Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо врегулювання окремих питань у зв’язку з припиненням Фонду соціального страхування України

Аналіз проекту закону:


Аналіз проекту Закону України щодо припинення Фонду соціального страхування

Аналіз проекту Закону України щодо припинення Фонду соціального страхування

Доброго дня! Сьогодні ми розглянемо проект Закону України, який стосується змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) у зв’язку з припиненням діяльності Фонду соціального страхування України.

Суть проекту закону

Проект закону спрямований на приведення Кодексу України про адміністративні правопорушення у відповідність до змін, пов’язаних з ліквідацією Фонду соціального страхування України. Він перерозподіляє функції та обов’язки Фонду між іншими державними органами, зокрема Пенсійним фондом України та Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Законопроект вносить зміни в частині адміністративної відповідальності за порушення, пов’язані з соціальним страхуванням, адаптуючи їх до нової організаційної структури.

Структура та основні положення

Проект закону складається з двох основних частин:

  1. Внесення змін до КУпАП: Ця частина містить зміни до статей 1647, 1657, 1666, 1882, 2441 та виключення статті 2442 КУпАП. Зміни стосуються заміни згадок про Фонд соціального страхування України на Пенсійний фонд України та/або Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, а також уточнення повноважень цих органів.
  2. Набрання чинності: Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Основні зміни, які пропонуються:

  • Стаття 1647: Замінено згадку про “фонди загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування” на “Пенсійний фонд України, Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття”.
  • Стаття 1657: Замінено “несвоєчасне інформування Фонду соціального страхування України” на “несвоєчасне інформування Пенсійного фонду України” щодо нещасних випадків на виробництві.
  • Стаття 1666: У частинах п’ятій, восьмій та дев’ятій замінено згадки про “фонди соціального страхування” на “Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття” або “органи Пенсійного фонду України, Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття”. Частину десяту статті 1666 викладено в новій редакції, конкретизуючи відповідальність податкових органів, органів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Пенсійного фонду України при припиненні юридичної особи.
  • Стаття 1882: У назві та частині першій статті замінено “Пенсійного фонду України, фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування” на “органи Пенсійного фонду України, Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття”. Виключено згадку про “Фонд соціального страхування України”.
  • Стаття 2441: Доповнено перелік статей, справи про адміністративні правопорушення за якими розглядаються органами Пенсійного фонду України.
  • Стаття 2442: Статтю виключено.
Важливі положення для різних груп
  • Для законодавців: Важливо забезпечити чіткий перехід функцій та повноважень від Фонду соціального страхування до інших органів, щоб уникнути прогалин у регулюванні та забезпеченні соціального захисту громадян.
  • Для експертів: Необхідно оцінити, наскільки ефективно розподілено обов’язки між Пенсійним фондом та Фондом безробіття, а також врахувати можливі ризики та виклики, пов’язані з цим переходом.
  • Для бізнесу: Важливо розуміти, до яких органів тепер потрібно звертатися з питань соціального страхування, а також які зміни відбулися в процедурах звітності та сплати внесків.
  • Для громадян: Необхідно знати, які органи тепер відповідають за виплати та послуги, які раніше надавав Фонд соціального страхування, та як отримати доступ до цих послуг.

Цей закон є важливим кроком у реформуванні системи соціального страхування в Україні, і його реалізація вимагатиме уваги та координації з боку всіх зацікавлених сторін.

Аналіз пояснювальної записки:




Аналіз Проекту Закону

Аналіз Проекту Закону про зміни до КУпАП у зв’язку з припиненням Фонду соціального страхування

Суть Проекту Закону

Проект закону має на меті внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) у зв’язку з ліквідацією Фонду соціального страхування України та передачею його функцій до Пенсійного фонду України. Фактично, відбувається перерозподіл повноважень щодо розгляду адміністративних правопорушень у сфері соціального страхування.

Причини та Необхідність Прийняття (згідно з пояснювальною запискою)

Автори пояснювальної записки наголошують, що необхідність у прийнятті цього закону виникла через реорганізацію системи соціального страхування, а саме припинення діяльності Фонду соціального страхування та передачу його функцій Пенсійному фонду. Це вимагає узгодження чинного законодавства, зокрема КУпАП, з новими реаліями, щоб забезпечити безперервність та ефективність правового регулювання у цій сфері.

Основні Наслідки Проекту Закону

Найбільш важливими наслідками цього проекту закону, на мою думку, будуть наступні:

  • Для законодавців: Необхідність прийняття змін до КУпАП для узгодження з проведеною реформою системи соціального страхування. Важливо переконатися, що зміни не створять колізій у законодавстві та забезпечать чіткий розподіл повноважень.
  • Для експертів: З’явиться потреба в аналізі відповідності запропонованих змін європейським стандартам та міжнародним зобов’язанням України. Також, необхідно буде оцінити ефективність передачі функцій від однієї установи до іншої.
  • Для бізнесу: Зміни можуть вплинути на порядок оскарження рішень щодо адміністративних правопорушень у сфері соціального страхування. Важливо, щоб процедури були прозорими та не створювали додаткового навантаження на бізнес. Також, буде скасовано обовʼязок своєчасного інформування про річний фактичний обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг) та про зміни технології робіт або виду діяльності підприємства.
  • Для громадян: Громадяни, які мають право на соціальне страхування, повинні бути впевнені, що зміни не призведуть до погіршення їхніх прав та можливостей. Важливо забезпечити простий та зрозумілий механізм оскарження рішень, якщо їхні права будуть порушені.

Аналіз інших документів:

Аналіз документів щодо проекту Закону про зміни до КУпАП у зв’язку з припиненням ФССУ

1. Позиція автора (Кабінету Міністрів України)

З представлених документів очевидно, що Кабінет Міністрів України є ініціатором та активним прихильником даного проекту Закону. Це підтверджується внесенням проекту до Верховної Ради в порядку законодавчої ініціативи та призначенням Міністра соціальної політики представляти його інтереси.

2. Основні положення документів

Давайте розглянемо ключові аспекти цих документів, які можуть бути важливими для різних зацікавлених сторін:

  • Для законодавців:
    • Проект Закону спрямований на внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) у зв’язку з припиненням Фонду соціального страхування України (ФССУ).
    • Кабмін пропонує прийняти проект Закону за основу, що є першим кроком у законодавчому процесі.
    • Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів доручено доопрацювати законопроект з урахуванням пропозицій і зауважень, а потім винести його на друге читання.
  • Для експертів:
    • Необхідно ретельно проаналізувати запропоновані зміни до КУпАП та їх відповідність чинному законодавству.
    • Важливо оцінити, як зміни вплинуть на адміністративну відповідальність у сфері соціального страхування у зв’язку з ліквідацією ФССУ.
    • Слід врахувати, які органи будуть уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення, що раніше належали до компетенції ФССУ.
  • Для бізнесу:
    • Важливо розуміти, як зміни вплинуть на обов’язки підприємств у сфері соціального страхування.
    • Необхідно знати, до яких органів звертатися у випадках порушень, які раніше розглядалися ФССУ.
    • Слід оцінити, чи не призведуть зміни до збільшення адміністративного тиску на бізнес.
  • Для громадян:
    • Необхідно розуміти, як зміни вплинуть на їхні права та обов’язки у сфері соціального страхування.
    • Важливо знати, до яких органів звертатися для захисту своїх прав у разі порушень, пов’язаних з соціальним страхуванням.
    • Слідкувати за тим, щоб зміни не призвели до погіршення захисту їхніх соціальних прав.

В цілому, ці документи є важливими для розуміння ініціативи Кабінету Міністрів України щодо врегулювання питань, пов’язаних з ліквідацією Фонду соціального страхування України, та внесення відповідних змін до адміністративного законодавства.

Повний текст за посиланням

E-mail
Password
Confirm Password
Lexcovery
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.