Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Директива (ЄС) 2025/1892 Європейського Парламенту та Ради від 10 вересня 2025 року про внесення змін до Директиви 2008/98/ЄС про відходи (Текст стосується ЄЕЗ)

Гаразд, я надам вам детальний опис положень Директиви (ЄС) 2025/1892.

### Суть акту

Директива (ЄС) 2025/1892 вносить зміни до Директиви 2008/98/ЄС про відходи, зосереджуючись на текстильних і харчових відходах. Вона запроваджує заходи для запобігання та скорочення харчових відходів уздовж усього ланцюга постачання харчових продуктів, встановлюючи конкретні цілі скорочення для держав-членів, які мають бути досягнуті до 2030 року. Директива також встановлює схему розширеної відповідальності виробника (РВВ) для текстильних виробів, щоб забезпечити стале управління текстильними відходами, сприяючи збору, сортуванню, повторному використанню та переробці.

### Структура та основні положення

Директива структурована як поправка до чинної Директиви 2008/98/ЄС. Ключові зміни включають:

* **Зміна статті 2**: Виключення двоокису вуглецю, захопленого та транспортованого для геологічного зберігання, зі сфери регулювання відходами.
* **Внесення нових визначень (стаття 3)**: Визначення таких термінів, як “виробник текстилю, пов’язаної з текстилем або взуттєвої продукції”, “надання на ринку”, “онлайн-платформа”, “постачальник послуг виконання замовлень”, “суб’єкт соціальної економіки”, “споживач”, “кінцевий користувач”, “непроданий споживчий продукт” і “організація відповідальності виробника”, щоб уточнити сферу застосування та зобов’язання, пов’язані з розширеною відповідальністю виробника текстилю.
* **Запобігання утворенню харчових відходів (стаття 9a)**:
* Вимагає від держав-членів вживати заходів для запобігання утворенню харчових відходів уздовж усього ланцюга постачання харчових продуктів.
* Встановлює конкретні цілі скорочення харчових відходів до 2030 року: скорочення на 10% в переробці та виробництві та скорочення на 30% на душу населення в роздрібній торгівлі, громадському харчуванні та домогосподарствах.
* Надає Комісії повноваження приймати делеговані акти для забезпечення єдиного вимірювання рівнів харчових відходів.
* **Схема розширеної відповідальності виробника для текстилю (стаття 22a)**:
* Встановлює схему РВВ для текстилю, пов’язаних з текстилем виробів та взуття.
* Визначає обов’язки виробників, включаючи фінансові внески на збір, сортування, переробку та обробку текстильних відходів.
* Вимагає від виробників реєструватися в національному реєстрі та надавати інформацію онлайн-платформам і постачальникам послуг виконання замовлень.
* **Реєстр виробників текстилю, пов’язаних з текстилем виробів або взуття (стаття 22b)**:
* Зобов’язує створити національний реєстр виробників текстильної продукції для моніторингу дотримання зобов’язань РВВ.
* Встановлює вимоги до інформації для реєстрації та процедури управління реєстром.
* **Організації відповідальності виробника для текстилю (стаття 22c)**:
* Вимагає від виробників доручити організації відповідальності виробника (ОВВ) виконання їхніх зобов’язань РВВ.
* Встановлює критерії для авторизації ОВВ і вимагає від ОВВ створення окремих систем збору текстильних відходів.
* Вимагає від ОВВ надавати кінцевим користувачам інформацію про стале споживання та управління відходами.
* **Управління текстильними відходами (стаття 22d)**:
* Забезпечує, щоб окремо зібрані текстильні відходи підлягали операціям сортування для максимізації повторного використання та переробки.
* Вимагає від держав-членів проводити компонентні дослідження змішаних комунальних відходів для визначення частки текстильних відходів.
* Встановлює мінімальні вимоги до перевезень використаного текстилю, оціненого як придатний для повторного використання, щоб запобігти незаконним перевезенням відходів.
* **Програми запобігання утворенню харчових відходів (стаття 29a)**:
* Вимагає від держав-членів оцінювати та адаптувати свої програми запобігання утворенню харчових відходів для досягнення цілей, встановлених у статті 9a(4).
* Зобов’язує призначати компетентні органи, відповідальні за координацію заходів із запобігання утворенню харчових відходів.
* **Зміни до вимог щодо звітності (стаття 37)**:
* Визначає дані, які держави-члени повинні повідомляти Європейському агентству з навколишнього середовища та Комісії щодо імплементації Директиви.
* Надає Комісії повноваження приймати імплементаційні акти для гармонізованих форматів звітності.

### Основні положення для практичного використання

Найважливішими положеннями для практичного використання є:

* **Стаття 9a**: Встановлює конкретні цілі щодо скорочення харчових відходів, вимагаючи від держав-членів впроваджувати конкретні заходи та здійснювати моніторинг прогресу.
* **Стаття 22a**: Встановлює схему розширеної відповідальності виробника для текстилю, яка значно вплине на виробників, роздрібних продавців та операторів з управління відходами.
* **Статті 22b і 22c**: Визначають операційні аспекти схеми РВВ, включаючи вимоги до реєстрації, роль організацій відповідальності виробника та зобов’язання щодо збору та сортування.
* **Стаття 22d**: Встановлює вимоги до управління текстильними відходами, включаючи операції сортування та заходи для запобігання незаконним перевезенням відходів.

Ці положення вимагатимуть значних змін у текстильній та харчовій промисловості, а також змін у поведінці споживачів та практиці управління відходами в усьому ЄС.

**** Ця Директива є актуальною для України, оскільки вона узгоджується з зусиллями ЄС щодо сприяння сталому управлінню відходами та принципам циркулярної економіки, які є частиною зобов’язань України за Угодою про асоціацію з ЄС. Українці, які проживають в ЄС, будуть зачеплені змінами в практиці управління відходами, особливо щодо текстильних відходів та ініціатив зі скорочення харчових відходів.

Повний текст за посиланням

E-mail
Password
Confirm Password
Lexcovery
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.