Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Проект Закону про внесення змін до статті 284 Кримінального кодексу України щодо відповідальності капітанів суден за ненадання допомоги людям, які зазнають або зазнали лиха

Аналіз проекту закону:


Аналіз законопроекту щодо змін до статті 284 Кримінального кодексу України

Аналіз законопроекту

Суть проекту закону: Проект закону вносить зміни до статті 284 Кримінального кодексу України, що стосується відповідальності капітанів суден за ненадання допомоги людям, які зазнають лиха на морі або інших водних шляхах. Зміни передбачають уточнення формулювання статті та збільшення розміру штрафу за таке правопорушення.

Структура проекту закону:

  1. Стаття 1: Вносить зміни до статті 284 Кримінального кодексу України.
  2. Стаття 2: Визначає дату набрання чинності законом.

Основні положення та зміни:

  1. Уточнення назви та абзацу першого частини першої статті 284:
    • Назва статті змінюється на: “Стаття 284. Ненадання допомоги особам, які зазнають лиха на морі або інших водних шляхах”.
    • Перший абзац частини першої статті 284 викладається в новій редакції, що конкретизує обов’язок капітана судна надавати допомогу особам, які зазнають лиха, у разі отримання відповідного повідомлення, якщо це не становить серйозної небезпеки для судна та осіб на борту.
  2. Збільшення розміру штрафу:
    • В абзаці другому частини першої статті 284 змінюється розмір штрафу з “до ста” на “від однієї тисячі до трьох тисяч”. Це означає значне збільшення фінансової відповідальності за ненадання допомоги.
  3. Набрання чинності: Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Важливі положення для різних груп:

  • Для законодавців: Законопроект узгоджує кримінальне законодавство з міжнародними нормами щодо обов’язку надання допомоги в морі.
  • Для експертів: Важливо проаналізувати, наскільки ефективним буде збільшення штрафів для запобігання правопорушенням та чи не виникне проблем із застосуванням нової редакції статті.
  • Для бізнесу (судновласників та капітанів): Підвищення відповідальності може призвести до більш ретельного дотримання правил надання допомоги в морі та потребуватиме додаткових інструктажів для капітанів.
  • Для громадян: Закон спрямований на підвищення безпеки на водних шляхах та забезпечення надання допомоги тим, хто її потребує.

Аналіз пояснювальної записки:




Аналіз законопроекту щодо відповідальності капітанів суден

Аналіз законопроекту щодо відповідальності капітанів суден за ненадання допомоги

Добрий день! Сьогодні ми розглянемо важливий законопроект, який стосується безпеки на воді та відповідальності капітанів суден.

1. Суть законопроекту

Проект закону пропонує змінити статтю 284 Кримінального кодексу України, щоб узгодити її з міжнародними нормами та законодавством України. Основна мета – посилити відповідальність капітанів за ненадання допомоги людям, які опинилися в біді на воді, незалежно від причин цього лиха.

2. Причини та необхідність прийняття законопроекту

Автори законопроекту вважають, що зміни необхідні для виконання Україною міжнародних зобов’язань у сфері судноплавства. Чинна редакція статті 284 ККУ, на їхню думку, занадто вузько визначає ситуації, коли капітан несе відповідальність за ненадання допомоги. Міжнародні конвенції та закони України, такі як Кодекс торговельного мореплавства, передбачають більш широкий обов’язок капітана – допомагати всім, хто зазнає лиха на морі. Крім того, автори вказують на неадекватність покарання за таке серйозне порушення, як ненадання допомоги людям у небезпеці.

3. Основні наслідки законопроекту

Цей законопроект має декілька важливих наслідків, про які варто знати:

  • Для законодавців та експертів: Законопроект узгоджує українське законодавство з міжнародними стандартами, що важливо для підтримки позитивного іміджу України як відповідальної морської держави.
  • Для бізнесу: Судноплавні компанії повинні будуть посилити інструктаж для капітанів щодо їхніх обов’язків у випадках лиха. З одного боку, це може збільшити витрати на навчання, але з іншого – зменшить ризик судових позовів та репутаційних втрат.
  • Для громадян: Законопроект підвищує рівень безпеки на водних шляхах. У разі нещасного випадку, люди можуть розраховувати на допомогу капітанів, які будуть більш мотивовані виконувати свій обов’язок через посилення відповідальності.

Зокрема, законопроект передбачає збільшення штрафів за ненадання допомоги з максимальних ста неоподаткованих мінімумів до тисячі-трьох тисяч. Це має стати суттєвим стримуючим фактором для капітанів, які нехтують своїми обов’язками.
Сподіваюся, цей аналіз був корисним для вас. Дякую за увагу!

Аналіз інших документів:


Аналіз документів щодо проекту Закону України

Аналіз документів щодо проекту Закону України “Про внесення змін до статті 284 Кримінального кодексу України щодо відповідальності капітанів суден за ненадання допомоги людям, які зазнають або зазнали лиха”

1. Перелік актів Кабінету Міністрів України та центральних органів виконавчої влади

Позиція автора документу: Автор документу вважає, що прийняття проєкту Закону не потребує прийняття або перегляду інших нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України та центральних органів виконавчої влади. Це означає, що документ не створює додаткового навантаження на систему регулювання, що є позитивним фактором для його швидшого прийняття.
Основні положення:

  • Документ підтверджує, що реалізація положень Закону не потребує внесення змін до існуючих або прийняття нових підзаконних актів.
  • Це може бути важливим для законодавців, оскільки зменшує обсяг роботи, пов’язаної з імплементацією закону.
  • Для бізнесу та громадян це означає відсутність додаткових регуляторних змін, що спрощує розуміння та виконання вимог законодавства.
2. Подання проекту Закону Кабінетом Міністрів України

Позиція автора документу: Кабінет Міністрів України вносить даний проект Закону на розгляд Верховної Ради, що свідчить про підтримку ініціативи урядом. Віце-прем’єр-міністр з відновлення України визначений як представник проекту у Верховній Раді.
Основні положення:

  • Уряд ініціює розгляд законопроекту, що підвищує його шанси на успішне проходження.
  • Визначення представника проекту у Верховній Раді забезпечує комунікацію та підтримку законопроекту на етапі обговорення.
  • Документ містить перелік додатків, включаючи текст законопроекту, проект постанови, пояснювальну записку, порівняльну таблицю та перелік актів, що сприяє всебічному розгляду ініціативи.
3. Проект Постанови Верховної Ради України

Позиція автора документу: Проект постанови пропонує Верховній Раді прийняти за основу проект Закону. Також передбачено доопрацювання законопроекту Комітетом з питань транспорту та інфраструктури з урахуванням пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи перед другим читанням.
Основні положення:

  • Пропонується прийняти проект Закону за основу, що є першим кроком до його затвердження.
  • Комітет з питань транспорту та інфраструктури має доопрацювати законопроект, забезпечуючи врахування різних точок зору.
  • Це важливий етап для внесення поправок та покращення законопроекту перед остаточним голосуванням.

Повний текст за посиланням

E-mail
Password
Confirm Password
Lexcovery
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.