Огляд нормативно-правових актів
Делегований регламент Комісії (ЄС) 2025/1496
Цей регламент по суті відкладає впровадження нових правил ринкового ризику для банків на рік, переносячи кінцевий термін на 1 січня 2027 року. До того часу фінансові установи продовжуватимуть використовувати старі стандарти для розрахунку своїх вимог до капіталу, пов’язаних з ринковим ризиком. Це продовження має запобігти тому, щоб європейські банки опинилися в невигідному становищі порівняно зі своїми міжнародними партнерами, якщо інші юрисдикції відкладуть ухвалення подібних стандартів.
Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/1800
Цей регламент є незначним адміністративним оновленням дозволу на сімейство біоцидних продуктів, які використовуються як консерванти. Він просто додає назви компаній, які розробляють продукт, до списку затверджених виробників. Ключова інформація про склад продукту, використання та безпеку залишається незмінною, але зміна гарантує, що дозвіл точно відображає ланцюг поставок продукту.
Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/1890
Цей регламент зберігає чинними антидемпінгові мита на деякі фітинги для труб з чорних металів або сталі, імпортовані з Китаю та Таїланду. Після перегляду ЄС дійшов висновку, що без цих мит ці країни, ймовірно, відновили б продаж цих продуктів у Європі за несправедливо низькими цінами (демпінг), завдаючи шкоди європейським виробникам. Отже, регламент підтримує мита за конкретними ставками для різних компаній, щоб забезпечити чесну конкуренцію.
Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/1885
Цей регламент надає офіційне схвалення ЄС для конкретного бренду дезінфікуючих засобів для рук («BPF Propan-2-ol Dr Deppe»). Він дозволяє продаж і використання цих продуктів на основі пропанолу-2 для гігієни людини в усьому ЄС, починаючи з 9 жовтня 2025 року та триваючи до 30 вересня 2035 року. У регламенті детально описано, як можна використовувати продукт, зокрема інструкції для звичайних споживачів і медичних працівників, а також викладено запобіжні заходи.
Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/1893
Цей регламент встановлює мінімальні стандарти навчання для техніків, які працюють з мобільним обладнанням, що використовує фторовані парникові гази (F-гази), наприклад, системи кондиціонування повітря в транспортних засобах. Він визначає конкретні навички та знання, необхідні цим технікам для безпечного поводження з холодоагентами та запобігання витокам, щоб допомогти зменшити викиди. Регламент також дозволяє державам-членам визнавати сертифікати один одного, щоб кваліфіковані техніки могли працювати за кордоном.
Регламент (ЄС) 2025/1914
Регламент (ЄС) 2025/1914 вносить зміни до існуючих правил щодо фінансування ЄС (ЄФРР, Фонд згуртованості та Фонд справедливого переходу) для реагування на нові виклики. Він переорієнтовує інвестиційні пріоритети на такі сфери, як зміцнення оборонного потенціалу, будівництво доступнішого житла, покращення енергетичної інфраструктури та підвищення стійкості до водних ресурсів. Регламент також запроваджує гнучкість у розподілі коштів і надає фінансові стимули для прискорення реалізації проєктів. Коротше кажучи, ЄС перенаправляє гроші на вирішення нових потреб і прискорення реалізації проєктів.
Регламент (ЄС) 2025/1913
Цей регламент змінює правила Європейського соціального фонду Плюс (ESF+), основного інструменту ЄС для інвестування в людей. Він надає країнам більше гнучкості у використанні коштів для вирішення нових пріоритетів, таких як навчання працівників для оборонної промисловості та допомога людям адаптуватися до більш зеленої економіки. Регламент також надає додаткову фінансову підтримку регіонам, що межують з Росією, Білоруссю та Україною, і полегшує швидке фінансування проєктів. Мета полягає в тому, щоб забезпечити ефективне реагування ESF+ на поточні виклики, не втрачаючи з поля зору свої основні соціальні цілі.
А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:
Делегований Регламент Комісії (ЄС) 2025/1496 від 12 червня 2025 року, що вносить зміни до Регламенту (ЄС) № 575/2013 Європейського Парламенту та Ради щодо дати застосування вимог до власних коштів для ринкового ризику
Цей Делегований Регламент Комісії (ЄС) 2025/1496 відкладає дату застосування стандартів Фундаментального перегляду торговельної книги (FRTB) для розрахунку вимог до власних коштів для ринкового ризику на один додатковий рік, до 1 січня 2027 року. Він забезпечує, що установи продовжують застосовувати попередню структуру ринкового ризику протягом цього продовженого періоду. Регламент має на меті усунути ризик викривлення міжнародних рівних умов гри через затримки у впровадженні стандартів FRTB в інших великих юрисдикціях.
Регламент складається з двох статей. Стаття 1 замінює статтю 520a Регламенту (ЄС) № 575/2013, передбачаючи, що установи повинні продовжувати застосовувати вимоги до ринкового ризику, які діяли 8 липня 2024 року, до 1 січня 2027 року. Це включає конкретні частини та статті Регламенту (ЄС) № 575/2013, пов’язані з ринковим ризиком та звітністю. Стаття 2 визначає, що регламент набирає чинності наступного дня після його опублікування та застосовується з 1 січня 2026 року. Цей регламент вносить зміни до існуючої структури шляхом продовження періоду, протягом якого застосовуються правила, що передують FRTB, надаючи установам додатковий час для підготовки до нових стандартів.
Найважливішим положенням є продовжене застосування вимог до ринкового ризику, що передують FRTB, до 1 січня 2027 року. Це означає, що фінансові установи продовжуватимуть розраховувати свої вимоги до власних коштів для ринкового ризику відповідно до правил, що діяли до змін, внесених Регламентом (ЄС) 2024/1623. Крім того, установи повинні продовжувати звітувати інформацію, пов’язану з розрахунком їхніх вимог до власних коштів для ринкового ризику відповідно до підходів, що передують FRTB, та відповідно до статті 430b Регламенту (ЄС) № 575/2013, що діяла 8 липня 2024 року.
Виконавчий регламент Комісії (ЄС) 2025/1800 від 10 вересня 2025 року, що вносить зміни до Виконавчого регламенту (ЄС) 2023/753 щодо адміністративних змін до дозволу Союзу на сімейство біоцидних продуктів C(M)IT/MIT formulations
Це опис Виконавчого регламенту Комісії (ЄС) 2025/1800, який вносить зміни до Виконавчого регламенту (ЄС) 2023/753. Зміна стосується адміністративних змін до дозволу Союзу на сімейство біоцидних продуктів «C(M)IT/MIT formulations». Зокрема, він додає виробників рецептур до переліку виробників біоцидного продукту. Комісія прийняла цей регламент, щоб відобразити адміністративну зміну, запитану компанією Solenis Switzerland GmbH, власником дозволу, забезпечуючи таким чином, щоб умови для надання дозволу продовжували виконуватися.
Регламент складається з двох статей. У статті 1 зазначено, що Додаток до Виконавчого регламенту (ЄС) 2023/753 повністю замінюється текстом, викладеним у Додатку до цього нового регламенту. Цей оновлений Додаток містить переглянутий короткий опис характеристик продукту (SPC) для сімейства біоцидних продуктів «C(M)IT/MIT formulations», що включає адміністративну зміну, пов’язану з додаванням виробників рецептур. У статті 2 зазначено, що регламент набирає чинності на двадцятий день після його опублікування в Офіційному журналі Європейського Союзу. Додаток містить Короткий опис характеристик продукту для сімейства біоцидних продуктів «C(M)IT/MIT formulations». Він включає адміністративну інформацію, склад і формулювання сімейства продуктів, заяви про небезпеку та запобіжні заходи, дозволені види використання та загальні вказівки щодо використання.
Найважливішим положенням цього регламенту є оновлений Додаток, який надає зведену версію короткого опису характеристик біоцидного продукту (SPC) для «C(M)IT/MIT formulations». Цей SPC містить детальну інформацію про склад продукту, дозволені види використання, норми застосування, заходи щодо зменшення ризиків та інструкції з безпечної утилізації. Додавання виробників рецептур розширює можливості виробництва продукту, потенційно впливаючи на його доступність і ланцюг поставок.
Регламент (ЄС) 2025/1890 Виконавчий регламент Комісії від 18 вересня 2025 року про введення остаточного антидемпінгового мита на імпорт різьбових литих фітингів для труб або трубок з ковкого чавуну та чавуну з кулястим графітом, що походять з Китайської Народної Республіки та Таїланду, після перегляду строку дії відповідно до статті 11(2) Регламенту (ЄС) 2016/1036 Європейського Парламенту та Ради
Це опис Виконавчого регламенту Комісії (ЄС) 2025/1890, який запроваджує остаточне антидемпінгове мито на імпорт різьбових литих фітингів для труб або трубок з ковкого чавуну та чавуну з кулястим графітом, що походять з Китайської Народної Республіки та Таїланду. Цей регламент є результатом перегляду строку дії чинних антидемпінгових заходів з метою визначення, чи слід їх підтримувати. Регламент робить висновок, що демпінг і шкода для промисловості Союзу, ймовірно, триватимуть, якщо дозволити заходам втратити чинність, і тому антидемпінгові мита зберігаються.
Регламент структуровано на кілька розділів, включаючи процедуру, визначення продукту, аналіз демпінгу, оцінку шкоди, аналіз причинно-наслідкового зв’язку, інтереси Союзу та введення антидемпінгових заходів. Він деталізує історію попередніх розслідувань і заходів, запит на перегляд строку дії, процес розслідування та залучення зацікавлених сторін. Регламент також визначає продукт, який переглядається, відповідний продукт і подібний продукт. Він окреслює методологію визначення демпінгу, включаючи нормальну вартість та експортну ціну, та оцінює ймовірність продовження демпінгу. Крім того, він розглядає шкоду для промисловості Союзу, причинно-наслідковий зв’язок між демпінговим імпортом і шкодою, а також інтерес Союзу в підтримці заходів. Порівняно з попередніми версіями, цей регламент оновлює антидемпінгові мита на основі нового періоду перегляду та враховує нові фактори, такі як значні викривлення в китайській економіці. Він також виключає певні продукти зі сфери дії заходів, як це визначено в попередніх регламентах.
Найважливішими положеннями цього регламенту є введення остаточних антидемпінгових мит на зазначені продукти з Китаю та Таїланду, з конкретними ставками мита для названих компаній і загальною ставкою для всього іншого імпорту. Регламент також визначає умови застосування індивідуальних ставок мита, включаючи вимогу щодо наявності дійсної комерційної рахунки-фактури з конкретною декларацією. Крім того, він передбачає механізм, за допомогою якого нові виробники-експортери можуть подати запит на застосування індивідуальних ставок антидемпінгового мита за певних умов.
Регламент (ЄС) 2025/1885 Комісії від 11 вересня 2025 року про надання дозволу Союзу на сімейство біоцидних продуктів BPF Propan-2-ol Dr Deppe відповідно до Регламенту (ЄС) № 528/2012 Європейського Парламенту та Ради
Це опис Імплементаційного регламенту (ЄС) 2025/1885 Комісії про надання дозволу Союзу на сімейство біоцидних продуктів «BPF Propan-2-ol Dr Deppe».
Цей регламент надає дозвіл Союзу на сімейство біоцидних продуктів «BPF Propan-2-ol Dr Deppe», яке містить пропан-2-ол як активну речовину. Дозвіл дійсний з 9 жовтня 2025 року до 30 вересня 2035 року і застосовується до типу продукту 1, який охоплює гігієну людини. Регламент визначає умови розміщення сімейства продуктів на ринку та його використання в межах Європейського Союзу.
Регламент складається з двох статей і додатка. Стаття 1 надає дозвіл Союзу компанії Laboratorium Dr. Deppe GmbH на сімейство біоцидних продуктів «BPF Propan-2-ol Dr Deppe» з номером дозволу EU-0033834-0000, відповідно до резюме характеристик біоцидного продукту (SPC), викладеного в Додатку. Вона також визначає термін дії дозволу. Стаття 2 визначає дату набрання чинності регламентом. Додаток містить резюме характеристик продукту для сімейства біоцидних продуктів, включаючи адміністративну інформацію, склад сімейства продуктів, заяви про небезпеку та запобіжні заходи, дозволені види використання, загальні вказівки щодо використання та іншу відповідну інформацію.
Найважливішими положеннями цього акту є ті, що визначають дозволені види використання продукту, заходи щодо зменшення ризиків та інструкції з безпечної утилізації. Дозволені види використання детально описані для різних сценаріїв, включаючи гігієнічну обробку рук для широкого загалу та професійного використання, а також хірургічну обробку рук. Регламент визначає методи застосування, норми, частоту та категорії користувачів для кожного випадку використання. Він також містить конкретні інструкції щодо використання, заходи щодо зменшення ризиків, інструкції з надання першої допомоги та умови зберігання та термін придатності.
Імплементаційний Регламент Комісії (ЄС) 2025/1893 від 17 вересня 2025 року, що встановлює, відповідно до Регламенту (ЄС) 2024/573 Європейського Парламенту та Ради, мінімальні вимоги до атестатів про навчання фізичних осіб та умови взаємного визнання таких атестатів про навчання щодо певного рухомого обладнання, що містить фторовані парникові гази або їх альтернативи, та скасовує Регламент Комісії (ЄС) № 307/2008
Цей Імплементаційний Регламент Комісії (ЄС) 2025/1893 встановлює мінімальні вимоги до атестатів про навчання фізичних осіб, які здійснюють діяльність, пов’язану з рухомим обладнанням, що містить фторовані парникові гази або їх альтернативи. Він також встановлює умови взаємного визнання цих атестатів про навчання в державах-членах. Регламент скасовує та замінює Регламент Комісії (ЄС) № 307/2008, щоб узгодити його з оновленою рамкою, передбаченою Регламентом (ЄС) 2024/573 про фторовані парникові гази.
Регламент складається з 8 статей та 2 додатків. Стаття 1 визначає сферу застосування, визначаючи види діяльності, які охоплюються, такі як технічне обслуговування, сервісне обслуговування, ремонт, перевірка на витік та відновлення фторованих парникових газів з різних видів рухомого обладнання. Стаття 2 визначає типи атестатів про навчання (M1, M2, M3, M4) на основі видів діяльності та речовин, що використовуються, і дозволяє державам-членам видавати окремі або комбіновані типи атестатів. Стаття 3 деталізує видачу атестатів про навчання уповноваженими органами, включаючи обов’язковий зміст атестату. Стаття 4 визначає вимоги до органів з атестації, забезпечуючи їх незалежність та неупередженість. Стаття 5 встановлює умови взаємного визнання атестатів про навчання між державами-членами. Стаття 6 стосується існуючих атестатів про навчання, вимагаючи від власників атестатів, виданих відповідно до попереднього Регламенту (ЄС) № 307/2008, оновити свої знання та навички. Стаття 7 скасовує Регламент (ЄС) № 307/2008, а Стаття 8 визначає дату набрання чинності регламентом. Додаток I деталізує мінімальні навички та знання, які повинні охоплюватися навчальними програмами, а Додаток II містить таблицю відповідності між скасованим регламентом та цим новим регламентом.
Найважливішими положеннями для практичного використання є ті, що визначають різні типи атестатів (Стаття 2) та відповідні вимоги до навичок та знань, викладені в Додатку I. Ці розділи роз’яснюють, яке навчання необхідне для осіб, які працюють з різними типами обладнання та холодоагентів. Крім того, умови взаємного визнання (Стаття 5) мають вирішальне значення для забезпечення того, щоб сертифіковані фахівці могли працювати в різних державах-членах, не стикаючись із непропорційним адміністративним тягарем.
Регламент (ЄС) 2025/1914 Європейського Парламенту та Ради від 18 вересня 2025 року про внесення змін до Регламентів (ЄС) 2021/1058 та (ЄС) 2021/1056 щодо конкретних заходів для вирішення стратегічних завдань у контексті середньострокового перегляду
Ось розбивка Регламенту (ЄС) 2025/1914:
**1. Суть акту:**
Регламент (ЄС) 2025/1914 вносить зміни до Регламентів (ЄС) 2021/1058 (ЄФРР та Фонд згуртованості) та (ЄС) 2021/1056 (Фонд справедливого переходу) з метою вирішення стратегічних завдань, визначених у середньостроковому перегляді політики згуртованості ЄС. Він спрямований на переорієнтацію інвестицій на нові пріоритети, такі як підвищення обороноздатності, сприяння доступному житлу, покращення енергетичної інфраструктури та підвищення стійкості до водних ресурсів. Регламент запроваджує гнучкість у вимогах до тематичної концентрації та передбачає додаткові фінансові стимули для прискорення реалізації програм політики згуртованості.
**2. Структура та основні положення:**
Регламент структуровано наступним чином:
* **Зміни до Регламенту (ЄС) 2021/1058 (ЄФРР та Фонд згуртованості):**
* Додає нові конкретні цілі, пов’язані з обороноздатністю, доступним житлом та енергетичними з’єднувачами.
* Запроваджує гнучкість у вимогах до тематичної концентрації, дозволяючи сумам, запрограмованим для нових стратегічних пріоритетів, враховуватися в тематичній концентрації.
* Дозволяє державам-членам виділяти ресурси з ЄФРР та Фонду згуртованості до компоненту InvestEU Фонду держави-члена.
* Впроваджує конкретні положення, пов’язані з середньостроковим переглядом, включаючи додаткове попереднє фінансування та коригування прийнятності витрат та правил скасування зобов’язань.
* Дозволяє перерозподіл ресурсів ЄФРР на Європейську міську ініціативу та Інструмент міжрегіональних інноваційних інвестицій.
* **Зміни до Регламенту (ЄС) 2021/1056 (Фонд справедливого переходу):**
* Розширює сферу інвестицій, прийнятних за JTF, включаючи інвестиції в інтелектуальну мобільність, воду, відновлення земель та доступне житло.
* Усуває обмеження для перегляду цілей, щоб забезпечити гнучкість у реалізації.
* **Обмеження на зміни до програм та перекази:**
* Вказує, що суми, що відповідають зобов’язанням, призупиненим через порушення принципу верховенства права, та суми, що перевищують суму гнучкості, що відповідає конкретним цілям, які підлягають негативній оцінці на основі горизонтальних сприятливих умов, не можуть бути предметом змін до програм або переказів згідно з цим Регламентом.
**3. Основні положення для практичного використання:**
* **Нові конкретні цілі:** Додавання конкретних цілей, пов’язаних з обороною, житлом та енергетичною інфраструктурою, відкриває нові можливості для фінансування проєктів у цих сферах.
* **Гнучкість у тематичній концентрації:** Це дозволяє державам-членам спрямовувати кошти на нові пріоритети, не обмежуючись існуючими вимогами до тематичної концентрації.
* **Додаткове попереднє фінансування:** Надання додаткового попереднього фінансування для визначених пріоритетів може допомогти прискорити реалізацію проєктів.
* **Продовження терміну прийнятності та скасування зобов’язань:** Продовження кінцевої дати прийнятності витрат та скасування зобов’язань дає більше часу для завершення проєктів та освоєння коштів.
* **Підвищення рівня співфінансування:** Можливість підвищення рівня співфінансування Союзу для певних пріоритетів може полегшити тягар на національні бюджети.
* **Спрощені процедури:** Впровадження спрощених процедур відбору операцій, що сприяють IPCEI, та тих, що мають Знак якості, може полегшити впровадження ключових інноваційних дій.
: Регламент містить конкретні положення для регіонів, що межують з Росією, Білоруссю та Україною, включаючи збільшення відсотків попереднього фінансування та вищі ставки співфінансування, визнаючи негативний вплив війни в Україні на ці регіони.
Регламент (ЄС) 2025/1913 Європейського Парламенту та Ради від 18 вересня 2025 року, що вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2021/1057, яким засновано Європейський соціальний фонд Плюс (ESF+) щодо конкретних заходів для вирішення стратегічних завдань
Цей Регламент (ЄС) 2025/1913 вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2021/1057, яким засновано Європейський соціальний фонд Плюс (ESF+). Зміна має на меті надати державам-членам більше гнучкості для вирішення стратегічних завдань, особливо у світлі останніх геополітичних та економічних подій. Вона дозволяє переорієнтувати ресурси на нові пріоритети, такі як розвиток навичок в оборонній промисловості та адаптація до змін, пов’язаних з декарбонізацією, не підриваючи соціальні цілі ESF+. Регламент запроваджує конкретні заходи, пов’язані з середньостроковим переглядом програм ESF+, включаючи додаткове попереднє фінансування та коригування термінів прийнятності та скасування зобов’язань.
Регламент про внесення змін складається з трьох статей. Стаття 1 вносить кілька змін до Регламенту (ЄС) 2021/1057, включаючи вставлення нової статті 5a та зміни до статті 12a, а також вставлення нових статей 12c та 12d. Ці зміни насамперед зосереджені на наданні додаткової гнучкості та підтримки державам-членам для вирішення стратегічних завдань через ESF+. Стаття 2 встановлює обмеження на зміни програм та перекази, гарантуючи, що кошти не будуть перерозподілені з областей, де є проблеми з дотриманням вимог або фінансовим управлінням. Стаття 3 передбачає набрання Регламентом чинності.
Кілька положень цього акту є особливо важливими. Введення статті 5a передбачає додаткове одноразове попереднє фінансування програм, особливо тих, що охоплюють регіони, які межують з Росією, Білоруссю або Україною. Це попереднє фінансування залежить від перерозподілу щонайменше 10% фінансових ресурсів програми на визначені пріоритети. Зміни також запроваджують цільову підтримку для розвитку навичок у цивільній готовності, оборонній промисловості та адаптації, пов’язаній з декарбонізацією (статті 12c та 12d). Ці статті дозволяють збільшити ставки співфінансування та виняткове попереднє фінансування для відповідних проєктів, з метою стимулювання інвестицій у ці стратегічні сфери.