[:uk]
Дайджест актів законодавства
Національний банк України: облікові ціни банківських металів
Національний банк України оприлюднив облікові ціни банківських металів станом на 17 жовтня 2024 року. Зокрема, облікова ціна золота становить 110459,87 гривень за тройську унцію, срібла – 1313,74 гривень, платини – 41023,59 гривень, а паладію – 42071,14 гривень. Ціни наведені без зобов’язань НБУ щодо купівлі або продажу цих металів.
Національний банк України: офіційний курс гривні
17 жовтня 2024 року Національний банк України оприлюднив офіційний курс гривні щодо іноземних валют. Курс долара США становить 41,2256 гривні, євро – 44,9132 гривні. Ці курси використовуються для бухгалтерського обліку та операцій з державним казначейством, але не зобов’язують НБУ до купівлі чи продажу валют.
Кабінет Міністрів України: управління нерухомим майном
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2024 року визначає Міністерство економіки як суб’єкта управління нерухомим майном у селищі Велика Лепетиха. У додатку до розпорядження наведено перелік об’єктів нерухомості, що підлягають управлінню, включаючи дитячі садки та адміністративні будівлі.
Кабінет Міністрів України: перерозподіл видатків бюджету
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2024 року передбачає перерозподіл видатків державного бюджету для Національного агентства з питань виявлення активів, одержаних від злочинів. Зменшуються видатки споживання на 200 тисяч гривень, а ці кошти перенаправляються на видатки розвитку.
Кабінет Міністрів України: обов’язки заступників Міністрів
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2024 року продовжує виконання обов’язків заступників Міністрів розвитку громад та територій України. У зв’язку з перейменуванням міністерства, Козловська Наталія Вікторівна та Сергій Анатолійович Деркач залишаються на своїх посадах.
Кабінет Міністрів України: зміни в управлінні активами
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2024 року присвоює третій ранг державного службовця Пономаренко Катерині Вікторівні, члену Національної комісії зі стандартів державної мови, відповідно до статті 39 Закону України “Про державну службу”.
Кабінет Міністрів України: зміни в енергетичному проекті
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2024 року вносяться зміни до попередньої постанови, що стосується реалізації інвестиційного проекту з відновлення енергозабезпечення. Основні зміни включають доповнення інформації про угоду з Міжнародним банком реконструкції та розвитку.
Конституційний Суд України: об’єднання конституційних проваджень
Велика палата Конституційного Суду України ухвалила об’єднати конституційні провадження щодо відповідності Конституції України окремих приписів законодавства, зокрема законів про пенсійну систему та прокуратуру. Судді-доповідачі визначені для розгляду цих справ.
Закон України “Про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків”
Цей закон регулює процес продажу державних пакетів акцій у банках, визначає терміни, критерії відбору покупців та процедуру продажу. Він також встановлює вимоги до оцінки вартості акцій та забезпечення прозорості процесу.
Закон України “Про рейтингування”
Закон “Про рейтингування” встановлює правові основи для створення та використання рейтингів, визначає органи управління рейтинговою діяльністю, ліцензування агенцій та принципи формування рейтингів. Окремо регулюється захист інформації та відповідальність за порушення.
Закон України “Про інформаційно-комунікаційну систему ‘Державний аграрний реєстр'”
Цей закон створює правову базу для функціонування “Державного аграрного реєстру”, об’єднує інформацію про аграрні ресурси, підприємства та інфраструктуру. Основні завдання включають забезпечення прозорості та підтримку державної політики в аграрному секторі.
Наказ Державної інспекції ядерного регулювання України
Наказом від 12 вересня 2024 року внесено зміни до попереднього наказу, що регулює діяльність у сфері ядерної енергії. Зміни стосуються термінології, вимог до документів для отримання ліцензій та вдосконалення нормативної бази.
Наказ Управління державної охорони України
Затверджено новий Порядок несення військової служби військовослужбовцями УДО, який визначає процедури організації служби, терміни, обов’язки та склад добового наряду. Наказ набирає чинності з дня опублікування.
Наказ Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку
Наказом затверджено зміни до Інструкції про присвоєння кваліфікації військовослужбовцям, включаючи уточнення вимог до комісій та нові правила іспитів. Набрання чинності відбудеться з моменту офіційного опублікування.
Закон України “Про публічні консультації”
Цей закон регулює проведення публічних консультацій при розробці нормативно-правових актів, забезпечує прозорість і залучення громадськості до процесу прийняття рішень. Установлюються права та обов’язки учасників консультацій, а також процедура їх проведення.
А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:
Про облікову ціну банківських металів
Національний банк України оприлюднив облікові ціни банківських металів станом на 17 жовтня 2024 року. Зокрема, облікова ціна золота становить 110459,87 гривень за тройську унцію, срібла – 1313,74 гривень, платини – 41023,59 гривень, а паладію – 42071,14 гривень. Важливо зазначити, що ціни вказані без зобов’язань Національного банку щодо купівлі або продажу цих металів за зазначеними ставками.
Про офіційний курс гривні щодо іноземних валют
Національний банк України оприлюднив офіційний курс гривні щодо іноземних валют станом на 17.10.2024. У документі наведено курси для різних валют, включаючи долар США, євро, фунт стерлінгів та інші. Наприклад, курс долара США становить 41,2256 гривні, а євро – 44,9132 гривні. Вказані курси використовуються для бухгалтерського обліку та операцій з державним казначейством, проте не зобов’язують НБУ купувати або продавати валюти за цими курсами.
Про визначення суб’єкта управління нерухомим майном у с-щі Велика Лепетиха Каховського району Херсонської області
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2024 року № 1006-р визначає Міністерство економіки як суб’єкта управління нерухомим майном у селищі Велика Лепетиха, Каховського району Херсонської області. У додатку до розпорядження наведено перелік об’єктів нерухомості, які підлягають управлінню, зокрема будівлі дитячих садків, адміністративні будівлі, склади, майстерні та інші споруди, разом з їх загальною площею та реєстраційними номерами.
Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, на 2024 рік
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2024 року № 1005-р передбачає перерозподіл видатків державного бюджету для Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. Зокрема, зменшуються видатки споживання на 200 тис. гривень, а ці кошти перенаправляються на видатки розвитку у рамках бюджетної програми 6431010. Міністерству фінансів доручено внести відповідні зміни до розпису державного бюджету.
Про присвоєння Пономаренко К.В. третього рангу державного службовця
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2024 року № 999-р присвоює третій ранг державного службовця Пономаренко Катерині Вікторівні, яка є членом Національної комісії зі стандартів державної мови. Це рішення прийнято відповідно до статті 39 Закону України “Про державну службу”.
Про продовження виконання обов’язків заступника Міністра
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2024 року № 998-р стосується продовження виконання обов’язків заступника Міністра розвитку громад та територій України. У документі зазначено, що у зв’язку з перейменуванням Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Козловська Наталія Вікторівна залишається на своїй посаді.
Про продовження виконання обов’язків заступника Міністра
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2024 року № 997-р стосується продовження виконання обов’язків заступника Міністра розвитку громад та територій України. У документі зазначено, що у зв’язку з перейменуванням Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Сергій Анатолійович Деркач продовжує займати цю посаду.
Про призначення Хромова А.В. Головою Державної архівної служби України
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2024 року № 996-р призначає Хромова Анатолія Володимировича повторно на посаду Голови Державної архівної служби України з 4 грудня 2024 року на строк п’ять років. Вказано, що оплата праці буде здійснюватися відповідно до чинного законодавства.
Про призначення Юхимчук О.Ю. заступником Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2024 року № 995-р стосується призначення Юхимчук Ольги Юріївни на посаду заступника Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції.
Про звільнення Музиченка С.В. з посади першого заступника Голови Державної регуляторної служби України
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2024 року № 994-р передбачає звільнення Музиченка Станіслава Валерійовича з посади першого заступника Голови Державної регуляторної служби України з 21 жовтня 2024 року на підставі угоди сторін, відповідно до пункту 3 частини першої статті 83 Закону України “Про державну службу”.
Про призначення Джуранюка Р.О. заступником Голови Державної регуляторної служби України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2024 року № 993-р призначає Джуранюка Романа Олеговича на посаду заступника Голови Державної регуляторної служби України. Він відповідатиме за питання цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації. Призначення діє з дати початку виконання ним посадових обов’язків і має термін не більше 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану, з випробувальним терміном в один місяць.
Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 травня 2024 р. № 534
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2024 року вносяться зміни до попередньої постанови від 10 травня 2024 року, що стосується реалізації інвестиційного проекту з відновлення енергозабезпечення. Основні зміни включають доповнення інформації про угоду з Міжнародним банком реконструкції та розвитку, а також уточнення використання коштів для підтримки будівництва захисних укриттів для підстанцій електропередачі НЕК “Укренерго”. Ці зміни мають на меті покращення умов реалізації проекту та забезпечення енергетичної безпеки в зимовий період.
Ухвала Великої палати Конституційного Суду України про об’єднання конституційних проваджень у справі за конституційними скаргами Болотнікової Антоніни Петрівни, Райкун Ганни Василівни, Мельничука Ігоря Степановича, Ковбасюка Віталія Васильовича, Біляка Миколи Дем’яновича, Єфіменко Антоніни Іванівни, Веселухи Володимира Олександровича, Сербіної Олени Дмитрівни, Рожина Юрія Миколайовича, Парового Володимира Івановича, Ніколаєва Миколи Павловича, Сотніченка Степана Петровича, Ярошенка Юрія Івановича щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих приписів статті 2, абзацу другого пункту 2 розділу II „Прикінцеві та перехідні положення“ Закону України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи“ від 8 липня 2011 року № 3668-VI
Велика палата Конституційного Суду України ухвалила об’єднати конституційні провадження щодо кількох конституційних скарг, які стосуються відповідності Конституції України окремих приписів законодавства, зокрема Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та Закону України «Про прокуратуру». Судді-доповідачі визначені для розгляду даної справи, що підкреслює важливість об’єднання справ, які мають спільні питання конституційності.
Про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків
Про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків
Цей закон встановлює регулювання процесу продажу державних пакетів акцій у статутному капіталі банківських установ. Основні положення закону охоплюють наступні аспекти:
1. Визначення термінів
Закон визначає ключові терміни, що використовуються у процесі продажу акцій, такі як “державний пакет акцій”, “банківська установа”, “покупець”, “конкурентний прогноз” та інші, забезпечуючи однозначне тлумачення термінології.
2. Критерії відбору покупців
Установлюються вимоги до потенційних покупців державних пакетів акцій. Це можуть бути кваліфікаційні вимоги, фінансова спроможність, відсутність конфліктів інтересів та інші критерії, спрямовані на забезпечення належного управління банками після продажу.
3. Процедура продажу акцій
Описано покрокову процедуру продажу державних акцій, включаючи підготовчі етапи, оголошення тендерів чи інших форм конкурсного відбору, порядок подання заявок від потенційних покупців та проведення оцінки пропозицій.
4. Оцінка вартості акцій
Закон визначає методологію та критерії оцінки вартості акцій банків, що належать державі. Це включає фінансові показники, ринкову ситуацію, перспективи розвитку банку та інші фактори, важливі для справедливої оцінки.
5. Забезпечення прозорості процесу
Встановлюються вимоги до забезпечення прозорості та відкритості процесу продажу, включаючи публікацію інформації про етапи продажу, результати оцінки пропозицій та інші важливі дані для громадськості та зацікавлених сторін.
6. Регулювання умов передачі акцій
Описуються юридичні та адміністративні аспекти передачі акцій від держави до нового власника, включаючи оформлення документів, реєстрацію зміни власника та інші необхідні процедури.
7. Контроль та нагляду
Визначаються органи, відповідальні за нагляд за дотриманням вимог закону під час процесу продажу акцій, а також механізми контролю за виконанням умов угоди після завершення продажу.
8. Відповідальність за порушення
Покроково описані санкції та відповідальність суб’єктів за порушення вимог цього закону, включаючи адміністративні, фінансові та інші види відповідальності.
9. Перехідні та фінальні положення
Містяться положення про набрання чинності закону, а також регулювання усіх необхідних процедур для його впровадження та інтеграції з існуючим законодавством.
Цей закон спрямований на забезпечення ефективного та прозорого процесу продажу державних пакетів акцій у банках, сприяючи оптимізації структури власності та підвищенню ефективності банківських установ.
Аналіз Закону України “Про рейтингування”
Мета та Основні Положення
Закон України “Про рейтингування” встановлює правові основи створення, розповсюдження та використання рейтингів різних суб’єктів господарювання, організацій та фізичних осіб. Метою закону є забезпечення прозорості та об’єктивності у процесі оцінки, а також захист інтересів споживачів рейтингів.
Визначення Поняття Рейтингу
У законі визначено “рейтинг” як систематизований набір інформації про якість, надійність або інші характеристики суб’єкта оцінки, який формується на основі аналізу відповідних даних.
Органи Управління Рейтинговою Діяльністю
Закон передбачає створення спеціального регуляторного органу, який здійснює нагляд за діяльністю рейтингових агенцій. Цей орган відповідає за ліцензування, моніторинг дотримання стандартів та розслідування можливих порушень.
Ліцензування Рейтингових Агенцій
Для здійснення рейтингової діяльності юридичним особам необхідно отримати ліцензію на право проведення оцінки. Критерії для отримання ліцензії включають наявність кваліфікованих спеціалістів, відповідність технічним вимогам та фінансову стабільність.
Принципи Формування Рейтингу
Закон встановлює кілька ключових принципів формування рейтингу:
- Об’єктивність: Оцінка повинна ґрунтуватися на достовірних та перевірених даних.
- Прозорість: Методи та критерії оцінки повинні бути доступні для публічного ознайомлення.
- Незалежність: Рейтингові агенції повинні діяти незалежно від впливу суб’єктів, що оцінюються.
Захист Інформації та Конфіденційність
Закон передбачає захист конфіденційної інформації, яка використовується при формуванні рейтингів. Рейтингові агенції зобов’язані забезпечити захист персональних даних та нерозголошення комерційної таємниці.
Відповідальність за Порушення
За порушення вимог закону встановлені відповідальність, включаючи адміністративні штрафи, анулювання ліцензії та інші заходи, передбачені законодавством України.
Права та Обов’язки Суб’єктів Оцінки
Суб’єкти, які оцінюються, мають право на доступ до методології рейтингу, оскількисть своєї позиції та подання додаткової інформації роз рейтинговій агенції. Вони також зобов’язані надавати достовірні дані та співпрацювати з агенціями.
Публікація та Використання Рейтингових Даних
Рейтингові дані можуть публікуватися в відкритому доступі, якщо це не суперечить вимогам конфіденційності. Закон також регулює порядок використання рейтингів у ринкових комунікаціях та рекламі.
Внесення Змін та Доповнень до Закону
Процедура внесення змін до закону визначена чітко, включаючи необхідність громадських обговорень та експертних консультацій, що забезпечує адаптивність законодавства до змін ринкових умов.
Вступні Приписи та Термін Дії
Закон набирає чинності з дати його офіційного опублікування. Вступні приписи визначають перехідні положення для наявних рейтингових агенцій та підготовку до нових вимог.
Про інформаційно-комунікаційну систему “Державний аграрний реєстр”
Аналіз Закону України “Про інформаційно-комунікаційну систему ‘Державний аграрний реєстр'”
Загальні положення
Цей Закон встановлює правові, організаційні та технічні основи створення, функціонування та розвитку інформаційно-комунікаційної системи “Державний аграрний реєстр” (далі – РЕЄСТР). Метою РЕЄСТРУ є забезпечення прозорості та доступності інформації щодо аграрних ресурсів України, сприяння ефективному управлінню аграрним сектором та підтримка державної політики у галузі сільського господарства.
Мета та завдання РЕЄСТРУ
Мета створення РЕЄСТРУ полягає в об’єднанні та систематизації інформації про земельні ресурси, аграрні підприємства, агроінфраструктуру та інші ключові елементи аграрного сектору. Основні завдання включають:
- Забезпечення єдиного інформаційного простору для аграрної галузі.
- Підтримка процесів прийняття рішень на основі актуальних даних.
- Сприяння прозорості ринку аграрної продукції та земельних ресурсів.
- Моніторинг та аналіз стану аграрного сектора.
Структура РЕЄСТРУ
РЕЄСТР включає декілька модулів, кожен з яких відповідає за збирання та обробку певних типів інформації:
- Модуль земельних ресурсів: містить дані про земельні ділянки, їх власників, категорії та характеристики.
- Модуль аграрних підприємств: інформація про юридичних та фізичних осіб, що здійснюють аграрну діяльність, їх реєстраційні дані, види діяльності тощо.
- Модуль агроінфраструктури: дані про інфраструктурні об’єкти, такі як склади, переробні підприємства, транспортні засоби тощо.
- Аналітичний модуль: інструменти для аналізу зібраних даних, генерації звітів та статистичних матеріалів.
Функціонування РЕЄСТРУ
РЕЄСТР функціонує на основі інтегрованої інформаційної технологічної платформи, що забезпечує взаємодію між різними модулями та користувачами. Основні принципи функціонування включають:
- Централізація даних: зберігання всієї інформації в одному узгодженому середовищі.
- Доступність: забезпечення широкого доступу до інформації для державних органів, аграрних підприємств та інших уповноважених користувачів.
- Безпека даних: встановлення заходів захисту інформації від несанкціонованого доступу та втрат.
- Актуалізація: регулярне оновлення інформації для підтримання її відповідності реальному стану аграрного сектору.
Права та обов’язки учасників РЕЄСТРУ
Учасниками РЕЄСТРУ можуть бути державні органи, аграрні підприємства, громадські організації та інші суб’єкти, що мають право на доступ до інформації. Основні права та обов’язки учасників включають:
- Право доступу: учасники мають право на отримання інформації, що міститься в РЕЄСТРі, відповідно до своїх повноважень.
- Забезпечення точності даних: учасники зобов’язані надавати достовірну інформацію та своєчасно оновлювати дані.
- Конфіденційність: захист персональних даних та корпоративної інформації відповідно до законодавства.
Фінансування та підтримка РЕЄСТРУ
Забезпечення фінансування РЕЄСТРУ здійснюється за рахунок державного бюджету, а також можливих грантів та фінансової підтримки з боку міжнародних організацій. Крім того, можуть бути передбачені внески від учасників за надання додаткових послуг або доступ до розширених функцій системи.
Контроль та нагляд за діяльністю РЕЄСТРУ
Нагляд за дотриманням законодавства щодо функціонування РЕЄСТРУ здійснюється відповідними державними органами. Контроль включає перевірку відповідності даних, забезпечення безпеки інформації та ефективності роботи системи.
Висновок
Цей Закон створює необхідну правову базу для ефективного функціонування інформаційно-комунікаційної системи “Державний аграрний реєстр”. Його впровадження сприятиме покращенню управління аграрним сектором, підвищенню прозорості та ефективності використання ресурсів, а також стимулюванню розвитку сільського господарства в Україні.
Про внесення змін до Митного кодексу України щодо встановлення особливостей проходження служби в митних органах та проведення атестації посадових осіб митних органів
На жаль, наданий матеріал не містить повного тексту Закону України “Про внесення змін до Митного кодексу України щодо встановлення особливостей проходження служби в митних органах та проведення атестації посадових осіб митних органів”. Для детального та уважного опису положень цього акта необхідно мати доступ до його повного тексту.
Будь ласка, надайте повний текст Закону, щоб я міг здійснити необхідний аналіз відповідно до вашого запиту.
Про врахування висловлених органом державної реєстрації зауважень до наказу Державної інспекції ядерного регулювання України від 20 серпня 2024 року № 941
Наказом Державної інспекції ядерного регулювання України від 12 вересня 2024 року № 1005 внесено зміни до попереднього наказу від 20 серпня 2024 року № 941, який стосується регулювання діяльності у сфері використання ядерної енергії. Зокрема, в документ внесено редакційні правки, уточнено формулювання та структуру тексту, а також змінено вимоги до документів, що подаються для отримання ліцензій. Всі зміни мають на меті вдосконалення нормативно-правової бази та забезпечення відповідності вимогам державної реєстрації.
Про затвердження Порядку несення військової служби військовослужбовцями Управління державної охорони України в добовому наряді та на бойовому чергуванні, добовому чергуванні під час посиленого варіанту несення служби
Наказом Управління державної охорони України затверджено новий Порядок несення військової служби військовослужбовцями УДО в добовому наряді та на бойовому чергуванні. Цей документ визначає процедури організації служби, включаючи терміни, обов’язки та склад добового наряду. Встановлено, що військовослужбовці повинні виконувати свої обов’язки сумлінно, а також негайно доповідати про всі події під час служби. Порядок також передбачає, що харчування особового складу забезпечується відповідно до установлених норм. Цей наказ набирає чинності з дня опублікування та скасовує попередній наказ 2018 року.
Про затвердження Змін до Інструкції про порядок присвоєння кваліфікації в Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України
Наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України затверджено зміни до Інструкції про порядок присвоєння кваліфікації військовослужбовцям цієї служби. Зміни включають доповнення до складу кваліфікаційних комісій, уточнення вимог до членів комісій, а також нові правила проведення іспитів для присвоєння класної кваліфікації за спеціальностями, включаючи експлуатацію безпілотних систем. Набрання чинності наказу відбудеться з моменту його офіційного опублікування.
Про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу
Для того, щоб надати детальний та точний аналіз положень “Закону України про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу”, необхідний повний текст закону. Будь ласка, надайте повний текст закону, щоб я міг запропонувати ґрунтовний аналіз його положень.
Про внесення змін до деяких наказів Державної інспекції ядерного регулювання України
Наказом Державної інспекції ядерного регулювання України від 20 серпня 2024 року (реєстрація 10 вересня 2024 року) внесено зміни до ряду нормативних актів, що регулюють дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії. Основні зміни стосуються:
- Коригування термінології у вимогах до звітів про аналіз безпеки, зокрема заміна терміна “видача або переоформлення” на “отримання (внесення змін)”.
- Оновлення документів, що подаються для отримання ліцензії, зокрема виключення терміна “переоформлення” та уточнення вимог до документів, що подаються при внесенні змін до ліцензії.
- Зміни в додатках до положення, які деталізують форми та зміст документів для ліцензування окремих видів діяльності у сфері ядерної енергії.
- Введення нових вимог щодо документів, які підтверджують право провадження діяльності, та уточнення вимог до навчання персоналу.
Цей наказ набирає чинності з дня офіційного опублікування.
Аналіз Закону України “Про публічні консультації”
Мета Закону
Закон встановлює правові основи організації та проведення публічних консультацій при розробці нормативно-правових актів, програм та інших документів з державного управління. Основною метою є забезпечення прозорості процесу прийняття рішень та залучення громадськості до державного управління.
Основні поняття
- Публічні консультації – обговорення та обмін інформацією між органами влади та громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів.
- Замовник консультацій – орган державної влади або місцевого самоврядування, ініціюючий проведення публічних консультацій.
- Учасники консультацій – фізичні та юридичні особи, громадські об’єднання, експерти, представники ЗМІ та інші зацікавлені сторони.
Процедура проведення публічних консультацій
- Ініціювання консультацій: Замовник визначає необхідність проведення консультацій при підготовці проекту документа.
- Публікація інформації: Про оголошення про проведення публічних консультацій, інформація про мету, об’єкт та строки розміщується на офіційному веб-сайті замовника.
- Збір та аналіз пропозицій: Учасники мають можливість надати свої коментарі, зауваження та пропозиції у встановлений термін.
- Підготовка звіту: Замовник складає звіт про результати консультацій, який включає основні висновки та враховані пропозиції.
Права та обов’язки учасників
Учасники публічних консультацій мають право:
- Отримувати достовірну інформацію про предмет та порядок здійснення консультацій.
- Висловлювати свої думки, пропозиції та зауваження.
- Отримувати інформацію про результати консультацій.
Замовник зобов’язаний:
- Забезпечити доступність інформації про консультації.
- Розглянути та врахувати представлені пропозиції у відповідних документах.
- Опублікувати звіт про проведення консультацій.
Конфіденційність та прозорість
Закон гарантує прозорість процесу проведення публічних консультацій, проте забезпечує захист конфіденційної інформації, яка може бути розкрита лише з дозволу її власника. Всі матеріали консультацій публічно доступні, за винятком випадків, передбачених законодавством.
Відповідальність за невиконання законодавства
Органи державної влади та місцевого самоврядування, які не забезпечують проведення публічних консультацій згідно з вимогами Закону, можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності відповідно до чинного законодавства України.
Вступ в силу
Закон набирає чинності з дня його офіційного опублікування та поширюється на всі органи влади та самоврядування, що здійснюють діяльність у сфері державного управління.[:]