Аналіз проекту закону:
Аналіз Проекту Закону України “Про внесення зміни до статті 70 Основ законодавства України про охорону здоров’я”
Суть проекту закону: Проект закону вносить точкову зміну до статті 70 Основ законодавства України про охорону здоров’я, яка регулює військово-лікарську експертизу. Зміна стосується розширення переліку осіб, щодо яких проводиться військово-лікарська експертиза, додаючи категорію “кандидатів для проходження військової служби з числа іноземців та осіб без громадянства”. Фактично, законопроект спрямований на уточнення переліку осіб, стосовно яких проводиться військово-лікарська експертиза для визначення придатності до військової служби.
Структура та основні положення: Проект закону містить лише одну зміну до частини першої статті 70 Основ законодавства України про охорону здоров’я. Ця стаття визначає повноваження військово-лікарської експертизи. Згідно з чинною редакцією, військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів. Запропонованою зміною перелік доповнюється “кандидатами для проходження військової служби з числа іноземців та осіб без громадянства”. Інші положення статті 70, що стосуються встановлення причинного зв’язку захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначення необхідності медико-соціальної реабілітації військовослужбовців, залишаються без змін.
Основні положення для різних груп:
- Законодавці: Зміна потребує уваги щодо узгодженості з іншими нормативно-правовими актами, які регулюють проходження військової служби іноземцями та особами без громадянства. Важливо оцінити, чи достатньо цієї зміни для врегулювання питання військово-лікарської експертизи для цієї категорії осіб, чи потрібні додаткові зміни до інших законів.
- Експерти: Експертам слід проаналізувати, як ця зміна вплине на практику проведення військово-лікарської експертизи та розробити відповідні методичні рекомендації для лікарів.
- Бізнес: Для підприємств, які залучають іноземних працівників, важливо розуміти, чи може ця зміна вплинути на їхні зобов’язання щодо військового обліку або мобілізації працівників, які є іноземцями або особами без громадянства.
- Громадяни: Громадянам інших країн, які розглядають можливість вступу на військову службу в Україні, потрібно знати, що вони будуть проходити військово-лікарську експертизу на загальних підставах, як і громадяни України.
Аналіз пояснювальної записки:
Аналіз Проєкту Закону України “Про внесення зміни до статті 70 Основ законодавства України про охорону здоров’я”
Суть проєкту закону:
Цей проєкт закону спрямований на врегулювання питань військово-лікарської експертизи (ВЛК) для іноземців та осіб без громадянства, які бажають проходити військову службу за контрактом в Україні. Він передбачає внесення змін до статті 70 Основ законодавства України про охорону здоров’я, щоб надати ВЛК повноваження визначати придатність цих осіб до військової служби.
Причини та необхідність прийняття проєкту закону:
Автори пояснювальної записки зазначають, що наразі існує правова прогалина щодо проведення ВЛК для іноземців та осіб без громадянства, які вступають на військову службу за контрактом. Зокрема, не врегульовані питання визначення придатності до служби, встановлення причинного зв’язку захворювань з військовою службою, а також визначення необхідності медико-соціальної реабілітації. Прийняття цього закону усуне цю прогалину і створить чітку правову основу для залучення іноземних громадян до військової служби.
Основні наслідки проєкту закону:
Для законодавців, прийняття цього закону забезпечить правове підґрунтя для реалізації політики залучення іноземних громадян до військової служби за контрактом, що може бути важливим для посилення обороноздатності країни.
Для експертів, закон надасть чіткі критерії та процедури для проведення військово-лікарської експертизи, що полегшить їхню роботу і забезпечить більш об’єктивні висновки.
Для бізнесу, закон навряд чи матиме прямий вплив, оскільки він стосується специфічної сфери військової служби.
Для громадян, закон може опосередковано вплинути на безпеку та обороноздатність країни, оскільки він сприятиме залученню кваліфікованих іноземних військовослужбовців. Крім того, для іноземців та осіб без громадянства, які бажають служити в українській армії, закон створить більш зрозумілі та прозорі умови проходження військово-лікарської експертизи.
Аналіз інших документів:
Аналіз документів щодо проекту Закону України “Про внесення зміни до статті 70 Основ законодавства України про охорону здоров’я”
1. Лист Кабінету Міністрів України до Верховної Ради України
Позиція: Кабінет Міністрів України є ініціатором та активно підтримує проект закону, розроблений Міністерством оборони. Прем’єр-міністр Юлія Свириденко особисто подає законопроект на розгляд Верховної Ради.
Основні положення:
- Кабінет Міністрів України подає до Верховної Ради проект Закону “Про внесення зміни до статті 70 Основ законодавства України про охорону здоров’я”, розроблений Міноборони.
- Законопроект у Верховній Раді представлятиме Міністр оборони.
- До листа додаються всі необхідні документи: текст законопроекту, проект постанови Верховної Ради, пояснювальна записка, порівняльна таблиця та перелік актів, що потребують змін.
2. Проект Постанови Верховної Ради України
Позиція: Пропонується прийняти за основу проект Закону України “Про внесення зміни до статті 70 Основ законодавства України про охорону здоров’я”.
Основні положення:
- Пропонується прийняти за основу проект Закону України “Про внесення зміни до статті 70 Основ законодавства України про охорону здоров’я”.
- Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки доручається доопрацювати законопроект з урахуванням зауважень і пропозицій та внести його на розгляд у другому читанні.
3. Перелік законів, актів Кабінету Міністрів України та центральних органів виконавчої влади
Позиція: Документ визначає перелік нормативно-правових актів, які потребують перегляду у разі прийняття законопроекту.
Основні положення:
- Вказує на необхідність внесення змін до Постанови КМУ від 11.02.2025 щодо використання коштів для надання медичних послуг окремим категоріям осіб, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
- Вказує на необхідність внесення змін до Наказу Міноборони від 14.08.2008 № 402 “Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України”.
- Визначає органи, відповідальні за підготовку проектів актів: Міністерство охорони здоров’я України та Міністерство оборони України.
- Встановлює строк для прийняття або перегляду нормативних актів: протягом трьох місяців з дня набрання чинності Законом України “Про внесення зміни до статті 70 Основ законодавства України про охорону здоров’я”.
4. Проект Закону України “Про внесення зміни до статті 70 Основ законодавства України про охорону здоров’я”
Позиція: Документ пропонує внести зміни до законодавства для врегулювання військово-лікарської експертизи іноземців та осіб без громадянства.
Основні положення:
- Пропонується змінити частину першу статті 70 Основ законодавства України про охорону здоров’я, включивши до переліку осіб, придатність яких до військової служби визначає військово-лікарська експертиза, кандидатів для проходження військової служби з числа іноземців та осіб без громадянства.
- Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
- Кабінету Міністрів України доручено протягом трьох місяців привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
5. Лист Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу
Позиція: Комітет вважає, що положення законопроекту регулюються національним законодавством країн-членів Європейського Союзу та не підпадають під дію міжнародно-правових зобов’язань України у сфері європейської інтеграції.
Основні положення:
- Комітет з питань інтеграції України до Європейського Союзу визнав положення законопроекту такими, що регулюються національним законодавством країн-членів Європейського Союзу та не підпадають під дію міжнародно-правових зобов’язань України у сфері європейської інтеграції.
6. Висновок Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України
Позиція: В цілому підтримується ідея законопроекту, але є зауваження щодо термінології та системності законодавства.
Основні положення:
- Підтримується ідея законопроекту щодо розповсюдження нормативних приписів Основ на проведення військово-лікарської експертизи при залученні на військову службу іноземців та осіб без громадянства за контрактом.
- Висловлено застереження щодо некоректності використання терміну «кандидати для проходження військової служби з числа іноземців та осіб без громадянства», оскільки у законодавстві про військову службу таке поняття відсутнє.
- Запропоновано не вносити зміни до ч. 1 ст. 70 Основ, а доповнити вказану статтю новою частиною, в якій передбачити, що військово-лікарська експертиза визначає також придатність до військової служби осіб з числа іноземців та осіб без громадянства, які виявили бажання проходити військову службу.
- Рекомендовано переглянути термін набрання чинності Законом, оскільки необхідно більше часу для приведення нормативно-правових актів у відповідність.
7. Висновок Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування
Позиція: Комітет підтримує законопроект та рекомендує Верховній Раді включити його до порядку денного сесії та прийняти за основу і в цілому.
Основні положення:
- Комітет підтримує законопроект, вважаючи, що усунення прогалини в законодавстві сприятиме більш ефективному залученню кандидатів з числа іноземців до проходження військової служби.
- Рекомендовано Верховній Раді включити проект Закону до порядку денного п’ятнадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання та за результатами розгляду в першому читанні прийняти його за основу і в цілому.
8. Висновок Комітету Верховної Ради України з питань бюджету
Позиція: Комітет не заперечує проти прийняття законопроекту, але звертає увагу на можливі додаткові витрати в майбутньому.
Основні положення:
- Реалізація положень законопроекту належить здійснювати за рахунок та в межах видатків, передбачених у державному бюджеті Міноборони.
- Реалізація законопроекту може зумовити необхідність додаткових видатків державного бюджету на подальшу медико-соціальну реабілітацію та допомогу таким військовослужбовцям при виявленні захворювань та травм, пов’язаних із військовою службою.
- У разі прийняття відповідного закону він може набирати чинності згідно із законодавством.