора.

Регламент (ЄС) 2025/2645 про примусове ліцензування під час криз

Цей регламент дозволяє ЄС видавати примусові ліцензії на запатентовані продукти під час криз, якщо добровільні угоди не вдаються. Він дозволяє Європейській комісії санкціонувати використання прав інтелектуальної власності без згоди правовласника. Мета полягає в забезпеченні наявності продуктів, необхідних для подолання криз, що впливають на внутрішній ринок ЄС і охорону здоров’я, діючи лише як крайній захід і за суворих умов, включаючи винагороду правовласнику, обмежені сферу та тривалість і заборону експорту за межі ЄС (за винятком надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я).

А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:

Делегований Регламент (ЄС) 2025/2180 Комісії від 12 вересня 2025 року, що доповнює Регламент (ЄС) 2023/2631 Європейського Парламенту та Ради щодо регуляторних технічних стандартів, які визначають умови реєстрації зовнішніх рецензентів, критерії оцінки надійного та розважливого управління зовнішніми рецензентами, відповідність знань, досвіду та підготовки працівників зовнішніх рецензентів, а також умови, за яких зовнішні рецензенти можуть передавати на аутсорсинг свою діяльність з оцінювання

Цей Делегований Регламент (ЄС) 2025/2180 Комісії доповнює Регламент (ЄС) 2023/2631 про європейські зелені облігації. Він встановлює регуляторні технічні стандарти щодо реєстрації та нагляду за зовнішніми рецензентами, які оцінюють ці облігації. Регламент визначає конкретні умови для реєстрації, критерії оцінки надійного управління зовнішніми рецензентами, необхідну кваліфікацію та підготовку їхнього персоналу, а також умови, за яких вони можуть передавати на аутсорсинг діяльність з оцінювання.

Регламент структуровано навколо ключових сфер, пов’язаних з діяльністю та наглядом за зовнішніми рецензентами європейських зелених облігацій. Він складається з 11 статей.
* **Стаття 1** визначає критерії для визначення доброї репутації вищого керівництва та членів ради директорів зовнішніх рецензентів.
* **Стаття 2** окреслює критерії оцінки навичок, кваліфікації та досвіду вищого керівництва та членів ради директорів.
* **Стаття 3** зосереджується на визначенні достатності кількості аналітиків і працівників, залучених до діяльності з оцінювання.
* **Стаття 4** деталізує критерії оцінки знань, досвіду та підготовки аналітиків і працівників.
* **Стаття 5** встановлює критерії оцінки надійного та розважливого управління зовнішніми рецензентами.
* **Стаття 6** визначає критерії оцінки управління конфліктами інтересів.
* **Стаття 7** окреслює критерії оцінки можливостей і спроможності сторонніх постачальників послуг виконувати діяльність з оцінювання.
* **Стаття 8** гарантує, що передача на аутсорсинг діяльності з оцінювання не погіршує якість внутрішнього контролю.
* **Стаття 9** гарантує, що аутсорсинг не погіршує наглядові можливості ESMA.
* **Стаття 10** вимагає регулярної оцінки критеріїв аутсорсингу.
* **Стаття 11** визначає дату набрання чинності.

Найважливіші положення цього акту стосуються критеріїв реєстрації та поточного нагляду за зовнішніми рецензентами. Зокрема, вимоги щодо доброї репутації, навичок та досвіду вищого керівництва та персоналу (статті 1, 2 та 4) мають вирішальне значення для забезпечення цілісності та якості зовнішніх оглядів. Крім того, положення про управління конфліктами інтересів (стаття 6) та передачу на аутсорсинг діяльності з оцінювання (статті 7, 8 та 9) є життєво важливими для підтримки незалежності та надійності процесу перевірки.

Делегований Регламент (ЄС) 2025/1775 Комісії від 28 серпня 2025 року, що вносить зміни до Делегованого Регламенту (ЄС) 2020/1818 щодо визначення забороненої зброї

Цей Делегований Регламент (ЄС) 2025/1775 Комісії вносить зміни до Делегованого Регламенту (ЄС) 2020/1818, зосереджуючись на визначенні забороненої зброї в контексті Кліматичних Перехідних Орієнтирів ЄС та Орієнтирів ЄС, узгоджених з Паризькою угодою. Поправка має на меті уточнити та спростити визначення “суперечливої зброї”, замінивши його на “заборонену зброю”, узгодивши його з міжнародними конвенціями про озброєння. Ця зміна має на меті забезпечити правову визначеність та узгодженість для адміністраторів орієнтирів відповідно до Регламенту (ЄС) 2016/1011.

Регламент складається з двох статей і додатка. Стаття 1 вносить зміни до статті 12(1) Делегованого Регламенту (ЄС) 2020/1818, замінюючи посилання на “компанії, що беруть участь у будь-якій діяльності, пов’язаній із суперечливою зброєю” на “компанії, що беруть участь у будь-якій діяльності, пов’язаній із забороненою зброєю”. Вона також містить конкретне визначення “забороненої зброї” як протипіхотні міни, касетні боєприпаси, біологічну та хімічну зброю, використання, володіння, розробка, передача, виробництво та накопичення запасів якої прямо заборонені міжнародними конвенціями про озброєння, сторонами яких є більшість держав-членів, як зазначено в Додатку. Стаття 2 визначає дату набрання чинності та дату застосування Регламенту, із затримкою застосування для існуючих орієнтирів, авторизованих до набрання чинності. У Додатку перелічено конкретні міжнародні договори та конвенції, які визначають заборонену зброю.

Найважливішим положенням є переглянуте визначення забороненої зброї, яке безпосередньо впливає на критерії виключення для компаній, включених до Кліматичних Перехідних Орієнтирів ЄС та Орієнтирів ЄС, узгоджених з Паризькою угодою. Ця зміна гарантує, що орієнтири узгоджуються з міжнародними нормами щодо забороненої зброї, забезпечуючи більшу ясність та узгодженість для фінансових суб’єктів, які використовують ці орієнтири. Відтермінування дати застосування для існуючих орієнтирів також є важливим, оскільки воно дає адміністраторам орієнтирів час для адаптації до нових вимог.

Директива (ЄС) 2025/2647 Європейського Парламенту та Ради від 16 грудня 2025 року, що вносить зміни до Директиви 2013/11/ЄС про альтернативне вирішення споживчих спорів та до Директив (ЄС) 2015/2302, (ЄС) 2019/2161 та (ЄС) 2020/1828 у зв’язку з припиненням функціонування Європейської платформи онлайн-врегулювання спорів (Текст, що має значення для ЄЕЗ)

Директива (ЄС) 2025/2647 має на меті покращити доступ до альтернативного вирішення спорів (АВС) для споживачів у ЄС. Вона розширює сферу дії чинної Директиви 2013/11/ЄС, щоб включити спори з торговцями з-за меж ЄС та ті, що стосуються цифрового контенту та послуг, навіть коли споживачі надають персональні дані замість грошової оплати. Директива прагне підвищити справедливість та ефективність процедур АВС шляхом сприяння участі торговців, забезпечення компетентності суб’єктів АВС та використання технологічних досягнень, зберігаючи при цьому прозорість та права споживачів. Вона також розглядає питання припинення функціонування Європейської платформи онлайн-врегулювання спорів, покладаючи пов’язані з цим завдання на контактні пункти АВС.

Директива вносить зміни до Директиви 2013/11/ЄС, а також вносить відповідні зміни до Директив (ЄС) 2015/2302, (ЄС) 2019/2161 та (ЄС) 2020/1828. Основні зміни до Директиви 2013/11/ЄС включають:
* **Розширення сфери дії:** Вона розширює сферу дії, включаючи спори з торговцями, що знаходяться за межами ЄС, за умови, що вони спрямовують свою діяльність на державу-члена. Вона також охоплює спори, пов’язані з цифровим контентом та послугами, включаючи випадки, коли споживачі надають персональні дані замість оплати.
* **Сприяння участі:** Держави-члени зобов’язані впроваджувати заходи, що сприяють участі торговців і споживачів у процедурах АВС.
* **Компетентність суб’єкта АВС:** Суб’єкти АВС повинні бути компетентними для вирішення спорів між торговцями за межами ЄС і споживачами в межах ЄС. Вони також повинні забезпечувати доступність для вразливих споживачів і тих, хто має різні рівні цифрової грамотності.
* **Використання технологій:** Директива розглядає питання використання автоматизованих засобів у прийнятті рішень АВС, вимагаючи прозорості та можливості перегляду фізичною особою. Вона також дозволяє суб’єктам АВС об’єднувати подібні справи для підвищення ефективності та послідовності.
* **Залучення торговців:** Торговці зобов’язані відповідати на запити суб’єктів АВС щодо їхньої участі в запропонованій процедурі АВС протягом визначеного терміну.
* **Звітність та інформація:** Спрощує вимоги до звітності для суб’єктів АВС та національних компетентних органів.
* **Обізнаність споживачів:** Торговці повинні надавати чітку та легкодоступну інформацію про процедури АВС на своїх веб-сайтах та в своїх загальних умовах.
* **Контактні пункти АВС:** Держави-члени повинні призначити контактні пункти АВС для надання допомоги споживачам і торговцям у транскордонних спорах, сприяючи комунікації та надаючи необхідну інформацію.
* **Роль Комісії:** Комісії доручено розробити зручний цифровий інтерактивний інструмент для надання інформації про захист прав споживачів, включаючи транскордонне АВС, і створити мережу контактних пунктів АВС.

Ключові положення для практичного застосування:
* **Стаття 2(1):** Визначає сферу дії Директиви, включаючи типи спорів, що охоплюються (внутрішні, транскордонні та спори з торговцями з третіх країн) і контракти, до яких вона застосовується (договори купівлі-продажу та надання послуг, включаючи цифровий контент і послуги).
* **Стаття 5:** Встановлює вимоги до суб’єктів АВС, включаючи ведення актуального веб-сайту, забезпечення цифрового та нецифрового доступу до процедур АВС, забезпечення прозорості у використанні автоматизованих засобів та об’єднання справ за певних умов.
* **Стаття 5(8) та (9):** Встановлює зобов’язання для суб’єктів АВС зв’язуватися з торговцями та запрошувати їх до участі в процедурі АВС, а також встановлює термін для відповіді торговців суб’єкту АВС щодо їхньої участі.
* **Стаття 13:** Визначає інформацію, яку торговці повинні надавати споживачам щодо процедур АВС, зокрема на своїх веб-сайтах та в своїх загальних умовах.
* **Стаття 14:** Деталізує допомогу, яка надається у транскордонних спорах, включаючи призначення контактних пунктів АВС та їхні завдання у сприянні комунікації та наданні інформації.

Регламент імплементації Комісії (ЄС) 2025/2179 від 12 вересня 2025 року, що встановлює імплементаційні технічні стандарти для застосування Регламенту (ЄС) 2023/2631 Європейського Парламенту та Ради щодо стандартних форм, шаблонів і процедур для надання інформації для подання заявки на реєстрацію як зовнішнього рецензента для європейських зелених облігацій

Це опис Регламенту імплементації Комісії (ЄС) 2025/2179.

**Суть акта:**

Цей регламент встановлює імплементаційні технічні стандарти (ITS) щодо формату, шаблонів і процедур для подання інформації під час подання заявки на реєстрацію як зовнішнього рецензента для європейських зелених облігацій (EuGB). Він гарантує, що Європейське управління з цінних паперів і ринків (ESMA) отримує необхідну інформацію в структурованому та машиночитаному форматі для оцінки прийнятності заявників. Регламент спрямований на стандартизацію процесу подання заявок, покращення управління даними та забезпечення безпеки поданої інформації.

**Структура та основні положення:**

Регламент складається з двох статей і семи додатків:

* **Стаття 1:** Визначає, що заявники повинні використовувати формати, викладені в додатках, для надання інформації, необхідної згідно зі статтею 23(1) Регламенту (ЄС) 2023/2631. Він вимагає машиночитаний формат для поданої інформації, забезпечуючи доступність і незмінне відтворення. Кожному документу має бути присвоєно унікальний номер, а також має бути включена таблиця (Додаток I) для визначення того, де розглядаються конкретні вимоги Регламенту (ЄС) 2023/2631. Якщо вимога не застосовується, заявник повинен заявити про це з поясненням. Заява повинна містити підписаний лист від старшого керівництва, який засвідчує точність і повноту поданої інформації. Він також встановлює термін зберігання персональних даних, пов’язаних із заявниками.
* **Стаття 2:** Вказує дату набрання регламентом чинності, яка настає через двадцять днів після його опублікування в Офіційному віснику Європейського Союзу, і підтверджує його обов’язковий і безпосередньо застосовний характер у всіх державах-членах.
* **Додаток I:** Надає шаблон для документування посилань на подані документи, пов’язуючи їх із конкретними вимогами Регламенту (ЄС) 2023/2631.
* **Додаток II:** Визначає необхідну загальну інформацію про заявника, таку як назва, адреса, веб-сайт, LEI та контактні дані.
* **Додаток III:** Деталізує інформацію, необхідну щодо структури власності заявника, включаючи власників, відсоток капіталу, характер холдингу та відсоток прав голосу.
* **Додаток IV:** Описує інформацію, необхідну для членів старшого керівництва та ради заявника, включаючи особисті дані, ролі та подані документи, такі як резюме, довідки про відсутність судимості та декларації про придатність, благонадійність і конфлікти інтересів.
* **Додаток V:** Зосереджується на аналітичних ресурсах заявника, включаючи інформацію про аналітиків, співробітників, які беруть участь в оціночній діяльності, орієнтовну тривалість зовнішніх перевірок та очікувану кількість оцінок.
* **Додаток VI:** Перелічує політики та процедури заявника, які необхідно задокументувати, такі як плани навчання, рамки внутрішнього контролю, політики викривачів, політики оплати праці та політики щодо конфлікту інтересів.
* **Додаток VII:** Вимагає інформацію про інші види діяльності заявника, включаючи опис і код NACE, а також інформацію про те, чи пропонуються ці види діяльності через дочірні компанії.

**Основні положення для використання:**

Найважливішими положеннями для заявників є ті, які деталізують конкретну необхідну інформацію та формат, у якому її потрібно подавати. Це включає:

* Використання наданих додатків як шаблонів для організації та подання інформації.
* Забезпечення того, щоб усі документи були в машиночитаному форматі.
* Надання унікального номера для кожного документа та чітке пов’язування його з відповідною вимогою в Регламенті (ЄС) 2023/2631.
* Включення підписаного листа від старшого керівництва, який засвідчує точність інформації.
* Розуміння термінів зберігання даних для персональних даних.

Регламент (ЄС) 2025/2649 Європейського Парламенту та Ради від 19 грудня 2025 року, що вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2021/2115 щодо системи обумовленості, видів втручання у формі прямих виплат, видів втручання в окремих секторах та розвитку сільських районів і щорічних звітів про виконання та Регламенту (ЄС) 2021/2116 щодо призупинення виплат, щорічного звільнення від відповідальності за результати діяльності, контролю та штрафів

Ось опис положень Регламенту (ЄС) 2025/2649:

1. Цей регламент вносить зміни до Регламентів (ЄС) 2021/2115 та (ЄС) 2021/2116 з метою спрощення та вдосконалення Спільної сільськогосподарської політики (CAP). Зміни стосуються системи обумовленості, прямих виплат, секторальних інтервенцій, розвитку сільських районів та щорічних звітів про результати діяльності. Регламент також регулює призупинення виплат, щорічне звільнення від відповідальності за результати діяльності, контроль та штрафи.

2. Регламент складається з 4 статей та 2 додатків. Він вносить зміни до кількох статей Регламенту (ЄС) 2021/2115, включаючи ті, що стосуються визначення постійних пасовищ, дотримання вимог СОТ, обумовленості, стандартів GAEC, інструментів управління ризиками, виплат малим фермерам, еко-схем, операційних програм, інтервенцій у розвиток сільських районів, фінансових інструментів та Стратегічних планів CAP. Він також вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2021/2116, змінюючи статті, що стосуються щомісячних виплат, проміжних виплат, призупинення виплат, авансових платежів, звільнення від відповідальності за рахунки, фінансових інструментів, контролю та штрафів. Регламент запроваджує новий Додаток XV до Регламенту (ЄС) 2021/2115, який встановлює максимальні фінансові асигнування для кризових виплат фермерам. Регламент також скасовує статті 120 та 159 Регламенту (ЄС) 2021/2115.

3. Деякі з найважливіших положень включають:

* **Гнучкість у визначенні постійних пасовищ:** Держави-члени можуть продовжити період класифікації земель як постійних пасовищ з п’яти до семи років і вирішити, що земля залишається орною навіть після п’яти- або семирічного періоду.
* **Звільнення малих фермерів від обумовленості:** Малі фермери, які отримують виплати згідно зі статтею 28 Регламенту (ЄС) 2021/2115, звільняються від системи обумовленості.
* **Презумпція відповідності для органічних фермерів:** Фермери, сертифіковані згідно з Регламентом (ЄС) 2018/848, вважаються такими, що відповідають певним стандартам GAEC.
* **Гнучкість в управлінні ризиками:** Держави-члени мають більше гнучкості у впровадженні інструментів управління ризиками та розрахунку збитків для бенефіціарів.
* **Збільшення виплат малим фермерам:** Максимальна виплата для малих фермерів збільшена, і держави-члени можуть виключати виплати за еко-схемами з максимальної суми.
* **Спрощені процедури внесення змін до Стратегічних планів CAP:** Регламент запроваджує розрізнення між стратегічними та нестратегічними поправками, причому останні потребують лише повідомлення Комісії.
* **Кризові виплати фермерам:** Держави-члени можуть надавати кризові виплати фермерам, які постраждали від стихійних лих або катастрофічних подій.
* **Збільшення авансових платежів:** Максимальні ставки для авансових платежів збільшено на постійній основі.
* **Оцінка якості:** Оцінки якості системи ідентифікації сільськогосподарських ділянок (LPIS), геопросторової системи застосування (GSA) та системи моніторингу площ (AMS) слід об’єднати.
* **Контроль обумовленості:** Фермери з максимальною площею господарства, що не перевищує 30 гектарів заявленої сільськогосподарської площі, повинні бути звільнені від контролю вимог стандарту GAEC 7.

Регламент (ЄС) 2025/2662 Комісії від 22 грудня 2025 року про встановлення закриття рибальства для середземноморського тунця-альбакора в Середземному морі для суден, що плавають під прапором або зареєстровані в Італії

Цей Регламент (ЄС) 2025/2662 Комісії встановлює закриття рибальства для середземноморського тунця-альбакора в Середземному морі для суден, що плавають під прапором або зареєстровані в Італії. Він забороняє рибальську діяльність щодо середземноморського тунця-альбакора італійськими суднами в Середземному морі, оскільки Італія вичерпала свою виділену квоту на цей запас у 2025 році. Цей регламент має на меті забезпечити дотримання встановлених квот на вилов риби та захистити запас середземноморського тунця-альбакора від надмірного вилову.

Регламент складається з трьох статей та одного додатку.

* **Стаття 1** визначає, що квота на вилов риби, виділена Італії на 2025 рік для середземноморського тунця-альбакора в Середземному морі, вважається вичерпаною з дати, зазначеної в Додатку.
* **Стаття 2** забороняє рибальську діяльність щодо зазначеного запасу суднами, що плавають під прапором або зареєстровані в Італії, з дати, зазначеної в Додатку. Вона конкретно забороняє утримувати на борту, переміщувати, перевантажувати або вивантажувати рибу з цього запасу, виловлену цими суднами після цієї дати.
* **Стаття 3** визначає, що Регламент набирає чинності на наступний день після його опублікування в Офіційному віснику Європейського Союзу.
* **Додаток** визначає дату закриття рибальства як 5 грудня 2025 року.

Найважливішим положенням є Стаття 2, яка фактично забороняє суднам, що плавають під прапором або зареєстровані в Італії, виловлювати середземноморського тунця-альбакора в Середземному морі після 5 грудня 2025 року. Ця заборона включає утримання, переміщення, перевантаження або вивантаження будь-якого середземноморського тунця-альбакора, виловленого після цієї дати.

Регламент Ради (ЄС) 2025/2605 від 12 грудня 2025 року, що вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2021/2278 про призупинення митних зборів Спільного митного тарифу, зазначених у пункті (c) статті 56(2) Регламенту (ЄС) № 952/2013 Європейського Парламенту та Ради щодо певних сільськогосподарських і промислових продуктів

Я не можу відповісти, оскільки ви не надали текст Регламенту Ради (ЄС) 2025/2605.

Регламент (ЄС) 2025/2645 Європейського Парламенту та Ради від 16 грудня 2025 року про примусове ліцензування для управління кризовими ситуаціями та внесення змін до Регламенту (ЄС) № 816/2006 (Текст, що має значення для ЄЕЗ)

Ось розклад Регламенту (ЄС) 2025/2645:

**1. Суть Акту:**

Цей регламент встановлює систему для ЄС щодо видачі примусових ліцензій на запатентовані продукти або процеси під час криз або надзвичайних ситуацій. Він дозволяє Європейській Комісії санкціонувати використання прав інтелектуальної власності без згоди правовласника, але лише як крайній захід, коли добровільні угоди не забезпечують постачання важливих продуктів, пов’язаних з кризою, в межах Союзу. Мета полягає в тому, щоб забезпечити наявність продуктів, необхідних для подолання криз, що впливають на внутрішній ринок ЄС та охорону здоров’я.

**2. Структура та основні положення:**

* **Мета та сфера застосування (Статті 1-2):** Визначає мету регламенту щодо забезпечення дії примусових ліцензій Союзу під час криз і визначає типи прав інтелектуальної власності, які охоплюються (патенти, корисні моделі, додаткові охоронні сертифікати).
* **Визначення (Стаття 3):** Роз’яснює ключові терміни, такі як «примусова ліцензія Союзу», «продукт, пов’язаний з кризою» та «компетентний консультативний орган».
* **Умови надання ліцензії (Стаття 4):** Встановлює критерії, яким необхідно відповідати, перш ніж можна буде видати примусову ліцензію Союзу, включаючи оголошення кризи, необхідність використання захищеного винаходу та відсутність альтернативних рішень.
* **Загальні вимоги (Стаття 5):** Визначає, що ліцензії повинні бути невиключними, обмеженими за обсягом і тривалістю та підлягати адекватній винагороді для правовласника.
* **Компетентний консультативний орган (Стаття 6):** Встановлює роль консультативного органу для надання допомоги Комісії в оцінці необхідності ліцензії та її змісту.
* **Процедура надання ліцензії (Стаття 7):** Описує кроки, пов’язані з процесом ліцензування, включаючи публікацію повідомлення, консультації з консультативним органом та розгляд коментарів зацікавлених сторін.
* **Зміст ліцензії (Стаття 8):** Перелічує інформацію, яка повинна бути включена до ліцензії, таку як права інтелектуальної власності, які охоплюються, правовласник, ліцензіат та винагорода.
* **Винагорода (Стаття 9):** Визначає, що ліцензіат повинен сплачувати адекватну винагороду правовласнику, враховуючи економічну вартість дозволеного використання.
* **Обов’язки ліцензіата (Стаття 10):** Встановлює обов’язки ліцензіата, включаючи забезпечення належної ідентифікації продуктів, вироблених за ліцензією, та обмеження розповсюдження в межах ЄС.
* **Заборона експорту (Стаття 11):** Забороняє експорт продуктів, вироблених за примусовою ліцензією Союзу, за винятком конкретного експорту, пов’язаного з охороною здоров’я, відповідно до Регламенту (ЄС) № 816/2006.
* **Митний контроль (Стаття 12):** Встановлює рамки для митних органів для моніторингу та запобігання експорту продуктів, вироблених за примусовою ліцензією Союзу.
* **Перегляд і припинення дії (Стаття 14):** Дозволяє перегляд і модифікацію ліцензій на основі змін обставин і передбачає припинення дії, якщо умови, які призвели до видачі ліцензії, більше не існують.
* **Штрафи та санкції (Статті 15-21):** Надає Комісії повноваження накладати штрафи та періодичні штрафні платежі за недотримання регламенту.
* **Звітність про національні примусові ліцензії (Стаття 22):** Вимагає від держав-членів інформувати Комісію про національні примусові ліцензії, видані для криз, які підпадають під механізми кризового реагування ЄС.
* **Внесення змін до Регламенту (ЄС) № 816/2006 (Стаття 24):** Запроваджує можливість надання примусової ліцензії Союзу відповідно до Регламенту (ЄС) № 816/2006 для експорту в країни з проблемами охорони здоров’я, спрощуючи процес транскордонного виробництва.
* **Оцінка (Стаття 25):** Зобов’язує Комісію оцінити застосування регламенту та оцінити перелік механізмів кризового реагування або надзвичайних ситуацій Союзу.

**3. Основні положення для використання:**

* **Умови для активації:** Регламент може бути активовано лише тоді, коли кризу або надзвичайну ситуацію було офіційно оголошено відповідно до механізму кризового реагування або надзвичайної ситуації Союзу (перелічено в Додатку).
* **Крайній захід:** Примусове ліцензування призначене як крайній захід. Комісія повинна продемонструвати, що добровільні угоди або інші засоби забезпечення постачання продуктів, пов’язаних з кризою, не спрацювали.
* **Винагорода:** Правовласники мають право на адекватну винагороду за використання їхньої інтелектуальної власності. Комісія визначатиме суму на основі економічної вартості використання та обставин справи.
* **Без експорту:** Продукти, вироблені за примусовою ліцензією Союзу, не можуть бути експортовані за межі ЄС, за винятком конкретних обставин, пов’язаних із потребами охорони здоров’я в третіх країнах, відповідно до Регламенту (ЄС) № 816/2006.
* **Прозорість:** Регламент включає положення щодо прозорості, такі як публікація повідомлень та залучення зацікавлених сторін до процесу ліцензування.

E-mail
Password
Confirm Password
Lexcovery
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.