Огляд Делегованого регламенту Комісії (ЄС) 2025/1393
Цей регламент додає пункт про перегляд до Делегованого регламенту (ЄС) 2025/1184, який містить перелік третіх країн з високим рівнем ризику відмивання грошей і фінансування тероризму. Комісія повинна тепер оцінити до кінця 2025 року, чи слід додавати до цього списку країни, членство яких у Групі з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) призупинено. Ця поправка забезпечує постійний контроль країн, які створюють підвищені ризики фінансових злочинів.
Огляд Делегованого регламенту Комісії (ЄС) 2025/885
Цей регламент доповнює MiCA, Регламент (ЄС) 2023/1114, деталізуючи, як запобігати, виявляти та повідомляти про зловживання на ринку криптоактивів. Він передбачає конкретні механізми, системи та процедури для суб’єктів, які професійно залучені до операцій з криптоактивами. Важливо, що він включає шаблони для повідомлення про підозрілу діяльність і процедури координації для транскордонних справ, наголошуючи на аналізі людини поряд з ІКТ-системами для боротьби з маніпулюванням ринком та інсайдерською торгівлею.
Огляд Імплементаційного регламенту Комісії (ЄС) 2025/1753
Цей регламент вносить зміни до Додатку I до Імплементаційного регламенту (ЄС) 2023/594, який стосується спеціальних заходів боротьби з хворобами у зв’язку з африканською чумою свиней (АЧС). Зміни передбачають оновлення та виправлення зонування обмежених територій у Хорватії, Естонії, Угорщині, Італії, Литві та Польщі на основі нещодавніх спалахів АЧС як у домашніх, так і в диких свиней. Оператори повинні дотримуватися оновленого зонування для запобігання поширенню хвороби.
Огляд Рішення про внесення змін до Рішення № 4/2023
Це Рішення оновлює стандартні форми, які використовуються для обміну інформацією та комунікації, пов’язаної з ПДВ, між державами-членами ЄС і Великою Британією відповідно до Угоди про торгівлю та співробітництво. Оновлені форми узгоджені з системою обміну формами (EoF), що спрощує адміністративну співпрацю та стягнення вимог щодо ПДВ.
Огляд Рішення Органу нагляду ЄАВТ № 061/25/COL
Це рішення визначає конкретні ринки продуктів і послуг у секторі електронних комунікацій, які можуть підлягати ex-ante регулюванню в ЄЕЗ. Воно спрямоване на сприяння конкуренції, внутрішньому ринку та інтересам кінцевих користувачів. Рішення перелічує оптовий місцевий доступ і оптову виділену потужність як ринки, що потребують аналізу національними регуляторними органами. Порівняно з попередньою рекомендацією, оптова термінація викликів і ринки централізованого доступу вилучені.
Огляд Об’єднаних справ E-1/24 та E-7/24 (Суд ЄАВТ)
У цьому рішенні Суд ЄАВТ надає роз’яснення щодо доступу до інформації про кінцевих бенефіціарних власників відповідно до Директиви (ЄС) 2015/849. Він підтверджує, що особи, які постраждали від предикатних злочинів, пов’язаних з відмиванням грошей або фінансуванням тероризму, можуть продемонструвати “законний інтерес” для отримання доступу. Рішення також збалансовує потребу в прозорості із захистом приватного життя та персональних даних.
Огляд Справи E-9/23, Орган нагляду ЄАВТ проти Королівства Норвегія (Суд ЄАВТ)
Суд ЄАВТ відхилив позов Органу нагляду ЄАВТ проти Королівства Норвегія та встановив, що правила та практика Норвегії щодо доступу до стаціонарного лікування в інших державах ЄЕЗ відповідають законодавству ЄЕЗ.
А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:
Делегований Регламент (ЄС) 2025/1393 Комісії від 8 липня 2025 року, що вносить зміни до Делегованого Регламенту (ЄС) 2025/1184 з метою введення застереження про перегляд
Цей Делегований Регламент (ЄС) 2025/1393 Комісії вводить застереження про перегляд до Делегованого Регламенту (ЄС) 2025/1184, який стосується переліку третіх країн з високим рівнем ризику щодо відмивання грошей та фінансування тероризму. Новий регламент зобов’язує Комісію оцінити до 31 грудня 2025 року, чи слід вносити зміни до переліку третіх країн з високим рівнем ризику, враховуючи ті країни, членство яких у Групі з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) призупинено. Ця оцінка визначить, чи слід додавати ці країни до переліку третіх країн з високим рівнем ризику, як це зазначено в Делегованому Регламенті (ЄС) 2016/1675.
Регламент складається з двох статей. Стаття 1 вводить статтю 1a до Делегованого Регламенту (ЄС) 2025/1184, яка передбачає зобов’язання Комісії переглянути треті країни з призупиненим членством у FATF і завершити оцінку до кінця 2025 року. Стаття 2 визначає, що регламент набирає чинності через двадцять днів після його опублікування в Офіційному віснику Європейського Союзу та є обов’язковим у повному обсязі і підлягає безпосередньому застосуванню в усіх державах-членах. Порівняно з попередніми версіями змін немає, за винятком введення застереження про перегляд.
Найважливішим положенням цього регламенту є зобов’язання Комісії провести перегляд третіх країн із призупиненим членством у FATF до 31 грудня 2025 року, щоб визначити, чи слід їх класифікувати як треті країни з високим рівнем ризику. Цей перегляд має вирішальне значення для підтримки цілісності фінансової системи ЄС, особливо з огляду на поточну геополітичну ситуацію та потенційний підвищений ризик, який створюють країни з призупиненим членством у FATF.
Делегований Регламент (ЄС) 2025/885 Комісії від 29 квітня 2025 року, що доповнює Регламент (ЄС) 2023/1114 Європейського Парламенту та Ради щодо регуляторних технічних стандартів, які визначають механізми, системи та процедури для запобігання, виявлення та повідомлення про зловживання на ринку, шаблони, які використовуються для повідомлення про підозрілі зловживання на ринку, та процедури координації між компетентними органами для виявлення та накладення санкцій за зловживання на ринку в транскордонних ситуаціях зловживання на ринку
Це Делегований Регламент (ЄС) 2025/885 Комісії, який доповнює Регламент (ЄС) 2023/1114 про ринки криптоактивів (MiCA). Він зосереджується на запобіганні, виявленні та повідомленні про зловживання на ринку криптоактивів. Регламент визначає конкретні механізми, системи та процедури, які суб’єкти, що професійно організовують або здійснюють операції з криптоактивами, повинні впроваджувати. Він також надає шаблони для повідомлення про підозрілі зловживання на ринку та встановлює процедури координації між компетентними органами в транскордонних ситуаціях.
Регламент структуровано навколо кількох ключових статей. Стаття 1 містить визначення, включно з визначенням “звіту про підозрілі транзакції та замовлення” (STOR). Стаття 2 визначає загальні вимоги до створення та підтримки механізмів, систем і процедур для моніторингу та запобігання зловживанням на ринку. Стаття 3 деталізує заходи запобігання, моніторингу та виявлення, включно з необхідністю людського аналізу та використання ІКТ-систем. Стаття 4 зосереджується на навчанні персоналу, залученого до запобігання та виявлення зловживань на ринку. Статті 5 і 6 охоплюють повідомлення про підозрілі замовлення або транзакції, включно з термінами та змістом STOR. Статті 7 і 8 стосуються обміну звітами між компетентними органами та процедурами координації для транскордонних ситуацій зловживання на ринку. Додаток містить шаблон для STOR.
Найважливішими положеннями для тих, хто працює на ринках криптоактивів, є положення, що деталізують конкретні вимоги до моніторингу, виявлення та повідомлення про підозрілу діяльність. Це включає необхідність систем, які можуть аналізувати транзакції як у розподіленому реєстрі, так і поза ним, вимогу щодо аналізу тривог людиною та детальний шаблон для подання STOR до компетентних органів. Регламент також наголошує на важливості постійного навчання персоналу та необхідності ведення обліку проведених аналізів, незалежно від того, чи призводять вони до STOR.
Регламент (ЄС) 2025/1753 Комісії від 18 серпня 2025 року, що виправляє та вносить зміни до Додатку I до Імплементаційного регламенту (ЄС) 2023/594, який встановлює спеціальні заходи боротьби з африканською чумою свиней
Ось детальний опис положень наданого вами акту:
**1. Суть акту:**
Імплементаційний регламент (ЄС) 2025/1753 Комісії є правовим інструментом, який виправляє та вносить зміни до Додатку I до Імплементаційного регламенту (ЄС) 2023/594. Цей регламент стосується спеціальних заходів боротьби з африканською чумою свиней (АЧС). Зміни передбачають коригування зонування обмежених територій у межах певних держав-членів через епідеміологічну ситуацію з АЧС, що розвивається. Регламент має на меті проактивно боротися з ризиками, пов’язаними з поширенням АЧС в межах Європейського Союзу.
**2. Структура та основні положення:**
* **Виправлення:** Виправляє помилки у записах щодо Литви в Частинах I та III Додатку I до Імплементаційного регламенту (ЄС) 2023/594, зі змінами, внесеними Імплементаційним регламентом (ЄС) 2025/1725. Ці виправлення застосовуються ретроспективно з 7 серпня 2025 року, дати застосування Імплементаційного регламенту (ЄС) 2025/1725.
* **Зміни:** Замінює Додаток I до Імплементаційного регламенту (ЄС) 2023/594 новим текстом, який включає оновлені переліки обмежених зон I, II та III для різних держав-членів. Ці зміни ґрунтуються на нових спалахах африканської чуми свиней як у утримуваних, так і в диких свиней.
* **Держави-члени, яких це стосується:** Зміни конкретно стосуються ситуації в Хорватії, Естонії, Угорщині, Італії, Литві та Польщі, розмежовуючи нові обмежені зони на основі епідеміологічної ситуації та рівнів ризику.
* **Конкретні зміни:**
* **Хорватія:** Коригує обмежені зони I та III в Осієцько-Баранській жупанії через нові спалахи.
* **Естонія:** Змінює обмежені зони II та III у Віляндімаа після спалаху серед утримуваних свиней.
* **Угорщина:** Вносить територію, що межує з Хорватією, до обмеженої зони I через спалахи в Хорватії.
* **Італія:** Коригує обмежені зони I та II в регіоні Емілія-Романья через спалах у дикій свині.
* **Польща:** Змінює обмежені зони I, II та III в Любуському та Люблінському воєводствах через нові спалахи серед диких та утримуваних свиней.
* **Литва:** Виправляє помилки у записах щодо Литви в Частинах I та III Додатку I.
* **Угорщина:** Видаляє посилання на мисливське господарство 954060 в медьє Бекеш, оскільки його було об’єднано з прилеглим мисливським господарством 953260.
* **Набрання чинності:** Регламент набирає чинності наступного дня після його опублікування в Офіційному журналі Європейського Союзу, при цьому стаття 1 застосовується ретроспективно з 7 серпня 2025 року.
**3. Основні положення, важливі для використання:**
* **Зміни зонування:** Найважливішим аспектом є оновлене розмежування обмежених зон I, II та III. Держави-члени та зацікавлені сторони, залучені до переміщення живих свиней та продуктів зі свинини, повинні бути добре обізнані про ці зміни.
* **Географічні межі:** Точні географічні описи обмежених зон є важливими для дотримання. Ці описи визначають території, де застосовуються спеціальні заходи боротьби з хворобами.
* **Дотримання:** Зацікавлені сторони повинні забезпечити, щоб переміщення партій свиней та продуктів з них відповідало обмеженням та заходам, що застосовуються до нових визначених зон.
* **Ретроспективне застосування:** Ретроспективне застосування виправлень для Литви з 7 серпня 2025 року означає, що дії, вжиті з цієї дати, мають бути переглянуті та скориговані, якщо це необхідно, відповідно до виправленого зонування.
**** Цей акт може мати наслідки для України та українців, оскільки він стосується контролю африканської чуми свиней, яка є загрозою для поголів’я свиней в Україні.
Рішення № 1/2025 Спеціалізованого комітету з питань торгівлі з адміністративного співробітництва у сфері ПДВ та стягнення податків і зборів, заснованого Угодою про торгівлю та співробітництво між Європейським Союзом та Європейським співтовариством з атомної енергії, з однієї сторони, та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії, з іншої сторони, від 31 липня 2025 року, що вносить зміни до Рішення № 4/2023 про стандартні форми для обміну інформацією та статистичними даними, передачі інформації через загальну комунікаційну мережу та практичні заходи з організації контактів між центральними органами зв’язку та відділами зв’язку [2025/1755]
Це Рішення вносить зміни до Рішення № 4/2023 щодо стандартних форм, які використовуються для комунікації та обміну інформацією, пов’язаною з ПДВ та стягненням податків між державами-членами ЄС та Сполученим Королівством, як це встановлено Угодою про торгівлю та співробітництво. Зміна спрямована на оновлення та вдосконалення стандартних форм для забезпечення їхньої постійної актуальності та зручності використання для податкових органів. Це включає узгодження форм із системою обміну формами (EoF), яка використовується державами-членами ЄС. Загальною метою є посилення адміністративної співпраці та стягнення вимог між сторонами.
Рішення складається з двох статей. Стаття 1 передбачає, що Додаток I до Рішення № 4/2023, який містить стандартні форми, замінюється текстом, включеним до Додатку до цього нового Рішення. Стаття 2 зазначає, що Рішення набирає чинності з дати його прийняття. Основна зміна полягає в заміні існуючих стандартних форм на оновлені версії, як детально описано в Додатку до Рішення. Ці зміни включають структурні зміни, нові мітки та розділи для узгодження з системою обміну формами (EoF), зокрема тією, що зазначена в Імплементаційному рішенні Комісії C(2019)2866, зі змінами, внесеними Імплементаційним рішенням Комісії C(2024)8903.
Найважливішим положенням цього Рішення є Стаття 1, яка замінює Додаток I попереднього Рішення новим набором стандартних форм. Ці форми є вирішальними для компетентних органів під час передачі запитів на інформацію, спонтанного обміну інформацією, запитів на адміністративні розслідування та зворотного зв’язку, пов’язаного з ПДВ. Узгодження з системою обміну формами (EoF) також є значним, оскільки воно спрямоване на спрощення та підвищення ефективності обміну інформацією між ЄС та Великобританією у питаннях ПДВ та стягнення податків.
Рішення Наглядового органу ЄАВТ № 061/25/COL від 9 квітня 2025 року Рекомендація Наглядового органу ЄАВТ щодо відповідних ринків продуктів і послуг у секторі електронних комунікацій, які підпадають під ex ante регулювання відповідно до Акту, зазначеного в пункті 5czs Додатку XI до Угоди про ЄЕП (Директива (ЄС) 2018/1972 Європейського Парламенту та Ради від 11 грудня 2018 року, що встановлює Європейський кодекс електронних комунікацій), з урахуванням змін, внесених Протоколом 1 до Угоди про ЄЕП та галузевими адаптаціями, що містяться в Додатку XI до цієї Угоди [2025/1754]
Це Рішення Наглядового органу ЄАВТ № 061/25/COL визначає ринки продуктів і послуг у секторі електронних комунікацій, які можуть підпадати під ex-ante регулювання. Рішення спрямоване на забезпечення уніфікованого застосування регуляторної бази в межах ЄЕП, сприяння конкуренції, внутрішньому ринку та інтересам кінцевих користувачів, включаючи зв’язок і доступ до мереж надзвичайно високої пропускної здатності. Воно визначає ринки, де ex-ante регулювання може бути виправданим, наголошуючи на поступовому зменшенні галузевих правил у міру розвитку конкуренції. Рекомендація замінює Рекомендацію Органу від 2016 року, адаптуючись до технологічних, ринкових і регуляторних змін.
Рішення структуроване навколо кількох ключових міркувань, включаючи бар’єри для входу, структуру ринку та достатність конкурентного права. У ньому наголошується, що регуляторне втручання має зрештою приносити користь кінцевим користувачам з точки зору ціни, якості та вибору шляхом досягнення стійкої конкуренції на роздрібному рівні. Рішення також стосується аналізу ринків національними регуляторними органами, визначення географічних ринків і впливу загальноєвропейських тарифів на термінацію голосового трафіку.
Основні положення акту:
1. **Аналіз відповідних ринків:** Національні регуляторні органи повинні проаналізувати ринки продуктів і послуг, визначені в Додатку, щоб визначити, чи є вони прийнятними для національних умов.
2. **Тест трьох критеріїв:** Якщо національний регуляторний орган вважає, що ринок, перелічений у Додатку, не підпадає під ex ante регулювання, він повинен виконати тест трьох критеріїв (високі бар’єри для входу, ринкова структура, яка не сприяє ефективній конкуренції, та недостатність конкурентного права) і продемонструвати, що принаймні один критерій не виконується.
3. **Визначення географічного ринку:** Національні регуляторні органи повинні проводити детальний аналіз взаємозамінності попиту та пропозиції, починаючи з відповідної географічної одиниці та об’єднуючи одиниці з подібними конкурентними умовами.
4. **Вплив на попередні положення:** Рекомендація не впливає на визначення ринків, результати аналізу ринків і регуляторні зобов’язання, прийняті національними регуляторними органами до прийняття цієї Рекомендації.
У Додатку перелічено такі ринки:
* Оптовий місцевий доступ, що надається у фіксованому місці
* Оптова виділена ємність
Порівняно з Рекомендацією Органу від 2016 року, цим рішенням вилучено три ринки: оптова термінація викликів в окремих загальнодоступних телефонних мережах, що надається у фіксованому місці, оптова термінація голосових викликів в окремих мобільних мережах і оптовий центральний доступ, що надається у фіксованому місці для продуктів масового ринку.
Рішення Суду від 7 травня 2025 року у об’єднаних справах E-1/24 та E-7/24 – TC та – AA (Боротьба з відмиванням грошей – Директива (ЄС) 2015/849 – Стаття 30(5)(c) – Доступ до інформації про кінцевих бенефіціарних власників – Директива (ЄС) 2018/843 – Чинність законодавчих актів – Принцип однорідності – Основні права – Повага до приватного життя – Захист персональних даних – Свобода вираження поглядів – Національна процесуальна автономія – Принцип ефективності – Регламент (ЄС) 2016/679)
Це рішення Суду стосовно об’єднаних справ E-1/24 та E-7/24, що стосуються тлумачення статті 30(5) Директиви (ЄС) 2015/849, яка регулює доступ до інформації про кінцевих бенефіціарних власників у контексті боротьби з відмиванням грошей. Справи були передані на розгляд Суду Адміністративним судом Князівства Ліхтенштейн. Суд роз’яснює умови, за яких фізичні особи можуть отримати доступ до інформації про кінцевих бенефіціарних власників компаній, збалансовуючи необхідність прозорості з основними правами на приватне життя та захист даних.
Рішення стосується двох основних питань, пов’язаних з доступом до інформації про кінцевих бенефіціарних власників. Справа E-7/24 роз’яснює, що фізичні особи, чиї фінансові інтереси постраждали від предикатного злочину, пов’язаного з відмиванням грошей або фінансуванням тероризму, можуть мати законний інтерес в отриманні доступу до інформації про кінцевих бенефіціарних власників. У рішенні наголошується, що обґрунтування законного інтересу є як необхідною, так і достатньою умовою для отримання доступу до цієї інформації, і що національні процесуальні правила повинні відповідати принципам еквівалентності та ефективності. Справа E-1/24 роз’яснює, що національне законодавство може вимагати від особи, яка запитує доступ до інформації про кінцевих бенефіціарних власників, назвати юридичну особу, стосовно якої запитується інформація, але ця вимога не повинна застосовуватися настільки жорстко, щоб надмірно ускладнювати здійснення права на доступ.
Найважливішими положеннями цього акту є роз’яснення щодо того, хто може продемонструвати “законний інтерес” для отримання доступу до інформації про кінцевих бенефіціарних власників, і міри, до якої національні закони можуть встановлювати вимоги до тих, хто звертається за доступом. Тлумачення Суду спрямоване на досягнення балансу між прозорістю в боротьбі з фінансовою злочинністю та захистом приватного життя та персональних даних кінцевих бенефіціарних власників. У рішенні також підкреслюється, що, хоча держави ЄЕЗ мають процесуальну автономію, вони повинні забезпечити, щоб їхні правила не підривали ефективність Директиви або основних прав, що беруть участь.
Рішення Суду від 7 травня 2025 року у справі E-9/23 – Наглядовий орган ЄАВТ проти Королівства Норвегія (Регламент (ЄС) № 883/2004 – Стаціонарне лікування за кордоном – Альтернативні схеми – Ефективний захист прав ЄЕЗ – Юридична визначеність – Стаття 20(2) Регламенту № 883/2004 – Стаття 36 Угоди про ЄЕЗ – Прийнятність – Стаття 31 Угоди про Суд)
Це стислий виклад рішення Суду ЄАВТ у справі E-9/23, Наглядовий орган ЄАВТ проти Королівства Норвегія. Справа стосувалася питання, чи відповідають національні правила та практика Норвегії щодо доступу до стаціонарного лікування в інших державах ЄЕЗ статті 36 Угоди про ЄЕЗ, статті 20(2) Регламенту (ЄС) № 883/2004 про координацію систем соціального забезпечення, статті 3 Угоди про ЄЕЗ та принципу юридичної визначеності. Наглядовий орган ЄАВТ подав позов, стверджуючи, що Норвегія порушила ці положення.
**Структура та основні положення:**
Рішення структуровано як відповідь на заяву Наглядового органу ЄАВТ проти Королівства Норвегія. Основне питання обертається навколо тлумачення та застосування законодавства ЄЕЗ щодо доступу до стаціонарного лікування в інших державах ЄЕЗ, зокрема, зосереджуючись на координації систем соціального забезпечення.
Резолютивна частина рішення містить два пункти:
* Суд відхилив позов, тобто виніс рішення на користь Норвегії.
* Наглядовому органу ЄАВТ було наказано нести власні витрати та витрати Королівства Норвегія.
**Основні положення для практичного використання:**
Ключовий висновок з цього рішення полягає в тому, що Суд ЄАВТ визнав національні правила та практику Норвегії щодо доступу до стаціонарного лікування в інших державах ЄЕЗ такими, що відповідають законодавству ЄЕЗ. Це означає, що інші держави ЄЕЗ та особи, які звертаються за транскордонним стаціонарним лікуванням з Норвегії, повинні знати, що існуюча система Норвегії була визнана юридично обґрунтованою Судом ЄАВТ.