Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Огляд законодавства ЄС за 09/01/2026


Legal Analysis of EU Regulations

Аналіз Делегованого регламенту Комісії (ЄС) 2026/46

Цей регламент вносить Росію до списку третіх країн з високим рівнем ризику ЄС, які мають стратегічні недоліки в режимах боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму (AML/CFT). Це означає, що для суб’єктів ЄС, які мають справу з російськими фізичними чи юридичними особами, потрібна посилена належна перевірка. Він запроваджує нову категорію для країн із призупиненим членством у FATF, сигналізуючи про готовність ЄС діяти проти тих, хто порушує принципи FATF, навіть без офіційного чорного списку FATF.

Аналіз Делегованого регламенту Комісії (ЄС) 2026/83

Регламент оновлює список третіх країн з високим рівнем ризику ЄС щодо недоліків у сфері AML/CFT. Болівію та Британські Віргінські острови додано, а Буркіна-Фасо, Малі, Мозамбік, Нігерію, Південну Африку та Танзанію вилучено. Суб’єкти ЄС повинні застосовувати посилену належну перевірку при роботі з країнами, внесеними до списку. Оновлення базуються на оцінках FATF прогресу країн у вирішенні недоліків у сфері AML/CFT.

Аналіз Делегованого регламенту Комісії (ЄС) 2026/57

Цей регламент зосереджується на заходах збереження в районі Havet kring Ven у Балтійському морі для захисту морських видів. Він забороняє риболовлю стаціонарними сітками без акустичних пристроїв відлякування (ADD) у межах визначеної зони Natura 2000, що впливає на рибалок, які працюють у цьому районі. Регламент також передбачає обов’язкове використання автоматичних ідентифікаційних систем (AIS) на всіх рибальських суднах, що працюють у цьому районі, з метою моніторингу та контролю. Держави-члени зобов’язані щорічно переглядати випадкові вилови.

Аналіз Делегованого регламенту Комісії (ЄС) 2026/73

Регламент вносить зміни до існуючих делегованих регламентів з метою спрощення вимог щодо розкриття інформації про екологічно стійку діяльність. Він дозволяє компаніям виключати несуттєву діяльність (менше 10%) з повної оцінки та спрощує шаблони звітності. Застосування певних вимог звітності для кредитних установ відкладено до 2028 року. Він також уточнює критерії визначення того, чи завдає діяльність значної шкоди (DNSH) екологічним цілям щодо запобігання та контролю забруднення.

Аналіз Повідомлення щодо Угоди між ЄС та Сан-Марино

У цьому повідомленні оголошено, що Протокол про внесення змін до Угоди між ЄС та Сан-Марино про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки набув чинності 1 січня 2026 року. Це означає, що оновлені правила та процедури автоматичного обміну фінансовою інформацією між ЄС та Сан-Марино тепер діють. Фінансові установи та органи влади як в ЄС, так і в Сан-Марино зобов’язані дотримуватися положень Протоколу про внесення змін щодо автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки.

Аналіз Рішення Наглядового органу ЄАВТ (ESA)

Наглядовий орган ЄАВТ (ESA) розпочав офіційне розслідування заходів підтримки норвезької деревообробної промисловості. ESA розслідуватиме гранти, надані відповідно до Положення про сільськогосподарські інвестиції для конструкцій з використанням деревини, і фінансування Wood Network, яка сприяє використанню деревини в будівельних проектах. ESA має сумніви щодо того, чи є ці заходи державною допомогою, і якщо так, чи сумісні вони з Угодою про ЄЕЗ.

А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:

Делегований Регламент (ЄС) 2026/46 Комісії від 3 грудня 2025 року, що вносить зміни до Делегованого Регламенту (ЄС) 2016/1675 з метою включення Росії до переліку третіх країн з високим рівнем ризику, які мають стратегічні недоліки

Ось розбір Делегованого Регламенту (ЄС) 2026/46 Комісії:

**1. Суть:**

Цей регламент вносить зміни до Делегованого Регламенту (ЄС) 2016/1675 з метою включення Росії до переліку третіх країн з високим рівнем ризику, які мають стратегічні недоліки в їхніх режимах боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму (AML/CFT). Це означає, що ЄС вважає, що структура AML/CFT Росії має недоліки, які становлять значну загрозу для фінансової системи ЄС. Регламент додає нову категорію до переліку, щоб включити країни, членство яких у FATF було призупинено.

**2. Структура та основні положення:**

* **Преамбула:** Регламент починається з низки преамбул, які пояснюють причини внесення змін. Ці преамбули підкреслюють необхідність захисту фінансової системи ЄС, важливість стандартів FATF та конкретні недоліки, виявлені в режимі AML/CFT Росії.
* **Стаття 1:** У цій статті зазначено, що Додаток до Делегованого Регламенту (ЄС) 2016/1675 змінюється згідно з Додатком до цього регламенту.
* **Стаття 2:** У ній зазначено, що регламент набирає чинності через двадцять днів після його опублікування в Офіційному віснику Європейського Союзу.
* **Додаток:** Додаток додає нову категорію “IV. Треті країни з високим рівнем ризику, які не визначені як такі, що підлягають закликам до дій або посиленому моніторингу з боку FATF, але членство яких у цій міжнародній організації, що встановлює стандарти, призупинено”, і перелічує “Російську Федерацію” в цій категорії.

**Зміни порівняно з попередніми версіями:**

Основною зміною є включення Росії до переліку третіх країн з високим рівнем ризику. Це нова розробка, заснована на призупиненні членства Росії в FATF та оцінці Комісією її недоліків у сфері AML/CFT.

**3. Основні положення для практичного використання:**

* **Включення Росії до переліку третіх країн з високим рівнем ризику:** Це є суттю регламенту. Підприємства та фізичні особи в ЄС повинні будуть застосовувати посилені заходи належної перевірки при здійсненні операцій, пов’язаних з Росією.
* **Нова категорія країн з високим рівнем ризику:** Створення нової категорії для країн із призупиненим членством у FATF є значним. Це свідчить про те, що ЄС готовий вжити заходів проти країн, які порушують принципи FATF, навіть якщо вони офіційно не внесені до “чорного списку” FATF.
* **Вплив на фінансові установи:** Фінансовим установам ЄС необхідно буде оновити свої процедури AML/CFT, щоб відобразити новий статус Росії. Це може включати посилення контролю за операціями, посилення належної перевірки клієнтів та більш суворі вимоги до звітності.

****
Цей акт має прямі наслідки для України та українців, оскільки він впливає на фінансові операції та відносини з Росією, яка перебуває в стані конфлікту з Україною. Українці та підприємства, які мають справу як з ЄС, так і з Росією, повинні знати про ці посилені вимоги щодо належної перевірки.

Делегований Регламент (ЄС) 2026/83 Комісії від 4 грудня 2025 року, що вносить зміни до Делегованого Регламенту (ЄС) 2016/1675 з метою включення Болівії та Британських Віргінських островів до переліку третіх країн з високим ризиком, які надали письмове політичне зобов’язання на високому рівні щодо усунення виявлених недоліків та розробили план дій з FATF, а також вилучення Буркіна-Фасо, Малі, Мозамбіку, Нігерії, Південної Африки та Танзанії з цього переліку

Цей Делегований Регламент (ЄС) 2026/83 Комісії оновлює перелік третіх країн з високим ризиком, які мають стратегічні недоліки в їхніх режимах боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму (AML/CFT). Регламент має на меті захистити цілісність фінансової системи ЄС шляхом виявлення країн, які становлять значну загрозу через слабкі сторони їхніх структур AML/CFT.

Регламент вносить зміни до Делегованого Регламенту (ЄС) 2016/1675 шляхом оновлення переліку третіх країн з високим ризиком. Болівія та Британські Віргінські острови додаються до переліку, тоді як Буркіна-Фасо, Малі, Мозамбік, Нігерія, Південна Африка та Танзанія вилучаються. Рішення ґрунтується на оцінці Групи з фінансових заходів (FATF) щодо прогресу цих країн у вирішенні стратегічних недоліків у їхніх режимах AML/CFT. Регламент складається з двох статей та додатку. Стаття 1 зазначає, що Додаток до Делегованого Регламенту (ЄС) 2016/1675 змінюється відповідно до Додатка до цього Регламенту. Стаття 2 визначає, що регламент набирає чинності на двадцятий день після його опублікування в Офіційному журналі Європейського Союзу. Додаток містить оновлений перелік третіх країн з високим ризиком.

Найважливішим положенням цього регламенту є оновлений перелік третіх країн з високим ризиком. Суб’єкти ЄС зобов’язані застосовувати посилені заходи належної перевірки при роботі з фізичними та юридичними особами з цих країн, щоб зменшити підвищений ризик відмивання грошей та фінансування тероризму. Вилучення певних країн з переліку означає покращення їхніх режимів AML/CFT, що потенційно призводить до зменшення контролю у фінансових операціях, пов’язаних з цими країнами.

Делегований Регламент Комісії (ЄС) 2026/57 від 24 жовтня 2025 року, що вносить зміни до Делегованого Регламенту (ЄС) 2017/117 щодо заходів з охорони на ділянці Havet kring Ven у Балтійському морі та виправлення низки помилок у ньому

Цей Делегований Регламент Комісії (ЄС) 2026/57 вносить зміни до Делегованого Регламенту (ЄС) 2017/117, зосереджуючись на заходах з охорони на ділянці Havet kring Ven у Балтійському морі. Основною метою є захист морських свиней, піщаних мілин, рифів і сірих тюленів шляхом регулювання рибальської діяльності. Регламент запроваджує заборону на рибальство стаціонарними сітками без використання акустичних відлякувальних пристроїв (ADD) на визначеній ділянці Natura 2000. Крім того, він зобов’язує використовувати автоматичні ідентифікаційні системи (AIS) на всіх рибальських суднах, що працюють у визначеній зоні, для цілей моніторингу та контролю.

Регламент змінює статтю 2 Делегованого Регламенту (ЄС) 2017/117, додаючи визначення стаціонарних сіток. Він вводить новий пункт 3 до статті 3, який забороняє рибальство стаціонарними сітками без ADD у Зонах 3 (ділянка Natura 2000 Havet kring Ven), включаючи рекреаційне рибальство. Він також оновлює статтю 4, щоб включити Зони 3 до положень щодо контролю зон з обмеженим рибальством. Крім того, він додає пункт 2a до статті 4a, вимагаючи від усіх рибальських суден у Зонах 3 використовувати AIS. Додаток також змінюється, щоб включити координати, що визначають Зони 3. Ці зміни спрямовані на посилення захисту морських видів і середовищ існування в Балтійському морі шляхом регулювання методів рибальства та покращення можливостей моніторингу.

Найважливішим положенням цього регламенту є заборона рибальства стаціонарними сітками без одночасного використання акустичних відлякувальних пристроїв (ADD) у Зонах 3, що відповідає ділянці Natura 2000 Havet kring Ven (SE0430183). Цей захід безпосередньо впливає на рибалок, які працюють у цій зоні, оскільки вони повинні використовувати ADD для продовження рибальства стаціонарними сітками. Крім того, вимога щодо оснащення всіх рибальських суден у Зонах 3 та підтримання в робочому стані автоматичної ідентифікаційної системи (AIS) є вирішальною для моніторингу та забезпечення дотримання регламенту. Держави-члени повинні щорічно переглядати дані про випадкові вилови морських свиней та оцінювати ефективність заходів до 31 грудня 2026 року, що може призвести до подальшого коригування заходів з охорони.

Делегований Регламент (ЄС) 2026/73 Комісії від 4 липня 2025 року, що вносить зміни до Делегованого Регламенту (ЄС) 2021/2178 щодо спрощення змісту та представлення інформації, яка підлягає розкриттю стосовно екологічно стійкої діяльності, та Делегованих Регламентів (ЄС) 2021/2139 та (ЄС) 2023/2486 щодо спрощення певних технічних критеріїв відбору для визначення того, чи не завдає економічна діяльність значної шкоди екологічним цілям

Це опис Делегованого Регламенту (ЄС) 2026/73 Комісії.

**Суть Акту:**

Регламент вносить зміни до чинних делегованих регламентів (ЄС) 2021/2178, (ЄС) 2021/2139 та (ЄС) 2023/2486 з метою спрощення вимог щодо розкриття інформації про екологічно стійку діяльність та полегшення певних технічних критеріїв відбору. Мета полягає в зменшенні тягаря звітності для компаній, зберігаючи при цьому прозорість для інвесторів. Зміни включають дозвіл компаніям виключати несуттєву діяльність з оцінки, змінювати шаблони звітності та уточнювати критерії для визначення того, чи завдає діяльність значної шкоди екологічним цілям.

**Структура та Основні Положення:**

Регламент структурований як серія змін до трьох чинних делегованих регламентів:

* **Делегований Регламент (ЄС) 2021/2178:** Цей регламент визначає зміст і представлення інформації, яку компанії повинні розкривати щодо екологічно стійкої діяльності. Зміни запроваджують поняття “несуттєвої” діяльності, дозволяючи компаніям виключати діяльність нижче певного порогу (10%) з повної оцінки та звітності. Він також спрощує шаблони звітності та відкладає застосування певних вимог звітності для кредитних установ до 2028 року.
* **Делеговані Регламенти (ЄС) 2021/2139 та (ЄС) 2023/2486:** Ці регламенти встановлюють технічні критерії відбору для визначення того, чи економічна діяльність суттєво сприяє досягненню екологічних цілей і чи не завдає вона значної шкоди (DNSH) іншим екологічним цілям. Зміни зосереджуються на спрощенні критеріїв DNSH, пов’язаних із запобіганням забрудненню та контролем над ним, зокрема щодо використання та наявності хімічних речовин. Він роз’яснює винятки на основі законодавства Союзу та скасовує вимогу щодо перевірки певних речовин у виробах.

**Основні Положення для Практичного Застосування:**

* **Поріг Суттєвості:** Компанії можуть не оцінювати відповідність діяльності таксономії або узгодженість діяльності, якщо сукупний оборот, капітальні витрати або операційні витрати, пов’язані з цією діяльністю, становлять менше 10% від відповідного знаменника KPI.
* **Спрощені Шаблони Звітності:** Шаблони звітності в Додатках I–XI до Делегованого Регламенту (ЄС) 2021/2178 були значно скорочені та спрощені.
* **Відкладене Застосування для Кредитних Установ:** Застосування вимог звітності, пов’язаних із KPI Торговельної Книги та KPI Зборів і Комісій для кредитних установ, відкладено до 2028 року.
* **Роз’яснені Критерії DNSH:** Загальні критерії для визначення того, чи не завдає економічна діяльність значної шкоди запобіганню забрудненню та контролю над ним щодо використання та наявності хімічних речовин, були роз’яснені, зокрема щодо винятків для певних речовин.
* **Опція для Фінансових Підприємств:** До 31 грудня 2027 року фінансові підприємства, які не стверджують, що мають економічну діяльність, пов’язану з Регламентом (ЄС) 2020/852, можуть відмовитися від детальної звітності, включивши стандартну заяву у свій звіт про управління.

Інформація щодо набрання чинності Протоколом про внесення змін до Угоди між Європейським Союзом і Республікою Сан-Марино про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки з метою покращення міжнародного податкового комплаєнсу

Це повідомлення оголошує про набрання чинності Протоколом про внесення змін до Угоди між Європейським Союзом і Республікою Сан-Марино про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки з метою покращення міжнародного податкового комплаєнсу. Протокол про внесення змін, підписаний 13 жовтня 2025 року, офіційно набрав чинності 1 січня 2026 року. Це означає, що оновлені правила та процедури автоматичного обміну фінансовою інформацією між ЄС та Сан-Марино тепер є чинними.

Саме повідомлення є дуже коротким і служить насамперед формальним оголошенням. Воно підтверджує, що всі необхідні процедури, викладені у статті 2 Протоколу про внесення змін, були завершені до 24 грудня 2025 року, що відкрило шлях для набрання чинності Протоколом. Повідомлення посилається на Офіційний вісник, де був опублікований повний текст Протоколу про внесення змін (OJ L, 2025/2428, 5.12.2025).

Найважливішим аспектом цього повідомлення є дата набрання чинності: 1 січня 2026 року. З цієї дати фінансові установи та відповідні органи як в ЄС, так і в Сан-Марино зобов’язані дотримуватися положень Протоколу про внесення змін щодо автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки. Щоб зрозуміти конкретні зобов’язання та зміни, необхідно звернутися до повного тексту самого Протоколу про внесення змін.

Наглядовий орган ЄАВТ – Рішення № 037/24/COL від 20 березня 2024 року про відкриття офіційного розслідування щодо заходів підтримки, пов’язаних з норвезькою деревообробною промисловістю. – Повторна публікація змістовного резюме, що міститься в Офіційному журналі C 2024/2965, 25.4.2024 та Додатку ЄЕП № 33, 25.4.2024, ісландською та норвезькою мовами. – Запрошення подавати зауваження відповідно до статті 1(2) частини I Протоколу 3 до Угоди між державами ЄАВТ про заснування Наглядового органу та Суду справедливості щодо вищезазначеного заходу.

Це рішення Наглядового органу ЄАВТ (ESA) про відкриття офіційного розслідування щодо заходів підтримки норвезької деревообробної промисловості після скарги на потенційну незаконну державну допомогу. ESA розслідуватиме два конкретні заходи: гранти, надані відповідно до Положення про сільськогосподарські інвестиції для конструкцій з використанням деревини, та фінансування Wood Network, яка сприяє використанню деревини в будівельних проектах. ESA має сумніви щодо того, чи є ці заходи державною допомогою, і якщо так, чи сумісні вони з Угодою про ЄЕП.

Документ структуровано наступним чином:

1. **Вступ**: Короткий огляд рішення про відкриття офіційного розслідування.
2. **Процедура**: Детальна інформація про строки подання скарги, запити інформації та зустрічі між ESA та норвезькими органами влади.
3. **Опис заходів**:
* Політична передісторія: Обговорюються норвезькі стратегії пом’якшення наслідків зміни клімату та роль деревних продуктів.
* Заходи, що оскаржуються: Описуються гранти відповідно до Положення про сільськогосподарські інвестиції для конструкцій з використанням деревини та фінансування Wood Network.
4. **Аргументи скаржників**: Підсумовуються аргументи Норвезької асоціації збірного залізобетону та Норвезької асоціації сталі, які стверджують, що заходи незаконно сприяють деревообробній промисловості.
5. **Коментарі норвезьких органів влади**: Представлено захист норвезьких органів влади, які стверджують, що заходи або виходять за рамки Угоди про ЄЕП, або сумісні з нею.
6. **Розділ 3(1)(c) та сфера застосування продукту Угоди про ЄЕП**: Оцінюється, чи підпадає Положення про сільськогосподарські інвестиції під сферу дії Угоди про ЄЕП, враховуючи його зосередженість на сільськогосподарській продукції.
7. **Наявність державної допомоги**: Розглядається, чи відповідають заходи критеріям, щоб вважатися державною допомогою відповідно до статті 61(1) Угоди про ЄЕП, включаючи наявність державних ресурсів, поняття підприємства, надання переваги, вибірковість та вплив на торгівлю та спотворення конкуренції.
8. **Процедурні вимоги**: Обговорюється, чи дотрималася Норвегія процедурних вимог щодо повідомлення ESA про ці заходи.
9. **Сумісність допомоги**: Оцінюється, чи сумісна допомога з Угодою про ЄЕП, враховуючи використані відступи та умови сумісності.
10. **Висновок**: Підсумовуються сумніви ESA та рішення про відкриття офіційного розслідування.

Найважливіші положення для його використання:

* **Стаття 61(1) Угоди про ЄЕП**: Ця стаття визначає державну допомогу та встановлює умови, за яких вона несумісна з функціонуванням Угоди.
* **Стаття 8(3) Угоди про ЄЕП**: Ця стаття визначає сферу дії Угоди про ЄЕП і перелічує продукти, до яких застосовується Угода.
* **Розділ 3(1)(c) Положення про сільськогосподарські інвестиції**: Цей розділ забезпечує основу для додаткової фінансової підтримки інвестицій у виробничі потужності сільськогосподарської продукції, за умови використання деревини як будівельного матеріалу.

E-mail
Password
Confirm Password
Lexcovery
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.