Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Огляд законодавства ЄС за 25/08/2025

Делегований регламент Комісії (ЄС) 2025/1759: Цей регламент є технічною поправкою до Делегованого регламенту (ЄС) 2024/1366. Він виправляє помилки в чеській, данській, нідерландській, французькій, німецькій, ірландській, польській, португальській та шведській мовних версіях. Помилки стосуються переліку кіберзагроз ланцюгу поставок, зазначених у статті 18(2)(а)(iii), (а)(iv) та (а)(v) оригінального регламенту. Англійська версія Делегованого регламенту (ЄС) 2024/1366 не підпадає під дію цих виправлень. Регламент набрав чинності через двадцять днів після його опублікування в Офіційному журналі Європейського Союзу.

Рішення Суду ЄАВТ (Ісландія – SPC для лікарських засобів): Суд ЄАВТ постановив, що Ісландія не виконала Регламент (ЄС) 2019/933, який стосується додаткових охоронних посвідчень (SPC) для лікарських засобів та вносить зміни до Регламенту (ЄС) № 469/2009. Ця невиконання становить порушення зобов’язань Ісландії за Угодою про Європейський економічний простір (ЄЕП). Ісландія зобов’язана покрити витрати на судові провадження.

Рішення Суду ЄАВТ (Ісландія – IORP): Суд ЄАВТ встановив, що Ісландія не виконала Директиву (ЄС) 2016/2341 щодо установ професійного пенсійного забезпечення (IORP). Це невиконання Директиви, або навіть неповідомлення Наглядового органу ЄАВТ про її виконання, порушує зобов’язання Ісландії за Угодою про ЄЕП. Ісландії наказано сплатити витрати, пов’язані з провадженням.

А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:

Делегований Регламент (ЄС) 2025/1759 Комісії від 19 червня 2025 року, що виправляє певні мовні версії Делегованого Регламенту (ЄС) 2024/1366, який доповнює Регламент (ЄС) 2019/943 Європейського Парламенту та Ради шляхом встановлення мережевого кодексу щодо галузевих правил з кібербезпеки транскордонних потоків електроенергії

Цей Делегований Регламент (ЄС) 2025/1759 Комісії служить для виправлення помилок, виявлених у певних мовних версіях Делегованого Регламенту (ЄС) 2024/1366, який стосується правил кібербезпеки для транскордонних потоків електроенергії. Виправлення стосуються неточностей у чеській, данській, нідерландській, французькій, німецькій, ірландській, польській, португальській та шведській мовних версіях, зокрема, у пункті 18(2), пунктах (а)(iii), (а)(iv) та (а)(v), що стосуються переліку кіберзагроз ланцюгу поставок. Ці помилки були визнані такими, що впливають на суть положення.

Регламент складається з двох статей. Стаття 1 містить виправлення до конкретних мовних версій Делегованого Регламенту (ЄС) 2024/1366, але не стосується англійської мовної версії. Стаття 2 передбачає, що регламент набирає чинності через двадцять днів після його опублікування в Офіційному журналі Європейського Союзу, і забезпечує, що регламент є обов’язковим для виконання і застосовується безпосередньо в усіх державах-членах.

Найважливішим аспектом цього регламенту є виправлення помилок у зазначених мовних версіях Делегованого Регламенту (ЄС) 2024/1366, зокрема, щодо переліку кіберзагроз для ланцюга поставок електроенергії. Зацікавлені сторони, які використовують ці мовні версії, повинні взяти до уваги ці виправлення для забезпечення точної імплементації мережевого кодексу з кібербезпеки.

РІШЕННЯ СУДУ від 7 травня 2025 року у справі E-29/24 – Наглядовий орган ЄАВТ проти Ісландії (Невиконання державою ЄАВТ своїх зобов’язань – Не імплементація Регламенту (ЄС) 2019/933 – Додатковий сертифікат захисту для лікарських засобів)

Це рішення Суду ЄАВТ щодо невиконання Ісландією Регламенту (ЄС) 2019/933, який вносить зміни до Регламенту (ЄС) № 469/2009 стосовно додаткових сертифікатів захисту (ДСЗ) для лікарських засобів. Наглядовий орган ЄАВТ подав позов проти Ісландії за не включення цього регламенту ЄС до свого національного законодавства, як це вимагається Угодою про Європейський економічний простір (ЄЕП). Суд постановив, що Ісландія не виконала своїх зобов’язань за Угодою про ЄЕП. Ісландії наказано покрити витрати на провадження.

Рішення складається з декларації про те, що Ісландія не виконала своїх зобов’язань за статтею 7 Угоди про ЄЕП. Це невиконання стосується акту, зазначеного в пункті 6 Додатка XVII до Угоди про ЄЕП, а саме Регламенту (ЄС) 2019/933. Рішення також містить розпорядження про те, щоб Ісландія покрила витрати на провадження. Порівняно з попередніми версіями змін немає, оскільки це первинне рішення у цій справі.

Найважливішим положенням є декларація про те, що Ісландія не виконала своїх зобов’язань за Угодою про ЄЕП, не імплементувавши Регламент (ЄС) 2019/933. Це означає, що Ісландія юридично зобов’язана вжити необхідних заходів для включення регламенту ЄС про додаткові сертифікати захисту для лікарських засобів до свого національного законодавства.

РІШЕННЯ СУДУ від 7 травня 2025 року у справі E-28/24 – Наглядовий орган ЄАВТ проти Ісландії (Невиконання державою ЄАВТ своїх зобов’язань – Невиконання Директиви (ЄС) 2016/2341 – Діяльність та нагляд за установами професійного пенсійного забезпечення)

Це рішення Суду ЄАВТ щодо невиконання Ісландією Директиви (ЄС) 2016/2341 про діяльність та нагляд за установами професійного пенсійного забезпечення (IORP). Наглядовий орган ЄАВТ подав позов проти Ісландії за невжиття необхідних заходів для імплементації Директиви у встановлений строк або за неповідомлення Органу про імплементацію. Суд виніс рішення на користь Наглядового органу ЄАВТ, оголосивши, що Ісландія не виконала своїх зобов’язань. Ісландії присуджено відшкодувати витрати на провадження.

Рішення складається з короткого вступу, в якому викладено суть справи, заяву Наглядового органу ЄАВТ та посилання на відповідні правові акти. Резолютивна частина рішення містить два пункти: оголошення про невиконання Ісландією своїх зобов’язань та розпорядження про відшкодування Ісландією витрат. Порівняно з попередніми версіями змін немає, оскільки це первинне рішення у цій справі.

Найважливішим положенням є заява про те, що Ісландія не виконала своїх зобов’язань згідно з Директивою (ЄС) 2016/2341, адаптованою Протоколом 1 до Угоди про ЄЕЗ, та згідно зі статтею 7 Угоди про ЄЕЗ. Це означає, що Ісландія порушила свої зобов’язання за Угодою про ЄЕЗ і тепер повинна вжити заходів для імплементації Директиви, щоб виконати рішення.

E-mail
Password
Confirm Password
Lexcovery
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.