Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Огляд українського законодавства за 01/06/2026

Звільнення від ПДВ наземних безпілотних систем

Парламент тимчасово звільнив від оподаткування ПДВ операції з постачання наземних безпілотних систем на митній території України. Ця пільга стосується конкретних товарних груп за УКТ ЗЕД (зокрема, кодів 84, 85, 87, 90, 93) і застосовується виключно за умови постачання за державними оборонними контрактами або якщо кінцевим отримувачем є визначені оборонні структури. Зміна оформлена у вигляді нового пункту 99-1 у Перехідних положеннях Податкового кодексу України, замінюючи загальну процедуру оподаткування таких товарів. Документ набирає чинності з дня, наступного за днем публікації, а Кабінет Міністрів України має місячний строк для приведення своїх нормативних актів у відповідність.

Ратифікація фінансової угоди з Європейським Союзом

Цей закон ратифікує Угоду про Позику та Меморандум про взаєморозуміння з Європейським Союзом, які були підписані у травні 2026 року для залучення макрофінансової допомоги. Документ юридично закріплює статус України як Позичальника, Національного банку України як його Фінансового Агента, а Європейського Союзу — як Кредитора. Сама ратифікація інтегрує ці міжнародні домовленості, включно з умовами надання коштів та переліком реформ для кожного траншу, в національне законодавче поле. Проте фактичний старт угод відбудеться лише після того, як європейська сторона отримає офіційне дипломатичне повідомлення про завершення Україною всіх внутрішніх процедур.

Прийняття за основу законопроєкту про базову соціальну допомогу

Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроєкт № 15094, який закладає основу для реформування системи соціальної підтримки в Україні. Ця постанова є суто процедурним кроком, який переводить документ у статус прийнятого за основу концепту та запускає підготовку до другого читання. Наразі вся подальша робота над текстом проєкту, включаючи збір та аналіз пропозицій і правок від суб’єктів законодавчої ініціативи, офіційно переноситься на майданчик профільного Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.

Зміни до порядку денного сесії Верховної Ради

Парламент ухвалив Постанову № 4889-IX, якою розширив порядок денний поточної п’ятнадцятої сесії на 9 нових законопроєктів. До переліку розгляду офіційно включили пакет бюджетних змін щодо фінансування сектору безпеки й оборони, звільнення від ПДВ наземних роботизованих комплексів, а також проєкт закону про базову соціальну допомогу. Внесення цих документів до порядку денного є обов’язковою процедурною передумовою, без якої профільні комітети та народні депутати не мали юридичного права перейти до їх розгляду в сесійній залі. Постанова набрала чинності безпосередньо з моменту її прийняття.

Прийняття за основу змін щодо військово-лікарської експертизи

Депутати підтримали у першому читанні урядовий законопроєкт № 15015, який вносить зміни до статті 70 Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо проведення військово-лікарської експертизи. Головна особливість цієї постанови полягає в суттєвому прискоренні процедури: строк для подання правок і пропозицій до другого читання було скорочено вдвічі — до 7 днів замість стандартних 14. Остаточним доопрацюванням тексту та формуванням порівняльної таблиці займатиметься профільний Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:

Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання наземних роботизованих комплексів

****

**1. Суть закону**
Цей Закон тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, звільняє від оподаткування податком на додану вартість (ПДВ) операції з постачання на митній території України наземних безпілотних систем. Пільга застосовується до товарів, що класифікуються у товарних групах 84, 85, 87, 90, 93 згідно з УКТ ЗЕД. Звільнення від податку діє виключно за умови постачання за державними контрактами з оборонних закупівель або якщо кінцевим отримувачем є визначені оборонні структури чи виконавці оборонних контрактів.

**2. Структура закону та зміни**
Структурно Закон складається з двох розділів:
* **Розділ I** вносить безпосередні зміни до Податкового кодексу України, доповнюючи підрозділ 2 розділу XX “Перехідні положення” новим пунктом 99-1.
* **Розділ II (Прикінцеві положення)** визначає, що закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та зобов’язує Кабінет Міністрів України у місячний строк привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим документом.

Порівняно з попередніми версіями Податкового кодексу, закон запроваджує абсолютно нову тимчасову норму, яка звільняє від ПДВ внутрішні операції з постачання наземних роботизованих комплексів, що раніше оподатковувалися на загальних підставах.

**3. Основні положення для практичного використання**
Для практичного застосування закону критично важливими є такі положення:
* **Коди товарів:** Пільга поширюється лише на наземні безпілотні системи, що класифікуються у групах 84, 85, 87, 90, 93 за УКТ ЗЕД.
* **Цільове спрямування:** Операція звільняється від ПДВ лише у двох випадках:
1. Постачання здійснюється за державними контрактами з оборонних закупівель.
2. Кінцевим отримувачем (згідно з сертифікатом кінцевого споживача або умовами договору) є Міністерство оборони, ЗСУ, правоохоронні органи, інші військові чи добровольчі формування, або ж підприємства, які є виконавцями чи співвиконавцями державних оборонних контрактів.

Про ратифікацію Угоди про Позику на підтримку України між Україною як Позичальником та Національним банком України як Агентом Позичальника і Європейським Союзом, представленим Європейською Комісією, як Кредитором та Меморандуму про взаєморозуміння між Україною як Позичальником та Європейським Союзом як Кредитором (щодо отримання Україною макрофінансової допомоги в рамках Позики на підтримку України)

**1. Суть закону**
Цей Закон є офіційним інструментом, який дає «зелене світло» для отримання Україною масштабної фінансової підтримки від Європейського Союзу. Документ ратифікує дві ключові міжнародні домовленості — Угоду про Позику та Меморандум про взаєморозуміння, які були підписані у травні 2026 року. Завдяки цьому рішенню запускається юридичний механізм залучення макрофінансової допомоги, де позичальником виступає держава Україна, а фінансовим агентом — Національний банк України. Набрання чинності цими міжнародними договорами відбудеться після того, як європейська сторона отримає офіційне повідомлення про виконання Україною всіх внутрішніх юридичних процедур.

**2. Структура закону, основні положення та зміни**
Закон має надзвичайно лаконічну структуру і складається всього з двох пунктів:
* **Пункт 1** ратифікує два документи: Угоду про Позику (вчинену 27 травня 2026 року в Брюсселі та Києві) та Меморандум про взаєморозуміння (вчинений 20 та 27 травня 2026 року). Також тут визначено умову набрання чинності цими договорами.
* **Пункт 2** встановлює, що сам Закон набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Оскільки це класичний закон про ратифікацію конкретного міжнародного пакета документів, він не вносить змін до інших законодавчих актів чи Кодексів України і не має «попередніх версій». Це первинний акт, який інтегрує конкретні міжнародні зобов’язання в національне правове поле.

**3. Основні положення, важливі для практичного використання**
Для практичного застосування та розуміння цього акта ключовими є такі моменти:
* **Чіткий розподіл ролей:** Закон чітко фіксує юридичний статус сторін. Україна є Позичальником, Національний банк України виступає Агентом Позичальника (що важливо для проведення фінансових операцій та обслуговування коштів), а Європейський Союз в особі Європейської Комісії — Кредитором.
* **Умова набрання чинності договорами:** Сама лише публікація закону не означає автоматичного старту угод. Вони почнуть діяти лише з дати, коли ЄС отримає офіційне дипломатичне повідомлення від України про завершення всіх конституційних та юридичних процедур.
* **Юридична сила додатків:** Ратифіковані Угода та Меморандум стають частиною національного законодавства України. Саме в їхніх текстах, які додаються до Закону, містяться детальні умови надання коштів, відсоткові ставки, строки погашення, а також перелік реформ та зобов’язань, які Україна має виконати для отримання кожного наступного траншу макрофінансової допомоги.

Про прийняття за основу проекту Закону України про базову соціальну допомогу

**1. Суть акта**

Ця Постанова Верховної Ради України засвідчує прийняття за основу у першому читанні проєкту Закону України про базову соціальну допомогу (реєстраційний № 15094). Цим документом парламент підтримав концепцію реформування системи соціальної підтримки, запропоновану авторами законодавчої ініціативи. Постанова офіційно запускає процес підготовки законопроєкту до другого читання, покладаючи цей обов’язок на профільний комітет. Фактично, це ключовий процедурний крок, який переводить реформу соціальних виплат у площину фінального доопрацювання.

**2. Структура акта, основні положення та зміни**

Структура цієї постанови є лаконічною та суто процедурною, вона складається з двох пунктів:
* **Перший пункт** фіксує рішення парламенту про прийняття законопроєкту за основу (у першому читанні).
* **Другий пункт** визначає подальший алгоритм дій — доручає Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів доопрацювати документ.

Оскільки це процедурний акт про прийняття законопроєкту в першому читанні, він не вносить безпосередніх змін до чинного законодавства, а лише змінює статус самого законопроєкту з «проєкту на розгляді» на «прийнятий за основу концепт».

**3. Основні положення, важливі для використання**

Для практичного відстеження реформи та розуміння її перебігу найважливішими є такі положення постанови:
* **Визначення відповідального органу:** Вся подальша робота над текстом закону зосереджується в Комітеті з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. Саме цей комітет прийматиме, аналізуватиме та систематизуватиме правки.
* **Запуск процесу подачі правок:** Ухвалення цієї постанови відкриває встановлений Регламентом Верховної Ради строк для подання пропозицій та зауважень від суб’єктів права законодавчої ініціативи. Для юристів та зацікавлених сторін це сигнал, що саме зараз формується остаточна редакція майбутнього закону про базову соціальну допомогу, яку згодом винесуть на голосування в цілому.

Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2026 рік” щодо фінансового забезпечення сектору безпеки і оборони


Про внесення змін до порядку денного п’ятнадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання

**1. Суть акта**
Ця Постанова Верховної Ради України № 4889-IX від 28 травня 2026 року вносить зміни до порядку денного п’ятнадцятої сесії парламенту дев’ятого скликання. Документ передбачає додаткове включення до переліку розгляду низки суспільно та економічно важливих законопроектів, поданих Кабінетом Міністрів та народними депутатами України. Зокрема, до порядку денного додаються законодавчі ініціативи щодо фінансування сектору оборони, податкових пільг для військової техніки та базової соціальної допомоги. Постанова набрала чинності безпосередньо з моменту її прийняття.

**2. Структура акта, основні положення та зміни**
Структурно Постанова є лаконічною і складається з двох пунктів та додатка, який містить безпосередній перелік законопроектів. Перший пункт вносить зміни до раніше затвердженого порядку денного сесії (затвердженого Постановою Верховної Ради України від 10 лютого 2026 року № 4775-IX), а другий визначає порядок набрання чинності актом. Порівняно з попередньою версією порядку денного, цей акт розширює його на 9 нових законопроектів, що дозволяє парламенту офіційно перейти до їх розгляду в профільних комітетах та у сесійній залі.

**3. Основні положення, які є найбільш важливими для використання**
****
Найбільш важливими для практичного застосування є положення додатка до Постанови, які визначають конкретні законопроекти, що відтепер офіційно перебувають у процедурі розгляду парламентом. Серед них ключовими є:
* **Бюджетні зміни на оборону:** Пакет альтернативних законопроектів (основний № 15224 та альтернативні від № 15224-1 до № 15224-6) щодо внесення змін до Державного бюджету України на 2026 рік з метою фінансового забезпечення сектору безпеки і оборони.
* **Податкові пільги для військових технологій:** Законопроект № 15529, який пропонує внести зміни до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість (ПДВ) операцій з постачання наземних роботизованих комплексів.
* **Соціальна сфера:** Законопроект № 15094 про базову соціальну допомогу, спрямований на реформування системи соціальної підтримки.

Включення цих документів до порядку денного сесії є обов’язковою процедурною передумовою, без якої неможливе їх подальше обговорення, голосування та прийняття як законів.

Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення зміни до статті 70 Основ законодавства України про охорону здоров’я

****

**1. Суть акта**
Ця Постанова Верховної Ради України є процедурним рішенням парламенту, яким прийнято за основу (у першому читанні) урядовий законопроєкт № 15015 про внесення зміни до статті 70 Основ законодавства України про охорону здоров’я. Документ запускає офіційний процес реформування законодавчих положень, які регламентують проведення військово-лікарської експертизи. Постанова також встановлює прискорену процедуру підготовки цього проєкту до другого читання. Цим рішенням Верховна Рада дала старт для фінального доопрацювання та подальшого ухвалення закону.

**2. Структура акта, основні положення та зміни**
Постанова має чітку та лаконічну структуру, складаючись із двох пунктів. Перший пункт фіксує рішення про прийняття законопроєкту № 15015 за основу. Другий пункт визначає подальший алгоритм дій: він доручає профільному Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування доопрацювати документ до другого читання. Основна зміна порівняно зі звичайною процедурою полягає в рішенні скоротити строк подання поправок і пропозицій від суб’єктів права законодавчої ініціативи наполовину.

**3. Основні положення, важливі для практичного використання**
Для практичного відстеження цієї законодавчої ініціативи найбільш важливими є два моменти:
* **Скорочені строки:** встановлення половинного строку для подання поправок (7 днів замість стандартних 14) свідчить про високу пріоритетність питання та вимагає від суб’єктів нормотворення максимально швидкої підготовки пропозицій.
* **Профільний майданчик:** ключовим органом, який формуватиме остаточну редакцію змін до статті 70 (щодо військово-лікарської експертизи), визначено Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, тому саме за його рішеннями та порівняльною таблицею слід стежити на наступному етапі.

Leave a comment

E-mail
Password
Confirm Password