Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Рішення № 1/2025 Комітету асоціації між ЄС та Молдовою у торговельній конфігурації від 19 вересня 2025 року про скорочення та скасування митних зборів відповідно до статті 147(4) Угоди про асоціацію між Європейським Союзом та Європейським співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, з однієї сторони, та Республікою Молдова, з іншої сторони [2025/1961]

Ось розбивка Рішення № 1/2025 Комітету асоціації ЄС-Молдова у торговельній конфігурації:

**1. Суть акту:**

Це рішення має на меті поглибити лібералізацію торгівлі між ЄС і Молдовою шляхом зменшення або скасування мит на різні товари. Воно встановлює новий Додаток (XV-E) до існуючої Угоди про асоціацію, який визначає конкретні зобов’язання обох сторін щодо зменшення або скасування мит. Це рішення відображає збільшення обсягів торгівлі між ЄС і Молдовою та підтримує поточні переговори Молдови про вступ до ЄС шляхом узгодження її законодавства зі стандартами ЄС. Воно також передбачає механізм захисних заходів у разі виникнення серйозних економічних труднощів через збільшення імпорту.

**2. Структура та основні положення:**

* **Стаття 1:** Додає Додаток XV-E до Угоди про асоціацію, в якому детально описані конкретні зобов’язання щодо зменшення або скасування мит. Цей новий додаток замінює попередні Додатки XV-A, XV-B і XV-D, які раніше регулювали митні збори.
* **Стаття 2:** Зобов’язує провести перегляд у 2027 році для оцінки узгоджених скорочень і скасувань мит. Під час цього перегляду буде розглянуто подальшу лібералізацію у світлі прогресу Молдови у процесі вступу, виробничих потужностей, моделей торгівлі, використання квот і конкретних чутливостей з обох сторін.
* **Стаття 3:** Зазначає, що рішення є однаково автентичним усіма офіційними мовами ЄС.
* **Стаття 4:** Встановлює дату набрання чинності рішенням як п’ятнадцятий день після його ухвалення.

**Додаток XV-E додатково поділяється на:**

* **Стаття 1:** Зазначає, що кожна сторона зменшує або скасовує мита на товари походження іншої сторони відповідно до Додатку А. Вона також уточнює, що якщо дію Додатку А призупинено, застосовуються ставки мита з Додатків XV-A, XV-B і XV-D.
* **Стаття 2:** Вимагає від Молдови узгодити своє законодавство з конкретними виробничими стандартами ЄС, переліченими в Додатку B, до 31 грудня 2027 року (за винятком Регламенту (ЄС) 2017/625, подовжуючи термін до 31 грудня 2028 року). Вона також встановлює вимоги до звітності для Молдови, щоб продемонструвати свій прогрес в узгодженні з законодавством ЄС. ЄС може призупинити преференції, якщо Молдова не виконає свої зобов’язання.
* **Стаття 3:** Дозволяє будь-якій стороні вживати запобіжні заходи у разі виникнення серйозних економічних, соціальних або екологічних труднощів через збільшення імпорту внаслідок додаткової лібералізації. Вона встановлює процес повідомлення та консультацій перед тим, як такі заходи можуть бути впроваджені.

**Додатки:**

* **Додаток A:** Перелічує продукти, на які поширюються щорічні безмитні тарифні квоти (для Союзу), і продукти, на які поширюється ціна входу (для яких компонент ad valorem імпортного мита звільняється для Союзу). Він також включає графік поступок для Республіки Молдова, вказуючи застосовуване мито найбільшого сприяння (НСБ) і категорію для різних продуктів.
* **Додаток B:** Перелічує конкретні виробничі стандарти ЄС, з якими Молдова повинна узгодити своє законодавство, включаючи регламенти та директиви, що стосуються засобів захисту рослин, сталого використання пестицидів, офіційного контролю та захисту вод від забруднення нітратами.

**3. Основні положення для практичного використання:**

* Компаніям, які займаються торгівлею між ЄС і Молдовою, слід уважно переглянути Додаток A Додатку XV-E, щоб зрозуміти нові ставки мита та тарифні квоти, що застосовуються до їхньої продукції. Це дозволить їм скористатися зменшеними або скасованими митами.
* Молдовським виробникам слід звернути пильну увагу на Додаток B Додатку XV-E, оскільки в ньому викладено виробничі стандарти ЄС, яким вони повинні відповідати, щоб отримати вигоду від заходів з лібералізації торгівлі. Відповідність цим стандартам має важливе значення для збереження доступу до ринку ЄС.
* Як суб’єкти ЄС, так і молдовські суб’єкти повинні знати про запобіжні заходи, викладені в Статті 3 Додатку XV-E. Ці заходи можуть бути застосовані, якщо збільшення імпорту спричинить серйозні труднощі на будь-якому з ринків.
* Рішення є особливо актуальним для українських виробників та експортерів, які можуть розглядати Молдову як транзитну країну або базу для експорту товарів до ЄС, враховуючи посилення торговельних відносин між Молдовою та ЄС.

Повний текст за посиланням

E-mail
Password
Confirm Password
Lexcovery
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.