Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Рішення № 1/2025 Ради асоціації ЄС-Марокко від 2 жовтня 2025 року про внесення змін до Протоколу 4 до Євро-середземноморської угоди про асоціацію між Європейськими Співтовариствами та їх державами-членами, з однієї сторони, та Королівством Марокко, з іншої сторони, щодо визначення поняття «продукти походженням» та методів адміністративного співробітництва [2025/2664]

Ось розбивка Рішення № 1/2025 Ради асоціації ЄС-Марокко:

**1. Суть акту:**

Це рішення вносить зміни до Протоколу 4 Євро-середземноморської угоди між ЄС і Марокко, який стосується правил походження товарів, якими торгують обидві сторони. Зміна запроваджує альтернативний набір правил походження, які можуть бути використані до кінця 2027 року, встановлює систему квот для певних рослинних олій і тютюнових виробів, а також оновлює посилання на Регіональну конвенцію про пан’євро-середземноморські преференційні правила походження, щоб забезпечити, що вона завжди посилається на найновішу версію.

**2. Структура та основні положення:**

* **Заміна назв і додатків:** Основою рішення є заміна назв I-VII Протоколу 4, разом із додатками I-VI та Спільними деклараціями, новим набором положень.
* **Назва I: Загальні положення**

* Стаття 1: Визначає, що Додаток I і відповідні положення Додатка II до Регіональної конвенції про пан’євро-середземноморські преференційні правила походження застосовуються для імплементації Угоди.
* Стаття 2: Запроваджує альтернативні застосовні правила походження, викладені в Додатку А (“перехідні правила”), дійсні до 31 грудня 2027 року або до опублікування Конвенції в Офіційному віснику Марокко, залежно від того, що настане раніше.
* Стаття 3: Встановлює квоти для конкретних продуктів, перелічених у Додатку B, де лише положення Додатка B застосовуються протягом п’яти років з дати набрання чинності Протоколом.
* Стаття 4: Дозволяє ретроспективну видачу підтверджень походження для експорту в період з 1 січня 2025 року до дати набрання чинності Протоколом.
* **Назва II: Прикінцеві положення**

* Стаття 5: Підтверджує повноваження Ради асоціації вносити зміни до Протоколу.
* Стаття 6: Встановлює процес врегулювання спорів, пов’язаних з процедурами перевірки.
* Стаття 7: Розглядає сценарій, коли ЄС або Марокко виходять з Конвенції, вимагаючи переговорів щодо нових правил походження.
* **Додатки:**

* Додаток A: Містить “альтернативні застосовні правила походження” (перехідні правила), деталізуючи визначення, загальні вимоги до товарів, що походять з певної країни, територіальні вимоги, правила щодо повернення або звільнення від мита, процедури підтвердження походження та адміністративну співпрацю.
* Додаток B: Перелічує продукти, на які поширюються квоти, і визначає застосовні правила походження в межах цих квот.
* **Зміни до Назви VIII:** Назву VIII змінено на Назву II, яка містить прикінцеві положення щодо внесення змін до Протоколу та врегулювання спорів.

**3. Основні положення для практичного застосування:**

* **Альтернативні правила походження (Додаток A):** Підприємства мають можливість використовувати ці правила замість стандартних пан’євро-середземноморських правил протягом обмеженого часу. Це може запропонувати більшу гнучкість у виконанні вимог щодо походження.
* **Система квот (Додаток B):** Для конкретних рослинних олій і тютюнових виробів преференційний режим обмежується кількістю, визначеною в Додатку B. Підприємства, які експортують ці продукти, повинні знати про ці квоти та про те, як вони управляються.
* **Перехідний період:** Альтернативні правила походження є тимчасовими, термін їхньої дії закінчується наприкінці 2027 року. Підприємства повинні стежити за ситуацією та бути готовими дотримуватися стандартних пан’євро-середземноморських правил після цієї дати.
* **Кумуляція походження:** Рішення дозволяє кумуляцію походження з іншими сторонами, що застосовують Конвенцію, тобто матеріали, що походять з цих країн, можуть вважатися такими, що походять з країни-експортера, під час визначення походження кінцевого продукту.
* **Підтвердження походження:** Рішення визначає вимоги до підтвердження походження, включаючи використання сертифікатів пересування EUR.1 та декларацій походження.

: Цей акт може мати наслідки для українських підприємств, які мають торговельні відносини з ЄС і Марокко, оскільки він змінює правила походження товарів, якими торгують ці країни. Українці, які проживають в ЄС, можуть бути залучені до торгівлі між ЄС і Марокко.

Повний текст за посиланням

E-mail
Password
Confirm Password
Lexcovery
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.