Огляд правових актів ЄС
Делегований регламент Комісії (ЄС) 2025/723
Цей регламент встановлює детальні правила для розрахунку різниці в цінах між прийнятними авіаційними видами палива та викопним гасом і для розподілу квот EU ETS. Основна мета полягає в тому, щоб стимулювати авіаційну промисловість переходити на більш екологічні види палива.
Комерційні авіаперевізники можуть подавати заявки на отримання квот, звітуючи про використання прийнятних авіаційних видів палива. Після цього Комісія визначатиме різницю в цінах між цими видами палива та викопним гасом, використовуючи ринкові ціни, фактичні ціни, сплачені операторами, або мінімальну ціну продажу, розраховану Комісією.
У регламенті детально описано процес подання заявок на отримання квот, щорічний розрахунок середньої різниці в цінах з урахуванням ринкових цін, цін ETS і відмінностей в оподаткуванні. Комерційні авіаперевізники можуть повідомляти про фактичні ціни, сплачені за прийнятні авіаційні види палива, за умови дотримання певних умов.
Розподіл квот розраховується на основі рейсів, на які поширюється дія EU ETS, і тих, що підпадають під дію статті 3c(8) Директиви 2003/87/EC. Існує процедура коригування для внесення змін до розподілених квот. Оператори, які отримують підтримку, повинні забезпечити видимість підтримки Союзу у своїх комунікаціях.
Директива (ЄС) 2025/794
Ця Директива вносить зміни до Директив (ЄС) 2022/2464 та (ЄС) 2024/1760, що стосуються звітності підприємств щодо сталого розвитку та вимог щодо належної обачності. Основна зміна полягає у відтермінуванні строків застосування державами-членами деяких положень оригінальних директив.
Зокрема, вимоги щодо звітності щодо сталого розвитку для великих підприємств і материнських підприємств відтерміновано на два роки. Дата застосування Директиви (ЄС) 2024/1760 відтерміновується на один рік для першої групи компаній.
Держави-члени повинні транспонувати цю Директиву у національне законодавство до 31 грудня 2025 року. Директива набирає чинності наступного дня після її опублікування в Офіційному віснику Європейського Союзу.
Регламент Комісії з імплементації (ЄС) 2025/720
Цей регламент дозволяє використання специфічного препарату *Lentilactobacillus buchneri* DSM 32651 як кормової добавки для всіх видів тварин. Він класифікується як технологічна добавка, зокрема, як силосний консервант, спрямований на покращення якості та збереження силосу.
Добавку можна використовувати лише з легкою та помірно складною для силосування свіжою рослинною сировиною. Мінімальна доза, якщо не поєднується з іншими мікроорганізмами, становить 1 × 108 КУО/кг свіжої рослинної сировини.
Користувачі повинні встановити оперативні процедури для усунення потенційних ризиків. Якщо ризики неможливо усунути, необхідно використовувати засоби індивідуального захисту.
А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:
Делегований регламент (ЄС) 2025/723 Комісії від 6 лютого 2025 року, що доповнює Директиву 2003/87/ЄС Європейського Парламенту та Ради шляхом встановлення детальних правил для щорічного розрахунку різниці в цінах між прийнятними авіаційними паливами та викопним гасом, а також для розподілу квот ЄС ТСВ для використання прийнятних авіаційних палив
Ось розбивка Делегованого регламенту (ЄС) 2025/723 Комісії:
Цей регламент встановлює детальні правила для розрахунку різниці в цінах між прийнятними авіаційними паливами та викопним гасом, а також для розподілу квот ЄС ТСВ для використання прийнятних авіаційних палив. Він спрямований на стимулювання декарбонізації комерційного авіатранспорту шляхом підтримки переходу від викопного палива до більш стійких альтернатив. Регламент визначає, як оператори комерційних повітряних суден можуть подавати заявки на отримання квот, звітуючи про використання ними прийнятних авіаційних палив, і визначає, як Комісія визначатиме різницю в цінах між цими видами палива та викопним гасом. Це передбачає використання ринкових цін, фактичних цін, сплачених операторами, або мінімальної ціни продажу, розрахованої Комісією.
Регламент структуровано таким чином, щоб визначити сферу застосування та предмет, надати необхідні визначення та деталізувати процес подання заявки на отримання квот. Він пояснює щорічний розрахунок середньої різниці в цінах між прийнятними авіаційними паливами та викопним гасом, включаючи фактори, які враховуються, такі як ринкові ціни, ціни ТСВ та відмінності в оподаткуванні. Крім того, він визначає процес звітування операторами комерційних повітряних суден про фактичні ціни, сплачені за прийнятні авіаційні палива. Регламент також визначає, як розраховуватиметься кількість квот, які будуть розподілені операторам комерційних повітряних суден, включаючи міркування щодо рейсів, на які поширюється дія ЄС ТСВ, і тих, на які поширюється дія статті 3c(8) Директиви 2003/87/ЄС. Нарешті, він включає процедуру виправлення для будь-яких необхідних коригувань розподілених квот і підкреслює важливість видимості підтримки, отриманої операторами комерційних повітряних суден.
Ключові положення регламенту включають:
* **Право на участь та подання заявки:** Оператори комерційних повітряних суден можуть подавати заявки на отримання квот, звітуючи про використання прийнятних авіаційних палив у своєму річному звіті про викиди.
* **Розрахунок ціни:** Регламент передбачає детальну методологію розрахунку різниці в цінах між прийнятними авіаційними паливами та викопним гасом, враховуючи ринкові ціни, фактичні ціни, сплачені операторами (за певних умов), і мінімальну ціну продажу, визначену Комісією.
* **Вимоги до звітності:** Оператори комерційних повітряних суден мають можливість повідомляти про фактичні ціни, які вони сплатили за прийнятні авіаційні палива, які можуть бути використані при розрахунку ціни, якщо виконано певні умови, включаючи мінімальний поріг покриття 25% від загальної кількості цього виду палива, про який повідомляється.
* **Процес розподілу:** Регламент визначає, як визначається попит на квоти для кожного оператора, як оцінюється загальний попит у порівнянні з наявними квотами та як розраховується та застосовується коефіцієнт зменшення розподілу, якщо попит перевищує наявні квоти.
* **Прозорість і видимість:** Оператори, які отримують підтримку, зобов’язані визнавати походження підтримки та забезпечувати видимість підтримки Союзу у своїх комунікаціях, включаючи заяви про сталість, річні звіти та квитки пасажирів.
Директива (ЄС) 2025/794 Європейського Парламенту та Ради від 14 квітня 2025 року про внесення змін до Директив (ЄС) 2022/2464 та (ЄС) 2024/1760 щодо дат, з яких держави-члени повинні застосовувати певні вимоги до звітності щодо сталого розвитку підприємств та належної обачності (Текст, що має значення для ЄЕЗ)
Ця Директива (ЄС) 2025/794 вносить зміни до двох попередніх директив, (ЄС) 2022/2464 та (ЄС) 2024/1760, що стосуються звітності підприємств щодо сталого розвитку та вимог належної обачності. Основна мета цієї директиви про внесення змін полягає у відтермінуванні дат, з яких держави-члени повинні застосовувати певні положення оригінальних директив. Це відтермінування має на меті зменшити тягар звітності для компаній та надати їм більше часу для підготовки до нових зобов’язань, зберігаючи при цьому прихильність ЄС до Європейської зеленої угоди та цілей сталого фінансування.
Директива складається з п’яти статей. Стаття 1 вносить зміни до Директиви (ЄС) 2022/2464 шляхом відтермінування дат застосування вимог до звітності щодо сталого розвитку для певних великих підприємств та материнських підприємств, а також для малих і середніх підприємств. Стаття 2 вносить зміни до Директиви (ЄС) 2024/1760, відтерміновуючи дати, коли держави-члени повинні прийняти та застосувати закони, положення та адміністративні приписи, необхідні для дотримання директиви, та коригує дати застосування для різних груп компаній залежно від їх розміру та обороту. Стаття 3 вимагає від держав-членів транспонувати цю Директиву в національне законодавство до 31 грудня 2025 року. Стаття 4 зазначає, що Директива набуває чинності на наступний день після її опублікування в Офіційному віснику Європейського Союзу. Стаття 5 уточнює, що Директива адресована державам-членам.
Найважливішими положеннями для практичного застосування є ті, що змінюють дати застосування оригінальних директив. Зокрема, вимоги до звітності щодо сталого розвитку для великих підприємств та материнських підприємств відтерміновано на два роки, а дата застосування Директиви (ЄС) 2024/1760 відтермінована на один рік для першої групи компаній. Ці зміни надають компаніям додатковий час для підготовки та впровадження нових вимог до звітності щодо сталого розвитку та належної обачності.
Виконавчий регламент Комісії (ЄС) 2025/720 від 15 квітня 2025 року про дозвіл на використання препарату *Lentilactobacillus buchneri* DSM 32651 як кормової добавки для всіх видів тварин
Цей Виконавчий регламент Комісії (ЄС) 2025/720 дозволяє використання конкретного препарату *Lentilactobacillus buchneri* DSM 32651 як кормової добавки для всіх видів тварин. Добавка класифікується як технологічна добавка, зокрема силосний додаток, спрямований на поліпшення якості та збереження силосу. Регламент базується на позитивній оцінці Європейського органу з безпеки харчових продуктів (EFSA) щодо безпечності та ефективності добавки.
Регламент складається з двох статей та додатку. Стаття 1 дозволяє використання препарату *Lentilactobacillus buchneri* DSM 32651 як кормової добавки, зазначаючи, що він належить до категорії «технологічні добавки» та функціональної групи «силосні добавки», відповідно до умов, зазначених у додатку. Стаття 2 передбачає, що регламент набуде чинності через двадцять днів після його опублікування в Офіційному віснику Європейського Союзу. Додаток визначає ідентифікаційний номер кормової добавки, її склад, аналітичний метод, види тварин, для яких вона призначена, та інші положення, включаючи умови зберігання, обмеження використання, мінімальне дозування та заходи безпеки для користувачів.
Найважливішими положеннями цього акту є ті, що перелічені в Додатку.
* Добавку можна використовувати лише зі свіжим рослинним матеріалом, який легко та помірно важко силосувати.
* Мінімальна доза добавки, коли вона не використовується в поєднанні з іншими мікроорганізмами як силосний додаток: 1 × 108 КУО/кг свіжого рослинного матеріалу.
* Для користувачів добавки та преміксів оператори кормового бізнесу повинні встановити оперативні процедури та організаційні заходи для усунення потенційних ризиків, пов’язаних з їх використанням. Якщо ці ризики неможливо усунути за допомогою таких процедур і заходів, добавку та премікси слід використовувати з особистими засобами захисту шкіри, очей та дихання.