Аналіз Імплементаційного Регламенту Ради (ЄС) 2025/1469
Цей регламент спрямований проти причетності Білорусі до російської агресії проти України шляхом додавання восьми юридичних осіб до списку санкцій. Ці юридичні особи, переважно залучені до військово-промислового комплексу Білорусі, зіткнуться із заморожуванням активів у межах ЄС, а суб’єктам господарювання ЄС заборонено надавати їм кошти. Метою є послаблення здатності Білорусі підтримувати дії, що підривають суверенітет України.
Аналіз Імплементаційного Регламенту Ради (ЄС) 2025/1476
Цей регламент розширює санкції, пов’язані з конфліктом в Україні, шляхом додавання 14 фізичних та 41 юридичної особи до переліку тих, на кого поширюються обмежувальні заходи. Ці доповнення ґрунтуються на їхній причетності до дій, що підривають територіальну цілісність України. Перелічені підстави включають підтримку російського уряду, причетність до військово-промислового комплексу, обхід обмежувальних заходів ЄС або діяльність на незаконно окупованих територіях України. Підприємства в межах ЄС повинні уникати будь-яких транзакцій з цими особами, що перебувають під санкціями.
Аналіз Регламенту Ради (ЄС) 2025/1494
Цей регламент ще більше посилює режим санкцій проти Росії. Він розширює експортні обмеження, додаючи більше юридичних осіб, які підтримують військово-промисловий комплекс Росії, та розширюючи перелік товарів, на які поширюються обмеження. Він запроваджує механізм потенційного експортного контролю до третіх країн, якщо існує ризик перенаправлення до Росії. Регламент також обмежує імпорт російського СПГ та забороняє операції, пов’язані з газопроводами “Північний потік” та Російським фондом прямих інвестицій. Цей акт посилює обмеження шляхом запровадження непрямого експортного контролю, заборони на російські нафтопродукти, уточнює заборони на транзакції.
Аналіз Регламенту Ради (ЄС) 2025/1472
Цей акт посилює санкції проти Білорусі для запобігання обходу заходів, що підтримують агресію Росії проти України. Регламент забороняє імпорт/експорт товарів і військових технологій; та запроваджує експортний контроль за товарами, які можуть посилити військовий потенціал Білорусі, якщо є ризик, що вони можуть бути призначені для використання в Білорусі. Регламент розширює заборону на транзакції, щоб вплинути на підприємства, які мають справу з білоруськими юридичними особами. Цей акт має наслідки для України та українців, оскільки він спрямований на припинення російської агресії проти України.
А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:
Регламент (ЄС) 2025/1469 Ради від 18 липня 2025 року, що імплементує статтю 8a(1) Регламенту (ЄС) № 765/2006 щодо обмежувальних заходів з огляду на ситуацію в Білорусі та участь Білорусі в російській агресії проти України
Це РЕГЛАМЕНТ (ЄС) 2025/1469 РАДИ від 18 липня 2025 року, що імплементує статтю 8a(1) Регламенту (ЄС) № 765/2006 щодо обмежувальних заходів з огляду на ситуацію в Білорусі та участь Білорусі в російській агресії проти України.
Регламент вносить зміни до Додатка I до Регламенту (ЄС) № 765/2006, додаючи вісім суб’єктів до переліку тих, до яких застосовуються обмежувальні заходи. Ці суб’єкти переважно залучені до військово-промислового комплексу Білорусі. До переліку включено: Державне зовнішньоторговельне унітарне підприємство «Белвнєшпромсервіс», Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство ОКБ ТСП», КБ «Безпілотні вертольоти» (UAVHeli), ВАТ «Завод «Легмаш», Науково-виробниче унітарне підприємство «Науково-технічний центр «ЛЕМТ» БелОМО», Laser Devices and Technologies, ВАТ «Вістан» та ТОВ «Рухсервомотор».
Основним положенням цього регламенту є включення цих восьми суб’єктів до Додатка I Регламенту (ЄС) № 765/2006, на яких поширюються обмежувальні заходи. Це означає, що їхні активи в межах ЄС, ймовірно, будуть заморожені, а особам та суб’єктам ЄС заборонено надавати їм кошти. Регламент безпосередньо націлений на суб’єктів, які підтримують військово-промисловий комплекс Білорусі, з метою обмеження участі Білорусі в діях, що підривають або загрожують суверенітету та незалежності України.
Імплементаційний регламент Ради (ЄС) 2025/1476 від 18 липня 2025 року, що імплементує Регламент (ЄС) № 269/2014 щодо обмежувальних заходів у зв’язку з діями, що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України
Це аналіз Імплементаційного регламенту Ради (ЄС) 2025/1476 від 18 липня 2025 року, що імплементує Регламент (ЄС) № 269/2014 щодо обмежувальних заходів у зв’язку з діями, що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України.
**1. Суть акту:**
Регламент вносить зміни до Додатку I Регламенту Ради (ЄС) № 269/2014, додаючи 14 фізичних осіб та 41 юридичну особу до списку тих, хто підпадає під обмежувальні заходи. Ці доповнення ґрунтуються на їхній причетності до дій, що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України. Регламент має на меті подальше обмеження можливостей Росії вести війну та посилення тиску на Росію у відповідь на триваючий конфлікт в Україні.
**2. Структура та основні положення:**
* **Стаття 1:** Вносить зміни до Додатку I Регламенту (ЄС) № 269/2014 відповідно до Додатку цього нового регламенту.
* **Стаття 2:** Визначає, що регламент набирає чинності в день його опублікування в Офіційному віснику Європейського Союзу та є обов’язковим у повному обсязі та підлягає безпосередньому застосуванню в усіх державах-членах.
Додаток містить імена, ідентифікаційну інформацію, причини включення до списку та дату включення до списку новопризначених фізичних та юридичних осіб, щодо яких застосовано санкції. Причини включення до списку включають підтримку російського уряду, участь у військово-промисловому комплексі, обхід обмежувальних заходів ЄС або діяльність на незаконно окупованих територіях України.
**3. Основні положення для використання:**
* **** Основний вплив цього регламенту полягає в розширеному списку фізичних та юридичних осіб, щодо яких застосовано санкції. Підприємства та фізичні особи в межах ЄС повинні переконатися, що вони не беруть участі в будь-яких транзакціях або операціях з особами, зазначеними в списку, оскільки це становитиме порушення санкцій ЄС.
* Перелічені причини дають уявлення про те, які види діяльності ЄС вважає такими, що підривають цілісність і суверенітет України.
* Регламент підкреслює увагу ЄС до тих, хто підтримує військовий і промисловий комплекс Росії, а також до тих, хто причетний до обходу існуючих санкцій.
* **** Включення фізичних та юридичних осіб, причетних до економічної та культурної інтеграції незаконно окупованих територій України, свідчить про засудження ЄС цих дій та його відданість підтримці територіальної цілісності України.
* **** Додавання громадянина України до списку.
Регламент Ради (ЄС) 2025/1494 від 18 липня 2025 року, що вносить зміни до Регламенту (ЄС) № 833/2014 щодо обмежувальних заходів у зв’язку з діями Росії, що дестабілізують ситуацію в Україні
Нижче наведено роз’яснення Регламенту Ради (ЄС) 2025/1494, що вносить зміни до Регламенту (ЄС) № 833/2014 щодо обмежувальних заходів у зв’язку з діями Росії, що дестабілізують ситуацію в Україні:
**1. Суть акту:**
Цей регламент додатково змінює чинний режим санкцій проти Росії у відповідь на її дії в Україні. Він розширює сферу дії існуючих обмежень, запроваджує нові заборони та уточнює певні положення з метою підвищення ефективності заходів і боротьби з обходом санкцій. Зміни спрямовані на різні сектори, включаючи військовий, промисловий, енергетичний і фінансовий, з метою послаблення здатності Росії продовжувати свою агресивну війну.
**2. Структура та основні положення:**
Регламент вносить зміни до Регламенту Ради (ЄС) № 833/2014 шляхом зміни існуючих статей і додавання нових. Ключові зміни включають:
* **Розширення експортних обмежень:** Додає більше організацій до переліку тих, хто підтримує військово-промисловий комплекс Росії, включно з деякими в третіх країнах, і розширює перелік товарів, які можуть сприяти військовому та технологічному розвитку Росії.
* **Непрямий експортний контроль:** Запроваджує факультативний механізм для держав-членів, який дозволяє вимагати попередній дозвіл на експорт певних товарів до третіх країн, якщо існує вірогідний ризик їх перенаправлення до Росії.
* **Обмеження на товари, що сприяють розвитку промислового потенціалу Росії:** Накладає додаткові експортні обмеження на такі товари, як машини, хімікати, метали та пластмаси.
* **Заборона транзиту:** Розширює перелік товарів, на які поширюється заборона транзиту через територію Росії.
* **Припинення дії дерогації для Чехії:** Скасовує тимчасовий виняток для Чехії щодо постачання сирої нафти трубопроводом з Росії.
* **Заборона на російські нафтопродукти:** Забороняє купівлю, імпорт або передачу нафтопродуктів, отриманих у третій країні з російської сирої нафти, за винятком імпорту з країн-партнерів з еквівалентними санкціями.
* **Обмеження на імпорт СПГ:** Обмежує імпорт російського СПГ через термінали ЄС, не підключені до взаємопов’язаної системи природного газу, з відступом для деяких держав-членів.
* **Уточнення та розширення заборон на транзакції:** Уточнює сферу дії заборони на транзакції, зокрема щодо дочірніх компаній санкційних російських компаній в ЄС, і розширює заборону, включаючи організації, які використовують російську Систему передачі фінансових повідомлень (СПФП), і ті, що зривають мету існуючих санкцій.
* **Винятки із заборон на транзакції:** Вводить винятки для певних портів щодо казахського вугілля, аеропортів щодо цивільних ядерних потужностей і транзакцій, необхідних для виходу з російського ринку.
* **Обмеження щодо трубопроводів “Північний потік”:** Забороняє транзакції, пов’язані з трубопроводами “Північний потік” і “Північний потік-2”, щоб запобігти майбутнім поставкам газу.
* **Обмеження щодо Російського фонду прямих інвестицій (РФПІ):** Накладає заборону на транзакції, спрямовану проти РФПІ, його дочірніх компаній, значних інвестицій і тих, хто надає їм фінансові послуги.
* **Обмеження щодо суден:** Додає більше суден до переліку тих, яким заборонено заходити в порти та шлюзи ЄС.
* **Обмеження щодо програмного забезпечення:** Забороняє надання програмного забезпечення з певним використанням у банківському та фінансовому секторі Росії.
* **Застереження про відсутність претензій:** Підкреслює невизнання інвестором державою врегулювання спорів, пов’язаних із санкціями.
* **Механізм обмеження цін:** Запроваджує динамічну автоматичну процедуру зміни граничної ціни на російську сиру нафту з метою зменшення доходів Росії від нафти.
**3. Основні положення для практичного використання:**
* **Непрямий експортний контроль (стаття 2a):** Експортери повинні знати про можливість посилення контролю та необхідність отримання дозволу на експорт до третіх країн, якщо існує ризик перенаправлення до Росії.
* **Заборона на російські нафтопродукти (стаття 3ma):** Імпортери повинні надати докази походження сирої нафти, яка використовується для переробки нафтопродуктів, щоб забезпечити відповідність вимогам.
* **Заборони на транзакції (статті 5aa, 5ac, 5ad, 5af, 5ag, 5h):** Підприємства повинні проводити ретельну перевірку, щоб уникнути транзакцій із санкційними організаціями або тими, хто обходить санкції, включно з тими, хто використовує систему СПФП або пов’язаний з РФПІ.
* **Механізм обмеження цін (стаття 3n):** Зацікавлені сторони, залучені до морського транспортування російської сирої нафти, повинні бути в курсі регулярно оновлюваної граничної ціни та забезпечувати відповідність контрактів застосовним обмеженням.
* **Обмеження щодо суден (додаток XLII):** Портові органи та постачальники морських послуг повинні бути обізнані з оновленим переліком суден, яким заборонено заходити в порти ЄС.
* **Обмеження щодо програмного забезпечення (стаття 5n):** Компанії, які надають програмне забезпечення банківському та фінансовому сектору, повинні забезпечити дотримання нових обмежень.
* **Застереження про відсутність претензій (стаття 11):** Юристи та підприємства повинні знати про позицію ЄС щодо врегулювання спорів між інвестором і державою, пов’язаних із санкціями.
Регламент Ради (ЄС) 2025/1472 від 18 липня 2025 року, що вносить зміни до Регламенту (ЄС) № 765/2006 стосовно обмежувальних заходів з огляду на ситуацію в Білорусі та участь Білорусі в російській агресії проти України
Ось роз’яснення Регламенту Ради (ЄС) 2025/1472, що вносить зміни до Регламенту (ЄС) № 765/2006 стосовно обмежувальних заходів проти Білорусі:
**1. Суть акта:**
Цей регламент посилює існуючі санкції проти Білорусі у відповідь на її роль в російській агресії проти України. Він спрямований на запобігання обходу цих заходів, особливо через непрямий експорт через треті країни. Регламент запроваджує більш жорсткий контроль за експортом та імпортом певних товарів, розширює фінансові обмеження та включає заходи для запобігання підриву Білоруссю санкцій через врегулювання інвестиційних спорів між державою та інвестором.
**2. Структура та основні положення:**
Регламент вносить зміни до кількох статей та додатків оригінального Регламенту (ЄС) № 765/2006. Ключові зміни включають:
* **Стаття 1aa:** Забороняє купівлю, імпорт або передачу товарів і технологій, перелічених у Спільному списку військової продукції Європейського Союзу, до Союзу, якщо вони походять з Білорусі або експортуються з неї.
* **Стаття 1ab:** Забороняє продаж, постачання, передачу або експорт товарів і технологій, перелічених у Спільному списку військової продукції, будь-якій особі чи організації в Білорусі або для використання в Білорусі. Відступи передбачені для нелетального військового обладнання, призначеного для гуманітарних цілей або захисного використання, за умови схвалення компетентними органами.
* **Стаття 1b:** Оновлює обмеження на надання технічної або фінансової допомоги, пов’язаної з товарами та технологіями, переліченими у Спільному списку військової продукції, або обладнанням, що використовується для внутрішніх репресій у Білорусі.
* **Стаття 1bb:** Вносить зміни до існуючих заборон на продаж, постачання, передачу або експорт певних товарів, з конкретними винятками для контрактів, укладених до 20 липня 2025 року, за певних умов.
* **Стаття 1f:** Запроваджує механізм, що вимагає дозволу на експорт товарів і технологій, які можуть сприяти військовому або технологічному посиленню Білорусі, до третіх країн, якщо є підозра, що вони можуть бути призначені для використання в Білорусі.
* **Стаття 1zb:** Розширює заборону на транзакції з організаціями, переліченими в Додатку XV, або організаціями, створеними в Білорусі, які належать організаціям, переліченим у Додатку XV, за винятком дипломатичних місій і транзакцій громадян держав-членів, які проживають у Білорусі. Відступи можуть бути надані для виходу з бізнесу або згортання бізнес-діяльності в Білорусі.
* **Стаття 8d:** Забороняє визнання або виконання в державах-членах судових приписів, наказів або рішень судів чи трибуналів за межами ЄС, що стосуються врегулювання інвестиційних спорів між державою та інвестором, пов’язаних із заходами, запровадженими відповідно до цього регламенту.
* **Стаття 8k:** Розширює застосування положення *forum necessitatis* до статті 8l.
* **Стаття 8l:** Дозволяє державам-членам відшкодовувати збитки, понесені внаслідок проваджень з врегулювання інвестиційних спорів між державою та інвестором, порушених проти них у зв’язку із заходами, запровадженими відповідно до цього Регламенту.
* **Стаття 8m:** Вимагає від держав-членів висловлювати заперечення проти визнання та виконання арбітражних рішень, винесених проти них у провадженнях з врегулювання інвестиційних спорів між державою та інвестором, пов’язаних із санкціями.
* **Додатки:** Додатки змінено для оновлення списків організацій, на які поширюються обмеження (Додаток V), товарів і технологій, які можуть сприяти військовому та технологічному посиленню Білорусі (Додаток Va), країн-партнерів (Додаток Vb), товарів, які можуть посилити білоруські промислові потужності (Додаток XVIII), і товарів, на які поширюються обмеження транзиту через Білорусь (Додаток XIX).
**3. Основні положення для практичного використання:**
* **Контроль за непрямим експортом (Стаття 1f):** Вимога щодо отримання дозволу на експорт до третіх країн, якщо існує ризик потрапляння товарів до Білорусі, є ключовим заходом для запобігання обходу. Експортери повинні знати про це та співпрацювати з компетентними органами.
* **Заборона транзакцій (Стаття 1zb):** Розширена заборона транзакцій впливає на підприємства, які мають справу з білоруськими організаціями, особливо з тими, що мають зв’язки з організаціями, переліченими в Додатку XV. Належна обачність має вирішальне значення для забезпечення відповідності.
* **Врегулювання інвестиційних спорів між державою та інвестором (Статті 8d, 8l, 8m):** Ці положення призначені для захисту держав-членів від юридичних викликів і фінансових претензій, пов’язаних із санкціями, забезпечуючи ефективність заходів.
* **Оновлені додатки:** Підприємствам необхідно ретельно переглянути оновлені списки в додатках, щоб переконатися, що вони не мають справу з організаціями або товарами, на які поширюються обмеження.
**** Цей акт має наслідки для України та українців, оскільки він спрямований на припинення російської агресії проти України.