Огляд Регламенту (ЄС) 2025/2083, що вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2023/956 (CBAM)
Регламент (ЄС) 2025/2083 вносить кілька ключових корегувань до Механізму коригування вуглецевого кордону (CBAM). Зокрема, він запроваджує виключення “de minimis” для імпортерів невеликої кількості товарів (менше 50 тонн на рік). Він також роз’яснює, що непрямі митні представники повинні отримати статус уповноваженого декларанта CBAM. Регламент уточнює, як враховувати ціни на вуглець, сплачені в третіх країнах, що потенційно зменшує зобов’язання CBAM. Крім того, він визначає правила розрахунку вбудованих викидів, особливо для складних товарів, з акцентом на викиди від вхідних матеріалів.
Додатки змінено, щоб виключити некальциновані каолінові глини зі сфери дії регламенту, додати електроенергію до переліку товарів, для яких слід враховувати лише прямі викиди, та змінити визначення фактичних вбудованих викидів для складних товарів.
Для практичного використання важливо звернути увагу на продовжений термін подання декларації CBAM до 30 вересня кожного року.
Огляд Регламенту (ЄС) 2025/2073, що вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2015/848 (Провадження у справах про неспроможність)
Регламент (ЄС) 2025/2073 оновлює переліки визнаних проваджень у справах про неспроможність і практикуючих фахівців у всьому ЄС, як детально описано в Додатках A і B до Регламенту (ЄС) 2015/848. Це оновлення відображає зміни в національному законодавстві про неспроможність у державах-членах, включаючи Бельгію, Болгарію, Чехію, Естонію, Іспанію, Францію, Італію, Люксембург, Мальту та Словаччину. Ключовим є те, що ці оновлені переліки мають життєво важливе значення для визначення того, які провадження у справах про неспроможність і практикуючі фахівці визнаються у транскордонних справах, сприяючи ефективному адмініструванню проваджень у справах про неспроможність, в яких беруть участь боржники та кредитори в різних державах-членах.
Огляд Регламенту (ЄС) 2025/1958, що вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2015/534 (Наглядова фінансова інформація)
Регламент (ЄС) 2025/1958 вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2015/534 шляхом коригування пунктів даних, необхідних для звітування наглядової фінансової інформації (FINREP) кредитними установами. Оновлення, які містяться в Додатках I та II, зосереджуються на “Інформації про працюючі та непрацюючі експозиції” та “Інформації про експозиції, щодо яких застосовано поступки”, запроваджуючи детальний розподіл за такими категоріями, як терміни прострочення, типи інструментів та знецінення. Установи, яких це стосується, особливо менші, повинні оновити свої системи звітності, щоб охопити цю нову інформацію до дати застосування 30 грудня 2025 року. Мета полягає в посиленні нагляду з боку ЄЦБ та забезпеченні послідовного застосування наглядових стандартів, сприяючи порівнянності результатів оцінки процесу наглядової перевірки та оцінки (SREP).
А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:
Регламент (ЄС) 2025/2083 Європейського Парламенту та Ради від 8 жовтня 2025 року про внесення змін до Регламенту (ЄС) 2023/956 щодо спрощення та посилення механізму коригування вуглецевої межі (Текст, що має значення для ЄЕЗ)
Ось роз’яснення Регламенту (ЄС) 2025/2083, який вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2023/956 щодо Механізму коригування вуглецевої межі (CBAM):
**1. Суть акту:**
Цей регламент має на меті спростити та посилити CBAM, який розроблено для запобігання відтоку вуглецю шляхом накладання вуглецевого збору на імпорт певних товарів до ЄС. Зміни запроваджують виняток “de minimis” для імпортерів невеликих кількостей товарів, спрощують обчислення вбудованих викидів і вдосконалюють механізм обліку цін на вуглець, сплачених у третіх країнах. Він також уточнює ролі та обов’язки імпортерів, митних представників та інших зацікавлених сторін, залучених до процесу CBAM.
**2. Структура та основні положення:**
Регламент вносить зміни до кількох статей і додатків оригінального Регламенту (ЄС) 2023/956. Ключові зміни включають:
* **Стаття 2:** Запроваджує винятки для електроенергії та водню, вироблених на континентальному шельфі або у виключній економічній зоні держави-члена або третьої країни.
* **Стаття 2a:** Встановлює виняток “de minimis” для імпортерів, у яких загальна чиста маса імпортованих товарів (заліза, сталі, алюмінію, добрив і цементу) не перевищує 50 тонн на календарний рік. Цей поріг підлягає перегляду та потенційному внесенню змін Комісією.
* **Стаття 3:** Уточнює визначення “імпортер”, щоб включити випадки, коли подається видаткова накладна за спрощеною митною процедурою.
* **Стаття 5:** Визначає, що непрямі митні представники повинні отримати статус уповноваженого декларанта CBAM перед імпортом товарів.
* **Стаття 6:** Продовжує термін подання декларації CBAM до 30 вересня кожного року.
* **Стаття 7:** Змінює визначення вбудованих викидів для товарів, крім електроенергії.
* **Стаття 9:** Деталізує умови, за яких уповноважені декларанти CBAM можуть вимагати зменшення сертифікатів CBAM через ціни на вуглець, сплачені в третіх країнах.
* **Стаття 10:** Окреслює процес реєстрації операторів і установок у третіх країнах.
* **Стаття 10a:** Запроваджує реєстрацію акредитованих верифікаторів.
* **Стаття 11:** Забезпечує, щоб компетентні органи мали необхідні повноваження для виконання своїх функцій.
* **Стаття 14:** Деталізує зміст реєстру CBAM.
* **Стаття 17:** Описує процедуру консультацій для надання статусу уповноваженого декларанта CBAM.
* **Стаття 18:** Описує акредитацію юридичної особи як верифікатора для цілей цього Регламенту.
* **Стаття 20:** Деталізує продаж сертифікатів CBAM.
* **Стаття 21:** Описує обчислення ціни сертифікатів CBAM.
* **Стаття 22:** Описує здавання сертифікатів CBAM.
* **Стаття 23:** Описує анулювання сертифікатів CBAM.
* **Стаття 25:** Визначає, що митні органи не дозволяють імпорт товарів будь-якій особі, крім уповноваженого декларанта CBAM.
* **Стаття 25a:** Описує моніторинг і забезпечення дотримання єдиного порогового значення на основі маси.
* **Стаття 26:** Описує покарання за недотримання вимог.
* **Стаття 27:** Описує уникнення дії Регламенту.
* **Стаття 28:** Описує делегування повноважень.
* **Стаття 30:** Описує звіт про застосування цього Регламенту.
* **Стаття 36:** Описує дати застосування Регламенту.
* **Додаток I:** Виключає некальциновані каолінові глини зі сфери дії регламенту.
* **Додаток II:** Додає електроенергію до переліку товарів, для яких слід враховувати лише прямі викиди.
* **Додаток IV:** Змінює визначення фактичних вбудованих викидів для складних товарів.
* **Додаток VII:** Запроваджує новий Додаток, що описує єдине порогове значення на основі маси.
**3. Основні положення для практичного використання:**
* **Виняток De Minimis:** Імпортери невеликих кількостей (менше 50 тонн на рік) певних товарів будуть звільнені від зобов’язань CBAM, що значно зменшить їхній адміністративний тягар.
* **Роль Непрямих Митних Представників:** Ці представники повинні тепер отримати статус уповноваженого декларанта CBAM, щоб забезпечити їхню відповідальність за дотримання вимог CBAM від імені імпортерів з країн, що не входять до ЄС.
* **Відрахування Ціни на Вуглець:** Регламент уточнює, як уповноважені декларанти CBAM можуть зменшити свої зобов’язання CBAM шляхом обліку цін на вуглець, вже сплачених у країні походження. Комісія надасть стандартні ціни на вуглець для певних країн, щоб спростити цей процес.
* **Обчислення Вбудованих Викидів:** Правила обчислення вбудованих викидів удосконалено, особливо для складних товарів, з акцентом на викиди від вхідних матеріалів (прекурсорів).
* **Реєстр CBAM:** Оператори в третіх країнах можуть зареєструвати свої установки в реєстрі CBAM, що дозволить їм обмінюватися перевіреними даними про викиди з імпортерами з ЄС.
Регламент (ЄС) 2025/2073 Європейського Парламенту та Ради від 8 жовтня 2025 року, що вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2015/848 про провадження у справах про неспроможність з метою заміни його Додатків A та B
Цей Регламент (ЄС) 2025/2073 оновлює переліки проваджень у справах про неспроможність та фахівців з питань неспроможності, визнаних у всьому Європейському Союзі. Він забезпечує відображення національних змін у законодавстві про неспроможність в рамках ЄС, полегшуючи транскордонні справи про неспроможність. Регламент безпосередньо вносить зміни до Додатків A та B чинного Регламенту (ЄС) 2015/848, який регулює провадження у справах про неспроможність.
Структура акта є простою: він складається з двох статей. Стаття 1 замінює Додатки A та B Регламенту (ЄС) 2015/848 оновленими переліками проваджень у справах про неспроможність та фахівців, як зазначено в Додатку до цього нового регламенту. Стаття 2 визначає, що регламент набуде чинності через двадцять днів після його опублікування в Офіційному журналі Європейського Союзу. Основною зміною є оновлені переліки проваджень у справах про неспроможність та фахівців для кількох держав-членів, включаючи Бельгію, Болгарію, Чехію, Естонію, Іспанію, Францію, Італію, Люксембург, Мальту та Словаччину, що відображає останні зміни в їх національному законодавстві.
Найважливішим аспектом цього регламенту є оновлені переліки в Додатку, які мають вирішальне значення для визначення того, які провадження у справах про неспроможність та фахівці визнаються у транскордонних справах у межах ЄС. Це визнання є важливим для ефективного адміністрування проваджень у справах про неспроможність, що стосуються боржників і кредиторів у різних державах-членах.
Положення (ЄС) 2025/1958 Європейського центрального банку від 9 вересня 2025 року, що вносить зміни до Положення (ЄС) 2015/534 про звітність щодо наглядової фінансової інформації (ЄЦБ/2015/13) (ЄЦБ/2025/31)
Огляд Положення (ЄС) 2025/1958:
Це положення вносить зміни до Положення (ЄС) 2015/534, зосереджуючись на звітності щодо наглядової фінансової інформації кредитними установами. Ключова зміна стосується коригувань пунктів даних, необхідних для звітності, зокрема щодо даних фінансової звітності (FINREP) як за МСФЗ (або національними GAAP, сумісними з МСФЗ), так і за національними системами бухгалтерського обліку. Ці зміни спрямовані на посилення нагляду ЄЦБ за Єдиним наглядовим механізмом (SSM) і забезпечення послідовного застосування наглядових стандартів, особливо для менш значущих кредитних установ. Оновлені вимоги до звітності застосовуватимуться з 30 грудня 2025 року.
**Структура та основні положення:**
Положення складається з двох статей і двох додатків.
* **Стаття 1** визначає зміни до Положення (ЄС) 2015/534, зокрема до Додатку IV (“Пункти даних FINREP за МСФЗ”) та Додатку V (“Пункти даних FINREP за національними системами бухгалтерського обліку”). Ці додатки замінено оновленими версіями, як зазначено в Додатку I та Додатку II нового положення.
* **Стаття 2** охоплює прикінцеві положення, визначаючи дату набрання чинності (через 20 днів після опублікування в Офіційному журналі) та дату застосування (30 грудня 2025 року).
* **Додаток I** містить змінену версію Додатку IV до Положення (ЄС) 2015/534, деталізуючи зміни до “Пунктів даних FINREP” за МСФЗ або національними GAAP, сумісними з МСФЗ.
* **Додаток II** містить змінену версію Додатку V до Положення (ЄС) 2015/534, деталізуючи зміни до “Пунктів даних FINREP” за національними системами бухгалтерського обліку.
Суть змін полягає в Додатках I та II, які замінюють таблиці 18.0 та 19 в оригінальних Додатках IV та V Положення (ЄС) 2015/534. Ці таблиці стосуються “Інформації про працюючі та непрацюючі активи” та “Інформації про реструктуризовані активи” відповідно. Нові таблиці містять детальну розбивку активів за різними категоріями (наприклад, терміни прострочення, види інструментів, сектори), знецінення, забезпечення та гарантії.
**Основні положення для практичного використання:**
* **Звітні установи:** Кредитні установи, особливо менш значущі з активами в розмірі 3 мільярдів євро або менше, повинні ретельно переглянути змінені Додатки IV та V, щоб зрозуміти нові пункти даних, необхідні для наглядової фінансової звітності.
* **Збір даних і системи:** Установам необхідно буде оновити свої системи збору та звітності даних, щоб збирати та точно повідомляти додаткову інформацію.
* **Кінцевий термін дотримання:** Установи повинні приділити першочергову увагу адаптації до цих змін, щоб забезпечити дотримання до дати застосування 30 грудня 2025 року.
* **Акцент на порівнянності результатів:** Установи повинні надавати порівнянні дані, щоб дозволити ЄЦБ сприяти порівнянності результатів оцінки процесу нагляду та оцінки (SREP).