Ось розбивка Рішення № 1/2025 Комітету асоціації ЄС-Молдова у торговельній конфігурації:
**1. Суть акту:**
Це рішення має на меті поглибити лібералізацію торгівлі між ЄС і Молдовою шляхом зменшення або скасування мит на різні товари. Воно встановлює новий Додаток (XV-E) до існуючої Угоди про асоціацію, який визначає конкретні зобов’язання обох сторін щодо зменшення або скасування мит. Це рішення відображає збільшення обсягів торгівлі між ЄС і Молдовою та підтримує поточні переговори Молдови про вступ до ЄС шляхом узгодження її законодавства зі стандартами ЄС. Воно також передбачає механізм захисних заходів у разі виникнення серйозних економічних труднощів через збільшення імпорту.
**2. Структура та основні положення:**
* **Стаття 1:** Додає Додаток XV-E до Угоди про асоціацію, в якому детально описані конкретні зобов’язання щодо зменшення або скасування мит. Цей новий додаток замінює попередні Додатки XV-A, XV-B і XV-D, які раніше регулювали митні збори.
* **Стаття 2:** Зобов’язує провести перегляд у 2027 році для оцінки узгоджених скорочень і скасувань мит. Під час цього перегляду буде розглянуто подальшу лібералізацію у світлі прогресу Молдови у процесі вступу, виробничих потужностей, моделей торгівлі, використання квот і конкретних чутливостей з обох сторін.
* **Стаття 3:** Зазначає, що рішення є однаково автентичним усіма офіційними мовами ЄС.
* **Стаття 4:** Встановлює дату набрання чинності рішенням як п’ятнадцятий день після його ухвалення.
**Додаток XV-E додатково поділяється на:**
* **Стаття 1:** Зазначає, що кожна сторона зменшує або скасовує мита на товари походження іншої сторони відповідно до Додатку А. Вона також уточнює, що якщо дію Додатку А призупинено, застосовуються ставки мита з Додатків XV-A, XV-B і XV-D.
* **Стаття 2:** Вимагає від Молдови узгодити своє законодавство з конкретними виробничими стандартами ЄС, переліченими в Додатку B, до 31 грудня 2027 року (за винятком Регламенту (ЄС) 2017/625, подовжуючи термін до 31 грудня 2028 року). Вона також встановлює вимоги до звітності для Молдови, щоб продемонструвати свій прогрес в узгодженні з законодавством ЄС. ЄС може призупинити преференції, якщо Молдова не виконає свої зобов’язання.
* **Стаття 3:** Дозволяє будь-якій стороні вживати запобіжні заходи у разі виникнення серйозних економічних, соціальних або екологічних труднощів через збільшення імпорту внаслідок додаткової лібералізації. Вона встановлює процес повідомлення та консультацій перед тим, як такі заходи можуть бути впроваджені.
**Додатки:**
* **Додаток A:** Перелічує продукти, на які поширюються щорічні безмитні тарифні квоти (для Союзу), і продукти, на які поширюється ціна входу (для яких компонент ad valorem імпортного мита звільняється для Союзу). Він також включає графік поступок для Республіки Молдова, вказуючи застосовуване мито найбільшого сприяння (НСБ) і категорію для різних продуктів.
* **Додаток B:** Перелічує конкретні виробничі стандарти ЄС, з якими Молдова повинна узгодити своє законодавство, включаючи регламенти та директиви, що стосуються засобів захисту рослин, сталого використання пестицидів, офіційного контролю та захисту вод від забруднення нітратами.
**3. Основні положення для практичного використання:**
* Компаніям, які займаються торгівлею між ЄС і Молдовою, слід уважно переглянути Додаток A Додатку XV-E, щоб зрозуміти нові ставки мита та тарифні квоти, що застосовуються до їхньої продукції. Це дозволить їм скористатися зменшеними або скасованими митами.
* Молдовським виробникам слід звернути пильну увагу на Додаток B Додатку XV-E, оскільки в ньому викладено виробничі стандарти ЄС, яким вони повинні відповідати, щоб отримати вигоду від заходів з лібералізації торгівлі. Відповідність цим стандартам має важливе значення для збереження доступу до ринку ЄС.
* Як суб’єкти ЄС, так і молдовські суб’єкти повинні знати про запобіжні заходи, викладені в Статті 3 Додатку XV-E. Ці заходи можуть бути застосовані, якщо збільшення імпорту спричинить серйозні труднощі на будь-якому з ринків.
* Рішення є особливо актуальним для українських виробників та експортерів, які можуть розглядати Молдову як транзитну країну або базу для експорту товарів до ЄС, враховуючи посилення торговельних відносин між Молдовою та ЄС.