Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Регламент (ЄС) 2025/1227 Європейського Парламенту та Ради від 17 червня 2025 року про зміну митних зборів, що застосовуються до імпорту певних товарів, що походять з Російської Федерації або експортуються з неї, та Республіки Білорусь

Огляд Регламенту (ЄС) 2024/1227:

**1. Суть акту:**

Цей регламент запроваджує підвищені митні збори на певні товари, що походять з Росії та Білорусі або експортуються з них. Мета полягає у зменшенні економічної залежності ЄС від цих країн, захисті продовольчої безпеки ЄС та запобіганні дезорганізації ринку. Регламент націлений як на сільськогосподарську продукцію, так і на добрива, застосовуючи різні підвищення тарифів та механізми моніторингу до кожної категорії. Він спрямований на диверсифікацію джерел імпорту та підтримку внутрішнього виробництва ЄС.

**2. Структура та основні положення:**

* **Стаття 1:** Це ядро регламенту, яке визначає нові митні збори.
* На товари, перелічені у Додатку I (різноманітна сільськогосподарська продукція, продукти тваринництва тощо), буде накладено додаткове 50% адвалорного мита на додаток до існуючих тарифів.
* Для товарів у Додатку II (азотні та складні добрива) передбачено поетапне підвищення митних зборів, поєднуючи тариф на основі відсотків із фіксованою сумою за тонну, що зростатиме щорічно з липня 2025 року до липня 2028 року.
* Він також встановлює порогові значення для сукупних обсягів імпорту добрив, які, у разі досягнення, призведуть до негайного підвищення до найвищого рівня мита на решту періоду.
* **Стаття 2:** Зобов’язує Комісію здійснювати моніторинг цін на добрива в межах ЄС протягом чотирьох років. Якщо ціни суттєво перевищать рівень 2024 року, Комісія оцінить ситуацію та може запропонувати тимчасове призупинення тарифів на імпорт з країн, крім Росії чи Білорусі.
* **Стаття 3:** Засновує Комітет з митного кодексу для надання допомоги Комісії у впровадженні регламенту.
* **Стаття 4:** Визначає дати набрання чинності та застосування регламенту.

**3. Основні положення для практичного застосування:**

* **** Ключовим аспектом є диференційоване тарифне ставлення залежно від походження товарів. Підприємствам, які імпортують товари, перелічені в Додатках I та II, необхідно знати про нові, вищі митні збори, якщо ці товари походять з Росії чи Білорусі або експортуються з них.
* Поетапне підвищення митних зборів на добрива (Додаток II) передбачає перехідний період, але потенційна можливість негайного підвищення мита в разі досягнення порогових значень обсягу імпорту додає невизначеності.
* Моніторинг цін на добрива Комісією та потенційна можливість призупинення тарифів щодо інших країн може забезпечити полегшення у разі різкого зростання цін, але це залежить від оцінки та дій Комісії.
* **** Регламент прямо зазначає, що товари, що походять з Росії чи Білорусі, не отримають вигоди від нижчих тарифів у рамках тарифних квот Союзу.
* **** Для українських підприємств, які експортують до ЄС, цей регламент може створити можливості для збільшення їхньої частки ринку, особливо для сільськогосподарської продукції та добрив, оскільки конкурентоспроможність російських і білоруських товарів на ринку ЄС зменшується.
* **** Регламент може вплинути на громадян України, які займаються торговельними операціями з ЄС.

Повний текст за посиланням

Leave a comment

E-mail
Password
Confirm Password
Lexcovery
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.