Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Імплементаційний регламент Ради (ЄС) 2025/817 від 25 квітня 2025 року, що імплементує Регламент (ЄС) 2023/888 щодо обмежувальних заходів у зв’язку з діями, що дестабілізують Республіку Молдова

Ось розбивка імплементаційного регламенту Ради (ЄС) 2025/817:

**1. Суть акту:**

Цей регламент вносить зміни до Регламенту Ради (ЄС) 2023/888, який стосується обмежувальних заходів (санкцій), спрямованих проти фізичних та юридичних осіб, причетних до дестабілізаційних дій проти Республіки Молдова. Новий регламент оновлює інформацію та підстави для включення певних фізичних та юридичних осіб, які вже є в списку санкцій. Він відображає поточні зусилля ЄС, спрямовані на протидію діям, що підривають стабільність Молдови.

**2. Структура та основні положення:**

* **Стаття 1:** Це ядро регламенту. У ній зазначено, що Додаток I до Регламенту (ЄС) 2023/888 змінюється, як детально описано в Додатку до цього нового регламенту.
* **Стаття 2:** Вказує, що регламент набирає чинності наступного дня після його опублікування в Офіційному журналі Європейського Союзу, забезпечуючи негайний ефект.
* **Додаток:** Цей розділ містить конкретні зміни до Додатка I оригінального регламенту. Він замінює записи для шести фізичних осіб (індивідів) та однієї юридичної особи. Замінені записи включають оновлену ідентифікаційну інформацію та переглянуті підстави для їх внесення до режиму санкцій.

**Зміни порівняно з попередніми версіями:**

Регламент не запроваджує нових санкцій і не змінює фундаментально обсяг існуючого режиму. Натомість він удосконалює існуючий перелік, оновлюючи інформацію, що стосується фізичних та юридичних осіб, які вже перебувають під санкціями. Це свідчить про поточний перегляд та коригування санкцій для забезпечення їхньої цільової спрямованості та ефективності.

**3. Основні положення, важливі для використання:**

* **Оновлена інформація про внесених до списку фізичних та юридичних осіб:** Найважливішим аспектом є оновлена інформація в Додатку. Це включає такі деталі, як імена, ідентифікаційні дані (дати та місця народження, громадянство, ідентифікаційні номери) і, що найважливіше, *причини* їх подальшого перебування у списку. Ці причини дають уявлення про те, чому ЄС вважає, що ці фізичні та юридичні особи причетні до дій, що дестабілізують Молдову.
* **Розуміння “причин” внесення до списку:** Детальні пояснення для кожного пункту списку є критично важливими. Вони окреслюють конкретні види діяльності або зв’язки, які призвели до санкцій. Ці причини часто включають звинувачення у:

* Причетності до незаконного фінансування політичних партій.
* Підбурюванні до насильства та організації деструктивних протестів.
* Корупції та фінансових зловживаннях.
* Поширенні дезінформації та пропаганди.
* Зв’язку з фізичними або юридичними особами, пов’язаними з російським впливом.
* **Пряма застосовність:** Стаття 2 встановлює, що регламент є обов’язковим у своїй повноті та безпосередньо застосовується в усіх державах-членах. Це означає, що санкції негайно набувають чинності у всіх країнах ЄС без необхідності національного імплементаційного законодавства.

**** Цей регламент є надзвичайно актуальним для України через триваючий геополітичний контекст і занепокоєння щодо російського втручання в сусідні країни. Акцент на фізичних та юридичних особах, причетних до підриву стабільності Молдови, підкреслює занепокоєння ЄС щодо подібних зусиль з дестабілізації, які можуть вплинути на Україну та українців. Посилання на російську пропаганду та вплив є особливо важливими в цьому відношенні.

Повний текст за посиланням

Leave a comment

E-mail
Password
Confirm Password
Lexcovery
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.