Юридичний аналіз Імплементаційного регламенту Комісії (ЄС) 2026/1189
Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2026/1189 встановлює остаточну правову та адміністративну базу, що регулює імпорт тварин та продуктів тваринного походження до Європейського Союзу в частині дотримання заборон ЄС на використання ветеринарних протимікробних препаратів. Зокрема, регламент кодифікує суворі умови, які гарантують, що імпортовані харчові продукти тваринного походження не походять від тварин, яких лікували протимікробними препаратами для стимулювання росту або збільшення продуктивності, або протимікробними препаратами, зарезервованими в ЄС виключно для використання людиною.
1. Структурна інтеграція та правова архітектура
Регламент діє через три основні статті, які змінюють існуючу архітектуру імпорту ЄС:
- Стаття 1 (Положення про внесення змін): вносить зміни до основного імпортного регламенту, Імплементаційного регламенту (ЄС) 2021/405, шляхом включення нової Статті 2b та створення нового основного переліку в Додатку XVIa. Ця інтеграція консолідує імпортні вимоги щодо охорони здоров’я в єдину законодавчу базу.
- Стаття 2 (Скасування): формально скасовує Імплементаційний регламент (ЄС) 2024/2598, ліквідовуючи окремі списки країн та консолідуючи всі дозволи на імпорт в оновленому Додатку XVIa.
- Стаття 3 (Застосування у часі): встановлює, що хоча регламент набирає чинності через 20 днів після його публікації, операційні положення та механізми прикордонного контролю відповідно до Статті 1 стають повністю застосовними з 3 вересня 2026 року.
2. Операційні маркери та сфера охоплення товарів
Регламент застосовується до 12 окремих категорій продуктів тваринного походження, призначених для споживання людиною: великої рогатої худоби, овець/кіз, свиней, коней, птиці, аквакультури, молока, яєць, кролів, фермерської дичини, меду та кишкових оболонок. Він чітко виключає зі своєї сфери застосування диких тварин, продукти, отримані з диких тварин, та багатокомпонентні продукти. Відповідно до нововведеної Статті 2b, право третіх країн на експорт регулюється двома конкретними юридичними маркерами в таблиці Додатку XVIa:
- Маркер «X» (Стаття 2b(1)): засвідчує, що третя країна надала прямі гарантії того, що її внутрішні стандарти виробництва повністю відповідають обмеженням ЄС щодо використання протимікробних препаратів для стимулювання росту та препаратів, зарезервованих для людей, для зазначеного класу тварин.
- Маркер «Δ» (Дельта) (Стаття 2b(2)): зазначається для країн, які не мають затвердженої системи внутрішнього виробництва, але гарантують, що їхні експортовані продукти переробляються з використанням сировини, отриманої виключно з ЄС або інших повністю схвалених третіх країн, які мають маркер «X».
3. Конкретні зміни до дозволів для третіх країн
Регламент оновлює статус авторизації кількох третіх країн, відображаючи зміни в наданих ними гарантіях:
- Нові дозволи: 21 третя країна та територія (включаючи Вірменію, Індію, Кенію, Нігерію, Сербію, Туніс та Узбекистан) додані до переліку дозволених для конкретних товарів після надання необхідних гарантій у сфері охорони здоров’я.
- Оновлення та коригування статусів:
- Таїланд: підвищено маркер з «Δ» до «X» для яєць, що дозволяє експорт продукції власного внутрішнього виробництва.
- Уругвай: нещодавно внесений до списку щодо продуктів аквакультури (плавцевої риби та молюсків).
- Північна Македонія: нещодавно авторизована щодо кишкових оболонок.
- Албанія та Колумбія: додані з маркером «Δ» для ракоподібних та яєць відповідно.
- Сінгапур: сферу дозволів на аквакультуру розширено з включенням ракоподібних.
- Виключення та вилучення:
- Бразилія: маркування «X» для великої рогатої худоби, коней, птиці, аквакультури, меду та кишкових оболонок видалено через ненадання необхідних регуляторних гарантій у встановлений законом строк.
- Україна: маркування «X» для експорту кролів видалено після офіційного повідомлення від органів влади України про те, що вони більше не бажають здійснювати експорт цього товару.
- Австралія та Фолклендські острови: вилучені зі списку для яєць та аквакультури відповідно після офіційних запитів від цих територій про те, що вони більше не мають наміру експортувати ці товари до ЄС.
4. Термін забезпечення виконання
Критичним терміном для забезпечення відповідності є 3 вересня 2026 року. Починаючи з цієї дати, будь-яка партія зазначених товарів тваринного походження, пред’явлена на прикордонному пункті контролю ЄС, повинна суворо відповідати конкретним дозволам країни та маркерам, детально описаним у Додатку XVIa. Партіям товарів, які не відповідатимуть цим вимогам, буде відмовлено у ввезенні до Союзу.
А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:
Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2026/1189 від 4 червня 2026 року, що вносить зміни до Імплементаційного регламенту (ЄС) 2021/405 щодо застосування обмежень на використання певних протимікробних лікарських засобів та скасовує Імплементаційний регламент (ЄС) 2024/2598
### 1. Суть акта
Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2026/1189 встановлює консолідовану та оновлену правову базу, що регулює ввезення до Європейського Союзу тварин та продуктів тваринного походження з третіх країн, зокрема щодо дотримання обмежень ЄС на використання протимікробних препаратів у ветеринарії. Акт гарантує, що імпортовані харчові продукти тваринного походження не походять від тварин, яким вводили протимікробні препарати з метою стимулювання росту або підвищення продуктивності, або протимікробні препарати, зарезервовані виключно для медицини людини. Шляхом внесення змін до Імплементаційного регламенту (ЄС) 2021/405 та скасування Імплементаційного регламенту (ЄС) 2024/2598, він об’єднує ці специфічні імпортні вимоги щодо охорони здоров’я населення в єдиний, оптимізований законодавчий текст. Така консолідація сприяє прозорому контролю за дотриманням стандартів безпечності харчових продуктів на зовнішніх кордонах Союзу.
—
### 2. Структура акта, основні положення та зміни
Регламент складається з трьох основних статей та розлогого Додатка:
* **Стаття 1 (Зміни):** Це основна структурна зміна. Вона вносить зміни до первинного регламенту щодо імпорту — Імплементаційного регламенту (ЄС) 2021/405, шляхом включення нової **Статті 2b** та додавання **Додатка XVIa**.
* **Стаття 2 (Скасування):** Скасовує попередній окремий перелік, що містився в Імплементаційному регламенті (ЄС) 2024/2598, з метою об’єднання всіх пов’язаних з імпортом переліків третіх країн в один єдиний акт.
* **Стаття 3 (Набрання чинності та застосування):** Встановлює, що регламент набирає чинності через 20 днів після публікації, а зміни, передбачені Статтею 1, починають повністю застосовуватися з **3 вересня 2026 року**.
* **Додаток (Додаток XVIa):** Містить зведену таблицю із переліком третіх країн та територій за кодами ISO, де детально вказано, які саме товари тваринного походження їм дозволено експортувати до ЄС на основі наданих ними гарантій щодо протимікробних препаратів.
#### Ключові зміни порівняно з попередніми версіями:
* **Додавання нових країн:** 21 третя країна/регіон (включаючи Вірменію, Індію, Кенію, Нігерію, Сербію, Туніс та Узбекистан) були додані до дозволеного переліку після надання необхідних гарантій щодо обмежень на використання протимікробних засобів.
* **Підвищення категорій та коригування:**
* *Таїланд* переведено з категорії «Δ» до категорії «X» щодо яєць, що означає, що тепер країна використовує внутрішні яйця, які відповідають стандартам ЄС, а не покладається виключно на імпортовану сировину.
* *Уругвай* вперше включено до переліку щодо аквакультури (плавникової риби та молюсків).
* *Північна Македонія* тепер має дозвіл на експорт кишкової сировини (оболонок).
* *Албанія* та *Колумбія* додані з позначкою «Δ» для ракоподібних та яєць відповідно.
* Для *Сінгапуру* було послаблено обмеження щодо аквакультури, включивши ракоподібних.
* **Вилучення та видалення:**
* Для *Бразилії* було видалено позначки «X» для великої рогатої худоби, коней, домашньої птиці, аквакультури, меду та кишкової сировини (оболонок), оскільки вона не надала необхідних гарантій у встановлений термін.
* *Австралія* (яйця) та *Фолклендські острови* (аквакультура) звернулися з проханням вилучити їх з переліків, оскільки вони більше не зацікавлені в експорті цих конкретних товарів до ЄС.
* **Україна:** Для *України* з Додатка було видалено позначку «X» щодо експорту кролів, оскільки українські органи влади поінформували Європейську Комісію, що вони більше не зацікавлені в експорті продукції з кролів до Союзу.
—
### 3. Основні положення, найважливіші для практичного використання
Для журналістів, торговельних операторів та органів прикордонного контролю найбільш критично важливими елементами для практичного застосування цього регламенту є:
* **Позначка «X» (Стаття 2b(1)):** Цей символ у таблиці Додатка XVIa вказує на те, що третя країна надала повні, прямі докази та гарантії того, що її стандарти виробництва відповідають забороні ЄС на використання протимікробних препаратів для стимулювання росту та протимікробних препаратів, зарезервованих для людей, для цієї конкретної категорії тварин.
* **Позначка «Δ» (Дельта) (Стаття 2b(2)):** Цей символ вказує на умовний дозвіл. Зазначена країна не виробляє сировину в межах власної повністю сертифікованої системи, але гарантує, що експортована продукція виробляється з використанням сировини, отриманої виключно з держав-членів ЄС або інших повністю схвалених третіх країн.
* **Перелік товарів:** Регламент застосовується до 12 окремих колонок продуктів тваринного походження, призначених для споживання людиною: велика рогата худоба, вівці/кози, свині, коні, домашня птиця, аквакультура, молоко, яйця, кролі, дичина, вирощена на фермах, мед та кишкова сировина (оболонки). Він прямо виключає диких тварин, продукти, вироблені з них, та композитні продукти.
* **Дата початку застосування (3 вересня 2026 року):** Це вирішальний термін для початку практичного впровадження. Починаючи з цієї дати, будь-яка партія зазначених продуктів тваринного походження, що прибуває на прикордонний пункт контролю ЄС, повинна суворо відповідати дозволам, детально описаним у Додатку XVIa, інакше у ввезенні до Союзу буде відмовлено.