Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Огляд законодавства ЄС за 21/05/2025



Огляд законодавства ЄС

Огляд законодавства ЄС

1. Імплементаційний регламент Ради (ЄС) 2025/968

Цей регламент вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2024/2642, оновлюючи ідентифікаційну інформацію та підстави для санкцій проти Анатолія Прізенка. Прізенка тепер чітко зазначено як відповідального за дії, що підривають стабільність у державі-члені та Союзі шляхом маніпулювання інформацією, зокрема за координацію розмальовування зірок Давида у Франції, імовірно, для російської військової розвідки.

2. Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/922

Цей акт запроваджує обов’язкову реєстрацію для імпорту фанери з м’яких порід деревини з Бразилії, ідентифікованої під кодом CN 4412 39 00. Ця реєстрація є обов’язковою умовою для потенційного накладення ретроактивних антидемпінгових мит, якщо поточне розслідування підтвердить практику демпінгу. Період реєстрації становить дев’ять місяців з дати набрання чинності регламентом.

3. Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/910

Цей регламент забороняє поновлення дозволу на флуфенацет, пестицид, в межах ЄС. Рішення випливає з занепокоєння щодо його потенціалу як ендокринного руйнівника та ризику забруднення ґрунтових вод трифтороцтовою кислотою (TFA), метаболітом флуфенацету. Акт передбачає відкликання дозволів на засоби захисту рослин, що містять флуфенацет, до 10 грудня 2025 року, з пільговим періодом, що закінчується 10 грудня 2026 року.

4. Імплементаційний регламент Ради (ЄС) 2025/965

Цей регламент вносить зміни до Регламенту Ради (ЄС) 2024/2642, додаючи 21 фізичну особу та шість юридичних осіб до списку санкцій через їхню участь у діяльності, яка підриває суверенітет України або загрожує стабільності ЄС. Детальна ідентифікаційна інформація та підстави для санкцій надаються для кожної сторони, внесеної до списку.

5. Імплементаційний регламент Ради (ЄС) 2025/958

Цей регламент вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2024/1485, додаючи 28 фізичних осіб до списку санкцій. Санкції проти цих осіб запроваджено за їхню причетність до порушень прав людини, придушення демократичної опозиції та діяльності, що підриває верховенство права в Росії. Регламент безпосередньо спрямований проти тих, хто причетний до переслідування та засудження критиків уряду.

6. Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/901

Цей регламент встановлює перелік основних речовин для лікування видів коней, зобов’язуючи до шестимісячного періоду виведення для коней, що використовуються для виробництва харчових продуктів. Перелічені речовини пропонують додаткові клінічні переваги порівняно з іншими методами лікування. Акт скасовує та замінює Регламент (ЄС) № 1950/2006, оновлюючи перелік на основі нових наукових даних. Регламент набирає чинності 21 травня 2025 року.

7. Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/920

Цей регламент вносить зміни до Імплементаційного регламенту (ЄС) 2015/1998 щодо авіаційної безпеки. Ключові зміни включають оновлення списків третіх країн з еквівалентними стандартами безпеки, посилені правила безпеки повітряних вантажів і пошти, а також більш суворі вимоги до перевірки службових собак для виявлення вибухових речовин (EDD). Також надано роз’яснення щодо навчання персоналу безпеки та випробування обладнання.

8. Імплементаційний регламент Ради (ЄС) 2025/933

Цей регламент вносить зміни до Регламенту Ради (ЄС) № 269/2014, додаючи 17 фізичних осіб та 58 юридичних осіб до списку санкцій, пов’язаних з діями, що підривають територіальну цілісність України. Зазначені особи причетні до підтримки російського військово-промислового комплексу або отримання вигоди від російського уряду.

9. Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/912

Цей регламент встановлює єдиний формат для національних планів відновлення, як це передбачено Регламентом (ЄС) 2024/1991 про відновлення природи. Стандартизований шаблон забезпечує всебічні та послідовні плани в усіх державах-членах, що полегшує оцінку та імплементацію заходів з відновлення.

10. Імплементаційний регламент Ради (ЄС) 2025/959

Цей регламент вносить зміни до Регламенту Ради (ЄС) 2018/1542, додаючи три російські юридичні особи до списку санкцій за їхню причетність до поширення та використання хімічної зброї, зокрема в Україні. Це включає Війська радіаційного, хімічного та біологічного захисту та пов’язані з ними науково-дослідні інститути.

11. Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/917

Цей регламент вносить зміни до Імплементаційного регламенту (ЄС) 2019/1014, коригуючи мінімальні вимоги до прикордонних контрольних пунктів (BCP). Зміни включають роз’яснення щодо дренажу, зон розвантаження та об’єктів, пропонуючи більшу гнучкість державам-членам, зберігаючи при цьому стандарти безпеки та контролю.

12. Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/924

Цей регламент передбачає реєстрацію імпорту певних виробів з ливарного чавуну з Індії та Туреччини. Це є попереднім кроком в антидемпінговому розслідуванні, що дозволяє потенційне ретроактивне накладення мит, якщо демпінг буде підтверджено. Регламент містить детальні визначення продукції та виключення для забезпечення чіткості застосування.

13. Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/899

Цей регламент вносить зміни до Додатку IV до Імплементаційного регламенту (ЄС) 2021/404, повторно дозволяючи ввезення зареєстрованих коней з Таїланду до ЄС. Це сталося після успішної ліквідації африканської чуми коней (AHS) у Таїланді. Відновлення торгівлі залежить від дотримання встановлених вимог щодо здоров’я тварин і набуде чинності 9 червня 2025 року.

14. Правило ООН № 125

Це правило ООН стосується затвердження автотранспортних засобів (M1 і N1) щодо поля зору водія вперед. Воно встановлює вимоги до прозорої зони вітрового скла, обмежень щодо перешкод, створюваних передньою стійкою, та обмежень щодо інших перешкод у межах 180° поля зору водія вперед, забезпечуючи належну видимість для водіїв.

15. Регламент (ЄС) 2025/941

Цей регламент встановлює єдину структуру для статистики ринку праці Європейського Союзу щодо підприємств. Він надає точні та порівнянні дані про заробітки, витрати на робочу силу та вакансії. Регламент спрощує чинне законодавство шляхом скасування та заміни попередніх регламентів.

16. Регламент Ради (ЄС) 2025/964

Цей регламент вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2024/2642, запроваджуючи заборони на транзакції, що включають матеріальні активи, які використовуються в діяльності, що дестабілізує ситуацію, керованій Росією, транзакції з організаціями за межами ЄС, які сприяють діяльності, що підриває безпеку ЄС, і призупиняє ліцензії на мовлення для визначених ЗМІ, причетних до дезінформації.

17. Рішення Суду Європейського Союзу (CJEU)

CJEU тлумачить Директиву 2016/343 про право бути присутнім на судовому засіданні. Рішення роз’яснює умови, за яких особі може бути відмовлено в повторному розгляді справи після засудження заочно, наголошуючи на тому, що влада повинна докласти розумних зусиль для інформування обвинуваченого про судовий процес і наслідки неявки. Суд зазначає, що влада повинна використовувати Шенгенську інформаційну систему (SIS) для встановлення місцезнаходження засудженої особи, а також підтверджує, що обвинувачений має право на новий судовий розгляд, якщо його не було поінформовано про судовий процес або наслідки неявки.

А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:

Імплементаційний Регламент Ради (ЄС) 2025/968 від 20 травня 2025 року, що імплементує Регламент (ЄС) 2024/2642 щодо обмежувальних заходів у зв’язку з дестабілізаційною діяльністю Росії

Це Імплементаційний Регламент Ради (ЄС) 2025/968, який вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2024/2642 щодо обмежувальних заходів у зв’язку з дестабілізаційною діяльністю Росії. Імплементаційний регламент оновлює ідентифікаційну інформацію та обґрунтування для однієї фізичної особи, зазначеної в Додатку до Рішення (CFSP) 2024/2643.

Структура акту проста: він має дві статті та додаток. Стаття 1 стверджує, що Додаток I до Регламенту (ЄС) 2024/2642 змінюється відповідно до Додатка до цього Регламенту. Стаття 2 визначає, що Регламент набирає чинності на наступний день після його опублікування в Офіційному журналі Європейського Союзу. Додаток містить змінений запис для зазначеної особи.

Основним положенням цього акту є внесення змін до Додатка I Регламенту (ЄС) 2024/2642, зокрема, заміна запису для Анатолія Прізенка. Оновлений запис включає його ідентифікаційну інформацію (ім’я, дату та місце народження, громадянство, стать) та обґрунтування для його внесення до списку. У заяві пояснюється, що Прізенко є бізнесменом, який координував відправлення громадян Молдови до Франції для малювання Зірок Давида на вулицях, операція, яка мала дестабілізаційний ефект і, як повідомляється, була здійснена в інтересах російської військової розвідки. Таким чином, Прізенка вважають відповідальним за дії, що підривають стабільність у державі-члені та Союзі шляхом скоординованих маніпуляцій інформацією та втручання. Дата його внесення до списку залишається 16.12.2024.

Імплементаційний регламент (ЄС) 2025/922 Комісії від 20 травня 2025 року щодо реєстрації імпорту фанери з хвойних порід деревини, що походить з Бразилії

Цей Імплементаційний регламент (ЄС) 2025/922 Комісії запроваджує реєстрацію імпорту фанери з хвойних порід деревини, що походить з Бразилії. Ця дія є попереднім кроком, що дозволяє потенційне ретроактивне накладення антидемпінгових мит, якщо поточне розслідування підтвердить демпінгові практики. Регламент забезпечує, що якщо розслідування дійде висновку про обґрунтованість антидемпінгових мит, ці мита можуть бути застосовані до імпорту, зареєстрованого протягом періоду розслідування.

Регламент складається з преамбули, в якій викладено причини та правові підстави для реєстрації, а також двох статей. Стаття 1 зобов’язує митні органи реєструвати імпорт фанери з хвойних порід деревини з Бразилії, конкретно визначеної за її складом та кодом CN (4412 39 00). Період реєстрації встановлено до закінчення дев’яти місяців після набрання чинності регламентом. Стаття 2 передбачає, що регламент набирає чинності наступного дня після його опублікування в Офіційному журналі Європейського Союзу, та підтверджує, що він є обов’язковим і безпосередньо застосовним у всіх державах-членах.

Найважливішим положенням є стаття 1, яка зобов’язує реєструвати конкретний імпорт фанери з хвойних порід деревини з Бразилії. Ця реєстрація є вирішальною, оскільки відкриває можливість для ретроактивного застосування антидемпінгових мит, якщо поточне розслідування підтвердить демпінг. Імпортери фанери з хвойних порід деревини з Бразилії повинні бути обізнані про цю вимогу щодо реєстрації та її потенційні фінансові наслідки.

Регламент (ЄС) 2025/910 Комісії від 20 травня 2025 року щодо непродовження затвердження активної речовини флуфенацету відповідно до Регламенту (ЄС) № 1107/2009 Європейського Парламенту та Ради та внесення змін до Імплементаційних регламентів (ЄС) № 540/2011 та (ЄС) 2015/408 Комісії

Цей Імплементаційний регламент (ЄС) 2025/910 Комісії стосується непродовження затвердження активної речовини флуфенацету, пестициду, в межах Європейського Союзу. Він робить висновок, що флуфенацет не відповідає критеріям затвердження згідно з Регламентом (ЄС) № 1107/2009 через занепокоєння щодо його потенціалу як ендокринного руйнівника та ризику забруднення ґрунтових вод його метаболітом, трифтороцтовою кислотою (TFA). Як наслідок, регламент вносить зміни до існуючих регламентів, щоб вилучити флуфенацет зі списку затверджених активних речовин і кандидатів на заміну. Держави-члени повинні відкликати дозволи на засоби захисту рослин, що містять флуфенацет, до 10 грудня 2025 року, з пільговим періодом, що закінчується 10 грудня 2026 року.

Регламент складається з шести статей. Стаття 1 визначає, що затвердження флуфенацету не продовжується. Статті 2 і 3 вносять зміни до Імплементаційного регламенту (ЄС) № 540/2011 та Імплементаційного регламенту (ЄС) 2015/408, відповідно, щоб вилучити флуфенацет зі списків затверджених активних речовин і кандидатів на заміну. Стаття 4 окреслює перехідні заходи, вимагаючи від держав-членів відкликати дозволи на засоби захисту рослин, що містять флуфенацет, до визначеної дати. Стаття 5 визначає дату закінчення будь-яких пільгових періодів, наданих державами-членами. Стаття 6 визначає дату набрання чинності регламентом. Порівняно з попередніми регламентами, цей акт припиняє раніше продовжений період затвердження флуфенацету та забезпечує його вилучення з ринку через міркування безпеки.

Найважливішими положеннями для практичного застосування є статті 4 і 5, які визначають терміни відкликання дозволів і закінчення пільгових періодів для продуктів, що містять флуфенацет. Це означає, що після 10 грудня 2025 року засоби захисту рослин, що містять флуфенацет, більше не можуть бути дозволені в ЄС, і будь-які існуючі пільгові періоди для їх використання повинні закінчитися до 10 грудня 2026 року.

Регламент імплементації Ради (ЄС) 2025/965 від 20 травня 2025 року, що імплементує Регламент (ЄС) 2024/2642 щодо обмежувальних заходів у зв’язку з дестабілізаційною діяльністю Росії

Це Регламент імплементації Ради (ЄС) 2025/965, який вносить зміни до Регламенту Ради (ЄС) 2024/2642 щодо обмежувальних заходів у зв’язку з дестабілізаційною діяльністю Росії. Регламент додає 21 фізичну особу та шість юридичних осіб, утворень чи органів до переліку тих, на кого поширюються обмежувальні заходи, як зазначено в Додатку I до Регламенту (ЄС) 2024/2642. Цей захід ґрунтується на засудженні Союзом зловмисної діяльності Росії.

Структура регламенту є простою. Він складається з двох статей та додатка. Стаття 1 зазначає, що Додаток I до Регламенту (ЄС) 2024/2642 змінюється згідно з Додатком до цього регламенту. Стаття 2 визначає, що регламент набирає чинності з дати його опублікування в Офіційному журналі Європейського Союзу і є обов’язковим у своїй повноті та безпосередньо застосовним у всіх державах-членах. Додаток містить детальну інформацію про новопризначених осіб та організації, включаючи ідентифікаційну інформацію та обґрунтування для їх включення до списку.

Найважливішим положенням цього регламенту є оновлений Додаток I, в якому перелічено осіб та організації, щодо яких застосовано санкції. Для кожної сторони, внесеної до списку, додаток містить детальну ідентифікаційну інформацію (ім’я, псевдоніми, дату народження, громадянство, адреси тощо) та обґрунтування, що пояснює, чому до них застосовуються обмежувальні заходи. Ці причини зазвичай пов’язані з діями, які підривають або загрожують демократії, верховенству права, стабільності чи безпеці ЄС, його держав-членів або України, часто через дезінформацію, підтримку сепаратистських рухів або втручання в критичну інфраструктуру. Деякі з осіб та організацій, щодо яких застосовано санкції, пов’язані з діяльністю, що підриває суверенітет України.

Імплементаційний Регламент Ради (ЄС) 2025/958 від 20 травня 2025 року, що імплементує Регламент (ЄС) 2024/1485 щодо обмежувальних заходів у зв’язку з ситуацією в Росії

Цей Імплементаційний Регламент Ради (ЄС) 2025/958 від 20 травня 2025 року вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2024/1485, який стосується обмежувальних заходів у зв’язку з ситуацією в Росії. Ключовою дією є додавання 28 фізичних осіб до переліку осіб, на яких поширюються санкції, як зазначено в Додатку IV до оригінального регламенту. Ці доповнення ґрунтуються на оцінці Радою серйозності порушень прав людини та репресій у Росії.

Структура регламенту є простою. Він складається з двох статей і додатка. Стаття 1 передбачає, що Додаток IV до Регламенту (ЄС) 2024/1485 змінюється згідно з додатком до цього нового регламенту. Стаття 2 визначає, що регламент набирає чинності з дня його опублікування в Офіційному віснику Європейського Союзу та є обов’язковим у повному обсязі для всіх держав-членів. Додаток містить детальну інформацію про кожну з 28 новосанкціонованих осіб, включаючи їхні імена, ідентифікаційну інформацію, обґрунтування для їх включення до списку та дату внесення до списку. У документі не згадуються попередні версії.

Найважливішим положенням для практичного використання є додаток, в якому перелічено 28 осіб, на яких тепер поширюються обмежувальні заходи. Кожна стаття включає “Обґрунтування”, в якому детально описується, чому до особи застосовуються санкції, як правило, з посиланням на її причетність до порушень прав людини, придушення демократичної опозиції або діяльність, що підриває верховенство права в Росії. Ці заяви забезпечують правову основу для санкцій і мають вирішальне значення для розуміння сфери застосування та застосування заходів. **** Багато із зазначених осіб є суддями, прокурорами та слідчими, які брали участь у переслідуванні та засудженні таких осіб, як Олексій Навальний та інші, хто виступав проти російського уряду або війни в Україні.

Регламент (ЄС) 2025/901 Комісії від 19 травня 2025 року, що встановлює перелік речовин, необхідних для лікування видів коней, або таких, що приносять додаткову клінічну користь порівняно з іншими варіантами лікування, доступними для видів коней, і для яких період виведення для видів коней становить шість місяців, та скасовує Регламент (ЄС) № 1950/2006

Це опис Імплементаційного регламенту (ЄС) 2025/901 Комісії.

Цей Регламент встановлює перелік речовин, які вважаються необхідними для лікування видів коней або пропонують додаткові клінічні переваги порівняно з іншими доступними методами лікування. Він передбачає шестимісячний період виведення цих речовин при використанні у коней, призначених для виробництва харчових продуктів, з метою забезпечення безпеки споживачів. Регламент скасовує та замінює Регламент (ЄС) № 1950/2006, оновлюючи перелік основних речовин на основі досвіду та нових наукових даних.

Регламент складається з 4 статей і Додатка.

* **Стаття 1** визначає сферу застосування Регламенту, вказуючи, що перелік основних речовин детально описано в Додатку.
* **Стаття 2** визначає правила використання речовин, перелічених у Додатку, розрізняючи основні речовини та ті, що мають додаткову клінічну користь. Вона також визначає, що речовини, перелічені в Додатку, не повинні використовуватися, якщо вони також перелічені в Таблицях 1 або 2 Додатка до Регламенту (ЄС) № 37/2010 або якщо їх використання заборонено законодавством Союзу.
* **Стаття 3** скасовує Регламент (ЄС) № 1950/2006, чинний з 21 травня 2027 року, і роз’яснює, що посилання на скасований Регламент слід розуміти як посилання на цей новий Регламент.
* **Стаття 4** зазначає, що Регламент набирає чинності наступного дня після його опублікування в Офіційному журналі Європейського Союзу та застосовуватиметься з 21 травня 2025 року.

Додаток містить детальний перелік речовин, згрупованих за їх терапевтичним використанням (наприклад, анестетики, анальгетики, антимікробні засоби), із зазначенням активної речовини, показань до застосування, визначених альтернатив та пояснень щодо використання або конкретних переваг. Речовини позначені як “необхідні” або “такі, що приносять додаткову клінічну користь”.

Основними положеннями цього акта, які можуть бути найбільш важливими для його використання, є наступні:

* **Додаток**, який містить перелік конкретних речовин, показання до їх застосування та будь-які визначені альтернативи.
* **Шестимісячний період виведення** для речовин, що використовуються у видів коней, призначених для виробництва харчових продуктів.
* **Умови використання**, викладені у статті 2, які наголошують на тому, що ці речовини слід використовувати лише тоді, коли дозволені ветеринарні лікарські засоби або альтернативи не дадуть таких же задовільних результатів або не забезпечать клінічно значущу перевагу.
* **Дата набрання чинності та дата застосування**, встановлені на 21 травня 2025 року, та скасування попереднього Регламенту (ЄС) № 1950/2006, чинне з 21 травня 2027 року.

Регламент імплементації Комісії (ЄС) 2025/920 від 19 травня 2025 року, що вносить зміни до Регламенту імплементації (ЄС) 2015/1998 щодо певних детальних заходів для імплементації спільних основних стандартів авіаційної безпеки

Це Регламент імплементації Комісії (ЄС) 2025/920, що вносить зміни до Регламенту імплементації (ЄС) 2015/1998, який встановлює детальні заходи для імплементації спільних основних стандартів авіаційної безпеки. Новий регламент коригує переліки третіх країн, визнаних за еквівалентними стандартами безпеки, посилює безпеку авіаційних вантажів і пошти та уточнює правила щодо навчання персоналу безпеки та тестування обладнання. Ці зміни спрямовані на адаптацію до еволюціонуючих загроз, покращення юридичної чіткості та стандартизацію застосування заходів авіаційної безпеки в ЄС.

Регламент структурований одним артикулом, що вносить зміни до Додатку до Регламенту імплементації (ЄС) 2015/1998, за яким слідує другий артикул, що визначає дати набрання чинності та застосування змін. Основні положення включають:

* **Оновлення переліків третіх країн:** Видалення аеропортів Кангерлуссуак (Гренландія), Гернсі, острова Мен і Джерсі зі списків країн, що застосовують еквівалентні стандарти безпеки. Аеропорт Бен-Гуріон (Тель-Авів, Ізраїль) також вилучено з певних списків.
* **Визначення ділових відносин:** Впровадження визначень “ділові відносини” та “встановлені ділові відносини” для роз’яснення вимог до регульованих агентів.
* **Посилення безпеки вантажів:** Більш суворі правила для регульованих агентів під час прийняття вантажів, включаючи перевірку особи, яка доставляє вантаж.
* **Собаки для виявлення вибухових речовин (EDD):** З 1 січня 2026 року ACC3 або RA3 можуть використовувати собак для виявлення вибухових речовин лише в тому випадку, якщо процес перевірки EDD спостерігався та оцінювався як такий, що відповідає конкретним цілям під час валідації авіаційної безпеки ЄС. Новий Додаток 6-M містить контрольний список валідації для програм EDD третіх країн.
* **Навчання та сертифікація:** Роз’яснення процесів сертифікації та повторної сертифікації персоналу безпеки з наголосом на стандартизовані оцінки на національному рівні.
* **Тестування обладнання:** Посилення рутинного тестування обладнання безпеки для своєчасного виявлення несправностей або зниження продуктивності.

Найважливішими положеннями для практичного використання є посилені вимоги до безпеки авіаційних вантажів і пошти, зокрема новий контрольний список валідації для собак для виявлення вибухових речовин (Додаток 6-M), а також роз’яснені процедури навчання, сертифікації та повторної сертифікації персоналу безпеки, які будуть застосовуватися з 1 січня 2026 року.

Регламент імплементації Ради (ЄС) 2025/933 від 20 травня 2025 року, що імплементує Регламент (ЄС) № 269/2014 щодо обмежувальних заходів стосовно дій, що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України

Ось розбір Регламенту імплементації Ради (ЄС) 2025/933:

**1. Суть акту:**

Цей регламент вносить зміни до Регламенту Ради (ЄС) № 269/2014, який стосується обмежувальних заходів проти дій, що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України. Новий регламент додає 17 фізичних осіб та 58 юридичних осіб до списку тих, хто підпадає під санкції. Ці доповнення ґрунтуються на їхній причетності до діяльності, яка загрожує стабільності України, підтримує військово-промисловий комплекс Росії або отримує вигоду від російського уряду.

**2. Структура та основні положення:**

* **Стаття 1:** Ця стаття стверджує, що Додаток I до Регламенту (ЄС) № 269/2014 змінюється відповідно до Додатку цього нового регламенту.
* **Стаття 2:** Ця стаття визначає, що регламент набирає чинності в день його опублікування в Офіційному журналі Європейського Союзу та є обов’язковим у повному обсязі та безпосередньо застосовним у всіх державах-членах.
* **Додаток:** Додаток містить список новопризначених осіб та організацій, включаючи їх ідентифікаційну інформацію (ім’я, псевдоніми, посада, дата народження, громадянство, податковий ідентифікаційний номер, адреси) та причини їх включення до списку. Причини зазвичай посилаються на їхню участь у підтримці російського військово-промислового комплексу, дії, що підривають територіальну цілісність України, або отримання вигоди від російського уряду.

**3. Основні положення, важливі для використання:**

* **Цільові санкції:** Основою цього регламенту є оновлений список фізичних та юридичних осіб, на які накладено санкції, у Додатку. Підприємствам, фінансовим установам та іншим організаціям вкрай важливо перевіряти цей список для забезпечення відповідності санкціям ЄС.
* **Підстави для включення до списку:** Розділ “Причини” для кожної фізичної або юридичної особи, внесеної до списку, дає уявлення про види діяльності, які ЄС вважає такими, що підлягають санкціям. Це може допомогти організаціям оцінити власні ризики та ступінь впливу, пов’язані з ситуацією в Україні.
* **Пряма застосовність:** Як регламент, цей акт є безпосередньо застосовним у всіх державах-членах ЄС. Це означає, що він не потребує національної імплементації та має негайний юридичний ефект.
* **** Регламент безпосередньо впливає на фізичних та юридичних осіб, які працюють або ведуть бізнес з Росією, особливо на тих, хто бере участь у таких секторах, як оборона, технології, енергетика та транспорт. Він також впливає на фізичних та юридичних осіб, які беруть участь у діяльності на окупованих територіях України.
* **** Регламент має наслідки для українців, оскільки він спрямований на ослаблення російської військової машини та тих, хто її підтримує.

Регламент (ЄС) 2025/912 Комісії від 19 травня 2025 року, що встановлює правила застосування Регламенту (ЄС) 2024/1991 Європейського Парламенту та Ради щодо єдиного формату національного плану відновлення

Це опис Імплементаційного регламенту (ЄС) 2025/912 Комісії від 19 травня 2025 року, який встановлює правила застосування Регламенту (ЄС) 2024/1991 Європейського Парламенту та Ради щодо єдиного формату національного плану відновлення. Цей регламент встановлює стандартизований шаблон для використання державами-членами під час створення своїх національних планів відновлення, які вимагаються згідно з Регламентом (ЄС) 2024/1991 про відновлення природи. Єдиний формат забезпечує всебічність, послідовність і порівнянність планів у всіх державах-членах, що полегшує оцінку та перегляд планів Комісією. Регламент спрямований на впорядкування процесу планування та сприяння ефективному впровадженню заходів з відновлення в усьому Європейському Союзі.

Структура акта проста. Він складається з двох статей і додатка. Стаття 1 визначає, що єдиний формат для національного плану відновлення детально описано в додатку до регламенту. Стаття 2 стверджує, що регламент набуде чинності через двадцять днів після його опублікування в Офіційному журналі Європейського Союзу, і що він є обов’язковим у своїй повноті та безпосередньо застосовним у всіх державах-членах. Додаток містить детальний шаблон для національного плану відновлення, включаючи розділи про основну інформацію, загальні цілі, конкретні цілі відновлення для різних екосистем (наземних, прибережних, прісноводних, морських, міських, сільськогосподарських і лісових), заходи для запобігання погіршенню та фінансову інформацію.

Найважливіші положення для його використання містяться в Додатку, який містить детальний шаблон для національного плану відновлення. Шаблон поділено на три основні частини:

* **Частина A** охоплює інформацію, що застосовується до всіх цілей, включаючи процес підготовки, внески в досягнення загальних цілей, супутні вигоди, пов’язані політики та фінансову інформацію.
* **Частина B** зосереджується на національному підході до досягнення цілей відновлення та виконання зобов’язань, організованому за конкретними статтями Регламенту (ЄС) 2024/1991, такими як відновлення наземних, прибережних і прісноводних екосистем (ст. 4), морських екосистем (ст. 5), міських екосистем (ст. 8) і сільськогосподарських екосистем (ст. 11).
* **Частина C** присвячена конкретним заходам з відновлення, які держави-члени планують впровадити, включаючи деталі щодо відповідного типу екосистеми, масштабу планування, термінів реалізації та внеску в досягнення цілей і виконання зобов’язань.

Додаток також містить додаткові інформаційні розділи для зауважень щодо проєкту НПВ, інформацію щодо кожного типу морського середовища існування, перелік територій міських екосистем та перелік штучних перешкод для сполученості поверхневих вод.

Регламент імплементації Ради (ЄС) 2025/959 від 20 травня 2025 року, що імплементує Регламент (ЄС) 2018/1542 щодо обмежувальних заходів проти розповсюдження та використання хімічної зброї

Ось розбивка Регламенту імплементації Ради (ЄС) 2025/959:

**1. Суть Акту:**

Цей регламент вносить зміни до Регламенту Ради (ЄС) 2018/1542 з метою накладення додаткових обмежувальних заходів (санкцій) проти розповсюдження та використання хімічної зброї. Зокрема, він додає три юридичні особи до переліку тих, на кого поширюються ці заходи, у зв’язку з їхньою причетністю до використання хімічної зброї, особливо в контексті війни в Україні.

**2. Структура та Основні Положення:**

* **Стаття 1:** Це ядро регламенту. Вона вносить зміни до Додатку I Регламенту (ЄС) 2018/1542 шляхом додавання трьох юридичних осіб до переліку підсанкційних сторін.
* **Стаття 2:** Визначає дату набрання чинності, якою є дата публікації в Офіційному журналі Європейського Союзу. Вона також встановлює, що регламент є обов’язковим у своїй повноті та безпосередньо застосовним у всіх державах-членах.
* **Додаток:** Цей розділ містить детальну інформацію про нововнесені до переліку юридичні особи, включаючи їхні назви, ідентифікаційну інформацію (адреси, реєстраційні номери, веб-сайти тощо), підстави для їх визначення (причини накладення санкцій) та дату їх внесення до переліку.

**Юридичні особи, додані до списку санкцій:**

1. **Війська радіаційного, хімічного та біологічного захисту Міністерства оборони Російської Федерації:** Піддані санкціям за те, що є підрозділом у складі Збройних сил Росії, відповідальним за хімічну та біологічну війну, а також за їхню причетність до використання хімічної зброї в Україні (включаючи засоби для придушення масових заворушень, такі як CS газ).
2. **27-й Науковий центр Міністерства оборони Російської Федерації:** Підданий санкціям за те, що є підпорядкованим підрозділом Військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту, а також за його зв’язок з розробкою та використанням хімічних речовин.
3. **33-й Центральний науково-дослідний випробувальний інститут Міністерства оборони Російської Федерації:** Підданий санкціям за те, що є підпорядкованим підрозділом Військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту, а також за його зв’язок з розробкою та використанням хімічних речовин.

**3. Основні положення, важливі для його використання:**

* **Цілеспрямовані санкції:** Регламент безпосередньо націлений на конкретні юридичні особи, які, як вважається, причетні до розповсюдження та використання хімічної зброї.
* **Заморожування активів та заборони на поїздки:** Хоча це прямо не зазначено в цьому імплементаційному регламенті, обмежувальні заходи, викладені в оригінальному Регламенті (ЄС) 2018/1542, зазвичай включають заморожування активів та заборони на поїздки для внесених до переліку юридичних та фізичних осіб.
* **Пряма застосовність:** Регламент є безпосередньо застосовним у всіх державах-членах ЄС, тобто він не потребує подальшого національного законодавства для його імплементації.

**Важливо:** Регламент пов’язаний з війною в Україні. Використання засобів для придушення масових заворушень (CS газ) як методу ведення війни в Україні є ключовим обґрунтуванням для санкцій.

Імплементаційний Регламент Комісії (ЄС) 2025/917 від 19 травня 2025 року, що вносить зміни до Імплементаційного Регламенту (ЄС) 2019/1014 щодо встановлення детальних правил щодо мінімальних вимог до прикордонних контрольних пунктів, включаючи інспекційні центри, а також щодо формату, категорій та скорочень, які використовуються для переліку прикордонних контрольних пунктів та контрольних точок

Цей Імплементаційний Регламент Комісії (ЄС) 2025/917 вносить зміни до Імплементаційного Регламенту (ЄС) 2019/1014, який встановлює детальні правила щодо мінімальних вимог до прикордонних контрольних пунктів (ПКП) та формату їх переліку. Регламент про внесення змін уточнює та коригує певні вимоги, пов’язані з дренажем, зонами розвантаження, обладнанням, а також категоріями тварин і товарів, які можуть оброблятися на конкретних ПКП. Ці зміни спрямовані на забезпечення більшої гнучкості та чіткості для компетентних органів, зберігаючи при цьому належний рівень контролю та безпеки.

Регламент змінює кілька статей Імплементаційного Регламенту (ЄС) 2019/1014. Він уточнює вимоги до дренажу, щоб забезпечити їх відповідність видам тварин або товарів, що обробляються, і розширює умови, за яких розвантаження може відбуватися у зонах без даху. Він також передбачає винятки для певних ПКП щодо конкретних вимог, таких як необхідність наявності гарячої та холодної проточної води, і дозволяє використовувати комерційні складські приміщення для перевірки ідентичності та фізичних перевірок більш широкого спектру товарів. Крім того, він коригує правила щодо зон розміщення тварин і розширює категорії товарів, які можуть бути перевірені на ПКП, призначених для конкретних цілей. Нарешті, він оновлює Додаток II, щоб забезпечити узгодженість у переліку ПКП.

Найважливішими положеннями цього регламенту є ті, які забезпечують більшу гнучкість державам-членам і компетентним органам в управлінні прикордонними контрольними пунктами. Зокрема, значними є розширені винятки для певних ПКП щодо конкретних інфраструктурних вимог, дозвіл на розвантаження в зонах без даху за певних умов і дозвіл на використання комерційних складських приміщень для ширшого спектру товарів. Ці зміни повинні спростити операції на ПКП, зберігаючи при цьому необхідний контроль для захисту здоров’я тварин, рослин і населення.

Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/924 від 19 травня 2025 року, що передбачає реєстрацію імпорту деяких виробів з ливарного чавуну походженням з Індії та Туреччини

Цей імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2025/924 зобов’язує реєструвати імпорт конкретних виробів з ливарного чавуну походженням з Індії та Туреччини. Ця дія є попереднім кроком в антидемпінговому розслідуванні, що потенційно може призвести до введення антидемпінгових мит. Реєстрація гарантує, що у разі введення мит, вони можуть бути застосовані ретроспективно до зареєстрованого імпорту, якщо дотримано юридичних умов.

Регламент складається з преамбули, в якій викладено причини та правові підстави для реєстрації, а також двох статей. Стаття 1 зобов’язує митні органи реєструвати імпорт зазначених виробів з ливарного чавуну з Індії та Туреччини, визначаючи продукти, що підлягають реєстрації, та ті, що виключені. Стаття 2 визначає, що регламент набирає чинності наступного дня після його опублікування в Офіційному журналі Європейського Союзу, і що вимога щодо реєстрації втратить чинність через дев’ять місяців після набрання регламентом чинності. Цей регламент не вносить змін до чинних законів, а запроваджує конкретний захід відповідно до чинного антидемпінгового регламенту (Регламент (ЄС) 2016/1036).

Найважливішим положенням є стаття 1, яка чітко визначає продукти, що підлягають реєстрації. Вона визначає, що регламент застосовується до деяких виробів з ливарного чавуну з пластинчастим графітом (сірого чавуну) або ливарного чавуну з кулястим графітом (також відомого як високоміцний чавун) та їх частин, що використовуються для покриття або забезпечення доступу до наземних або підземних систем. Вона також містить перелік чітких винятків, таких як решітки каналів, зливні отвори для підлоги та пожежні гідранти. Імпортери та митні органи повинні приділяти пильну увагу цим визначенням, щоб визначити, чи підлягають їхні продукти вимозі щодо реєстрації.

Регламент (ЄС) 2025/899 про виконання, прийнятий Комісією 19 травня 2025 року, що вносить зміни до Додатку IV до Регламенту (ЄС) 2021/404 про виконання, щодо запису про Таїланд у переліку третіх країн або територій чи зон у їх складі, авторизованих для ввезення в Європейський Союз партій коней

Цей Регламент (ЄС) 2025/899 про виконання, прийнятий Комісією, вносить зміни до Додатку IV до Регламенту (ЄС) 2021/404 про виконання, зокрема щодо умов ввезення коней з Таїланду до Європейського Союзу. Регламент повторно дозволяє ввезення зареєстрованих коней з Таїланду, яке було призупинено через спалах африканської чуми коней (АЧК) у 2020 році. Це рішення прийнято після аудиту Комісії, який підтвердив успішну ліквідацію АЧК у Таїланді та його здатність підтримувати належний контроль за здоров’ям тварин.

Регламент складається з двох статей та додатку. Стаття 1 передбачає, що Додаток IV до Регламенту (ЄС) 2021/404 про виконання змінюється відповідно до Додатку до цього регламенту. Стаття 2 визначає, що регламент набирає чинності на двадцятий день після його опублікування в Офіційному віснику Європейського Союзу. Додаток замінює попередній запис про Таїланд у Частині 1 Додатку IV до Регламенту (ЄС) 2021/404 про виконання на оновлений запис, який відображає повторний дозвіл для зареєстрованих коней, включаючи конкретні коди (EQUI-X, EQUI-RE-ENTRY-30, EQUI-RE-ENTRY-90-COMP), та відповідні дати.

Найважливішим положенням є повторний дозвіл на ввезення зареєстрованих коней з Таїланду згідно з Санітарною групою E, який було призупинено з 6 квітня 2020 року. Новий запис визначає умови та коди, за яких ці коні можуть бути імпортовані, з датою набуття чинності 9 червня 2025 року. Ця зміна дозволяє відновити торгівлю зареєстрованими кіньми між Таїландом та ЄС за умови дотримання визначених вимог щодо здоров’я тварин.

Правило ООН № 125 — Уніфіковані положення щодо офіційного затвердження автотранспортних засобів стосовно поля огляду водія вперед [2025/891]

Це опис Правила ООН № 125, яке стосується офіційного затвердження автотранспортних засобів щодо поля огляду водія вперед. Правило має на меті забезпечити, щоб водії транспортних засобів категорій M1 та N1 мали адекватне поле огляду вперед на 180°, коли вітрове скло та інші скляні поверхні сухі та чисті. Це досягається шляхом встановлення конкретних вимог до прозорої зони вітрового скла, кута перешкоди, спричиненого передніми стійками, та інших потенційних перешкод у полі зору водія.

Правило включає визначення, процедури подання заявок на офіційне затвердження, технічні характеристики поля огляду водія, процедури випробувань та положення щодо модифікації, відповідності виробництва та перехідних положень. Воно визначає, як визначати положення ключових точок (V, P, E), пов’язаних із положенням ока та голови водія, а також як вимірювати кут перешкоди, спричиненої передніми стійками. Правило також стосується перешкод, спричинених рульовим колесом, приладовою панеллю, і допускає певні винятки, такі як вбудовані радіоантени та елементи розморожування/видалення запотівання в межах певних розмірів. Остання серія поправок, серія 03, включає положення щодо поля огляду (FVA).

Основними положеннями акта, які можуть бути найважливішими для його використання, є:
– Вимоги до прозорої зони вітрового скла та розташування базових точок вітрового скла (5.1.1).
– Обмеження кута перешкоди, спричиненої передніми стійками (5.1.2).
– Обмеження щодо інших перешкод у прямому полі огляду водія вперед на 180° (5.1.3), включаючи конкретні винятки.
– Технічні характеристики положення точок V, P і E, які мають вирішальне значення для визначення положення ока водія та оцінки видимості (5.2, 5.3, 5.5).
– Процедури випробувань для перевірки відповідності вимогам щодо поля огляду (6).
– Перехідні положення, що визначають прийняття офіційних затверджень відповідно до різних серій поправок (12).

Регламент (ЄС) 2025/941 Європейського Парламенту та Ради від 7 травня 2025 року про статистику ринку праці Європейського Союзу щодо підприємств, що скасовує Регламент Ради (ЄС) № 530/1999 та Регламенти (ЄС) № 450/2003 та (ЄС) № 453/2008 Європейського Парламенту та Ради (Текст, що має значення для ЄЕЗ)

Отже, ось аналіз Регламенту (ЄС) 2025/941 щодо статистики ринку праці Європейського Союзу щодо підприємств.

Цей регламент має на меті створити єдину структуру для створення, виробництва та розповсюдження статистики ринку праці, пов’язаної з підприємствами в межах ЄС. Він зосереджується на наданні точних і порівнянних даних про заробітки, витрати на робочу силу та вакансії. Регламент також прагне впорядкувати чинне законодавство шляхом скасування та заміни попередніх регламентів про структурну статистику щодо заробітків і витрат на робочу силу, індекс витрат на робочу силу та квартальну статистику щодо вакансій у Співтоваристві. Крім того, він підкреслює важливість якості даних, зменшення адміністративного тягаря та використання інноваційних джерел даних.

**Структура та ключові положення:**

Регламент структурований навколо наступних ключових областей:

* **Предмет і визначення (статті 1-2):** Визначає сферу дії та ключові терміни, що використовуються в регламенті, включаючи статистичні одиниці, підприємства, працівників і різні статистичні концепції.
* **Джерела та методи (стаття 3):** Визначає джерела даних, які держави-члени можуть використовувати, включаючи статистичні опитування, адміністративні дані, дані від приватних власників даних та інші джерела. Він заохочує використання інноваційних методів для покращення статистики та зменшення тягаря для респондентів.
* **Вимоги до даних (стаття 4 та додаток):** Це центральна частина, яка окреслює конкретні необхідні дані, розділені на домени (заробітки, витрати на робочу силу, попит на робочу силу) та теми (наприклад, структура заробітків, гендерний розрив в оплаті праці, індекс витрат на робочу силу, вакансії). У додатку детально описано конкретні точки даних (детальні теми), які необхідно збирати за кожною темою, їх періодичність (як часто збираються дані), періоди посилання (часові рамки, до яких відносяться дані) та терміни передачі даних до Євростату. Він також уповноважує Комісію приймати делеговані акти для внесення змін до переліку детальних тем.
* **Попередні оцінки (стаття 5):** Вимагає від певних держав-членів із значною часткою зайнятості в ЄС або Єврозоні передавати попередні оцінки для індексу витрат на робочу силу та вакансій.
* **Статистичні одиниці та сукупність (стаття 6):** Визначає статистичні одиниці (підприємства, місцеві одиниці, працівники) та конкретні сукупності, які необхідно охопити для кожної теми.
* **Вимоги до якості та звітність (стаття 7):** Підкреслює необхідність високоякісних даних і метаданих, посилаючись на критерії якості в Регламенті (ЄС) № 223/2009. Він вимагає від держав-членів передавати звіти про якість щодо використаних джерел і методів.
* **Техніко-економічні обґрунтування та пілотні дослідження (стаття 8):** Дозволяє Комісії ініціювати техніко-економічні обґрунтування та пілотні дослідження для покращення статистики ринку праці, вивчення нових джерел даних і зменшення тягаря для підприємств.
* **Фінансування (стаття 9):** Передбачає фінансові внески з Програми єдиного ринку для підтримки держав-членів у покращенні їхніх статистичних систем і участі в пілотних дослідженнях.
* **Захист фінансових інтересів (стаття 10):** Окреслює заходи для захисту фінансових інтересів ЄС від шахрайства та порушень.
* **Відступи (стаття 11):** Дозволяє Комісії надавати тимчасові відступи державам-членам, якщо застосування регламенту вимагає значних змін у їхніх національних статистичних системах.
* **Здійснення делегування (стаття 12):** Встановлює умови для повноважень Комісії приймати делеговані акти.
* **Процедура комітету (стаття 13):** Визначає комітет, який допомагатиме Комісії у впровадженні регламенту.
* **Скасування (стаття 14):** Скасовує попередні регламенти, які замінюються.
* **Набрання чинності (стаття 15):** Визначає дату набрання чинності та застосування регламенту.

**Основні зміни:**

* **Консолідація:** Цей регламент консолідує кілька попередніх регламентів в єдину структуру, спрямовану на спрощення та гармонізацію.
* **Розширення сфери дії:** Він розширює сферу дії статистики ринку праці щодо підприємств, включаючи нові потреби в даних і вирішуючи нові питання, такі як гендерний розрив в оплаті праці.
* **Акцент на якості даних:** Регламент робить сильний акцент на якості та порівнянності даних із конкретними вимогами до звітності про якість.
* **Використання нових джерел даних:** Він заохочує використання адміністративних даних, даних, що зберігаються в приватних руках, та інших джерел для зменшення тягаря для підприємств і покращення ефективності збору даних.
* **Гендерний розрив в оплаті праці:** Регламент запроваджує конкретні вимоги щодо щорічного збору та передачі даних про гендерний розрив в оплаті праці, узгоджуючись з вимогами Директиви (ЄС) 2023/970 про прозорість оплати праці.

**Найважливіші положення:**

* **Стаття 4 (Вимоги до даних) та додаток:** Вони є вирішальними, оскільки визначають, які саме дані потрібно збирати, як часто і коли їх потрібно передавати. Підприємствам і національним статистичним органам необхідно приділяти пильну увагу цим положенням.
* **Стаття 7 (Вимоги до якості та звітність про якість):** Ця стаття важлива для забезпечення надійності та порівнянності статистики.
* **Стаття 8 (Техніко-економічні обґрунтування та пілотні дослідження):** Це дозволяє постійно вдосконалювати та адаптувати статистичну структуру.
* **Стаття 12 (Здійснення делегування):** Це важливо, оскільки вона уповноважує Комісію приймати делеговані акти для внесення змін до переліку детальних тем, що дозволяє адаптувати регламент до мінливих потреб у даних.

Регламент Ради (ЄС) 2025/964 від 20 травня 2025 року, що вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2024/2642 щодо обмежувальних заходів у зв’язку з дестабілізаційною діяльністю Росії

Цей Регламент Ради (ЄС) 2025/964 вносить зміни до Регламенту (ЄС) 2024/2642, який стосується обмежувальних заходів проти Росії у зв’язку з її дестабілізаційною діяльністю. Регламент, що вносить зміни, запроваджує заборони на операції, пов’язані з матеріальними активами, що використовуються в дестабілізаційній діяльності, керованій Росією, такими як судна, літаки та цифрова інфраструктура. Він також забороняє операції з організаціями за межами ЄС, які сприяють діяльності, що підриває безпеку ЄС, і призупиняє ліцензії на мовлення для визначених медіа-організацій, причетних до дезінформації. Ці заходи спрямовані на посилення відповіді ЄС на дії Росії з дотриманням основних прав, включаючи свободу вираження поглядів, і забезпеченням однакового застосування в усіх державах-членах.

Регламент змінює Регламент (ЄС) 2024/2642 шляхом:
1. Заміни назви для уточнення дати початкового регламенту.
2. Включення нових статей (1a, 1b та 1c), які запроваджують конкретні заборони:
* Стаття 1a забороняє операції, пов’язані з матеріальними активами, переліченими в Додатку III, які підтримують дестабілізаційну діяльність Росії.
* Стаття 1b забороняє операції з організаціями за межами ЄС, які сприяють або підтримують діяльність, що підриває безпеку ЄС, як зазначено в Додатку IV.
* Стаття 1c забороняє мовлення визначених медіа-організацій, перелічених у Додатку V, і призупиняє будь-які ліцензії на мовлення або домовленості з цими організаціями.
3. Внесення змін до статті 2(3) з метою розширення критеріїв для визначення фізичних та юридичних осіб, на яких поширюються обмежувальні заходи.
4. Додавання пунктів до статті 11(1) для включення організацій, перелічених у Додатках IV та V, до сфери дії заморожування активів.
5. Додавання Додатків III, IV та V, у яких перелічено матеріальні активи, організації та медіа-організації, на які поширюються нові обмеження.

Найважливішими положеннями для практичного застосування є заборони, введені в статтях 1a, 1b та 1c, оскільки вони безпосередньо впливають на операції, що включають конкретні активи, організації та медіа-організації. Підприємства та фізичні особи повинні бути обізнані про ці обмеження для забезпечення дотримання вимог та уникнення потенційних штрафів. Додатки, в яких перелічено конкретні активи, організації та медіа-організації, на які поширюються ці заборони, мають вирішальне значення для ідентифікації обмежених сторін та активів.

Регламент Ради (ЄС) 2025/932 від 20 травня 2025 року, що вносить зміни до Регламенту (ЄС) № 833/2014 щодо обмежувальних заходів у зв’язку з діями Росії, що дестабілізують ситуацію в Україні

Рішення Суду (третя палата) від 20 травня 2025 року.#M. S. T. проти Varhovna kasatsionna prokuratura na Republika Bulgaria.#Запит про попереднє рішення – Простір свободи, безпеки та справедливості – Судове співробітництво у кримінальних справах – Директива (ЄС) 2016/343 – Стаття 8 – Право бути присутнім на судовому засіданні – Інформація про проведення судового засідання та наслідки неявки – Неможливість встановити місцезнаходження особи, яку переслідують, незважаючи на розумні зусилля, докладені компетентними органами – Можливість судового розгляду та рішення за замовчуванням – Стаття 9 – Право на новий судовий розгляд або інший правовий засіб, що дозволяє по-новому оцінити суть справи – Юрисдикційна процедура, що дозволяє визначити наявність права на новий судовий розгляд – Обов’язок оперативності.#Справа C-135/25 PPU.

Це рішення Суду Європейського Союзу (CJEU) щодо тлумачення Директиви 2016/343 про право бути присутнім на суді у кримінальному провадженні. Справа стосується громадянина Болгарії, пана С.Т., якого було засуджено заочно (за замовчуванням) за крадіжку з обтяжуючими обставинами після втечі під час розслідування. Він вимагав повторного розгляду справи, в чому було відмовлено згідно з болгарським законодавством. Верховний суд Болгарії передав справу до CJEU для з’ясування питання, чи сумісна відмова у повторному розгляді справи за таких обставин із законодавством ЄС.

**Структура та основні положення:**

Рішення тлумачить статтю 8(4) та статтю 9 Директиви 2016/343, які стосуються права на справедливий судовий розгляд та права бути присутнім на цьому розгляді.

* **Стаття 8:** Регулює право бути присутнім на судовому засіданні та дозволяє проведення судових засідань заочно за певних умов, таких як інформування обвинуваченого про судове засідання та наслідки неявки.
* **Стаття 9:** Стосується права на новий судовий розгляд, якщо обвинувачений не був присутній, і умови статті 8(2) не були дотримані, забезпечуючи повторний розгляд суті справи.

CJEU роз’яснює умови, за яких особі може бути відмовлено у повторному розгляді справи після засудження заочно. Він підкреслює, що у повторному розгляді справи може бути відмовлено лише в тому випадку, якщо дотримано умови статті 8(2) Директиви. Ці умови включають в себе те, що обвинувачений повинен бути своєчасно поінформований про судове засідання та наслідки неявки, або бути представленим уповноваженим адвокатом.

**Основні положення та важливі міркування:**

* **Інформація про судовий розгляд:** Суд роз’яснює, що навіть якщо особа тікає після отримання попереднього обвинувального акту, її можна вважати поінформованою про судовий розгляд, якщо влада доклала розумних зусиль для її встановлення. Це включає в себе відправлення обвинувального акту та інформації про судовий розгляд на адресу, надану обвинуваченим, та активні спроби знайти його.
* **Наслідки неявки:** У рішенні зазначено, що обвинувачений має бути чітко поінформований про наслідки неявки на судове засідання. Ця інформація має бути ефективно доведена до відома та отримана особою.
* **Представництво адвокатом:** Суд уточнює, що представництво призначеним державою адвокатом недостатньо для відмови від права на повторний розгляд справи, якщо обвинувачений спеціально не уповноважив адвоката представляти його за його відсутності.
* **Розумні зусилля для встановлення місцезнаходження обвинуваченого:** CJEU підкреслює, що влада повинна вичерпати всі розумні засоби для встановлення місцезнаходження обвинуваченого. Зокрема, суд згадує, що влада повинна використовувати Шенгенську інформаційну систему (SIS) для встановлення місцезнаходження особи.
* **Право на новий судовий розгляд:** Суд підтверджує, що особа, засуджена заочно, має право на новий судовий розгляд, якщо її не було поінформовано про судове засідання, про наслідки неявки на судове засідання, і якщо вона не була представлена уповноваженим адвокатом.
* **Процедура подання заяви про повторний розгляд справи:** У рішенні зазначено, що держави-члени можуть мати процедуру, за якою окремий суд визначає, чи виконані умови для повторного розгляду справи. Ця процедура має бути швидкою, особливо якщо особа вже відбуває покарання.

CJEU остаточно постановив, що Директива 2016/343 не забороняє національним законам відмовляти у повторному розгляді справи особі, засудженій заочно, якщо влада доклала розумних зусиль для інформування її про судове засідання, обвинувачення та наслідки неявки, і якщо особу було або поінформовано про наслідки неявки, або вона однозначно уповноважила адвоката представляти її. Однак національний суд повинен перевірити, чи вжила влада всіх засобів для встановлення місцезнаходження засудженої особи до судового розгляду.

Leave a comment

E-mail
Password
Confirm Password
Lexcovery
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.