Зміни в соціальній сфері:
– При розрахунку середньомісячного доходу сім’ї для призначення соціальної допомоги тепер враховується “чиста” зарплата після вирахування ПДФО та військового збору, а не повна сума.
– Виділено 74,6 млн грн субвенції місцевим бюджетам на покращення якості гарячого харчування учнів початкових класів, кошти можуть використовуватись на нові інгредієнти та зменшення батьківської доплати.
– Виділено 24,5 млн грн з резервного фонду для компенсації витрат закладам, які безоплатно розміщували внутрішньо переміщених осіб у вересні 2024 року.
Зміни в медичній сфері:
– Змінено періодичність обов’язкових медичних оглядів для певних категорій працівників з щорічної на один раз на 5 років.
– Оновлено підходи до профілактики та ранньої діагностики онкозахворювань, зокрема впроваджено нові програми скринінгу раку молочної залози та шийки матки.
– Виключено скринінг раку передміхурової залози з програми обов’язкових обстежень.
Зміни в сфері безпеки та оборони:
– Затверджено порядок закупівлі безпілотних систем та засобів РЕБ вітчизняного виробництва, дозволено попередню оплату до 70% на строк до 12 місяців.
– Спрощено процедуру оформлення документів при пораненнях поліцейських особливого призначення під час воєнного стану.
– Розширено фінансування представника Держспецзв’язку в Центрі НАТО з кібероборони, додано покриття щорічного фінансового внеску.
Зміни в сфері науки та освіти:
– Затверджено нову методику оцінювання ефективності наукової діяльності установ, яка враховує кількісні показники та експертне оцінювання.
– Визначено порядок роботи експертних груп для державної атестації наукових установ.
– Змінено назву Національного авіаційного університету на “Державний університет “Київський авіаційний інститут””.
Зміни в інфраструктурі та комунікаціях:
А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:
Про облікову ціну банківських металів
Це щоденне повідомлення Національного банку України про встановлення облікових цін на банківські метали станом на 27.12.2024.Документ встановлює облікові ціни на чотири види банківських металів: золото, срібло, платину та паладій. Ціни вказані за одну тройську унцію кожного металу в гривнях.Ключові положення:
– Золото (XAU) – 109909,71 грн за унцію
– Срібло (XAG) – 1244,72 грн за унцію
– Платина (XPT) – 39368,33 грн за унцію
– Паладій (XPD) – 39477,96 грн за унцію
Важливо зазначити, що ці ціни є довідковими і НБУ не бере зобов’язань здійснювати операції з банківськими металами за вказаними цінами.
Про офіційний курс гривні щодо іноземних валют
Це щоденне повідомлення Національного банку України про встановлення офіційного курсу гривні щодо 35 іноземних валют станом на 27.12.2024.Документ містить таблицю з курсами валют, де для кожної валюти вказано її цифровий та літерний код, кількість одиниць, повну назву та офіційний курс відносно гривні. Серед основних валют: долар США – 41.8447 грн, євро – 43.5122 грн, фунт стерлінгів – 52.3896 грн.Ключові положення:
– Курси використовуються для відображення в бухгалтерському обліку
– Застосовуються для операцій НБУ з Державною казначейською службою України
– НБУ не бере зобов’язань купувати чи продавати валюти за вказаними курсами
– Курси встановлюються для найбільш важливих для української економіки валют, включаючи валюти основних торгових партнерів
Про внесення змін до Положення про інклюзивно-ресурсний центр
Постанова вносить зміни до Положення про інклюзивно-ресурсний центр, розширюючи його функції та модернізуючи термінологію. Основні зміни стосуються розширення кола осіб, яким надаються послуги, та уточнення порядку роботи центрів.Структурно зміни охоплюють 17 пунктів та стосуються як основного тексту Положення, так і додатків до нього. Ключові зміни включають: заміну терміну ‘діти’ на ‘особи’, додавання закладів фахової передвищої освіти до переліку закладів, розширення можливостей щодо вибору інклюзивно-ресурсного центру, оновлення переліку документації.Найважливіші положення для практичного застосування:
- Можливість звернення до будь-якого найближчого центру при відсутності центру за місцем проживання
- Продовження строку проведення комплексної оцінки до 30 днів у разі хвороби особи
- Ведення документації як в електронній, так і в паперовій формі
- Розширення вимог до керівника центру – додано можливість зарахування роботи за фахом
Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2024 р. № 247
Постанова вносить зміни до порядку виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії, зменшуючи загальний обсяг фінансування з 7,95 млрд грн до 7,45 млрд грн. Також зменшено фінансування окремих проєктів у Київській, Харківській та Чернігівській областях.Структурно документ складається з двох частин: основного тексту постанови та додатку із змінами. Основний текст містить доручення Мінрегіону щодо погодження змін з профільним комітетом ВРУ. Додаток детально описує зміни фінансування по конкретних об’єктах та територіальних громадах.Ключові зміни стосуються:
- Зменшення фінансування по Київській області на 508 млн грн
- Перерозподіл коштів між проєктами відновлення житлових будинків
- Коригування термінів реалізації окремих проєктів до 2025 року
- Зміна обсягів фінансування по конкретних об’єктах у Харківській та Чернігівській областях
Про затвердження переліку посад поліцейських середнього і вищого складу Національної поліції, посад начальницького складу інших правоохоронних органів, посад начальницького складу служби цивільного захисту, кандидати на зайняття яких зобов’язані володіти англійською мовою
Постанова затверджує перелік посад в правоохоронних органах та службі цивільного захисту, для яких обов’язковим є володіння англійською мовою. Документ охоплює керівні посади в Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро та ДСНС. Структурно постанова складається з двох частин: короткої вступної частини та детального переліку посад, розділеного за відомствами та їх структурними підрозділами. Документ набирає чинності через 4 роки після припинення воєнного стану. Основні положення включають вимоги до володіння англійською мовою для:
– керівного складу центральних органів (голів відомств, їх заступників)
– керівників департаментів, управлінь та відділів
– працівників підрозділів міжнародного співробітництва
– працівників юридичних служб, що займаються адаптацією законодавства до норм ЄС
– керівників територіальних підрозділів всіх рівнів
Деякі питання випуску облігацій внутрішньої державної позики з подальшим придбанням акцій додаткової емісії приватного акціонерного товариства “Українська фінансова житлова компанія” у 2024 році
Постанова регулює механізм випуску облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) на суму 20 млрд гривень для збільшення статутного капіталу ПрАТ ‘Українська фінансова житлова компанія’ шляхом придбання її акцій додаткової емісії. Документ складається з двох частин: основного тексту постанови та Порядку придбання акцій. В постанові визначено три типи ОВДП з різними строками обігу та ставками доходу: 10 млрд грн на 10 років під 12,6% річних, 5 млрд грн на 5 років під 15,84% річних, та 5 млрд грн на 4 роки під 16,35% річних. Ключові положення включають: 1) випуск ОВДП здійснюється без погодження НБУ; 2) Мінфін здійснює випуск ОВДП та передає їх товариству; 3) товариство забезпечує передачу акцій у власність держави в особі Мінекономіки; 4) Мінекономіки здійснює управління корпоративними правами держави в статутному капіталі товариства.
Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 р. № 1482 і від 5 грудня 2012 р. № 1146
Постанова вносить зміни до порядку передачі об’єктів державної власності та корпоративних прав держави, додаючи вимоги щодо інформації про матеріальні носії секретної інформації.Структурно документ вносить зміни до двох постанов КМУ: від 21.09.1998 №1482 та від 05.12.2012 №1146. Основні зміни стосуються доповнення переліку необхідної інформації при передачі об’єктів та встановлення заборони на передачу матеріальних носіїв секретної інформації.Ключові нововведення:
– При передачі об’єктів державної власності тепер обов’язково потрібно надавати інформацію про наявність матеріальних носіїв секретної інформації;
– Встановлено пряму заборону на передачу матеріальних носіїв секретної інформації Фонду державного майна;
– При передачі корпоративних прав також необхідно надавати інформацію про наявність матеріальних носіїв секретної інформації у суб’єкта господарювання.
Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань державної реєстрації
Постанова вносить зміни до порядку державної реєстрації у звʼязку з прийняттям Закону України ‘Про аграрні ноти’. Основні зміни стосуються трьох реєстрів: Державного реєстру обтяжень рухомого майна, Державного реєстру актів цивільного стану та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Структурно постанова складається з трьох блоків змін. Найбільше змін внесено до Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна – додано можливість реєстрації обтяжень за аграрними нотами, визначено особливості електронної взаємодії через систему ‘Трембіта’, встановлено порядок ідентифікації майна через кадастровий номер земельної ділянки. Ключові нововведення:
– запроваджується електронна реєстрація обтяжень рухомого майна за аграрними нотами;
– встановлюється можливість отримання інформації про шлюб/розлучення для осіб, що мають намір видати аграрну ноту;
– вводиться вимога отримання дозволу кредитора за аграрною нотою для операцій із земельною ділянкою, на якій вирощується заставлена сільськогосподарська продукція.
Про порядок реєстрації обтяжень рухомого майна у зв’язку з тимчасовим обмеженням доступу до Державного реєстру обтяжень рухомого майна
Постанова встановлює тимчасовий порядок реєстрації обтяжень рухомого майна в умовах обмеженого доступу до Державного реєстру обтяжень рухомого майна. Документ визначає механізм реєстрації обтяжень без внесення записів безпосередньо до реєстру та порядок подальшого внесення цих даних після відновлення доступу.Структурно постанова складається з трьох пунктів, які регулюють: особливості реєстрації обтяжень в період обмеженого доступу, порядок надання інформації про зареєстровані обтяження, та визначення дати відновлення доступу до реєстру. Це новий документ, який запроваджує тимчасовий механізм роботи реєстру в особливих умовах.Ключові положення постанови:
- Реєстрація обтяжень здійснюється держателем реєстру без внесення записів до самого реєстру
- Пріоритетність обтяжень зберігається відповідно до черговості їх реєстрації
- Після відновлення роботи реєстру всі записи будуть внесені з збереженням початкової дати реєстрації
- Інформація про зареєстровані обтяження надається за запитом у формі листа від держателя реєстру
Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2023 р. № 142
Постанова вносить зміни щодо фінансування представника Держспецзв’язку в Об’єднаному центрі передових технологій з кібероборони НАТО. Основна зміна полягає в розширенні переліку витрат, які покриваються з державного бюджету.Структурно документ містить лише одну зміну до пункту 3 постанови №142 від 17.02.2023, яка додає до переліку фінансування щорічний фінансовий внесок за представника Держспецзв’язку в Центрі НАТО.Ключовим положенням є те, що тепер окрім витрат на утримання представника та соціального страхування членів його сім’ї, держава також покриватиме щорічний фінансовий внесок за участь представника в роботі Об’єднаного центру НАТО з кібероборони.
Про внесення змін до Положення про організаційно-технічну модель кіберзахисту
Постанова вносить зміни до Положення про організаційно-технічну модель кіберзахисту від 2021 року, оновлюючи термінологію та уточнюючи механізми кіберзахисту в Україні.Основні зміни стосуються термінології – замінюються застарілі терміни на актуальні (наприклад, ‘інформаційно-телекомунікаційні’ на ‘інформаційно-комунікаційні’ системи). Додано посилання на нові закони, зокрема ‘Про критичну інфраструктуру’ та ‘Про електронні комунікації’. Уточнено поняття ‘об’єктів кіберзахисту’ та ‘послуг з кіберзахисту’.Ключові положення:
– Детально визначено базові заходи з кіберзахисту: управління, ідентифікація, забезпечення захисту, виявлення, реагування та відновлення;
– Національний банк отримав повноваження затверджувати порядок кіберзахисту для банків та фінансових установ;
– Розширено повноваження сил кіберзахисту щодо проведення аналізу ефективності та корегування заходів з кіберзахисту;
– Уточнено механізми взаємодії між різними суб’єктами системи кіберзахисту.
Про внесення зміни до пункту 4 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги
Постанова вносить зміни до порядку розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім’ї при призначенні державної соціальної допомоги. Відтепер заробітна плата враховується в розмірі «на руки» – тобто після вирахування податку на доходи фізичних осіб та військового збору.Структурно постанова складається з двох пунктів: перший встановлює нову редакцію відповідного положення, другий доручає Мінсоцполітики та ПФУ забезпечити технічну реалізацію цих змін протягом місяця.Ключовим моментом є те, що при розрахунку доходу сім’ї для отримання соціальної допомоги тепер братиметься до уваги «чиста» заробітна плата після вирахування ПДФО та військового збору, а не повна сума зарплати. Це важливо для точного визначення реального доходу сім’ї при призначенні соціальних виплат.
Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на покращення якості гарячого харчування учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти
Постанова регулює механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на покращення якості гарячого харчування учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти за рахунок коштів від Всесвітньої продовольчої програми ООН. Загальний обсяг субвенції становить 74,6 млн гривень.Структурно постанова складається з двох частин: 1) розподіл субвенції між місцевими бюджетами; 2) порядок та умови надання субвенції.Основні положення:
- Субвенція спрямовується на фінансування додавання нових інгредієнтів/продуктів, відшкодування до 30% вартості послуг кейтерингу/аутсорсингу, зменшення батьківської доплати за харчування
- Умовами отримання субвенції є організація очного або змішаного навчання та відповідність харчування санітарним нормам
- Розпорядником субвенції є Міністерство освіти і науки
- Встановлено механізм звітування про використання коштів та повернення невикористаних залишків
Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 р. № 1275
Постанова визначає порядок закупівлі безпілотних систем та засобів радіоелектронної боротьби тактичного рівня вітчизняного виробництва під час воєнного стану.Документ встановлює механізм здійснення закупівель державними замовниками у сфері оборони, службами державного замовника та військовими частинами. Визначено, що військові частини мають право самостійно закуповувати кодифіковані безпілотні системи і засоби РЕБ ближньої дії без додаткових погоджень.Ключові положення:
– Встановлено чіткі визначення різних типів безпілотних систем та засобів РЕБ
– Визначено порядок кодифікації та прийняття на озброєння безпілотних систем
– Регламентовано процедури контролю якості та приймання продукції
– Передбачено можливість попередньої оплати до 70% вартості на строк до 12 місяців
– Встановлено граничний розмір прибутку виконавця – не більше 25% від виробничої собівартості
Про затвердження листа очікувань власника приватного акціонерного товариства “Укргідроенерго” на 2025 рік
Розпорядження затверджує лист очікувань власника ПрАТ ‘Укргідроенерго’ на 2025 рік. Лист очікувань – це документ, який визначає ключові показники ефективності та очікування держави як власника щодо діяльності компанії.Структурно документ складається з одного пункту, яким затверджується сам лист очікувань, що додається до оригіналу розпорядження.Це типове щорічне розпорядження для державних підприємств, яке встановлює цілі та завдання для ПрАТ ‘Укргідроенерго’ на наступний календарний рік. Такі листи очікувань є інструментом корпоративного управління державними підприємствами та визначають стратегічні орієнтири їх розвитку.
Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету з метою покриття витрат за вересень 2024 р. об’єктів державної, комунальної та приватної власності
Розпорядження передбачає виділення 24,5 млн гривень з резервного фонду державного бюджету для покриття витрат за вересень 2024 року закладам, які безоплатно розміщували внутрішньо переміщених осіб під час воєнного стану.Кошти розподіляються за трьома напрямками:
– 4,46 млн грн центральним органам виконавчої влади для компенсації державним закладам;
– 18,04 млн грн через Мінреінтеграції для надання додаткової дотації місцевим бюджетам на компенсацію комунальним закладам;
– 2,02 млн грн обласним військовим адміністраціям для компенсації приватним закладам.Ключові положення:
– Компенсації підлягають витрати за вересень 2024 року
– Центральні органи виконавчої влади та обласні військові адміністрації мають затвердити перелік витрат протягом 3 днів
– Звітування про використання коштів має бути здійснено до 27 грудня 2024 року
– Кошти виділяються на безповоротній основі
Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 6 вересня 2024 р. № 1029
Постанова вносить технічну зміну до експериментального проекту щодо розвитку автономії закладів вищої освіти, змінюючи назву одного з учасників експерименту.Структурно документ містить лише одне положення – заміну слів ‘Національний авіаційний університет’ на ‘державне некомерційне підприємство “Державний університет “Київський авіаційний інститут”‘ у постанові №1029 від 6 вересня 2024 року.Ця зміна відображає перейменування закладу вищої освіти та зміну його організаційно-правової форми з бюджетної установи на державне некомерційне підприємство, що є важливим для правильного застосування норм щодо автономії цього закладу.
Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1477
Постанова вносить зміни до порядку надання додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу від російської агресії. Структурно постанова складається з двох основних частин: 1) доповнення основної постанови новим пунктом 1-4 щодо затвердження розподілу дотації; 2) додаток 5 з детальним розподілом коштів між конкретними територіальними громадами. Ключові положення:
– Загальний обсяг додаткової дотації становить 1,196 млрд гривень
– Кошти розподіляються між місцевими бюджетами різних рівнів – від обласних до бюджетів територіальних громад
– Найбільші суми отримують Дніпровська міська територіальна громада (351,5 млн грн), Старокостянтинівська міська територіальна громада (67,8 млн грн) та Ковельська міська територіальна громада (52,6 млн грн)
Деякі питання здійснення моніторингу ринку нафти, нафтопродуктів та скрапленого газу в Україні
Постанова затверджує три ключові порядки для моніторингу ринку нафти та нафтопродуктів в Україні:
- Порядок моніторингу якості і безпечності нафтопродуктів – визначає процедуру збору та аналізу інформації про якість палива на внутрішньому ринку
- Порядок моніторингу обсягів на ринках нафти і нафтопродуктів – встановлює механізм відстеження обсягів виробництва, імпорту, експорту та споживання
- Порядок функціонування електронної системи репортингу – регулює роботу інформаційної системи для збору та обробки даних про ринок
Структурно документ складається з трьох окремих порядків, кожен з яких детально регламентує відповідний напрямок моніторингу. Основна мета – створення єдиної системи контролю якості та обсягів нафтопродуктів на ринку України. Ключові положення включають:
- Створення електронної системи репортингу для збору та аналізу даних
- Визначення процедур контролю якості палива через акредитовані лабораторії
- Встановлення механізмів моніторингу обсягів на ринку через взаємодію з митницею та податковою службою
- Регламентацію порядку доступу учасників ринку до системи та подання ними звітності
Про внесення зміни до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 01 листопада 2024 року № 1832
Наказ вносить зміни до періодичності проведення обов’язкових медичних оглядів для певних категорій працівників. Замість щорічного проходження медоглядів встановлюється періодичність один раз на 5 років.Структурно наказ складається з 4 пунктів, які визначають зміни до попереднього наказу МОЗ №1832, встановлюють порядок оприлюднення документу та контроль за його виконанням. Зміни стосуються графи 7 певних рядків таблиці Переліку необхідних обстежень.Ключові зміни торкнулися працівників, які зазначені в пунктах 5.1-5.3, 5.5, 7.1-7.3, 7.5, 8.1-8.3, 9.1-9.3, 9.7, 9.8, 10.1, 10.2 Переліку необхідних обстежень. Для них періодичність проходження медичних оглядів суттєво зменшена – з щорічної до однієї перевірки раз на 5 років.
Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 01 листопада 2024 року № 1834
Цей наказ МОЗ вносить технічні зміни до попереднього наказу №1834 від 01.11.2024 щодо Порядку надання первинної медичної допомоги. Зміни стосуються уточнення формулювань, виправлення технічних помилок та оформлення документа.Структурно наказ складається з трьох основних пунктів: перший вносить зміни до преамбули та окремих пунктів наказу №1834, другий – до затверджених цим наказом змін до Порядку надання первинної медичної допомоги, третій визначає організаційні заходи щодо реєстрації та оприлюднення наказу.Ключові зміни включають: уточнення посилання на рішення РНБО щодо профілактики та лікування онкозахворювань, коригування формулювань щодо взаємодії з соціальними службами, а також виправлення технічних помилок у нумерації, посиланнях та оформленні тексту документа. Наказ набирає чинності з дня офіційного опублікування.
Про внесення змін до наказу Міністерства цифрової трансформації України від 28 жовтня 2024 року № 162
Наказ вносить технічні зміни до попереднього наказу Мінцифри №162 від 28.10.2024 щодо Методики визначення належності бюджетних програм до сфери інформатизації.Структурно наказ містить чотири пункти, які уточнюють зміни в кодифікації CPV та примітках до таблиці класифікації. Зокрема, вносяться уточнення щодо коду 32540000-0, доповнюються примітки стосовно мультимедійного обладнання (код 32322000-6) та змінюється редакція примітки ‘***’.Ключовими положеннями є уточнення класифікації закупівель у сфері інформатизації через виключення певних категорій обладнання (32543000-1, 32544000-8, 32545000-5) та включення мультимедійного обладнання до відповідної категорії.
Про затвердження критеріїв для віднесення електронних комунікаційних мереж до мереж широкосмугового доступу, високошвидкісних мереж, мереж високої та надвисокої пропускної здатності
Наказ встановлює технічні критерії для класифікації електронних комунікаційних мереж за їх пропускною здатністю. Документ визначає чотири категорії мереж: широкосмугового доступу, високошвидкісні, високої та надвисокої пропускної здатності.Структурно наказ складається з двох частин: розпорядчої та додатку з критеріями класифікації. Критерії подані у табличній формі з розподілом на мережі фіксованого зв’язку та мережі безпроводового доступу. Передбачається періодичне оновлення критеріїв не рідше ніж раз на два роки.Ключові параметри класифікації включають швидкість передачі даних до кінцевого обладнання (Downlink) та від нього (Uplink). Наприклад, для базової мережі широкосмугового доступу мінімальні вимоги становлять 2 Мбіт/с для Downlink та 0,5 Мбіт/с для Uplink, тоді як для мереж надвисокої пропускної здатності – від 1 Гбіт/с (Downlink) та 200 Мбіт/с (Uplink) для фіксованих мереж.
Про затвердження Змін до Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими
Наказ МВС вносить зміни до порядку розслідування нещасних випадків з поліцейськими, спрощуючи процедуру оформлення документів при пораненнях поліцейських особливого призначення під час воєнного стану.Структурно наказ доповнює існуючий порядок новим розділом IV, який регулює оформлення довідок про поранення поліцейських особливого призначення. Також вносяться зміни до термінології та процедур повідомлення про нещасні випадки.Ключові нововведення:
- Випадки поранення поліцейських особливого призначення під час бойових дій не підлягають обліку як нещасні випадки – замість цього оформлюється спеціальна довідка
- Встановлено чіткий порядок оформлення довідки про поранення – протягом 3 робочих днів з моменту отримання медичної документації
- Запроваджено новий журнал реєстрації та видачі довідок про поранення
- Оновлено форми документів для відображення нових процедур
Про внесення змін до Переліку необхідних обстежень лікарів-спеціалістів, видів клінічних, лабораторних та інших досліджень, що необхідні для проведення обов’язкових медичних оглядів, та періодичність їхнього проведення
Наказ МОЗ вносить зміни до Переліку необхідних обстежень для проведення обов’язкових медичних оглядів, змінюючи періодичність проведення певних видів медичних оглядів з 1 разу на рік до 1 разу на п’ять років.Структурно наказ складається з 4 пунктів, які визначають зміни до існуючого Переліку, встановлюють порядок оприлюднення документу та контроль за його виконанням. Зміни стосуються графи 7 пунктів 5.1-5.3, 5.5, 7.1-7.3, 7.5, 8.1-8.3, 9.1-9.3, 9.7-9.8, 10.1-10.2 таблиці Переліку.Ключовим положенням наказу є збільшення інтервалу між обов’язковими медичними оглядами з одного року до п’яти років для визначених категорій працівників. Це єдина змістовна зміна, яка вноситься цим наказом до попередньої редакції Переліку від 8 листопада 2023 року.
Про затвердження Змін до Порядку надання первинної медичної допомоги
Наказ вносить зміни до Порядку надання первинної медичної допомоги, зокрема оновлює підходи до профілактики та ранньої діагностики онкологічних захворювань. Документ набирає чинності з 1 січня 2025 року.Структурно зміни стосуються трьох основних блоків: термінологічних уточнень щодо рівнів медичної допомоги, розширення переліку послуг первинної допомоги та оновлення програм скринінгу. Додано нові положення щодо психосоціальної допомоги та документування випадків домашнього насильства.Ключові зміни включають:
- Оновлення підходів до скринінгу туберкульозу з впровадженням анкетування та радіологічного обстеження
- Розширення програми скринінгу раку молочної залози з уточненням факторів ризику та вікових груп
- Деталізацію скринінгу колоректального раку з додаванням нових факторів ризику
- Виключення скринінгу раку передміхурової залози
- Впровадження нової програми скринінгу раку шийки матки з детальними рекомендаціями щодо різних вікових груп
Про внесення змін до Методики визначення належності бюджетних програм, завдань, проектів, робіт до сфери інформатизації
Наказ вносить зміни до Методики визначення належності бюджетних програм до сфери інформатизації. Документ уточнює, які саме заходи відносяться до завдань з інформатизації Національної програми інформатизації. Структурно наказ містить зміни до пункту 2 розділу II та доповнення до додатку Методики. Основні зміни стосуються уточнення переліку кодів закупівель та умов віднесення заходів до сфери інформатизації. Ключові положення:
- Визначено, що до сфери інформатизації належать заходи, що фінансуються з державного/місцевого бюджету та відповідають визначеним кодам закупівель
- Включено заходи, що фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги
- Уточнено коди закупівель, зокрема щодо мультимедійного обладнання та застосування засобів інформатизації в будівництві
Положення про експертні групи та експертну комісію з питань проведення державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності
Положення визначає порядок роботи експертних груп та експертної комісії, які проводять державну атестацію наукових установ та закладів вищої освіти щодо їх наукової діяльності.Документ складається з 4 розділів, які регулюють: загальні положення, формування та роботу експертних груп, формування та роботу експертної комісії, забезпечення їх діяльності. Положення деталізує процедуру оцінювання наукової діяльності, визначає вимоги до експертів та механізми запобігання конфлікту інтересів.Ключові положення:
- Експертні групи формуються за науковими напрямами та проводять безпосереднє оцінювання установ протягом 45 днів
- Експертна комісія є консультативно-дорадчим органом при МОН, що визначає фінальні атестаційні оцінки
- Оцінювання включає аналіз кількісних показників та експертне оцінювання впливу результатів діяльності установи
- Передбачена можливість дистанційної участі експертів та використання електронної системи URIS
Про державну атестацію наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності
Наказ затверджує нову методику оцінювання ефективності наукової діяльності наукових установ та закладів вищої освіти під час проведення їх державної атестації. Структурно документ складається з методики оцінювання та положення про експертні групи. Методика визначає порядок подання документів, розрахунку класифікаційної оцінки, проведення експертного оцінювання та визначення результатів атестації. Основні положення методики:
- Оцінювання проводиться за науковими напрямами, де працює не менше 10 наукових працівників
- Установи подають інформаційні матеріали та описи впливів своєї діяльності
- Оцінка формується з класифікаційної (кількісної) та експертної складових
- За результатами установи відносяться до груп А, Б, В або Г
- Враховуються регіональні коефіцієнти та фактор руйнувань через війну