Нижче наведено розбивку Регламенту (ЄС) 2025/1227:
**1. Суть Акту:**
Цей регламент запроваджує збільшені митні збори на певні товари, що походять з або експортуються з Росії та Білорусі. Мета полягає в зменшенні економічної залежності ЄС від цих країн, захисті ринку ЄС та захисті продовольчої безпеки у світлі війни в Україні та ширших занепокоєнь щодо міжнародного права. Регламент спрямований як на сільськогосподарську продукцію, так і на добрива, застосовуючи різні підвищення тарифів та механізми моніторингу до кожної категорії.
**2. Структура та Основні Положення:**
* **Стаття 1:** Це ядро регламенту, в якому викладено нові митні збори.
* **Товари, зазначені в Додатку I:** На товари, перелічені тут (різні сільськогосподарські продукти, продукти тваринництва тощо), буде нараховано додаткове мито у розмірі 50% *ad valorem* на додаток до існуючих тарифів. Ці товари також втрачають право на отримання нижчих тарифних квот.
* **Товари, зазначені в Додатку II:** Це конкретні азотні та складні добрива. Замість негайного збільшення на 50%, ці товари підлягатимуть поетапному збільшенню мит, поєднуючи відсотковий показник *ad valorem* з фіксованою сумою за тонну, яка зростатиме щорічно з липня 2025 року до липня 2028 року.
* **Запобіжний Механізм:** Стаття 1(3) запроваджує механізм, який, якщо сукупні обсяги імпорту товарів, зазначених у Додатку II, досягнуть певних порогів до 2028 року, Комісія *повинна* негайно встановити найвищий рівень мита, встановлений на 2028 рік.
* **Моніторинг:** Стаття 1(4) дозволяє Комісії вживати заходів для моніторингу обсягів імпорту.
* **Стаття 2:** Зобов’язує Комісію здійснювати моніторинг цін на товари, зазначені в Додатку II, в межах ЄС протягом чотирьох років. Якщо ціни суттєво перевищать рівень 2024 року, Комісія повинна оцінити ситуацію та вжити заходів, потенційно включаючи призупинення тарифів на ці товари з країн, *інших*, ніж Росія чи Білорусь.
* **Стаття 3:** Створює Комітет з митного кодексу для надання допомоги Комісії у виконанні регламенту.
* **Стаття 4:** Визначає дати набрання чинності та застосування.
**3. Основні Положення для Практичного Застосування:**
* **** Ключовим елементом є *негайне* збільшення митних зборів на товари, перелічені в Додатку I, з 20 липня 2025 року. Підприємствам, які імпортують ці товари з Росії чи Білорусі, необхідно врахувати додатковий тариф у розмірі 50%.
* Для добрив (Додаток II) поетапне збільшення забезпечує перехідний період, але запобіжний механізм у статті 1(3) означає, що підприємства повинні усвідомлювати, що найвищий рівень тарифу може бути застосований раніше, якщо обсяги імпорту будуть високими.
* Моніторинг Комісією цін на добрива (стаття 2) та її повноваження вживати коригувальні заходи, включаючи призупинення тарифів, можуть суттєво вплинути на ринок. Підприємства повинні уважно стежити за будь-якими такими втручаннями.
* **** Регламент чітко націлений на товари, що “походять з або експортуються, прямо чи опосередковано, з Російської Федерації або Республіки Білорусь”. Це передбачає широке тлумачення для запобігання обходу, тому підприємства повинні бути обережними щодо ланцюгів поставок та потенційного перевантаження.
* **** Для українського бізнесу це означає, що вони зможуть збільшити експорт товарів, перелічених у Додатку I та Додатку II, до ЄС, оскільки російські та білоруські товари будуть неконкурентоспроможними.