Дайджест законодавства України
НБУ про облікові ціни на банківські метали
Національний банк України регулярно оприлюднює облікові ціни на банківські метали, такі як золото, срібло, платина та паладій. Ці ціни, виражені в гривнях, використовуються банками для обліку та звітності. Важливо, що ці облікові ціни не є обов’язковими для купівлі чи продажу металів, а слугують лише орієнтиром для внутрішніх операцій.
НБУ про офіційний курс гривні
Національний банк України щоденно встановлює офіційний курс гривні щодо іноземних валют та спеціальних прав запозичення (СПЗ). Ці курси використовуються для ведення бухгалтерського обліку, проведення операцій між НБУ та Державною казначейською службою України, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Курс гривні є орієнтиром, але НБУ не зобов’язується купувати чи продавати валюту за цими курсами.
Розпорядження Президента України № 53/2025-рп
Президент України видав розпорядження про звільнення Бакая Тараса Мирославовича з посади голови Броварської районної державної адміністрації Київської області. Підставою для звільнення стала особиста заява посадовця. Це кадрове рішення є стандартною процедурою і не вносить жодних нових положень у законодавство.
Постанова КМУ щодо доброчесності на митниці
Кабінет Міністрів України затвердив порядок проведення перевірок на доброчесність посадових осіб митних органів. Згідно з постановою, митники зобов’язані проходити перевірки, подавати декларації доброчесності та підлягати моніторингу способу життя. Мета цих заходів – запобігання корупції та порушенням етичних норм серед працівників митниці.
Постанова КМУ щодо виплат до Дня Незалежності
Кабінет Міністрів України встановив розміри разової грошової виплати до Дня Незалежності для ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань. Розмір виплати диференціюється залежно від статусу особи та групи інвалідності. Виплати мають бути здійснені до 24 серпня 2025 року.
Постанова КМУ щодо використання коштів фонду декарбонізації
Кабінет Міністрів України вніс зміни до порядку використання коштів державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації. Зміни передбачають збільшення фінансування заходів у сфері енергоефективності та відновлюваних джерел енергії. Не менше 70% залишку коштів фонду має бути спрямовано на фінансування таких заходів, а також на кредитування та лізинг у цій сфері.
Постанова КМУ щодо аукціонів з розподілу квоти підтримки
Уряд вніс зміни до порядку проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки виробництва електроенергії з альтернативних джерел. Зміни стосуються строків оприлюднення інформації про проведення аукціону та визначення статусу умовного переможця. Розмір гарантійного внеску збільшено з 25% до 50%.
Постанова КМУ про скасування попередніх актів щодо виплат
Кабінет Міністрів України скасував низку попередніх постанов, які регулювали надбавки до грошового забезпечення працівників слідчих підрозділів та органів прокуратури. Уряд визнав ці акти застарілими або такими, що втратили свою актуальність. Йдеться про акти, прийняті у період з 1996 по 2020 роки.
Постанова КМУ про освітню субвенцію на шкільні автобуси
Кабінет Міністрів України затвердив порядок надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання шкільних автобусів у 2025 році. Використання субвенції здійснюється на засадах співфінансування з місцевих бюджетів. Перевага надається закладам освіти з більшою кількістю учнів та наявністю укриттів.
Постанова КМУ щодо будівництва енергетичної інфраструктури
Кабінет Міністрів України вніс зміни до постанови, що регулює будівництво та відновлення об’єктів енергетичної інфраструктури на період воєнного стану. До переліку об’єктів, до яких застосовуються спрощені процедури, додано установки зберігання енергії. Спрощено процедури будівництва та відновлення об’єктів газосховищ та нафтогазовидобування.
Постанова КМУ про спеціальні обов’язки на ринку електроенергії
Кабінет Міністрів України продовжив термін дії спеціальних обов’язків, покладених на учасників ринку електроенергії, з 30 квітня 2025 року до 31 жовтня 2025 року. Відповідно, змінено дати початку певних періодів, пов’язаних з цими обов’язками.
Розпорядження КМУ про оцінку майна ДП “Гарантований покупець”
Кабінет Міністрів України затвердив акт оцінки майна державного підприємства “Гарантований покупець”. Акт оцінки є ключовим документом для подальших дій з майном підприємства, зокрема, при його перетворенні, реорганізації або приватизації.
Розпорядження КМУ про передачу нерухомого майна ДСНС
Кабінет Міністрів України розпорядився передати нежитлове приміщення у селі Світязь Волинської області з власності Волинської обласної ради у державну власність. Майно передається до сфери управління Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Розпорядження КМУ про виплату дивідендів АТ “Мотор Січ”
Кабінет Міністрів України погодив спрямування 75% чистого прибутку ТОВ “Оператор газотранспортної системи України” за 2024 рік на виплату дивідендів. Сума дивідендів становить 2 085 989 241,26 грн.
Розпорядження КМУ про управління нежитловою будівлею в Херсоні
Кабінет Міністрів України визначив Херсонську обласну державну адміністрацію відповідальною за управління нежитловою будівлею Планетарію та Кінолекторію, розташованою в Херсоні. Рішення про повернення цієї будівлі у власність держави було прийнято судом.
Розпорядження КМУ про передачу майна Шполянській громаді
Кабінет Міністрів України прийняв рішення про безоплатну передачу нерухомого та рухомого майна з державної власності у власність Шполянської міської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області.
Розпорядження КМУ про кошти на відновлення доріг для ЗСУ
Кабінет Міністрів України виділив понад 5 мільярдів гривень з резервного фонду державного бюджету на відновлення зруйнованих або пошкоджених автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення. Ці дороги використовуються для потреб Збройних Сил України.
Указ Президента України про контроль за діяльністю ЗСУ
Президент України вніс зміни до Положення про здійснення контролю за діяльністю Збройних Сил України та інших військових формувань. Уточнено перелік об’єктів контролю та процедуру оформлення результатів інспектування. Збільшено строк для вжиття заходів реагування на виявлені порушення.
Указ Президента України про почесне найменування бригади
Президент України присвоїв почесне найменування “Подільська” 46-ій окремій аеромобільній бригаді Десантно-штурмових військ Збройних Сил України.
Постанова ЦВК щодо змін у складі ТВК
Центральна виборча комісія внесла зміни до складу територіальних виборчих комісій. У випадку, якщо місцева організація політичної партії не подала вчасно заміну вибулого члена комісії, ЦВК має право самостійно призначити іншого члена комісії на посаду, що звільнилася.
Постанова ЦВК щодо скарг “Української Галицької Партії”
Центральна виборча комісія розглянула скарги Львівської обласної організації “Українська Галицька Партія” щодо бездіяльності Львівської обласної територіальної виборчої комісії. ЦВК вирішила залишити без розгляду по суті скарги в частині, що стосуються оскарження бездіяльності окремих членів ТВК, а в задоволенні решти вимог скарг – відмовити.
Наказ МОН про свідоцтва з відзнакою
Міністерство освіти і науки України внесло зміни до наказу щодо порядку видачі свідоцтв про повну загальну середню освіту. Уточнено критерії для отримання свідоцтва з відзнакою: необхідно мати високий рівень (10-12 балів) за результатами річного оцінювання з усіх предметів профільної середньої освіти та державної підсумкової атестації (якщо вона проводиться).
Наказ МОН про технічні правки щодо документів про освіту
Міністерство освіти і науки України внесло технічні правки до наказу, що регулює порядок замовлення, видачі та обліку документів про базову та повну загальну середню освіту. Зміни стосуються уточнення редакцій та посилань на попередні нормативні акти.
Постанова КМУ про капітальні інвестиції АТ “Мотор Січ”
Кабінет Міністрів України дозволив акціонерному товариству “Мотор Січ” здійснювати капітальні інвестиції та надавати благодійну допомогу у певних межах до затвердження річного фінансового плану на 2025 рік. Дозволено капітальні інвестиції на суму до 70 млн грн та благодійну допомогу на суму до 7 млн грн до 1 липня 2025 року.
Постанова КМУ про центри підготовки до національного спротиву
Кабінет Міністрів України затвердив порядок створення та функціонування центрів підготовки громадян до національного спротиву. Визначено завдання, структуру, фінансування та взаємодію цих центрів з іншими органами та організаціями.
Наказ МОН про дублікати документів про освіту
Міністерство освіти і науки України внесло зміни до порядку замовлення, видачі та обліку документів про базову та повну загальну середню освіту. Дублікати документів про освіту виготовлятимуться за зразком, який є чинним на дату видачі дубліката, а не оригіналу.
Наказ МОН про переведення учнів на наступний рік навчання
Міністерство освіти і науки України внесло зміни до Порядку переведення учнів закладів загальної середньої освіти на наступний рік навчання. Уточнено критерії отримання свідоцтва про повну загальну середню освіту, особливо з відзнакою, та наголошено на важливості річного оцінювання та державної підсумкової атестації для випускників.
Наказ Мін’юсту про “гарячу лінію”
Міністерство юстиції України внесло зміни до Порядку проведення телефонної “гарячої лінії”. Уточнено обов’язки посадових осіб, графік роботи лінії, процедуру внесення інформації про звернення громадян та відповідального за оприлюднення інформації про роботу гарячої лінії. Також оновлено форму картки звернення громадянина.
Наказ МОН про апробацію навчальної літератури
Міністерство освіти і науки України внесло зміни до порядку проведення апробації навчальної літератури для закладів загальної середньої освіти. Спрощено процедуру апробації підручників та посібників у період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану, а також протягом року після їх завершення.
Наказ про електронну інформаційну взаємодію НАБУ та ДПС
НАБУ та Державна податкова служба України (ДПС) вдосконалюють обмін інформацією, через регулярне надання відомостей з податкових розрахунків та забезпечення конфіденційності даних.
Наказ про реєстрацію в Phytosanitary Inspection System (PHIS)
Затверджено порядок електронної реєстрації осіб в інформаційній автоматизованій системі Phytosanitary Inspection System (PHIS). Спрощено та автоматизовано процеси, пов’язані з фітосанітарним контролем.
МОН про зміни до апробації навчальної літератури
Міністерство освіти і науки України спростило процедуру апробації певної навчальної літератури в умовах воєнного стану, надзвичайних ситуацій або надзвичайного стану. Зокрема, для деяких підручників та посібників передбачено проведення лише II етапу апробації.
Наказ МОН про конкурсний відбір підручників
Міністерство освіти і науки України вдосконалило процедуру відбору, зроблено її більш прозорою та ефективною. Внесено зміни до вимог до електронних версій підручників, аудіосупроводу, процедури вибору підручників закладами освіти та формування переліку підручників, які можуть видаватися за державні кошти.
А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:
Про облікову ціну банківських металів
Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому документі.
1. **Суть документу:** Це повідомлення від Національного банку України (НБУ) про облікові ціни на банківські метали (золото, срібло, платину та паладій) станом на 2 травня 2025 року. Ці ціни використовуються для обліку та звітності, але НБУ не зобов’язаний купувати чи продавати метали за цими цінами.
2. **Структура та основні положення:**
* Документ має форму повідомлення.
* Він містить таблицю з інформацією про кожен банківський метал:
* Цифровий код металу
* Літерний код металу
* Кількість тройських унцій (завжди 1)
* Назва металу
* Облікова ціна в гривнях
3. **Важливі положення для використання:**
* Облікові ціни, зазначені в повідомленні, є орієнтовними і використовуються для внутрішнього обліку та звітності в банківській системі.
* НБУ не гарантує купівлю або продаж банківських металів за цими цінами.
* Інформація може бути використана для аналізу ринку банківських металів та оцінки вартості активів, номінованих у цих металах.
Про офіційний курс гривні щодо іноземних валют
Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому документі.
1. **Суть документу:** Це повідомлення Національного банку України (НБУ) про офіційний курс гривні щодо іноземних валют та СПЗ (спеціальні права запозичення) на конкретну дату – 2 травня 2025 року. Ці курси використовуються для відображення в бухгалтерському обліку, операцій НБУ з Державною казначейською службою України (ДКСУ) та в інших випадках, передбачених законодавством. Важливо, що НБУ не зобов’язаний купувати чи продавати валюту за цими курсами.
2. **Структура документу:** Документ має форму таблиці, де зазначено:
* Код цифровий та літерний валюти.
* Кількість одиниць валюти/СПЗ.
* Назва валюти/СПЗ.
* Офіційний курс гривні до відповідної валюти/СПЗ.
Він містить перелік валют різних країн світу та СПЗ, а також офіційний курс гривні щодо кожної з них, встановлений НБУ на вказану дату. У порівнянні з попередніми версіями, структура залишається незмінною, змінюються лише курси валют залежно від поточної економічної ситуації.
3. **Основні положення:** Найважливішим є офіційний курс гривні до іноземних валют, оскільки він використовується для:
* Ведення бухгалтерського обліку підприємствами та організаціями.
* Проведення операцій між НБУ та ДКСУ.
* Інших випадків, визначених законодавством України.
Варто звернути увагу на примітку, що НБУ не бере на себе зобов’язання купувати чи продавати валюту за цими курсами. Це означає, що курс, вказаний у повідомленні, є орієнтиром, а реальний курс на валютному ринку може відрізнятися.
Про звільнення Т. Бакая з посади голови Броварської районної державної адміністрації Київської області
Доброго дня! Розпорядження Президента України № 53/2025-рп від 1 травня 2025 року стосується кадрових питань.
**Суть розпорядження:**
Розпорядженням звільнено Бакая Тараса Мирославовича з посади голови Броварської районної державної адміністрації Київської області. Підставою для звільнення є особиста заява посадовця.
**Структура та основні положення:**
Розпорядження складається з одного пункту, який констатує факт звільнення конкретної особи з конкретної посади на підставі поданої нею заяви. Змін у порівнянні з попередніми версіями подібних розпоряджень немає, оскільки це індивідуальний акт кадрового характеру.
**Основні положення для використання:**
Дане розпорядження є підставою для припинення повноважень Тараса Бакая на посаді голови Броварської РДА та ініціювання процедури призначення нового голови.
Деякі питання проведення перевірки на доброчесність та моніторингу способу життя посадових осіб митних органів
Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому документі.
1. **Суть акту:**
Ця постанова Кабінету Міністрів України впроваджує механізми для забезпечення доброчесності посадових осіб митних органів. Вона визначає порядок проведення перевірок на доброчесність, моніторингу способу життя, а також процедуру подання декларації доброчесності. Мета цих заходів – запобігти корупції та порушенням етичних норм серед митників.
2. **Структура та основні положення:**
Постанова складається з трьох основних частин:
* **Порядок проведення перевірки на доброчесність та моніторингу способу життя:**
* Визначає процедуру та періодичність перевірок, їх мету та принципи проведення.
* Встановлює права та обов’язки посадових осіб, щодо яких проводиться перевірка.
* Описує підстави для проведення перевірок, методи їх здійснення та строки.
* Визначає наслідки виявлення ознак недоброчесності.
* **Порядок подання декларації доброчесності:**
* Регулює процедуру подання декларації, строки та способи її подання.
* Встановлює вимоги до заповнення декларації та наслідки її неподання або подання недостовірних даних.
* **Форма декларації доброчесності:**
* Містить форму, яку повинні заповнювати посадові особи митних органів.
3. **Основні положення для використання:**
* **Періодичність перевірок:** Перевірка на доброчесність проводиться раз на три роки, а також у разі надходження інформації про можливі порушення.
* **Моніторинг способу життя:** Проводиться у разі отримання інформації про невідповідність рівня життя посадової особи задекларованим доходам.
* **Декларація доброчесності:** Подається щорічно до 1 квітня, містить інформацію про обставини, які можуть вплинути на дотримання принципів державної служби.
* **Права посадових осіб:** Посадові особи мають право надавати пояснення, ознайомлюватися з результатами перевірки та відмовлятися давати пояснення щодо себе та членів сім’ї.
* **Наслідки виявлення недоброчесності:** Матеріали передаються до спеціально уповноваженого суб’єкта у сфері протидії корупції та є підставою для відкриття дисциплінарного провадження.
Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти цей документ!
Про встановлення розмірів разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, у 2025 році
Доброго дня! Розглянемо постанову Кабінету Міністрів України №486 від 29 квітня 2025 року щодо виплат до Дня Незалежності.
1. **Суть закону:** Ця постанова визначає конкретні розміри разової грошової виплати, яку отримають певні категорії громадян України до Дня Незалежності у 2025 році. Виплата призначена для ветеранів війни, осіб, на яких поширюється дія Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”. ****
2. **Структура та основні положення:** Постанова складається з одного основного пункту, який встановлює розміри виплат для різних категорій осіб. Розміри виплат диференційовані залежно від статусу особи (особа з інвалідністю внаслідок війни, учасник бойових дій, член сім’ї загиблого ветерана тощо) та групи інвалідності (для осіб з інвалідністю). У порівнянні з попередніми роками, розміри виплат можуть змінюватися, тому важливо звертати увагу на конкретні суми, зазначені в постанові на поточний рік.
3. **Основні положення для використання:** Найважливішим є чітке визначення категорій осіб, які мають право на виплату, та відповідних розмірів виплат для кожної категорії. При застосуванні цієї постанови необхідно враховувати статус особи, наявність інвалідності (та її групу), а також інші критерії, зазначені в Законах України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”. Важливо звернути увагу на термін виплати – до 24 серпня 2025 року.
Про внесення змін до Порядку використання коштів державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації
Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися з цією постановою.
1. **Суть Закону:**
Постанова вносить зміни до Порядку використання коштів державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації. Основна мета змін – перерозподіл фінансування між різними напрямками використання коштів фонду, зокрема, збільшення фінансування заходів у сфері енергоефективності, відновлюваних джерел енергії та скорочення викидів вуглецю, а також компенсації та здешевлення зобов’язань за кредитними та лізинговими договорами.
2. **Структура та основні положення:**
Постанова вносить зміни до декількох пунктів Порядку використання коштів державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2024 р. № 761. Зміни стосуються напрямків використання бюджетних коштів, а також пропорцій розподілу цих коштів між різними напрямками. Зокрема, зміни стосуються фінансування заходів з енергоефективності, кредитування та лізингу, а також компенсації зобов’язань фізичних та юридичних осіб.
3. **Найбільш важливі положення:**
Найбільш важливими положеннями є зміни до пунктів 3 та 4 Порядку. Вони визначають, що не менше 70% залишку коштів фонду має спрямовуватися на фінансування заходів з енергоефективності та відновлюваних джерел енергії, а також на кредитування та лізинг у цій сфері. Решта коштів спрямовується на компенсацію та здешевлення зобов’язань за кредитними та лізинговими договорами, а також на виконання боргових зобов’язань держави за запозиченнями у сфері енергоефективності. Також важливим є доповнення пункту 9 щодо поширення компенсацій не тільки на кредитні, а й на лізингові договори.
Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти суть цієї постанови!
Про внесення змін до Порядку проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки
Доброго дня! Розглянемо зміни до Порядку проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки.
1. **Суть змін:**
Постанова вносить точкові зміни до порядку проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки виробництва електроенергії з альтернативних джерел. Зміни стосуються строків оприлюднення інформації про проведення аукціону, визначення статусу умовного переможця та розміру гарантійного внеску.
2. **Структура та основні положення:**
Постанова вносить зміни до окремих пунктів Порядку проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки, затвердженого постановою КМУ № 1175 від 27.12.2019.
* Змінено пункт 22 щодо строків оприлюднення інформації про проведення аукціону.
* Змінено пункт 56 щодо строків визначення статусу умовного переможця.
* Змінено пункт 58 щодо розміру гарантійного внеску, збільшивши його з 25% до 50%.
3. **Найбільш важливі положення для використання:**
* **Строки оприлюднення інформації:** Важливо звернути увагу, що інформація про проведення аукціону та зміни до неї мають оприлюднюватися в один і той же день.
* **Строки визначення статусу умовного переможця:** Статус умовного переможця визначається на наступний робочий день після оприлюднення договорів про надання послуги, укладених із всіма переможцями.
* **Розмір гарантійного внеску:** Розмір гарантійного внеску збільшено до 50%, що може вплинути на фінансове планування учасників аукціонів.
Про визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України
Доброго дня! Розберемо постанову Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2025 року № 483.
1. **Суть Закону:** Ця постанова скасовує низку попередніх постанов Кабінету Міністрів України, які стосувалися надбавок до грошового забезпечення працівників слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, Служби безпеки і прокуратури, а також питань оплати праці працівників органів прокуратури. Фактично, уряд визнав ці акти застарілими або такими, що втратили свою актуальність.
2. **Структура та основні положення:** Постанова складається з двох частин: безпосередньо постанови про визнання такими, що втратили чинність, та переліку постанов, які втрачають чинність. Перелік містить 10 постанов та окремих пунктів змін до постанов, прийнятих у період з 1996 по 2020 роки. Найбільш часто скасовані постанови стосуються оплати праці працівників прокуратури.
3. **Основні положення для використання:** Ця постанова важлива для тих, хто цікавиться історією регулювання оплати праці в правоохоронних органах та органах прокуратури. Вона показує, які саме нормативні акти втратили свою силу, і, відповідно, не можуть бути використані для регулювання відповідних питань.
Деякі питання надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам (за спеціальним фондом державного бюджету) в частині придбання шкільних автобусів у 2025 році
Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися з цією постановою Кабінету Міністрів.
1. **Суть закону:** Ця постанова визначає механізм надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання шкільних автобусів у 2025 році. Вона встановлює порядок використання цих коштів, умови співфінансування з місцевих бюджетів, а також пріоритети для розподілу автобусів між закладами освіти.
2. **Структура та основні положення:**
* Постанова затверджує Порядок та умови надання субвенції, а також розподіл її обсягу між місцевими бюджетами.
* Головним розпорядником субвенції є Міністерство освіти і науки (МОН).
* Субвенція спрямовується на придбання шкільних автобусів, зокрема обладнаних для перевезення маломобільних груп населення.
* Використання субвенції здійснюється на засадах співфінансування, де частка державного фінансування залежить від індексу податкоспроможності місцевого бюджету.
* Розподіл автобусів здійснюється за пріоритетами, враховуючи кількість учнів, наявність укриттів, а також потреби учнів з особливими освітніми потребами.
3. **Основні положення для використання:**
* **Співфінансування:** Місцеві бюджети повинні забезпечити співфінансування придбання автобусів, розмір якого залежить від їхньої податкоспроможності. Важливо закласти ці кошти в місцевий бюджет.
* **Пріоритетність:** При розподілі автобусів перевага надається закладам освіти з більшою кількістю учнів, наявністю укриттів та потребами учнів з особливими освітніми потребами.
* **Вимоги до автобусів:** При закупівлі необхідно враховувати вимоги щодо обладнання автобусів для перевезення маломобільних груп населення, якщо в закладі є такі учні.
* **Звітність:** Обласні держадміністрації повинні щомісяця звітувати МОН про використання субвенції та коштів місцевих бюджетів.
Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти цей документ!
Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2023 р. № 1320
Доброго дня! З радістю поясню вам основні положення цієї постанови.
1. **Суть закону:** Ця постанова вносить зміни до попередньої постанови Кабінету Міністрів України, що регулює питання будівництва, відновлення та ремонту об’єктів енергетичної інфраструктури на період воєнного стану. Зміни спрямовані на спрощення процедур, пов’язаних з будівництвом та відновленням об’єктів газосховищ та нафтогазовидобування, а також додають до переліку об’єктів, на які поширюються спрощені процедури, установки зберігання енергії. ****
2. **Структура та основні положення:**
* Постанова вносить зміни до постанови КМУ № 1320 від 7 грудня 2023 року.
* Ключові зміни включають:
* Доповнення переліку об’єктів, до яких застосовуються спрощені процедури, установками зберігання енергії (потужністю від 1 МВт та більше).
* Уточнення процедур будівництва та відновлення об’єктів газосховищ та нафтогазовидобування, зокрема, щодо відсутності необхідності попереднього укладення угод про землекористування.
* Встановлення термінів для оформлення прав на земельні ділянки та отримання дозвільних документів після завершення будівництва/розміщення об’єктів.
* Уточнення, що будівництво та ремонт електричних та газових мереж для підключення об’єктів газосховищ та нафтогазовидобування здійснюється згідно зі спрощеними умовами.
3. **Найбільш важливі положення для використання:**
* **Розширення переліку об’єктів:** Включення установок зберігання енергії до переліку об’єктів, будівництво яких може здійснюватися за спрощеною процедурою, є важливим для розвитку енергетичної інфраструктури.
* **Спрощення процедур для об’єктів газосховищ та нафтогазовидобування:** Відсутність необхідності попереднього укладення угод про землекористування може значно прискорити процес будівництва та відновлення цих об’єктів.
* **Встановлення термінів для оформлення документів:** Встановлення чітких термінів для оформлення прав на землю та отримання дозвільних документів після завершення будівництва стимулює своєчасне завершення всіх необхідних процедур.
Сподіваюся, це пояснення було корисним для вас!
Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. № 483
Доброго дня! Роз’ясню положення даної постанови.
1. **Суть акту:** Ця постанова вносить зміни до попередньої постанови Кабінету Міністрів України № 483 від 5 червня 2019 року, яка регулює спеціальні обов’язки учасників ринку електроенергії для забезпечення загальносуспільних інтересів. Зміни стосуються продовження терміну дії певних положень та коригування дат, пов’язаних з періодами дії цих положень. ****
2. **Структура та основні положення:**
* Постанова складається з двох пунктів: перший пункт вносить зміни безпосередньо до постанови № 483, а другий – до додатку 3 Положення про покладення спеціальних обов’язків.
* Основна зміна – продовження терміну дії спеціальних обов’язків, покладених на учасників ринку електроенергії, з 30 квітня 2025 року до 31 жовтня 2025 року.
* Також, відповідно, змінюються дати початку певних періодів, пов’язаних з цими обов’язками: “з 1 червня” змінюється на “з 1 травня”, а “1 січня” змінюється на “1 жовтня”.
3. **Найбільш важливі положення для використання:**
* Учасникам ринку електроенергії слід враховувати, що термін дії спеціальних обов’язків продовжено до 31 жовтня 2025 року.
* Необхідно звернути увагу на зміну дат початку періодів, що впливають на виконання цих обов’язків, зокрема, початок періоду зміщено з 1 червня на 1 травня, та з 1 січня на 1 жовтня. Це може вплинути на планування та виконання відповідних заходів.
Про затвердження акта оцінки майна державного підприємства “Гарантований покупець”
Доброго дня! Розпорядження Кабінету Міністрів України № 407-р від 29 квітня 2025 року затверджує акт оцінки майна державного підприємства “Гарантований покупець”. Цей акт, датований 3 квітня 2025 року, був складений комісією з перетворення підприємства на основі передавального балансу станом на 31 грудня 2024 року.
**Структура та основні положення:**
Розпорядження складається з одного пункту, який безпосередньо затверджує акт оцінки майна. Документ не містить поділу на статті чи розділи, а лише констатує факт затвердження оцінки. Важливо, що акт оцінки є додатком до оригіналу розпорядження.
**Основні положення для використання:**
Найважливішим є сам факт затвердження акта оцінки майна ДП “Гарантований покупець”. Цей акт є ключовим документом для подальших дій з майном підприємства, зокрема, при його перетворенні, реорганізації або приватизації. Акт оцінки визначає вартість майна на конкретну дату (31 грудня 2024 року) і є основою для фінансових та юридичних операцій з цим майном.
Про погодження передачі нерухомого майна у с. Світязь Ковельського району Волинської області в державну власність
Доброго дня! Роз’ясню вам основні положення цього розпорядження Кабінету Міністрів України.
1. **Суть розпорядження:** Дане розпорядження стосується передачі нерухомого майна, а саме нежитлового приміщення у селі Світязь Волинської області, з власності Волинської обласної ради у державну власність. Це майно буде передано до сфери управління Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС).
2. **Структура та основні положення:** Розпорядження складається з одного пункту, який чітко визначає об’єкт передачі (нежитлове приміщення), його характеристики (площа, місцезнаходження, реєстраційний номер, кадастровий номер земельної ділянки) та орган, до сфери управління якого воно передається (ДСНС). Розпорядження не містить змін у порівнянні з попередніми версіями, оскільки є одноразовим актом.
3. **Основні положення для використання:** Найважливішим є чітке визначення об’єкта передачі та органу, відповідального за його подальше використання. ДСНС повинна буде прийняти це майно на баланс та використовувати його у своїй діяльності.
Деякі питання діяльності товариства з обмеженою відповідальністю “Оператор газотранспортної системи України”
Доброго дня! Розпорядження Кабінету Міністрів України № 402-р від 29 квітня 2025 року стосується діяльності ТОВ “Оператор газотранспортної системи України” (ОГТСУ).
**Суть розпорядження:**
Документ визначає обсяг чистого прибутку ОГТСУ за 2024 рік, який буде спрямовано на виплату дивідендів. Кабмін погодився з пропозицією Міністерства енергетики щодо спрямування 75% чистого прибутку, що становить 2 085 989 241,26 грн, на виплату дивідендів.
**Структура та основні положення:**
Розпорядження складається з одного пункту, який містить погодження з пропозицією Міністерства енергетики. Воно базується на Законі України “Про Кабінет Міністрів України” та Державній дивідендній політиці.
**Важливі положення для використання:**
Для ОГТСУ це розпорядження є підставою для виплати дивідендів у визначеному розмірі. Для Міністерства енергетики це підтвердження погодження їхньої пропозиції. Для інших зацікавлених сторін це інформація про фінансові результати діяльності ОГТСУ та розподіл прибутку.
Про визначення суб’єкта управління нежитловою будівлею у м. Херсоні
Доброго дня! Розпорядження Кабінету Міністрів України № 399-р від 29 квітня 2025 року стосується управління державною власністю в місті Херсоні. Цим розпорядженням Херсонську обласну державну адміністрацію визначено відповідальною за управління нежитловою будівлею Планетарію та Кінолекторію, що розташована по вулиці Ратушній (Воронцовській), 14, у місті Херсоні. Рішення про повернення цієї будівлі у власність держави було прийнято судом.
**Структура та основні положення:**
Розпорядження складається з одного пункту, який чітко визначає суб’єкта управління конкретною нежитловою будівлею. У тексті вказано повну адресу об’єкта, що дозволяє однозначно ідентифікувати майно, яке передається в управління.
**Основні положення для використання:**
Для Херсонської обласної державної адміністрації це розпорядження є підставою для здійснення повноважень з управління, використання та розпорядження вказаною будівлею. Важливо забезпечити належний облік майна та ефективне його використання в інтересах держави та громади.
Про передачу нерухомого та окремого індивідуально визначеного майна у власність Шполянської міської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області
Доброго дня! Розглянемо розпорядження Кабінету Міністрів України щодо передачі майна у власність територіальної громади.
1. **Суть розпорядження:** Документ передбачає безоплатну передачу нерухомого майна (будівлі, споруди, газопровід) та окремого індивідуально визначеного майна (обладнання, інвентар) з державної власності у власність Шполянської міської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області. Це рішення спрямоване на зміцнення матеріальної бази громади та забезпечення її ефективного функціонування.
2. **Структура та основні положення:** Розпорядження складається з двох частин:
* Основна частина, де визначається об’єкт передачі – будівлі, споруди, газопровід.
* Додаток, що містить перелік окремого індивідуально визначеного майна (обладнання та інвентар) з інвентарними номерами, яке також передається громаді.
У тексті розпорядження відсутні посилання на попередні версії або зміни.
3. **Важливі положення:**
* Передається як нерухоме майно (будівлі, споруди, газопровід), так і рухоме майно (обладнання, інвентар).
* У додатку до розпорядження чітко визначено перелік майна, що передається, з зазначенням інвентарних номерів, що важливо для ідентифікації об’єктів та їх обліку.
* Розпорядження є підставою для оформлення права власності територіальної громади на передане майно.
Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для здійснення заходів, пов’язаних із зміцненням обороноздатності держави
Доброго дня! Розглянемо Розпорядження Кабінету Міністрів України щодо виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для зміцнення обороноздатності держави.
1. **Суть розпорядження:**
Розпорядження передбачає виділення понад 5 мільярдів гривень з резервного фонду державного бюджету на відновлення зруйнованих або пошкоджених автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення. Ці дороги використовуються для потреб Збройних Сил України. Кошти розподіляються між Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури та обласними державними адміністраціями.
2. **Структура та основні положення:**
Розпорядження складається з двох пунктів та двох додатків (які не надані). Перший пункт визначає суму коштів, що виділяється, та розподіляє її між Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури та обласними державними адміністраціями. Другий пункт встановлює обов’язки для Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури та обласних державних адміністрацій щодо затвердження переліку доріг, що підлягають відновленню, переліку витрат та подання звіту про використання коштів.
3. **Основні положення для використання:**
Найважливішими положеннями є необхідність затвердження переліку автомобільних доріг, що підлягають відновленню, за погодженням з Міністерством оборони та Міністерством розвитку громад та територій, а також затвердження переліку витрат за погодженням з Міністерством економіки та Міністерством фінансів. Також важливою є вимога щодо подання звіту про використання коштів до кінця 2025 року. ****
Про внесення змін до Положення про здійснення контролю Президента України за діяльністю Збройних Сил України та інших військових формувань
Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому Указі Президента.
1. **Суть Закону:**
Указ вносить зміни до Положення про здійснення контролю Президента України за діяльністю Збройних Сил України та інших військових формувань. Він уточнює перелік об’єктів контролю, визначає орган, відповідальний за здійснення контролю, та вносить зміни до процедури оформлення результатів інспектування та реагування на виявлені порушення.
2. **Структура та основні положення:**
* **Об’єкти контролю:** Розширено та уточнено перелік органів військового управління, військових частин, навчальних закладів та установ, що підлягають контролю. До них входять, зокрема, Генеральний штаб ЗСУ, Національна гвардія, Державна прикордонна служба, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації, Управління державної охорони.
* **Орган контролю:** Визначено, що контроль здійснюється Інспекцією з питань контролю за діяльністю військових формувань Директорату з питань національної безпеки та оборони Офісу Президента України.
* **Процедура інспектування:** Встановлено порядок складання акта за результатами інспектування, підписання його членами комісії та підготовки висновків для доповіді Президенту України. Акт доводиться до відома органу управління об’єкта контролю та відповідних державних органів для вжиття заходів реагування.
* **Строки реагування:** Збільшено строк для вжиття заходів реагування на виявлені порушення з двотижневого до місячного.
* **Зміни термінології:** Замінено посилання на “Адміністрацію Президента України” на “Офіс Президента України” та “Главу Адміністрації Президента України” на “Керівника Офісу Президента України”. Також, назву “Про розвідувальні органи України” замінено на “Про розвідку”.
3. **Найбільш важливі положення:**
* **Розширений перелік об’єктів контролю** дозволяє Президенту України здійснювати більш всебічний контроль за діяльністю військових формувань.
* **Визначення Інспекції як органу контролю** чітко визначає відповідальну структуру в Офісі Президента України.
* **Процедура доведення результатів інспектування до відома відповідних органів** забезпечує вжиття необхідних заходів для усунення виявлених порушень.
* **Збільшення строку реагування** дає можливість більш ретельно опрацювати результати інспектування та вжити ефективні заходи реагування.
Сподіваюся, це допомогло вам краще зрозуміти цей Указ!
Про присвоєння почесного найменування 46 окремій аеромобільній бригаді Десантно-штурмових військ Збройних Сил України
Доброго дня! Роз’ясню положення цього указу Президента України.
1. **Суть указу:** Цей указ присвоює почесне найменування “Подільська” 46-ій окремій аеромобільній бригаді Десантно-штурмових військ Збройних Сил України, що є визнанням її заслуг у захисті України.
2. **Структура та основні положення:** Указ складається з двох пунктів. Перший пункт безпосередньо присвоює почесне найменування бригаді та визначає її нове офіційне найменування. Другий пункт встановлює дату набрання чинності указом – з дня його опублікування. Указ не вносить змін до існуючих законів чи положень, а є актом визнання і вшанування військової частини.
3. **Основні положення для використання:** Найважливішим положенням є офіційне перейменування бригади. Відтепер у всіх офіційних документах, звітах та комунікаціях слід використовувати повне найменування: “46 окрема аеромобільна Подільська бригада Десантно-штурмових військ Збройних Сил України”. Це важливо для забезпечення юридичної точності та уникнення плутанини.
Про зміни в складі територіальних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів
Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цій постанові Центральної виборчої комісії.
1. **Суть постанови:**
Постанова стосується змін у складі територіальних виборчих комісій, які готують та проводять місцеві вибори. Вона регулює процес заміни членів комісій, зокрема, коли місцева організація політичної партії не подала вчасно заміну вибулого члена. У такому випадку, ЦВК має право самостійно призначити іншого члена комісії на посаду, що звільнилася, забезпечуючи безперебійну роботу комісії.
2. **Структура та основні положення:**
Постанова складається з преамбули, де наводяться обґрунтування та посилання на Виборчий кодекс України та Роз’яснення ЦВК щодо дострокового припинення повноважень членів виборчих комісій. Далі йде резолютивна частина, яка містить:
* Рішення про внесення змін до складу ТВК згідно з додатками.
* Обов’язок ТВК поінформувати громадян про ці зміни.
* Вказівки щодо надсилання копій постанови зацікавленим сторонам.
* Рішення про оприлюднення постанови на вебсайті ЦВК.
Основні положення базуються на статтях 203, 208 Виборчого кодексу України та Роз’ясненні ЦВК № 351. Важливо, що у випадку, коли суб’єкт подання не вносить заміну вибулого члена комісії, ЦВК має право призначити іншого члена комісії на посаду, що звільнилася, враховуючи досвід роботи та необхідність забезпечення належної організації роботи комісії.
3. **Найбільш важливі положення для використання:**
* **Процедура заміни члена ТВК:** Важливо чітко дотримуватися строків та процедури подання кандидатур на заміну членів комісії.
* **Право ЦВК на призначення:** У разі пропуску строків, ЦВК має право самостійно призначити члена комісії, що може вплинути на баланс представництва різних політичних сил у комісії.
* **Вимоги до призначення:** При призначенні враховується досвід роботи, необхідність забезпечення належної організації роботи комісії та вимоги щодо володіння державною мовою секретарем комісії.
Сподіваюся, це пояснення було корисним для вас!
Про скарги Львівської обласної організації Політичної партії “Українська Галицька Партія”, зареєстровані в Центральній виборчій комісії 03, 08, 10 та 14 квітня 2025 року за № 21-34-2281, 21-34-2396, 21-34-2397, 21-34-2398, 21-34-2399, 21-34-2400, 21-34-2401, 21-34-2402, 21-34-2449, 21-34-2450, 21-34-2451, 21-34-2500
Доброго дня! Розберемо постанову Центральної виборчої комісії щодо скарг Львівської обласної організації Політичної партії “Українська Галицька Партія”.
1. **Суть постанови:**
ЦВК розглянула скарги Львівської обласної організації “Українська Галицька Партія” щодо бездіяльності Львівської обласної територіальної виборчої комісії (ТВК) та її окремих членів. У результаті розгляду, ЦВК вирішила залишити без розгляду по суті скарги в частині, що стосуються оскарження бездіяльності окремих членів ТВК, а в задоволенні решти вимог скарг – відмовити. Це пов’язано з тим, що на момент розгляду скарг ТВК вже вчинила необхідні дії для вирішення питання, яке було предметом оскарження.
2. **Структура та основні положення:**
Постанова складається з описової та резолютивної частин. В описовій частині детально викладено суть скарг, позицію скаржника, пояснення Львівської обласної ТВК, а також обґрунтування позиції ЦВК. Резолютивна частина містить рішення ЦВК:
* Залишити без розгляду по суті скарги в частині оскарження бездіяльності окремих членів ТВК.
* Відмовити в задоволенні решти вимог скарг.
* Зобов’язати надіслати копію постанови сторонам та оприлюднити її на вебсайті ЦВК.
Основні положення постанови базуються на Виборчому кодексі України та внутрішніх актах ЦВК, що регулюють порядок розгляду скарг виборчими комісіями.
3. **Найбільш важливі положення для використання:**
* **Розмежування компетенції:** Важливо звернути увагу, що ЦВК розглядає скарги на бездіяльність ТВК, але не на дії чи бездіяльність окремих її членів. Оскарження дій членів ТВК відбувається в судовому порядку.
* **Відсутність предмета оскарження:** Якщо на момент розгляду скарги ТВК вже вчинила необхідні дії для поновлення прав скаржника, ЦВК відмовляє в задоволенні скарги.
* **Дискреційні повноваження ЦВК:** Питання дострокового припинення повноважень ТВК є дискреційним правом ЦВК, а не її обов’язком, і не може бути вимогою у скарзі.
Сподіваюся, це пояснення було корисним!
Про внесення зміни до наказу Міністерства освіти і науки України від 15 квітня 2025 року № 570
Доброго дня! Ось короткий огляд цього наказу:
1. **Суть наказу:** Наказ вносить зміни до попереднього наказу Міністерства освіти і науки щодо порядку видачі свідоцтв про повну загальну середню освіту. Змінено формулювання щодо отримання свідоцтва з відзнакою.
2. **Структура та основні положення:**
* Наказ складається з п’яти пунктів.
* Основна зміна стосується абзацу другого підпункту 2 пункту 1 наказу № 570 від 15 квітня 2025 року.
* Уточнюється, що свідоцтво з відзнакою отримують учні, які мають високий рівень (10-12 балів) за результатами річного оцінювання з усіх предметів профільної середньої освіти та державної підсумкової атестації (якщо вона проводиться).
* Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
3. **Найважливіші положення:**
* Ключовим є уточнення критеріїв для отримання свідоцтва про повну загальну середню освіту з відзнакою. Тепер для цього необхідно мати високі результати не тільки за річне оцінювання, але й за державну підсумкову атестацію (у разі її проведення).
Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти цей документ!
Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 16 квітня 2025 року № 573
Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому документі.
1. **Суть закону:** Цей наказ вносить технічні правки до попереднього наказу Міністерства освіти і науки України, який регулює порядок замовлення, видачі та обліку документів про базову та повну загальну середню освіту. Зміни стосуються уточнення редакцій та посилань на попередні нормативні акти, що регулюють це питання.
2. **Структура та основні положення:**
* Наказ складається з п’яти пунктів.
* **Пункт 1** вносить зміни до наказу МОН № 573 від 16 квітня 2025 року, а саме:
* Уточнюється редакція посилання на попередній наказ.
* Замінюються слова для спрощення посилання на Порядок замовлення документів про освіту.
* **Пункти 2-5** містять технічні вказівки щодо документообігу, державної реєстрації наказу, набрання ним чинності та контролю за його виконанням.
* Він вносить зміни до наказу, який, в свою чергу, змінює Порядок замовлення документів про освіту.
3. **Основні положення для використання:**
* Найважливішим є те, що наказ вносить лише технічні правки. Він не змінює суттєво сам порядок замовлення, видачі та обліку документів про освіту.
* Варто звернути увагу на правильне посилання на нормативні акти при роботі з документацією про освіту, щоб уникнути плутанини.
* Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування, тому важливо враховувати цю дату при застосуванні його положень.
Сподіваюся, це пояснення було корисним!
Деякі питання діяльності акціонерного товариства “Мотор Січ”
Доброго дня! Зараз я вам коротко розповім про цю постанову Кабінету Міністрів України.
1. **Суть закону:** Ця постанова дозволяє акціонерному товариству “Мотор Січ” здійснювати капітальні інвестиції та надавати благодійну допомогу у певних межах до затвердження річного фінансового плану на 2025 рік. Фактично, це тимчасове зняття обмежень, що зазвичай діють для підприємств державного сектору економіки.
2. **Структура та основні положення:**
* Постанова складається з двох пунктів.
* **Пункт 1** дозволяє “Мотор Січ” здійснювати капітальні інвестиції на суму до 70 млн грн та благодійну допомогу на суму до 7 млн грн до 1 липня 2025 року, незважаючи на те, що річний фінансовий план ще не затверджений. Це є винятком із загального правила, встановленого постановою КМУ № 899 від 2012 року.
* **Пункт 2** визначає термін дії постанови: вона набирає чинності з дня опублікування та втрачає чинність 1 липня 2025 року.
* В порівнянні з попередніми версіями, ця постанова є точковою і стосується виключно “Мотор Січ” та обмеженого періоду часу.
3. **Основні положення для використання:**
* “Мотор Січ” може використовувати цю постанову для планування та здійснення капітальних інвестицій та благодійної допомоги у встановлених межах до затвердження річного фінансового плану.
* Важливо враховувати, що дія постанови обмежена часом – до 1 липня 2025 року. Після цієї дати діятимуть загальні правила.
* Суми витрат на капітальні інвестиції та благодійну допомогу чітко визначені і не можуть бути перевищені.
Про функціонування центрів підготовки громадян до національного спротиву
Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися з цією постановою.
1. **Суть Закону:**
Постанова Кабінету Міністрів України № 478 від 18 квітня 2025 року регулює створення та функціонування центрів підготовки громадян до національного спротиву. Вона визначає порядок створення таких центрів, їхні завдання, структуру, фінансування та взаємодію з іншими органами та організаціями. Мета цих центрів – підготовка громадян до захисту України шляхом надання необхідних знань і навичок.
2. **Структура Закону:**
Постанова складається з кількох частин. Перша частина затверджує Порядок створення та функціонування центрів підготовки громадян до національного спротиву, Примірне положення про комунальну організацію (установу, заклад) обласної/Київської міської ради та Примірний статут комунального підприємства. Основні положення включають:
* Порядок створення центрів: ініціювання, подання пропозицій, прийняття рішень обласними/Київською міськими радами.
* Забезпечення та функціонування центрів: формування матеріально-технічної бази, укомплектування штату, навчальні плани, взаємодія з іншими структурами.
* Контроль та звітність: моніторинг ефективності, контроль за виконанням програм, звітність перед Міноборони.
У порівнянні з попередніми версіями (якщо такі були), ця постанова конкретизує механізми створення та діяльності центрів, а також визначає їхню роль у системі національного спротиву.
3. **Основні Положення для Використання:**
Найбільш важливими положеннями є:
* Порядок створення центрів, який визначає, хто і як може ініціювати створення центру, які документи потрібні для цього, і як приймається рішення про його створення.
* Вимоги до керівника та інструкторського складу центрів, що визначають кваліфікаційні вимоги та необхідний досвід роботи.
* Порядок взаємодії центрів з Силами територіальної оборони Збройних Сил та іншими структурами для забезпечення ефективної підготовки громадян.
* Порядок контролю та звітності, який забезпечує прозорість та ефективність використання ресурсів центрів.
Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти суть цієї постанови!
Про внесення змін до Порядку замовлення документів про базову середню освіту та повну загальну середню освіту, видачі та обліку їх карток
Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому документі.
1. **Суть Закону:** Цей наказ вносить зміни до порядку замовлення, видачі та обліку документів про базову та повну загальну середню освіту. Основна зміна стосується виготовлення дублікатів цих документів, а також назви деяких документів про освіту з відзнакою.
2. **Структура та основні положення:**
* Наказ вносить зміни до Порядку замовлення документів про освіту, затвердженого ще у 2003 році.
* Зміни стосуються розділу V Порядку, а саме пунктів 5.1 та 5.7, які регулюють видачу дублікатів документів.
* Додаток 22 до Порядку також зазнає змін, зокрема, змінюється назва одного з видів свідоцтв про повну загальну середню освіту з відзнакою, а також оновлюється посилання на нормативний акт, що регулює оплату за виготовлення документів.
* Основна зміна полягає в тому, що дублікати документів про освіту виготовлятимуться за зразком, який є чинним на дату видачі дубліката, а не оригіналу.
3. **Найбільш важливі положення:**
* **Виготовлення дублікатів за актуальним зразком:** Важливо, що дублікати тепер відповідатимуть сучасним вимогам до форми та змісту документів про освіту.
* **Зміна назви документа про освіту з відзнакою:** Змінено назву “Свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти (для осіб, нагороджених срібною медаллю «За досягнення у навчанні»)” на “Свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти з відзнакою”.
* **Оплата за виготовлення документів:** Варто звернути увагу на оновлене посилання на постанову Кабінету Міністрів України, яка регулює порядок використання коштів на виготовлення документів про освіту.
Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти цей наказ!
Про внесення змін до Порядку переведення учнів закладу загальної середньої освіти на наступний рік навчання
Доброго дня! З радістю поясню вам суть цього наказу.
1. **Суть наказу:**
Наказ вносить зміни до Порядку переведення учнів закладів загальної середньої освіти на наступний рік навчання. Він уточнює критерії отримання свідоцтва про повну загальну середню освіту, особливо з відзнакою, та наголошує на важливості річного оцінювання та державної підсумкової атестації для випускників.
2. **Структура та основні положення:**
Наказ складається з п’яти пунктів, які вносять зміни до окремих положень Порядку переведення учнів.
* **Пункт 1:** Вносить зміни до абзацу другому пункту 5, замінюючи слова “що вони вивчали у дев’ятому класі” словами “що вони вивчали на рівні базової середньої освіти, та державної підсумкової атестації (у разі її проведення)”.
* **Пункт 2:** Доповнює пункт 8 новим абзацом, який визначає умови отримання свідоцтва про повну загальну середню освіту з відзнакою для учнів 11(12)-х класів.
* **Пункт 3:** Доповнює пункт 10 новим абзацом, який забороняє враховувати підвищення результатів семестрового оцінювання шляхом коригування для вручення свідоцтв з відзнакою.
* **Пункти 2-5:** Містять технічні вказівки щодо документообігу, державної реєстрації та набрання чинності наказом.
3. **Основні положення для використання:**
* Для отримання свідоцтва про повну загальну середню освіту з відзнакою, учні 11(12)-х класів повинні мати високі результати (10-12 балів) з усіх предметів, що вивчалися на рівні профільної освіти, а також за результатами державної підсумкової атестації (у разі її проведення).
* Підвищення оцінок за семестр через коригування не враховується при розгляді кандидатур на отримання свідоцтва з відзнакою.
* Варто звернути увагу, що зміни стосуються як базової, так і профільної середньої освіти, а також враховують результати державної підсумкової атестації.
Сподіваюся, це пояснення було корисним для вас!
Про внесення змін до Порядку проведення телефонної «гарячої лінії» у Міністерстві юстиції України
Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися з цим наказом.
1. **Суть наказу:** Наказ вносить зміни до Порядку проведення телефонної “гарячої лінії” в Міністерстві юстиції України. Він уточнює обов’язки посадових осіб, графік роботи лінії, процедуру внесення інформації про звернення громадян та відповідального за оприлюднення інформації про роботу гарячої лінії. Також оновлено форму картки звернення громадянина.
2. **Структура та основні положення:**
* Наказ вносить зміни до попереднього наказу від 15 квітня 2020 року № 1456/5.
* Змінено редакції пунктів 3, 4, 7, 9 та 15 Порядку, а також додаток до нього.
* Уточнено, що посадові особи керуються Конституцією та іншими законами, а графік роботи затверджується наказом після узгодження з керівниками структурних підрозділів.
* Вказано, що у роботі лінії беруть участь керівники структурних підрозділів або уповноважені особи.
* Встановлено, що відомості про звернення вносяться до картки звернення посадовою особою, яка забезпечує роботу лінії.
* Визначено, що Управління стратегічних комунікацій відповідає за оприлюднення інформації про роботу лінії на вебсайті Міністерства.
* Внесено технічну правку щодо назви одного з управлінь.
* Додаток до Порядку (картка звернення) викладено в новій редакції.
3. **Основні положення для використання:**
* **Графік роботи:** Важливо знати, що графік роботи “гарячої лінії” затверджується окремим наказом, який узгоджується з керівниками структурних підрозділів.
* **Відповідальні особи:** Керівники структурних підрозділів або їхні уповноважені представники беруть участь у роботі “гарячої лінії”.
* **Облік звернень:** Усі звернення повинні бути зафіксовані в картці звернення громадянина, форма якої оновлена.
* **Інформування:** Інформація про роботу “гарячої лінії” публікується на офіційному вебсайті Міністерства юстиції України.
Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти цей наказ!
Про внесення зміни до наказу Міністерства освіти і науки України від 04 березня 2025 року № 404
Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому наказі.
1. **Суть закону:** Цей наказ вносить зміни до порядку проведення апробації навчальної літератури для закладів загальної середньої освіти. Зміни стосуються спрощення процедури апробації підручників та посібників у період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану, а також протягом року після їх завершення.
2. **Структура та основні положення:**
* Наказ вносить зміни до пункту 1 наказу МОН № 404 від 04.03.2025, який, у свою чергу, вносить зміни до Порядку проведення апробації навчальної літератури, затвердженого наказом МОН № 845 від 13.06.2024.
* Основна зміна полягає в тому, що в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану та протягом року після їх припинення чи скасування, для певних категорій підручників/посібників проводиться лише ІІ етап апробації. До таких категорій належать: підручники/посібники для осіб з особливими освітніми потребами, підручники/посібники з мов і літератур корінних народів, національних меншин (спільнот) України, а також у випадках, визначених пунктом 5 Порядку забезпечення підручниками та посібниками здобувачів освіти і педагогічних працівників.
* Наказ також містить положення про забезпечення державної реєстрації наказу в Міністерстві юстиції України, внесення відмітки до архіву та дату набрання чинності.
3. **Основні положення для використання:**
* Варто звернути увагу, що спрощена процедура апробації застосовується лише в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану та протягом року після їх завершення.
* Спрощення стосується лише певних категорій підручників/посібників, а саме для осіб з особливими освітніми потребами, з мов і літератур корінних народів, національних меншин (спільнот) України та у випадках, визначених пунктом 5 Порядку забезпечення підручниками та посібниками.
* Для цих категорій підручників/посібників проводиться лише ІІ етап апробації, що має пришвидшити процес їх впровадження в освітній процес.
Сподіваюся, це пояснення було корисним для вас!
Про затвердження Змін до Порядку електронної інформаційної взаємодії електронних інформаційних ресурсів Національного антикорупційного бюро України та Державної податкової служби України
Доброго дня! З радістю поясню вам основні положення цього наказу.
1. **Суть наказу:**
Наказ вносить зміни до порядку електронної інформаційної взаємодії між Національним антикорупційним бюро України (НАБУ) та Державною податковою службою України (ДПС). Ці зміни спрямовані на вдосконалення обміну інформацією, зокрема, через регулярне надання відомостей з податкових розрахунків та забезпечення конфіденційності даних.
2. **Структура та основні положення:**
Наказ вносить зміни до вже існуючого Порядку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України та НАБУ від 30 жовтня 2023 року. Зміни стосуються:
* Заміни термінів, зокрема, “Державний реєстр фізичних осіб — платників податків” на “інформаційно-комунікаційні системи (ІКС) ДПС”.
* Уточнення порядку автоматизованого обміну інформацією між НАБУ та Державним реєстром.
* Деталізації порядку формування запитів та надання відповідей з Державного реєстру, включаючи вимоги до локальних номерів уповноважених осіб НАБУ.
* Введення регулярного обміну інформацією про доходи фізичних осіб та утримані з них податки.
* Встановлення вимог до захисту інформації та її конфіденційності.
3. **Основні положення для використання:**
* **Регулярний обмін інформацією:** ДПС зобов’язана надавати НАБУ відомості з податкових розрахунків щоквартально.
* **Конфіденційність даних:** Інформація, що передається, є конфіденційною та має оброблятися із застосуванням комплексної системи захисту інформації.
* **Локальні номери уповноважених осіб:** НАБУ має присвоювати локальні номери своїм уповноваженим особам для забезпечення конфіденційності запитів.
* **Порядок виправлення помилок:** У разі виявлення помилок в отриманій інформації, сторони повинні оперативно інформувати одна одну та узгоджувати строки їх виправлення.
Сподіваюся, це пояснення було корисним для вас!
Про затвердження Порядку електронної реєстрації осіб в інформаційній автоматизованій системі Phytosanitary Inspection System, визначення ролей її користувачів і функціонування особистого електронного кабінету
Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому документі.
1. **Суть наказу:**
Цей наказ затверджує порядок електронної реєстрації осіб в інформаційній автоматизованій системі Phytosanitary Inspection System (PHIS). Він визначає ролі користувачів цієї системи та регулює функціонування їхніх особистих електронних кабінетів. Мета наказу – спростити та автоматизувати процеси, пов’язані з фітосанітарним контролем.
2. **Структура та основні положення:**
Наказ складається з кількох частин:
* Загальні положення: визначають сферу дії порядку та основні терміни.
* Ролі користувачів: встановлюють перелік ролей (зареєстрований користувач, уповноважений користувач, працівник Держпродспоживслужби, лабораторія, технічний адміністратор) та критерії їх отримання.
* Процедура реєстрації: описує порядок подання звернень для отримання ролі, їх розгляду та прийняття рішень.
* Функціонування особистого кабінету: визначає порядок доступу до системи PHIS та можливості особистого електронного кабінету.
3. **Найбільш важливі положення:**
* **Електронна реєстрація:** Вся процедура реєстрації та отримання ролей в системі PHIS переводиться в електронний формат, що має спростити та пришвидшити процес.
* **Ролі користувачів:** Чітко визначено, хто може бути зареєстрований в системі та які ролі вони можуть виконувати. Це важливо для розуміння прав та обов’язків кожного користувача системи.
* **Особистий кабінет:** Наявність особистого електронного кабінету забезпечує зручний доступ до інформації та можливість взаємодії з системою PHIS.
* **Порядок оскарження:** Передбачено можливість оскарження рішень про відмову у визначенні ролі користувача, що є важливим для захисту прав осіб.
Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти цей документ!
Про внесення зміни до Порядку проведення апробації навчальної літератури для закладів загальної середньої освіти
Доброго дня! Розглянемо зміни до порядку апробації навчальної літератури.
1. **Суть Закону:** Цей наказ вносить зміни до Порядку проведення апробації навчальної літератури для закладів загальної середньої освіти. Зміни стосуються спрощення процедури апробації певних видів навчальної літератури в умовах воєнного стану, надзвичайних ситуацій або надзвичайного стану. Зокрема, для деяких підручників та посібників передбачено проведення лише II етапу апробації.
2. **Структура та основні положення:**
* Наказ вносить зміни до пункту 4 розділу I “Загальні положення” Порядку проведення апробації навчальної літератури, затвердженого наказом МОН № 845 від 13.06.2024.
* Додано новий абзац, який передбачає, що в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану та протягом року після їх скасування, для:
* підручників/посібників для осіб з особливими освітніми потребами;
* підручників/посібників з мов і літератур корінних народів, національних меншин (спільнот) України;
* випадків, визначених пунктом 5 Порядку забезпечення підручниками, проводиться лише II етап апробації.
* Наказ визначає відповідальних за подання наказу на державну реєстрацію та за виконання наказу.
* Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
3. **Основні положення для використання:**
* В умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану та протягом року після їх скасування, процедура апробації певних видів навчальної літератури спрощується, що може пришвидшити забезпечення учнів необхідними матеріалами.
* Спрощена процедура стосується підручників/посібників для осіб з особливими освітніми потребами та підручників/посібників з мов і літератур корінних народів, національних меншин (спільнот) України.
* Важливо враховувати, що спрощення процедури апробації застосовується лише протягом дії воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану та протягом одного року після їх припинення чи скасування.
Про внесення змін до Порядку конкурсного відбору підручників (крім електронних) та посібників для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників
Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому документі.
1. **Суть Закону:**
Цей наказ вносить зміни до Порядку конкурсного відбору підручників та посібників для учнів та вчителів середньої освіти. Він визначає, як саме відбувається конкурсний відбір підручників та посібників, які видаються за державні кошти. Основна мета змін – вдосконалити процедуру відбору, зробити її більш прозорою та ефективною.
2. **Структура та основні положення:**
Наказ змінює редакцію Порядку конкурсного відбору підручників, затвердженого наказом МОН від 21 вересня 2021 року. Нова редакція містить шість розділів, які детально регламентують:
* Загальні положення: визначають терміни, сферу дії Порядку та основні засади проведення конкурсу.
* Підготовка та оголошення Конкурсу: встановлюють процедуру оголошення конкурсу та завдання Конкурсної установи.
* Вимоги до оформлення підручників/посібників та порядок подання їх на Конкурс: визначають технічні вимоги до матеріалів, які подаються на конкурс, та процедуру їх подання.
* Порядок здійснення вибору підручників/посібників закладами освіти: описує процес вибору підручників вчителями та закладами освіти.
* Підбиття підсумків Конкурсу: визначає процедуру підбиття підсумків конкурсу та затвердження переліку підручників, що видаватимуться за державні кошти.
* Фінансування Конкурсу: визначає джерела фінансування конкурсу.
Зміни стосуються, зокрема, вимог до електронних версій підручників, аудіосупроводу, процедури вибору підручників закладами освіти та формування переліку підручників, які можуть видаватися за кошти державного бюджету.
3. **Основні положення для використання:**
Найбільш важливими положеннями цього акту є:
* Вимоги до електронних версій підручників та наявності електронних додатків (е-додатків).
* Процедура вибору підручників закладами освіти, включаючи формування рейтингу та узагальнення результатів вибору.
* Критерії формування переліку підручників, які можуть видаватися за кошти державного бюджету, зокрема врахування узагальнених результатів вибору та можливості фінансування різниці у вартості підручника.
* Положення щодо забезпечення відкритості та прозорості конкурсу, включаючи відео- та аудіофіксацію засідань комісій та оприлюднення інформації про хід конкурсу.
Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти цей документ!