Огляд правових актів
Імплементаційний регламент Ради (ЄС) 2025/1347
Цей регламент оновлює санкції проти фізичної особи, пов’язаної з режимом Південного Судану. Зокрема, він переглядає ідентифікаційну інформацію та обґрунтування для збереження обмежувальних заходів проти Майкла Макуея Луета. Регламент вносить зміни до Додатка II Регламенту (ЄС) 2015/735, замінюючи оригінальний запис щодо Луета оновленими деталями та причинами для продовження санкцій. Це оновлення включає дії та заяви, зроблені Луетом до початку 2025 року, що підсилює обґрунтування для вжитих заходів. Жодних нових осіб до списку санкцій не додано; регламент зосереджується виключно на оновленні наявної інформації.
Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/1322
Цей регламент встановлює технічні специфікації для збору та звітування даних про використання інформаційних та комунікаційних технологій (ІКТ) у всьому ЄС за звітний 2026 рік. Він стандартизує методи збору даних для забезпечення порівнянності між державами-членами. Регламент охоплює змінні, які підлягають збору, цільові групи населення (особи віком 16-74 років), звітні періоди та періоди збору даних. Він вимагає використання методів імпутації для вирішення проблеми відсутніх даних і встановлює стандарти для передачі даних до Євростату, включаючи терміни та Єдину точку входу для подання. Держави-члени також повинні подавати щорічний звіт про якість даних. Додаток містить детальні специфікації для кожної змінної, яка підлягає збору, включаючи формулювання питань та варіанти відповідей.
Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/1356
Цей регламент вносить зміни до Імплементаційного регламенту (ЄС) 2023/594, який визначає спеціальні заходи контролю за захворюваннями у зв’язку з африканською чумою свиней (АЧС). Основна зміна стосується перекреслення географічних меж обмежених зон (I, II та III) та заражених зон у кількох державах-членах ЄС. Додатки I та II оригінального регламенту повністю замінені оновленими позначеннями зонування на основі нещодавніх спалахів АЧС у диких та свійських свиней. До країн, яких це стосується, належать Німеччина, Естонія, Латвія, Угорщина, Польща, Словаччина, Італія, Чехія та Греція. Регламент перекласифікує певні території на основі оцінки ризиків, що змінюється, наприклад, повторно вносить до списку територію в Північному Рейні-Вестфалії. Ці коригування спрямовані на контроль поширення АЧС в межах Союзу.
Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/1327
Цей регламент змінює Імплементаційний регламент (ЄС) 2023/2059, щоб дозволити ввезення свіжих троянд з решти Сполученого Королівства до Північної Ірландії за певних умов. Він додає “Свіжі троянди” до списку “товарів з решти світу”, дозволених для ввезення, за умови, що Велика Британія ефективно впроваджує умови імпорту ЄС та офіційні вимоги контролю для цих квітів. Необхідний фітосанітарний сертифікат, і положення застосовується до всіх третіх країн. Зміна спрямована на мінімізацію торгових перешкод при збереженні стандартів здоров’я рослин. Регламент застосовується зворотно з 26 квітня 2025 року.
А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:
Регламент імплементації Ради (ЄС) 2025/1347 від 8 липня 2025 року, що імплементує Регламент (ЄС) 2015/735 щодо обмежувальних заходів у зв’язку із ситуацією в Південному Судані
Цей Регламент імплементації Ради (ЄС) 2025/1347 стосується обмежувальних заходів проти фізичних осіб у Південному Судані. Регламент оновлює ідентифікаційну інформацію та обґрунтування щодо однієї особи, яка вже підпадає під санкції. Це оновлення відображає перегляд Радою, яка дійшла висновку, що обмежувальні заходи слід зберегти, а існуючий запис слід оновити.
Структура акту проста: він має дві статті та один додаток. Стаття 1 зазначає, що Додаток II до Регламенту (ЄС) 2015/735 змінюється згідно з Додатком до цього нового регламенту. Стаття 2 визначає, що регламент набирає чинності наступного дня після його опублікування в Офіційному журналі Європейського Союзу. Додаток містить оновлену інформацію щодо зазначеної особи. Порівняно з попередньою версією, цей регламент не додає нових імен до списку санкцій, а скоріше оновлює інформацію про вже внесену до списку особу.
Найважливішим положенням цього акту є оновлений запис у Додатку II до Регламенту (ЄС) 2015/735. Зокрема, запис № 1, що стосується Майкла Макуей Луета, було замінено оновленою ідентифікаційною інформацією та більш детальним обґрунтуванням для збереження обмежувальних заходів проти нього. Оновлене обґрунтування містить дії та заяви, зроблені Луетом до початку 2025 року, що додатково виправдовує санкції.
Імплементаційний регламент (ЄС) 2025/1322 Комісії від 4 липня 2025 року, що визначає технічні елементи набору даних, встановлює технічні формати для передачі інформації та визначає умови та зміст звітів про якість щодо організації вибіркового обстеження у сфері використання інформаційних і комунікаційних технологій за звітний 2026 рік згідно з Регламентом (ЄС) 2019/1700 Європейського Парламенту та Ради
Ось розбивка Імплементаційного регламенту (ЄС) 2025/1322 Комісії:
**1. Суть акту:**
Цей регламент встановлює конкретні технічні деталі для збору та звітності даних про використання інформаційних і комунікаційних технологій (ІКТ) в Європейському Союзі. Він стандартизує спосіб, у який держави-члени збирають та передають ці дані Європейській комісії (Євростату) за звітний 2026 рік. Регламент забезпечує узгодженість і порівнянність зібраних даних у всіх державах-членах, що має вирішальне значення для створення надійної європейської статистики щодо цифрової діяльності. Він також визначає зміст і умови для звітів про якість, які повинні подавати держави-члени.
**2. Структура та основні положення:**
* **Предмет (Стаття 1):** Визначає сферу застосування регламенту, зосереджуючись на технічних аспектах збору даних, форматах передачі та звітах про якість, пов’язаних з використанням ІКТ.
* **Визначення (Стаття 2):** Роз’яснює ключові терміни, такі як «період польових робіт», «звітний період» і «Єдиний пункт входу» (електронний портал для подання даних до Євростату).
* **Опис змінних (Стаття 3 та Додаток):** Визначає технічні характеристики змінних, які потрібно зібрати, включаючи ідентифікатори змінних, назви, описи, коди, фільтри та типи змінних. Додаток містить детальну таблицю з описом кожної змінної.
* **Цільові групи населення та одиниці спостереження (Стаття 4):** Визначає цільову групу населення як приватні домогосподарства та фізичні особи (віком 16-74 роки), які проживають у державах-членах.
* **Звітні періоди та дата (Стаття 5):** Встановлює конкретні терміни для збору даних, зосереджуючись на першому кварталі 2026 року для більшості тем і трохи ранішому періоді для даних про взаємодію з органами державної влади.
* **Період збору даних (Стаття 6):** Вказує, що польові роботи для збору даних безпосередньо від респондентів повинні відбуватися у другому кварталі 2026 року.
* **Загальні стандарти обробки даних (Стаття 7):** Зобов’язує використовувати імпутацію, моделювання або зважування для вирішення проблеми відсутніх, недійсних або несумісних даних, наголошуючи на методах, які зберігають варіацію та кореляцію даних.
* **Передача даних (Стаття 8):** Встановлює кінцевий термін для передачі державами-членами остаточних даних до Євростату – 5 жовтня 2026 року. Дані повинні бути у файлах мікроданих, перевірені та передані через Єдиний пункт входу. Метадані повинні відповідати стандартній структурі Євростату та бути подані до 5 січня 2027 року.
* **Звіти про якість (Стаття 9):** Вимагає від держав-членів подавати річний звіт про якість відповідно до Імплементаційного регламенту (ЄС) 2019/2180 Комісії до 5 січня 2027 року через Єдиний пункт входу.
* **Набрання чинності (Стаття 10):** Зазначає, що регламент набирає чинності через двадцять днів після його опублікування в Офіційному віснику Європейського Союзу.
**3. Основні положення, важливі для використання:**
* **Додаток: Детальні специфікації змінних:** Додаток є найбільш важливою частиною, оскільки він точно визначає, які дані потрібно зібрати. Він включає точні запитання, варіанти відповідей (коди та мітки) і фільтри, які визначають, які респонденти повинні відповідати на конкретні запитання.
* **Стандарти передачі даних (Стаття 8):** Вимоги до формату даних, перевірки та використання Єдиного пункту входу мають вирішальне значення для держав-членів, щоб забезпечити прийняття поданих ними даних.
* **Звітні періоди (Стаття 5):** Розуміння конкретних звітних періодів для різних точок даних має важливе значення для точного збору даних.
* **Звіти про якість (Стаття 9):** Вимога подавати звіт про якість гарантує, що держави-члени активно відстежують і покращують якість своїх даних.
Виконавчий регламент Комісії (ЄС) 2025/1356 від 8 липня 2025 року, що вносить зміни до Додатків I та II Виконавчого регламенту (ЄС) 2023/594, який встановлює спеціальні заходи боротьби з хворобами у зв’язку з африканською чумою свиней
Ось роз’яснення Виконавчого регламенту Комісії (ЄС) 2025/1356:
**1. Суть акта:**
Цей регламент вносить зміни до Виконавчого регламенту (ЄС) 2023/594, який встановлює спеціальні заходи боротьби з хворобами у зв’язку з африканською чумою свиней (АЧС). Зміна коригує географічні території, перелічені в Додатках I та II оригінального регламенту, визначаючи конкретні зони в межах певних держав-членів ЄС як зони обмеження (I, II або III) або зони зараження, на основі останніх спалахів АЧС як серед диких, так і серед свійських свиней. Ці зміни спрямовані на контроль поширення хвороби в межах Союзу.
**2. Структура та основні положення:**
* **Стаття 1:** Ця стаття є серцевиною зміни. У ній зазначено, що Додатки I та II Виконавчого регламенту (ЄС) 2023/594 повністю замінюються текстом, наведеним у Додатку до цього нового регламенту. Це означає, що всі попередні позначення зонування скасовуються.
* **Стаття 2:** Вказує, що регламент набирає чинності на наступний день після його опублікування в Офіційному журналі Європейського Союзу. Це забезпечує негайні дії для вирішення мінливої ситуації з АЧС.
* **Додаток I:** Перелічує зони обмеження I, II та III у межах конкретних держав-членів. Ці зони визначаються конкретними географічними межами (муніципалітети, райони тощо) і підлягають різним рівням заходів боротьби з хворобами, як зазначено в оригінальному Виконавчому регламенті (ЄС) 2023/594.
* **Додаток II:** Цей додаток поділений на дві частини:
* Частина А призначена для територій, встановлених як зони зараження після спалаху африканської чуми свиней у диких свиней у державі-члені або зоні, раніше вільній від хвороб.
**3. Основні положення, важливі для використання:**
* **Географічна сфера дії:** Регламент безпосередньо впливає на тих, хто бере участь у переміщенні живих свиней і продуктів зі свинини в межах і з перелічених регіонів у Німеччині, Естонії, Латвії, Угорщині, Польщі, Словаччині, Італії, Чехії та Греції. Будь-хто, хто працює в цих районах, повинен бути добре обізнаним про позначення зон.
* **Заходи контролю:** Конкретні обмеження та заходи контролю, які застосовуються до кожної зони (I, II або III), детально описані в оригінальному Виконавчому регламенті (ЄС) 2023/594. Цей регламент, що вносить зміни, змінює лише географічне застосування цих заходів.
* **Динамічний характер:** Регламент визнає, що ситуація з АЧС є дуже динамічною. Це означає, що перелічені зони можуть змінюватися в міру розвитку епідеміологічної ситуації, тому вирішальне значення має постійний моніторинг оновлень.
* **Виключення та повторне включення до списку:** Регламент виключає область у Північному Рейні-Вестфалії в Німеччині з Частини А Додатка II (зона зараження) і повторно включає її як зони обмеження II та I в Додатку I. Це свідчить про зміну оцінки ризику та відповідних заходів контролю.
* **Підвищений ризик:** Регламент підкреслює, що нові спалахи в певних регіонах Італії та Польщі становлять підвищений рівень ризику, що призводить до зміни їх зонування із зони обмеження I на зону обмеження II або із зони обмеження II на зону обмеження III.
Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/1327 від 7 липня 2025 року, що вносить зміни до Додатка до Імплементаційного регламенту (ЄС) 2023/2059 щодо включення свіжих троянд до переліку товарів з решти країн світу
Цей Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/1327 вносить зміни до Імплементаційного регламенту (ЄС) 2023/2059, щоб включити свіжі троянди до переліку “товарів з решти країн світу”, які можуть ввозитися до Північної Ірландії з інших частин Сполученого Королівства. Це включення ґрунтується на доказах, наданих Великою Британією, що вона ефективно впроваджує умови імпорту ЄС та вимоги офіційного контролю для свіжих троянд. Регламент має на меті забезпечити підтримку стандартів здоров’я рослин, мінімізуючи при цьому перешкоди в торгівлі.
Регламент складається з двох статей та додатка. Стаття 1 передбачає, що додаток до Імплементаційного регламенту (ЄС) 2023/2059 змінюється згідно з додатком до цього нового регламенту. Стаття 2 визначає дату набрання чинності та дату застосування регламенту. Додаток додає “Свіжі троянди” до розділу “Зрізані квіти та квіткові бруньки” переліку товарів нетваринного походження, вказуючи необхідний фітосанітарний сертифікат і те, що положення застосовується до всіх третіх країн.
Найважливішим положенням є включення свіжих троянд до переліку товарів з решти країн світу, дозволених для ввезення до Північної Ірландії з решти території Великої Британії, за умови дотримання ними конкретних вимог щодо здоров’я рослин. Це означає, що свіжі троянди з будь-якої третьої країни можуть продаватися на умовах, викладених у Регламенті (ЄС) 2023/1231, за умови, що Велика Британія забезпечує імплементацію відповідних регламентів ЄС і надає необхідну сертифікацію. Регламент застосовується ретроспективно з 26 квітня 2025 року.