Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Огляд українського законодавства за 07/02/2025

Зміни щодо “пакунку малюка”

Тепер грошову компенсацію замість “пакунку малюка” можна отримати через будь-який уповноважений банк, а не лише через ПриватБанк. Розмір компенсації становить 3 прожиткових мінімуми для дітей до 6 років. Послугу інтегровано з “єМалятко”, а кошти можна використати протягом року лише для купівлі дитячих товарів у визначених магазинах.

Зміни у сфері трансплантації

Запроваджено новий вид трансплантації за принципом “доміно”, коли орган від першого реципієнта може бути використаний для другого. Створюється Національний трансплантологічний комітет як дорадчий орган. Розширено перелік близьких родичів для цілей трансплантації та введено поняття статусу екстреності трансплантації.

Закон про охорону психічного здоров’я

Прийнято перший комплексний закон, що системно регулює сферу охорони психічного здоров’я в Україні. Визначено права осіб з проблемами психічного здоров’я, порядок надання психіатричної допомоги та регламентовано діяльність профільних закладів різних форм власності.

Дерегуляція медичної практики

Скасовано обов’язкову акредитацію для певних видів медичної діяльності, замість неї достатньо мати ліцензію на медичну практику. Спрощено вимоги до закладів, що проводять медичні огляди працівників, та оновлено вимоги до баз інтернатури.

Права засуджених та ув’язнених

Розширено права щодо належних умов тримання, введено можливість звертатися до спеціальної Комісії з розгляду скарг на неналежні умови. Листування з цією Комісією не підлягає перегляду адміністрацією установ. Запроваджено механізм переведення до інших установ у разі підтвердження неналежних умов тримання.

Страхування на морському транспорті

А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:

Про облікову ціну банківських металів

Це щоденне повідомлення Національного банку України про встановлення облікових цін на банківські метали станом на 06.02.2025.Документ встановлює облікові ціни на чотири види банківських металів: золото, срібло, платину та паладій. Ціни вказані за одну тройську унцію кожного металу в гривнях.Ключові положення:
– Золото (XAU) – 119552,11 грн за унцію
– Срібло (XAG) – 1349,92 грн за унцію
– Платина (XPT) – 41051,85 грн за унцію
– Паладій (XPD) – 41766,30 грн за унціюВажливо зазначити, що встановлені ціни є обліковими та не створюють зобов’язань НБУ щодо купівлі чи продажу банківських металів за вказаними цінами.

Про офіційний курс гривні щодо іноземних валют

Це щоденне повідомлення Національного банку України про встановлення офіційного курсу гривні щодо 35 іноземних валют станом на 06.02.2025.Документ містить таблицю з курсами валют, де для кожної валюти вказано її цифровий та літерний код, кількість одиниць, повну назву та офіційний курс відносно гривні. Серед основних валют: долар США – 41.6584 грн, євро – 43.4081 грн, фунт стерлінгів – 52.2292 грн.Ключові положення:
– курси використовуються для відображення в бухгалтерському обліку
– застосовуються для операцій НБУ з Державною казначейською службою України
– НБУ не бере зобов’язань купувати чи продавати валюти за вказаними курсами

Про присвоєння рангів державним службовцям

Розпорядження стосується присвоєння рангів державним службовцям вищого корпусу державної служби відповідно до статті 39 Закону України ‘Про державну службу’. Документом присвоюється другий ранг державного службовця трьом заступникам голів державних органів (Держенергонагляду, ДІАМ та Держслужби якості освіти), а також третій ранг – Голові Державної податкової служби України. Ранги державних службовців є видом спеціальних звань, що відображають рівень професійної кваліфікації державних службовців. Присвоєння рангів здійснюється послідовно з урахуванням займаної посади та стажу державної служби.

Про звільнення Зелінського І.Л. з посади заступника Голови Державної авіаційної служби України

Розпорядження стосується кадрового питання – звільнення Зелінського І.Л. з посади заступника Голови Державної авіаційної служби України з 11 лютого 2025 року.Підставою для звільнення є закінчення строку призначення на посаду відповідно до абзацу першого частини першої статті 85 Закону України ‘Про державну службу’.Це типове кадрове розпорядження Кабінету Міністрів України щодо звільнення державного службовця категорії ‘А’ (вищого корпусу державної служби) після завершення строку, на який його було призначено.

Деякі питання призначення та виплати грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка”

Постанова регулює порядок призначення та виплати грошової компенсації замість «пакунку малюка». Компенсація надається батькам новонародженої дитини або іншим законним представникам (опікунам, прийомним батькам тощо) у розмірі 3 прожиткових мінімумів для дітей до 6 років.Структура документу включає: основний порядок призначення компенсації, перехідні положення щодо продовження дії попередніх механізмів до кінця 2025 року, та зміни до пов’язаних постанов КМУ. Основні нововведення – можливість отримання компенсації через будь-який уповноважений банк (раніше лише через ПриватБанк) та інтеграція з послугою «єМалятко».Ключові положення для використання:
– Звернутися за компенсацією можна протягом 12 місяців з дня народження дитини
– Кошти перераховуються на спеціальний рахунок і можуть використовуватися лише для купівлі дитячих товарів у визначених магазинах
– Невикористані протягом року кошти повертаються до бюджету
– Компенсація не призначається у разі отримання натурального «пакунку малюка» або смерті дитини

Окрема думка (збіжна) судді Конституційного Суду України Олега Первомайського у справі за конституційною скаргою Конторського Петра Федоровича щодо відповідності Конституції України (конституційності) підпункту 7 пункту 1 частини другої статті 4, частини першої статті 8 Закону України „Про судовий збір“ (щодо доступу до суду касаційної інстанції у цивільному судочинстві)

Окрема думка судді КСУ Первомайського стосується рішення щодо конституційності положень Закону України ‘Про судовий збір’ в частині доступу до касаційного суду. КСУ визнав неконституційним положення про розмір судового збору за подання касаційної скарги.Структурно документ складається з трьох основних частин: 1) опис рішення КСУ; 2) аналіз питань доступу до суду та судового збору; 3) висновки щодо дискреційних повноважень суду. КСУ відтермінував втрату чинності неконституційного положення на 6 місяців.Ключові положення:

  • Розмір судового збору має забезпечувати справедливий баланс між публічним інтересом (фінансування правосуддя) та приватним (можливість доступу до суду)
  • Суд зберігає право на власний розсуд відстрочувати/розстрочувати сплату судового збору
  • Закон має містити такий порядок визначення ставки збору, щоб вона була домірною для всіх категорій позивачів

Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 30 грудня 2024 року № 2197

Цей наказ МОЗ вносить технічні зміни до попереднього наказу №2197 від 30.12.2024. Більшість змін стосуються виправлення граматичних форм слів, розділових знаків та нумерації пунктів. Структурно наказ складається з 4 основних пунктів, де перший пункт містить 7 підпунктів з детальними правками до тексту попереднього наказу. Решта пунктів стосуються організаційних питань щодо реєстрації, оприлюднення та набрання чинності наказу. Серед змістовних правок можна відзначити виключення підпункту 1.7 з додатка 7 та зміну нумерації наступних підпунктів, а також заміну формулювання ‘акредитованих закладів охорони здоров’я II та III рівнів’ на ‘закладів охорони здоров’я’ у відповідних пунктах документу.

Окрема думка (збіжна) судді Конституційного Суду України Василя Лемака стосовно Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційною скаргою Боярова Артура Володимировича щодо відповідності Конституції України (конституційності) абзацу першого частини п’ятої статті 380 Митного кодексу України (щодо захисту митних інтересів України)

Окрема думка судді КСУ Василя Лемака стосується методології оцінки конституційності обмежень прав людини на прикладі справи щодо митного законодавства.Суддя пропонує новий алгоритм оцінки конституційності державного втручання в права людини:

  • Спочатку необхідно перевірити, чи не порушено сутність (ядро) права
  • Якщо сутність права не порушено – оцінювати пропорційність обмеження
  • Дослідити легітимну мету обмеження та її зв’язок з конституційними цінностями

Ключові позиції судді:

  • Поняття ‘передбачено законом’ не обмежується лише законами України, а включає й інші нормативні акти, якщо вони видані на підставі закону
  • Системні та масові обмеження прав можуть встановлюватися виключно законами України
  • При оцінці конституційності важливо враховувати не лише формальні вимоги, але й якість закону – його доступність, точність і передбачуваність

Про систему охорони психічного здоров’я в Україні

Закон визначає правові та організаційні засади системи охорони психічного здоров’я в Україні, встановлює гарантії прав осіб з проблемами психічного здоров’я та регулює діяльність закладів охорони психічного здоров’я. Структурно закон складається з розділів, що регулюють: основні принципи охорони психічного здоров’я; права та обов’язки осіб з проблемами психічного здоров’я; організацію надання психіатричної допомоги; фінансування системи охорони психічного здоров’я; контроль та нагляд у сфері охорони психічного здоров’я. Це перший комплексний законодавчий акт, що системно регулює сферу охорони психічного здоров’я в Україні. Ключові положення закону включають: визначення прав осіб з проблемами психічного здоров’я на отримання якісної медичної допомоги; встановлення порядку надання психіатричної допомоги, в тому числі примусової; регламентацію діяльності закладів охорони психічного здоров’я різних форм власності; визначення джерел фінансування системи охорони психічного здоров’я.

Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення організації надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації, інших питань у сфері охорони здоров’я

Закон вносить зміни до законодавства про трансплантацію органів і тканин, розширюючи та уточнюючи правила проведення трансплантації в Україні. Вводиться поняття трансплантації за принципом “доміно”, коли орган від першого реципієнта може бути використаний для другого реципієнта. Також розширюється коло осіб, які вважаються близькими родичами для цілей трансплантації.Структурно закон складається з двох розділів. Перший вносить зміни до законів “Про правовий режим воєнного стану” та “Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині”. Другий містить прикінцеві положення. Основні зміни стосуються визначення нових термінів, створення Національного трансплантологічного комітету, уточнення процедур пошуку пар донор-реципієнт та особливостей різних видів трансплантації.Ключові нововведення:
– Створення Національного трансплантологічного комітету як дорадчого органу
– Введення поняття статусу екстреності трансплантації
– Деталізація процедури пошуку пар донор-реципієнт
– Регламентація трансплантації за принципом “доміно”
– Розширення переліку осіб, яким заборонено вилучення анатомічних матеріалів після смерті
– Можливість використання непридатних для трансплантації матеріалів у науково-практичній діяльності

Про затвердження Критеріїв визначення установ, які мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері надання безоплатної правничої допомоги

Наказ встановлює критерії для визначення установ, які мають важливе значення у сфері надання безоплатної правничої допомоги під час особливого періоду. Документ прийнято в рамках законодавства про мобілізаційну підготовку.Наказ складається з основної частини та додатку з критеріями. Він замінює попередній наказ від 28 березня 2023 року з аналогічною назвою.Згідно з документом, важливими вважаються установи, які відповідають трьом критеріям одночасно:
– здійснюють повноваження Мін’юсту у сфері безоплатної правничої допомоги
– забезпечують доступ населення до правничих послуг
– мають основним КВЕДом 84.11 ‘Державне управління загального характеру’Для підтвердження відповідності критеріям установи повинні надати засвідчені копії установчих документів та виписку з ЄДР. Рішення про визначення установи важливою приймається за умови відповідності всім трьом критеріям.

Про внесення змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України

Наказ МОЗ спрямований на дерегуляцію господарської діяльності з медичної практики шляхом внесення змін до низки відомчих актів. Основною метою є спрощення вимог до закладів охорони здоров’я та скасування обов’язкової акредитації для певних видів медичної діяльності.Документ вносить зміни до 7 наказів МОЗ, що стосуються різних сфер медичної діяльності: проведення медичних оглядів працівників, клінічних випробувань ліків, надання медичної допомоги вагітним, застосування репродуктивних технологій та інтернатури. Замість вимоги про акредитацію закладів охорони здоров’я встановлюється вимога про наявність ліцензії на медичну практику.Ключові зміни:

  • Скасування вимоги про обов’язкову акредитацію закладів охорони здоров’я для певних видів діяльності
  • Встановлення єдиної вимоги щодо наявності ліцензії на медичну практику
  • Спрощення вимог до закладів, що проводять медичні огляди працівників
  • Оновлення вимог до баз інтернатури

Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства юстиції України

Наказ вносить зміни до правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань та слідчих ізоляторів, розширюючи права засуджених та ув’язнених осіб щодо належних умов тримання. Структурно наказ складається з двох основних блоків змін: до Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань та до Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів. В обох документах додаються нові права для засуджених та ув’язнених. Ключові нововведення:

  • Закріплення права триматися в належних умовах
  • Можливість звертатися до спеціальної Комісії з розгляду скарг на неналежні умови тримання
  • Право оскаржувати рішення Комісії в судовому порядку
  • Право на сприяння адміністрації установи в отриманні паспорта

Про внесення змін до Інструкції з організації перегляду кореспонденції (листування) осіб, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах

Наказ вносить зміни до Інструкції з організації перегляду кореспонденції осіб, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах. Основна суть змін полягає у розширенні переліку органів, кореспонденція з якими не підлягає перегляду.Структурно наказ складається з 4 пунктів, якими вносяться зміни до пункту 4 розділу I базової Інструкції. Зміни передбачають доповнення абзаців третього та четвертого словами про Комісію з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах для попереднього ув’язнення та установах виконання покарань.Ключове положення наказу – листування засуджених та осіб під вартою з Комісією з розгляду скарг на неналежні умови тримання не підлягатиме перегляду адміністрацією установ виконання покарань, що забезпечує конфіденційність такого спілкування.

Про внесення зміни до Порядку визначення засудженим виду установи виконання покарань, направлення для відбування покарання засуджених до позбавлення волі на певний строк, довічного позбавлення волі, обмеження волі та їх переведення

Наказ вносить зміни до Порядку визначення засудженим виду установи виконання покарань та їх переведення, запроваджуючи новий механізм реагування на скарги щодо неналежних умов тримання. Документ доповнює розділ IV Порядку новим пунктом 7, який регламентує процедуру переведення засуджених в інші установи у випадках, коли Комісія з розгляду скарг встановила факт неналежних умов тримання. Для такого переведення необхідний вмотивований висновок керівництва та матеріали перевірки. Ключові положення передбачають, що переведення можливе лише після підтвердження неможливості:

  • переведення до іншого приміщення з належними умовами в межах тієї ж установи;
  • усунення причин неналежних умов шляхом ремонту, дезінфекції чи зменшення наповнюваності;
  • вжиття інших заходів для припинення тримання в неналежних умовах.

Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства юстиції України

Наказ вносить зміни до порядку реєстрації юридичних осіб та функціонування порталу електронних сервісів. Основні зміни стосуються двох напрямків:
1. Спрощення реєстрації релігійних організацій – тепер їх можна реєструвати незалежно від місцезнаходження.
2. Виключення з порталу електронних сервісів положень щодо ліцензування видів господарської діяльності. Ключові положення для застосування:
– Державна реєстрація релігійних організацій може здійснюватися у будь-якого реєстратора незалежно від місцезнаходження організації
– Припинення релігійної організації за рішенням суду здійснюється реєстратором за місцезнаходженням організації
– З порталу електронних сервісів видалено функціонал, пов’язаний з ліцензуванням

Про затвердження Порядку та умов страхування на морському транспорті

Цей наказ затверджує новий Порядок та умови страхування на морському транспорті, який регулює 4 основні напрямки страхування:

  • Відповідальність судновласника за шкоду життю/здоров’ю пасажирів
  • Відповідальність перевізника за шкоду пасажирам, багажу, вантажу та третім особам
  • Відповідальність морського судновласника
  • Страхування самих засобів водного транспорту

Структурно документ складається з 11 розділів, які детально регламентують:

  • Процедуру укладання договорів страхування
  • Особливості кожного виду страхування
  • Розміри страхових сум та виплат
  • Порядок здійснення страхових виплат

Ключові нововведення:

  • Встановлено мінімальні розміри страхових сум та виплат
  • Визначено чіткий порядок документального оформлення страхових випадків
  • Регламентовано строки розгляду заяв та здійснення виплат
  • Передбачено можливість електронного документообігу

Leave a comment

E-mail
Password
Confirm Password