Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Огляд українського законодавства за 20/04/2025


Дайджест українського законодавства

Дайджест змін в законодавстві України

Національний банк України: Облікові ціни на банківські метали

Національний банк України публікує облікові ціни на банківські метали – золото, срібло, платину та паладій. Ці ціни використовуються виключно для облікових цілей та звітності, а не для реальних операцій купівлі-продажу. НБУ не зобов’язаний здійснювати операції за цими обліковими цінами. Вони можуть бути корисні для бухгалтерського обліку, оцінки активів у банківських металах та розрахунку податків.

Національний банк України: Офіційний курс гривні

Національний банк України встановлює офіційний курс гривні щодо іноземних валют та спеціальних прав запозичення (СПЗ). Ці курси використовуються для ведення бухгалтерського обліку та здійснення операцій з Державною казначейською службою України. Важливо зауважити, що НБУ не зобов’язується купувати чи продавати валюту за цими офіційними курсами. Для ринкових операцій використовуються інші, ринкові курси.

Верховна Рада України: Повернення статусу міста Олиці

Верховна Рада України відновила історичну справедливість, повернувши селищу Олика Луцького району Волинської області статус міста. Це рішення враховує історію населеного пункту та думку місцевих жителів. Змінюється адміністративно-територіальний статус Олики з селища на місто.

Верховна Рада України: Законопроект про молодіжну політику

Верховна Рада України повернула на повторне перше читання законопроект щодо змін до Закону України “Про основні засади молодіжної політики”. Рішення ухвалено для доопрацювання законопроекту. Комітету Верховної Ради України з питань молоді і спорту доручено підготувати законопроект для повторного розгляду у першому читанні.

Верховна Рада України: Професійна освіта

Верховна Рада України прийняла за основу проєкт Закону України про професійну освіту. Мета закону – модернізація та приведення у відповідність до потреб ринку праці та міжнародних стандартів. Комітет з питань освіти, науки та інновацій доопрацює законопроєкт та внесе його на розгляд у другому читанні.

Верховна Рада України: Внесення змін до порядку денного сесії

Верховна Рада України внесла зміни до порядку денного тринадцятої сесії, додавши перелік законопроектів для розгляду. До порядку денного включено проекти Закону про професійну освіту та проект Постанови про Звернення Верховної Ради України до європейських інституцій.

Верховна Рада України: Тимчасова спеціальна комісія щодо питань Чорнобильської катастрофи

Верховна Рада України утворила тимчасову спеціальну комісію з питань Чорнобильської катастрофи. Комісія займатиметься розробкою пропозицій щодо соціального захисту постраждалих та розглядатиме питання використання забруднених територій. До завдань комісії входить вдосконалення законодавства, дослідження питань реєстрації місця проживання та протидія незаконному використанню радіаційно небезпечних земель.

Верховна Рада України: Продовження строку проведення загальної мобілізації

Верховна Рада України затвердила Указ Президента України про продовження строку проведення загальної мобілізації. Мобілізаційні заходи в країні будуть продовжуватися на термін, визначений в Указі Президента. Закон набирає чинності з 9 травня 2025 року.

Верховна Рада України: Продовження строку дії воєнного стану в Україні

Верховна Рада України затвердила Указ Президента України про продовження строку дії воєнного стану в Україні. На території України продовжують діяти обмеження прав і свобод громадян, передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану”. Закон набирає чинності з дня опублікування.

Верховна Рада України: Пенсійне забезпечення працівників прокуратури

Верховна Рада України прийняла за основу законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури. Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів доручено доопрацювати законопроект та внести його на розгляд у другому читанні. Закон має вплинути на розмір та умови отримання пенсій прокурорами.

Кабінет Міністрів України: Зміни до Положення про United24

Кабінет Міністрів України вніс зміни до Положення про Єдиний державний вебпортал для збору пожертв на підтримку України “United24”. Розширено перелік військових формувань, які можуть отримувати кошти через United24, включивши рахунки військових частин, до яких на фінансове забезпечення зараховані інші військові частини.

Кабінет Міністрів України: Механізм “єдиного вікна” на митниці

Кабінет Міністрів України вніс зміни до порядку взаємодії між декларантами, митними органами та іншими державними органами при переміщенні товарів через митний кордон України з використанням механізму “єдиного вікна”. З тексту виключено згадки про “представників декларантів”, що спрощує процес для самих декларантів. Також, уточнено процедури взаємодії у випадках необхідності додаткового контролю з боку Держпродспоживслужби.

Кабінет Міністрів України: Державне агентство з управління резервами

Кабінет Міністрів України затвердив Положення про Державне агентство з управління резервами України (ДАУР). ДАУР є центральним органом виконавчої влади, відповідальним за реалізацію державної політики у сфері державних резервів. Агентство здійснює управління державним матеріальним резервом, включаючи його формування, зберігання, освіження та відпуск.

Кабінет Міністрів України: Митні режими переробки товарів

Кабінет Міністрів України вніс зміни до нормативних актів, що регулюють митні режими переробки товарів. Зміни спрямовані на узгодження українського законодавства з положеннями Митного кодексу Європейського Союзу, зокрема в частині надання забезпечення сплати митних платежів. Також, оновлено перелік продуктів переробки та залишків переробки, які підлягають обов’язковому поверненню на митну територію України, з урахуванням нових кодів УКТЗЕД.

Кабінет Міністрів України: Передача майна “Української залізниці”

Кабінет Міністрів України передав нерухоме майно, що належить АТ “Українська залізниця”, у комунальну власність Синельниківської міської територіальної громади. Це стосується житлових будинків у місті Синельниковому Дніпропетровської області, за винятком службових квартир.

Кабінет Міністрів України: Огляди витрат державного бюджету

Кабінет Міністрів України визначив перелік міністерств та інших державних органів, які у 2025 році повинні провести огляди витрат державного бюджету у визначених сферах. Мета оглядів – підвищення ефективності та результативності використання бюджетних коштів. Звіти про огляди витрат повинні містити не менше двох варіантів досягнення цілі огляду та пропозицію щодо оптимального варіанта.

Президент України: Продовження строку проведення загальної мобілізації

Президент України продовжив строк проведення загальної мобілізації в Україні на 90 діб, починаючи з 9 травня 2025 року. Рішення прийнято у зв’язку з триваючою збройною агресією Російської Федерації. Указ набирає чинності після його затвердження відповідним Законом України.

Верховна Рада України: Імплементація “положення Болар”

Верховна Рада України прийняла за основу проєкт Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо імплементації положення Болар. Це положення стосується можливості використання запатентованих винаходів у фармацевтичній галузі для проведення досліджень та розробок з метою отримання дозволу на виробництво генеричних лікарських засобів після закінчення терміну дії патенту. Необхідно дочекатися прийняття закону в цілому для отримання детальної інформації.

Верховна Рада України: Внесення змін до порядку денного сесії

Верховна Рада України внесла зміни до порядку денного тринадцятої сесії, додавши перелік законопроектів для розгляду. Серед них: проект Закону про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо майнових прав інтелектуальної власності на об’єкти, створені у зв’язку із проходженням військової служби та проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення розгляду окремих категорій судових справ у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації.

Президент України: Продовження строку дії воєнного стану в Україні

Президент України продовжив строк дії воєнного стану в Україні на 90 діб, починаючи з 05 години 30 хвилин 9 травня 2025 року. Рішення прийнято у зв’язку з триваючою збройною агресією Російської Федерації. Указ набирає чинності одночасно з набранням чинності відповідним Законом України про затвердження цього Указу.

Верховна Рада України: Забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб

Верховна Рада України прийняла за основу законопроект про внесення змін до Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” та інших законів України. Законопроект спрямований на вдосконалення правового регулювання питань, пов’язаних із захистом прав та свобод внутрішньо переміщених осіб. Важливо слідкувати за текстом, який буде винесено на друге читання.

Верховна Рада України: Юрисдикційні імунітети іноземних держав та їх майна

Верховна Рада України прийняла за основу проект Закону України про юрисдикційні імунітети іноземних держав та їх майна. Закон визначає, в яких випадках Україна може здійснювати юрисдикцію щодо іноземних держав. Закон встановлює чіткі критерії, за якими визначається, чи має іноземна держава імунітет у конкретній справі.

Верховна Рада України: Майнові права інтелектуальної власності військовослужбовців

Верховна Рада України прийняла за основу проєкт Закону України про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо майнових прав інтелектуальної власності на об’єкти, створені у зв’язку із проходженням військової служби. Закон визначає, кому належатимуть права на винаходи, твори та інші об’єкти інтелектуальної власності, створені в армії. Слідкуйте за подальшим розглядом та прийняттям цього закону.

Верховна Рада України: Відповідальність посадових осіб органів державного нагляду

Верховна Рада України прийняла за основу проект Закону України про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо підвищення відповідальності посадових осіб органів державного нагляду (контролю). Законопроект має на меті посилити дисципліну та відповідальність серед посадовців, які здійснюють нагляд і контроль у різних сферах державного управління.

Кабінет Міністрів України: Зміни до Єдиного державного реєстру ветеранів війни

Кабінет Міністрів України вніс зміни до Положення про Єдиний державний реєстр ветеранів війни. Розширено коло осіб, які мають право на безоплатне отримання витягу з Реєстру, а саме членів сімей ветеранів, які потрапили в полон або зникли безвісти за особливих обставин. Зазначені особи можуть отримати витяг незалежно від задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування).

Кабінет Міністрів України: Представник держави на зборах акціонерів “Українські енергетичні машини”

Кабінет Міністрів України призначив представника держави на річних загальних зборах акціонерів АТ “Українські енергетичні машини” та затвердив завдання для представника держави під час голосування на цих зборах. Це забезпечує чітке розуміння позиції держави з питань, що розглядатимуться на зборах.

Кабінет Міністрів України: Підтримка ветеранів війни

Кабінет Міністрів України вніс зміни до порядку використання бюджетних коштів, які виділяються на підтримку ветеранів війни, членів їх сімей та родин загиблих. Додано можливість фінансування експериментального проекту з надання розширених послуг первинної медичної допомоги для захисників України.

Кабінет Міністрів України: Розвиток залізничної інфраструктури

Кабінет Міністрів України визначив порядок використання коштів з державного бюджету для фінансування проєктів розвитку залізничної інфраструктури, які підтримуються структурними фондами Європейського Союзу. Мета – інтегрувати Україну в європейську транспортну систему та розбудувати залізничну мережу європейського стандарту.

Кабінет Міністрів України: Фінансування закладів вищої освіти

Кабінет Міністрів України вніс зміни до механізму розподілу державного фінансування між закладами вищої освіти. Удосконалено формулу розподілу коштів, враховуючи запровадження державних грантів та підтримку певних категорій закладів освіти. Удосконалено механізм розрахунку індикативної собівартості навчання, що є важливим для визначення мінімальної плати за навчання на контрактній основі.

Кабінет Міністрів України: Облік спеціальних бланків нотаріальних документів

Кабінет Міністрів України вніс зміни до порядку використання, зберігання та обліку спеціальних бланків нотаріальних документів. Впроваджується Єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів як складова частина Єдиної державної електронної системи е-нотаріату. Це має спростити облік, перевірку та звітність щодо використання бланків нотаріусами.

Кабінет Міністрів України: Залучення спортивних федерацій до державних програм

Кабінет Міністрів України визначив порядок залучення національних спортивних федерацій до виконання державних програм у сфері фізичної культури та спорту. Порядок встановлює критерії та процедури, за якими федерації залучаються до організації та проведення спортивних заходів, а також визначає механізм фінансування цих заходів за рахунок державного бюджету.

Мінагрополітики: Критерії визначення важливих для економіки підприємств

Міністерство аграрної політики та продовольства України внесло зміни до критеріїв, за якими визначаються підприємства, установи та організації, що мають важливе значення для національної економіки в галузі сільського господарства в особливий період. Уточнено види діяльності та додано новий критерій, пов’язаний з володінням частками в інших важливих підприємствах.

Міністерство освіти і науки України: Спеціалізації спеціальностей енерговиробництва та машинобудування

Міністерство освіти і науки України внесло зміни до переліку спеціалізацій спеціальностей енерговиробництва та машинобудування, за якими здійснюється розміщення державного (регіонального) замовлення. Зміни стосуються посилання на нормативно-правові акти, що регулюють підготовку здобувачів вищої освіти.

Міністерство культури та стратегічних комунікацій: Технічні правки до наказу

Міністерство культури та стратегічних комунікацій внесло технічні правки до попереднього наказу. Зміни стосуються уточнення назв, доповнень та виключень певних положень, а також перенумерації пунктів.

Державна інспекція ядерного регулювання України: Технічні правки до наказу

Державна інспекція ядерного регулювання України внесла технічні правки до попереднього наказу. Зміни стосуються виправлення назви, дат та уточнення термінології.

Міністерство освіти і науки України: Спеціалізації спеціальності “Філологія”

Міністерство освіти і науки України внесло технічні правки до наказу щодо переліку спеціалізацій спеціальності “Філологія”, за якими здійснюється розміщення державного замовлення. Зміни стосуються уточнення посилань на нормативні акти та виправлення термінологічних неточностей у переліку спеціалізацій.

Міністерство внутрішніх справ України: Перелік посад для військовослужбовців, непридатних до військової служби

Міністерство внутрішніх справ України визначило перелік посад у Національній гвардії України, які можуть бути заміщені військовослужбовцями, визнаними військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби. Цей перелік не застосовується під час мобілізації та дії воєнного стану.

Міністерство економіки України: Скасування попереднього наказу

Міністерство економіки України скасувало попередній наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 2003 від 28 грудня 2018 року. Цей попередній наказ визначав порядок розробки номенклатури матеріальних цінностей державного резерву та норм їх накопичення, включаючи незнижуваний запас.

Міністерство аграрної політики та продовольства: Скасування переліку платних послуг

Міністерство аграрної політики та продовольства України скасувало попередній наказ № 3992 від 17 жовтня 2024 року. Цей попередній наказ встановлював перелік платних послуг, які надавалися Державним підприємством «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» у сфері насінництва та розсадництва.

Міністерство внутрішніх справ України: Нормативна вартість експертогодини

Міністерство внутрішніх справ України встановило нормативну вартість однієї експертогодини в Експертній службі МВС України на 2025 рік на рівні 445,70 грн. Цей показник використовується для розрахунку вартості проведення експертиз.

Міністерство молоді та спорту України: Забезпечення спортивним одягом та інвентарем

Міністерство молоді та спорту України внесло зміни до порядку забезпечення спортивним одягом, взуттям, аксесуарами та інвентарем членів національних збірних команд України. Дія порядку тепер поширюється і на учасників Всесвітніх ігор.

Державний комітет ядерного регулювання України: Безпека у променевій терапії

Державний комітет ядерного регулювання України вніс зміни до вимог та умов безпеки для провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання у променевій терапії. Зміни стосуються заміни термінів “переоформлення” та “анулювання” та виключення терміну “стандарти”.

Міністерство освіти і науки України: Перелік спеціалізацій для державного замовлення

Міністерство освіти і науки України визначило перелік спеціалізацій в межах спеціальностей “Енерговиробництво” та “Машинобудування”, за якими держава здійснюватиме фінансування підготовки фахівців.

Міністерство освіти і науки України: Перелік спеціалізацій з філології

Міністерство освіти і науки України затвердило перелік спеціалізацій у межах спеціальності “Філологія”, за якими держава фінансуватиме навчання студентів. До переліку входить широкий спектр мов і літератур, а також юридичний переклад для магістрів.

Міністерство культури та стратегічних комунікацій: Підтвердження звання аматорських колективів

Міністерство культури та стратегічних комунікацій встановило особливий порядок підтвердження звання для народних та зразкових аматорських колективів, які постраждали від воєнних дій. Підтвердження звання для таких колективів відкладається на три роки після завершення воєнного стану.

Міністерство освіти і науки України: Типовий договір про надання платної освітньої послуги

Міністерство освіти і науки України затвердило нову редакцію Типового договору про надання платної освітньої послуги для підготовки фахівців. Перед укладенням договору необхідно уважно вивчити нову редакцію Типового договору, щоб бути обізнаним з усіма умовами та положеннями.

А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:

Про облікову ціну банківських металів

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися з цим документом.

1. **Суть документу:** Це офіційне повідомлення від Національного банку України (НБУ) про облікові ціни на банківські метали (золото, срібло, платину та паладій) станом на 18 квітня 2025 року. Ці ціни використовуються для обліку та звітності, але НБУ не зобов’язаний купувати чи продавати ці метали за вказаними цінами.

2. **Структура та основні положення:**
* Документ має форму таблиці.
* Він містить коди (цифровий та літерний) для кожного металу, кількість тройських унцій (в даному випадку, 1), назву металу та його облікову ціну в гривнях.
* Важливо зазначити, що це саме *облікові* ціни, а не ринкові котирування.
* В документі є застереження, що НБУ не зобов’язаний здійснювати операції купівлі-продажу за цими цінами.

3. **Основні положення для використання:**
* Ці облікові ціни можуть бути використані для бухгалтерського обліку, оцінки активів у банківських металах, розрахунку податків (якщо це передбачено законодавством) та інших фінансових операцій.
* Важливо пам’ятати, що ці ціни є орієнтовними і не відображають реальну ринкову вартість металів на момент здійснення операцій. Для реальних угод слід використовувати ринкові котирування.

Про офіційний курс гривні щодо іноземних валют

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому документі.

1. **Суть документу:** Це офіційне повідомлення Національного банку України (НБУ) про встановлення офіційного курсу гривні щодо іноземних валют та спеціальних прав запозичення (СПЗ) на конкретну дату – 18 квітня 2025 року. Ці курси використовуються для відображення в бухгалтерському обліку, операцій НБУ з Державною казначейською службою України (ДКСУ) та в інших випадках, передбачених законодавством. Важливо зауважити, що НБУ не зобов’язаний купувати чи продавати ці валюти за вказаними курсами.

2. **Структура та основні положення:** Документ має форму таблиці, де перелічено коди валют (цифровий та літерний), кількість одиниць валюти/СПЗ, назву валюти/СПЗ та офіційний курс гривні до кожної з них. У переліку представлені основні світові валюти, такі як долар США, євро, британський фунт, а також валюти країн-партнерів України. У примітці вказано, для яких саме операцій використовуються ці курси.

3. **Основні положення для використання:** Найважливішим є те, що ці курси є *офіційними* і використовуються для чітко визначених цілей, зокрема в бухгалтерському обліку та операціях з ДКСУ. Для звичайних валютних операцій на ринку можуть діяти інші, ринкові курси. Також важливо пам’ятати, що НБУ не бере на себе зобов’язання купувати чи продавати валюту за цими курсами.

Про віднесення селища Олика Луцького району Волинської області до категорії міст

Доброго дня! Зараз я вам поясню основні положення цієї постанови Верховної Ради.

1. **Суть Закону:** Ця постанова відновлює історичну справедливість, повертаючи селищу Олика Луцького району Волинської області статус міста, який воно мало до 1939 року. Це рішення є символічним кроком у подоланні радянської спадщини та враховує думку місцевих жителів.

2. **Структура та основні положення:** Постанова складається з двох пунктів. Перший пункт безпосередньо відносить селище Олика до категорії міст. Другий пункт визначає дату набрання чинності постановою – наступний день після її опублікування. У порівнянні з попереднім статусом населеного пункту, постанова змінює його адміністративно-територіальний статус із селища на місто.

3. **Основні положення для використання:** Найважливішим є те, що з моменту набрання чинності постановою, Олика офіційно вважається містом. Це може мати наслідки для місцевого самоврядування, планування розвитку території, а також для статистичного обліку та інших адміністративних процесів.

Про направлення на повторне перше читання проекту Закону України про внесення змін до Закону України “Про основні засади молодіжної політики” та деяких інших законів щодо сприяння розвитку молодіжної політики

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися з цією постановою.

1. **Суть документу:** Постанова Верховної Ради України стосується законопроекту, який має на меті внести зміни до Закону України “Про основні засади молодіжної політики” та деяких інших законів. Основна мета законопроекту – сприяння розвитку молодіжної політики в Україні. У зв’язку з необхідністю доопрацювання, законопроект повертається на повторне перше читання.

2. **Структура та основні положення:**
* Постанова складається з одного пункту, який передбачає направлення законопроекту (реєстр. № 12298) до Комітету Верховної Ради України з питань молоді і спорту.
* Комітету доручено підготувати законопроект для повторного розгляду у першому читанні.
* Строк подання пропозицій до законопроекту продовжено вдвічі, що свідчить про необхідність більш детального опрацювання документа.

3. **Основні положення для використання:**
* Ця постанова важлива для тих, хто цікавиться розвитком молодіжної політики в Україні, оскільки визначає подальший шлях розгляду відповідного законопроекту.
* Продовження строку подання пропозицій дає можливість зацікавленим сторонам (експертам, громадським організаціям, молодіжним лідерам) надати свої зауваження та пропозиції для покращення законопроекту.
* Комітет з питань молоді і спорту відіграє ключову роль у доопрацюванні законопроекту, тому важливо слідкувати за його роботою та рішеннями.

Сподіваюся, це пояснення було корисним!

Про прийняття за основу проекту Закону України про професійну освіту

Доброго дня! Зараз я вам коротко розповім про основні положення проєкту Закону України про професійну освіту.

1. **Суть Закону:**
Цей проєкт закону визначає правові, організаційні та фінансові засади функціонування системи професійної освіти в Україні. Він спрямований на модернізацію професійної освіти, приведення її у відповідність до потреб ринку праці та міжнародних стандартів, а також на забезпечення якісної підготовки кваліфікованих робітників та фахівців.

2. **Структура та основні положення:**
Постанова передбачає прийняття за основу проєкт Закону України про професійну освіту (реєстр. № 13107-д). Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій має доопрацювати законопроєкт з урахуванням пропозицій і поправок суб’єктів права законодавчої ініціативи та внести його на розгляд Верховної Ради України у другому читанні.

3. **Основні положення для використання:**
Найважливішим є те, що проєкт закону буде доопрацьовано з урахуванням пропозицій та поправок, що дозволить врахувати інтереси різних зацікавлених сторін. Після прийняття закону слід очікувати змін у системі професійної освіти, спрямованих на підвищення її якості та відповідності потребам ринку праці.

Про внесення змін до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання

Доброго дня! Ось аналіз наданого акту:

1. **Суть закону:** Постанова вносить зміни до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання, додаючи до нього перелік законопроектів для розгляду. Це рішення дозволяє парламенту розглянути та прийняти рішення щодо включених законопроектів.

2. **Структура закону:**
* Постанова складається з двох пунктів:
* Перший пункт передбачає включення до порядку денного тринадцятої сесії ВРУ дев’ятого скликання переліку законопроектів згідно з додатком.
* Другий пункт визначає дату набрання чинності постановою – з моменту її прийняття.
* Додаток містить перелік законопроектів, які додатково включені до порядку денного із зазначенням реєстраційного номеру, суб’єкта права законодавчої ініціативи, назви законопроекту та голови головного комітету.
* Умовні позначення вказують на те, ким було ініційовано законопроект: Кабінетом Міністрів України (У) або народними депутатами України (Д).

3. **Основні положення:**
* Найважливішим є сам факт включення конкретних законопроектів до порядку денного сесії, що дає можливість їх розгляду та прийняття.
* З переліку законопроектів можна виділити:
* Проекти Закону про професійну освіту (№13107, №13107-1, №13107-2, №13107-д).
* Проект Постанови про Звернення Верховної Ради України до європейських інституцій (№13143).

Сподіваюся, це допоможе вам у вашій роботі!

Про утворення Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України для підготовки питань щодо посилення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та щодо використання території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи

Доброго дня! Розглянемо Постанову Верховної Ради України про утворення Тимчасової спеціальної комісії щодо питань Чорнобильської катастрофи.

1. **Суть Закону:** Ця постанова передбачає створення тимчасової спеціальної комісії у Верховній Раді України. Її основна мета – підготовка пропозицій щодо посилення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також розгляд питань використання територій, що зазнали радіоактивного забруднення. Комісія має напрацювати законодавчі ініціативи та заходи для вирішення проблем у цій сфері.

2. **Структура Закону:** Постанова складається з дев’яти пунктів. Вона визначає:
* мету створення комісії;
* основні завдання комісії, такі як вдосконалення законодавства, дослідження питань реєстрації місця проживання, розробка механізмів встановлення зон радіоактивного забруднення та протидія незаконному використанню радіаційно небезпечних земель;
* кількісний склад комісії (15 народних депутатів);
* персональний склад голови, заступника голови та членів комісії;
* питання матеріально-технічного забезпечення діяльності комісії;
* строк діяльності комісії (один рік);
* вимоги до звітування про виконану роботу.

3. **Основні положення Закону:** Найбільш важливими положеннями є визначення завдань комісії, зокрема:
* підготовка пропозицій щодо вдосконалення законодавства у сфері соціального захисту постраждалих від Чорнобильської катастрофи;
* дослідження питань дотримання законодавства при реєстрації місця проживання в зонах відчуження;
* розробка заходів щодо вдосконалення механізму встановлення та перегляду зон радіоактивного забруднення;
* розробка заходів щодо протидії незаконному використанню радіаційно небезпечних земель.

Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку проведення загальної мобілізації”

Доброго дня! Закон України “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку проведення загальної мобілізації” затверджує Указ Президента № 236/2025 від 15 квітня 2025 року, який стосується продовження строку проведення загальної мобілізації в Україні. Фактично, цим законом Верховна Рада України надає чинності рішенню Президента про продовження мобілізації. Закон набирає чинності з 9 травня 2025 року.

Структура закону дуже проста: він складається з двох статей. Перша стаття затверджує Указ Президента про продовження строку мобілізації, а друга визначає порядок набрання ним чинності та інформування населення.

Найважливішим положенням цього закону є саме факт затвердження Указу Президента про продовження строку загальної мобілізації. Це означає, що мобілізаційні заходи в країні будуть продовжуватися на термін, визначений в Указі Президента, який затверджується цим законом.
****

Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”

Доброго дня! Закон України “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” продовжує дію воєнного стану в Україні на термін, визначений Указом Президента України № 235/2025 від 15 квітня 2025 року. Фактично, цим законом Верховна Рада України підтримала рішення Президента про продовження дії воєнного стану.

Структура закону дуже проста: він складається з двох статей. Перша стаття затверджує Указ Президента, а друга визначає порядок набрання чинності законом – негайне оголошення через ЗМІ та набрання чинності з дня опублікування. Цей закон не вносить жодних змін до попередніх версій законодавства, а лише продовжує термін дії вже існуючого режиму воєнного стану.

Найважливішим положенням цього закону є саме факт затвердження Указу Президента про продовження строку дії воєнного стану. Це означає, що на території України продовжують діяти обмеження прав і свобод громадян, передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану”, а також надаються відповідні повноваження військовим адміністраціям та іншим органам, визначеним законодавством. ****

Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури

Доброго дня! Зараз я вам поясню основні моменти щодо цієї постанови.

1. **Суть Закону:** Ця постанова стосується пенсійного забезпечення працівників прокуратури. Вона передбачає внесення змін до деяких законів України з метою вдосконалення системи пенсійного забезпечення для цієї категорії працівників.

2. **Структура Закону:** Постанова складається з двох пунктів. Перший пункт передбачає прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури (реєстр. № 12278). Другий пункт доручає Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів доопрацювати законопроект з урахуванням поправок і пропозицій та внести його на розгляд Верховної Ради України у другому читанні.

3. **Основні положення Закону:** Найважливішим є те, що ця постанова дає старт процесу реформування пенсійного забезпечення працівників прокуратури. Вона визначає необхідність внесення змін до чинного законодавства, що може суттєво вплинути на розмір та умови отримання пенсій прокурорами.

Про внесення змін до Положення про Єдиний державний вебпортал для збору пожертв на підтримку України “United24”

Доброго дня! Зараз я вам поясню основні зміни, внесені до Положення про Єдиний державний вебпортал для збору пожертв на підтримку України “United24”.

1. **Суть змін:** Постанова вносить зміни до Положення про Єдиний державний вебпортал для збору пожертв на підтримку України “United24”, розширюючи перелік отримувачів благодійних внесків та уточнюючи технічні аспекти функціонування порталу.

2. **Структура та основні положення:**
* Зміни стосуються абзацу другого пункту 3, де розширено перелік військових формувань, на підтримку яких можуть збиратися пожертви, включивши рахунки військових частин, до яких на фінансове забезпечення зараховані інші військові частини.
* В абзаці першому пункту 12 цифри “5060” замінено на “4438”, що, ймовірно, є технічною правкою, можливо, пов’язаною зі зміною коду або ідентифікатора.

3. **Найбільш важливі положення:**
* Розширення переліку військових формувань, які можуть отримувати кошти через United24, дозволяє більш гнучко розподіляти благодійну допомогу, забезпечуючи підтримку ширшому колу підрозділів Збройних Сил України та інших військових формувань.
* Технічна зміна номера може бути важливою для забезпечення коректної роботи порталу та обліку коштів.

Сподіваюся, це роз’яснення було корисним!

Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2020 р. № 971 та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 1 березня 2007 р. № 78

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому документі.

1. **Суть Закону:**
Постанова вносить зміни до порядку взаємодії між декларантами, митними органами та іншими державними органами при переміщенні товарів через митний кордон України з використанням механізму “єдиного вікна”. Ключова зміна полягає у виключенні згадок про “представників декларантів” у багатьох положеннях, що спрощує процес для самих декларантів. Також, постанова передбачає більш чіткий механізм дій у випадках, коли виникає необхідність у додаткових перевірках товарів Держпродспоживслужбою. Крім того, скасовується застаріле розпорядження Кабінету Міністрів України від 2007 року, що регулювало аналогічні питання.

2. **Структура та основні положення:**
Постанова складається з трьох пунктів:
* Перший пункт вносить зміни до постанови КМУ № 971 від 21 жовтня 2020 року, яка регулює порядок взаємодії при використанні механізму “єдиного вікна”. Зміни стосуються виключення згадок про представників декларантів, уточнення процедур взаємодії між органами та декларантами, особливо у випадках необхідності додаткового контролю з боку Держпродспоживслужби.
* Другий пункт скасовує розпорядження КМУ № 78 від 1 березня 2007 року, яке регулювало організацію контролю товарів за принципом “єдиного офісу”.
* Третій пункт визначає дату набрання чинності постановою, яка пов’язана з набранням чинності Законом України № 3926-IX.

3. **Основні положення для використання:**
* **Виключення представників:** Декларантам слід звернути увагу, що з тексту прибрали згадки про “представників декларантів”.
* **Взаємодія з Держпродспоживслужбою:** У випадках, коли потрібен додатковий контроль з боку Держпродспоживслужби, декларантам важливо знати, що процедура стала більш чіткою, особливо щодо узгодження строків та внесення інформації до веб-порталу “Єдине вікно”.
* **Електронна справа:** Декларантам необхідно ретельно зазначати реквізити митної декларації та кількість товару в електронній справі для забезпечення принципу одноразового подання інформації. У разі розбіжностей у кількості товару, потрібно вказувати оригінальний номер електронної справи, де була зазначена інформація про попередній документальний контроль.
* **Строки:** Важливо враховувати строки, встановлені для дій посадових осіб Держпродспоживслужби та митних органів, зокрема, щодо прийняття рішень та внесення інформації до веб-порталу “Єдине вікно”.

Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти цей акт!

Про затвердження Положення про Державне агентство з управління резервами України

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому документі.

1. **Суть Закону:**
Постанова Кабінету Міністрів України № 435 затверджує Положення про Державне агентство з управління резервами України (ДАУР). Цей документ визначає ДАУР як центральний орган виконавчої влади, відповідальний за реалізацію державної політики у сфері державних резервів. Положення встановлює основні завдання, функції та права ДАУР, а також структуру його організації та управління.

2. **Структура та основні положення:**
Положення складається з 14 пунктів, які визначають:

* Загальні положення про ДАУР, його статус та підпорядкованість.
* Основні завдання ДАУР, серед яких реалізація державної політики у сфері державних резервів, контроль за формуванням, зберіганням та відпуском резервів, а також внесення пропозицій щодо вдосконалення законодавства.
* Функції ДАУР, включаючи управління державним матеріальним резервом, планування поставок, відбір постачальників, укладення договорів, забезпечення зберігання та освіження резервів, а також адміністрування Єдиного реєстру державних резервів.
* Права ДАУР, такі як залучення фахівців, запит інформації, доступ до реєстрів та скликання нарад.
* Організація діяльності ДАУР, включаючи питання запобігання корупції, добору кадрів, фінансової роботи, забезпечення державної таємниці та мобілізаційної підготовки.
* Керівництво ДАУР, повноваження голови та його заступників, а також порядок утворення колегії та інших консультативних органів.
* Структура апарату ДАУР, гранична чисельність працівників та порядок затвердження штатного розпису.
* Статус ДАУР як юридичної особи публічного права.

3. **Основні положення для використання:**

* **Реалізація державної політики:** ДАУР є ключовим органом у сфері державних резервів, відповідальним за формування та реалізацію відповідної політики.
* **Управління резервами:** Агентство здійснює управління державним матеріальним резервом, включаючи його формування, зберігання, освіження та відпуск.
* **Контроль:** ДАУР здійснює державний нагляд (контроль) за формуванням, зберіганням, освіженням, відпуском державних резервів.
* **Взаємодія з іншими органами:** ДАУР взаємодіє з іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами та організаціями для виконання своїх завдань.
* **Повноваження голови:** Голова ДАУР має широкі повноваження щодо управління діяльністю агентства, включаючи кадрові питання, розподіл бюджетних коштів та організацію внутрішнього контролю.

Сподіваюся, це допомогло вам краще зрозуміти цей документ!

Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 27 березня 2013 р. № 295 і від 4 грудня 2013 р. № 879

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цій постанові Кабінету Міністрів України.

1. **Суть Закону:**
Постанова вносить зміни до існуючих нормативних актів, що регулюють митні режими переробки товарів на митній території України та за її межами. Основна мета змін – узгодження українського законодавства з положеннями Митного кодексу Європейського Союзу, зокрема в частині надання забезпечення сплати митних платежів.

2. **Структура та основні положення:**
Постанова вносить зміни до двох постанов Кабінету Міністрів України: № 295 від 27 березня 2013 року та № 879 від 4 грудня 2013 року. Зміни стосуються:
* Заміни терміну “фінансові гарантії” на “забезпечення сплати митних платежів” у постанові № 295.
* Уточнення порядку надання забезпечення сплати митних платежів щодо товарів, що вивозяться для переробки за межами митної території, з обов’язковим поверненням продуктів переробки.
* Оновлення переліку продуктів переробки та залишків переробки, які підлягають обов’язковому поверненню на митну територію України, з урахуванням нових кодів УКТЗЕД, зокрема, додано електричні та електронні відходи і брухт, що використовуються для видобутку дорогоцінних металів.

3. **Основні положення для використання:**
* **Забезпечення сплати митних платежів:** Важливо розуміти, які існують способи надання забезпечення (грошова застава, гарантія тощо) та як визначається його розмір.
* **Контроль за поверненням продуктів переробки:** Митні органи здійснюватимуть контроль за поверненням продуктів переробки з використанням Єдиної автоматизованої інформаційної системи.
* **Наслідки невиконання зобов’язань:** У разі невиконання обов’язку із сплати митних платежів або неповернення товарів, митні органи вживатимуть заходів до стягнення суми забезпечення.
* **Вивільнення забезпечення:** Забезпечення підлягає вивільненню у разі завершення або припинення митного режиму переробки.
* **Нові коди УКТЗЕД:** Зверніть увагу на оновлені коди УКТЗЕД для продуктів переробки та залишків, особливо щодо електричних та електронних відходів і брухту.

Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти суть цієї постанови!

Про відчуження шляхом передачі нерухомого майна у комунальну власність

Доброго дня! Роз’ясню вам основні положення цього розпорядження Кабінету Міністрів України.

1. **Суть розпорядження:**
Розпорядження передбачає передачу нерухомого майна, що належить акціонерному товариству “Українська залізниця”, у комунальну власність Синельниківської міської територіальної громади. Це стосується житлових будинків, розташованих у місті Синельниковому Дніпропетровської області.

2. **Структура та основні положення:**
Розпорядження складається з основної частини та додатку. Основна частина містить рішення про відчуження нерухомого майна шляхом передачі у комунальну власність. Додаток містить перелік конкретного нерухомого майна, яке підлягає передачі, а саме:
* 44-квартирний житловий будинок по вул. Чехова, 4 (за винятком службових квартир № 17, 20 і 34)
* 28-квартирний житловий будинок по вул. Чехова, 4А
* 28-квартирний житловий будинок по вул. Чехова, 4Б (за винятком службових квартир № 2, 14 і 22)
В документі вказані кадастрові номери земельних ділянок, на яких розташоване майно.

3. **Важливі положення для використання:**
При використанні цього розпорядження важливо звернути увагу на перелік нерухомого майна, що передається, а також на винятки щодо службових квартир, які не підлягають передачі у комунальну власність. Також, слід враховувати кадастрові номери земельних ділянок, на яких розташоване майно, для ідентифікації об’єктів передачі.

Про проведення у 2025 році оглядів витрат державного бюджету в окремих сферах

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому документі.

1. **Суть розпорядження:**
Розпорядження Кабінету Міністрів України визначає перелік міністерств та інших державних органів, які у 2025 році повинні провести огляди витрат державного бюджету у визначених сферах. Мета цих оглядів – підвищення ефективності та результативності використання бюджетних коштів у різних галузях. Розпорядження також встановлює порядок організації та проведення таких оглядів, включаючи створення робочих груп, залучення незалежних експертів та терміни подання звітів.

2. **Структура та основні положення:**
Розпорядження складається з декількох частин:
* Перелік державних органів, відповідальних за проведення оглядів витрат у конкретних сферах (Додаток 1).
* Вимоги до організації та проведення оглядів витрат, включаючи створення робочих груп із залученням незалежних експертів.
* Вимоги до звітності про хід та результати оглядів витрат (Додатки 2 та 3).
* Встановлення термінів подання інформації та звітів до Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів.

У порівнянні з попередніми версіями, це розпорядження продовжує практику проведення оглядів витрат, але фокусується на конкретних сферах та цілях на 2025 рік.

3. **Основні положення для використання:**
* **Перелік сфер для огляду:** Важливо звернути увагу на додаток 1, де чітко визначено, які саме сфери підлягають огляду в кожному міністерстві чи відомстві.
* **Залучення експертів:** Обов’язкова участь незалежних експертів, зокрема фахівців з питань гендерної рівності, у складі робочих груп.
* **Вимоги до звітів:** Звіти повинні містити не менше двох варіантів досягнення цілі огляду витрат та пропозицію щодо оптимального варіанта.
* **Оприлюднення звітів:** Обов’язкове оприлюднення звітів на офіційних веб-сайтах відповідних органів.

Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти цей документ!

Про продовження строку проведення загальної мобілізації

Доброго дня! Ось аналіз наданого Указу Президента України:

1. **Суть закону:** Цей Указ продовжує строк проведення загальної мобілізації в Україні на 90 діб, починаючи з 9 травня 2025 року. Рішення прийнято у зв’язку з триваючою збройною агресією Російської Федерації та необхідністю забезпечення обороноздатності держави.

2. **Структура та основні положення:** Указ складається з двох статей. Перша стаття вносить зміни до попереднього Указу Президента України “Про загальну мобілізацію” від 24 лютого 2022 року, продовжуючи строк мобілізації. Друга стаття визначає дату набрання чинності цим Указом, яка має збігатися з датою набрання чинності Законом України про затвердження цього Указу. Указ продовжує дію загальної мобілізації, яка була введена в дію 24 лютого 2022 року. Цей Указ є черговим продовженням строку мобілізації, який вже неодноразово продовжувався попередніми указами Президента.

3. **Основні положення для використання:** Найважливішим положенням є продовження строку загальної мобілізації на 90 діб з 9 травня 2025 року. Це означає, що призов громадян на військову службу триватиме і надалі. Також важливо враховувати, що Указ набирає чинності лише після його затвердження відповідним Законом України.

Сподіваюся, це пояснення було корисним!

Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо імплементації положення Болар

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому документі.

1. **Суть закону:** Цей проєкт закону спрямований на внесення змін до деяких законів України з метою імплементації так званого “положення Болар”. Це положення стосується можливості використання запатентованих винаходів у фармацевтичній галузі для проведення досліджень та розробок з метою отримання дозволу на виробництво генеричних лікарських засобів після закінчення терміну дії патенту.

2. **Структура та основні положення:**
* Постанова складається з двох пунктів.
* Перший пункт передбачає прийняття за основу проєкту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо імплементації положення Болар (реєстр. № 13087).
* Другий пункт доручає Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування доопрацювати законопроект з урахуванням пропозицій та внести його на розгляд у другому читанні.
* На даному етапі важко говорити про конкретні зміни, оскільки прийнято рішення лише про прийняття законопроекту за основу.

3. **Основні положення для використання:**
* Наразі, цей документ є лише постановою про прийняття за основу законопроекту. Для практичного використання необхідно дочекатися прийняття закону в цілому та його офіційного опублікування. Після цього потрібно буде аналізувати конкретні зміни, які будуть внесені до чинного законодавства, зокрема, до законів, що регулюють питання інтелектуальної власності та обігу лікарських засобів.
* Слідкуйте за подальшим проходженням законопроекту у Верховній Раді України.

Про внесення змін до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання

Доброго дня! Розглянемо постанову Верховної Ради України про внесення змін до порядку денного тринадцятої сесії ВРУ дев’ятого скликання.

1. **Суть Закону:** Ця постанова вносить зміни до порядку денного поточної сесії Верховної Ради, додаючи до нього перелік законопроектів для розгляду. Фактично, це організаційний документ, який визначає, які питання будуть обговорюватися та голосуватися на сесії.

2. **Структура та основні положення:** Постанова складається з двох частин:
* Основна частина: Містить рішення про включення переліку законопроектів до порядку денного сесії.
* Додаток: Перелік законопроектів із зазначенням реєстраційного номера, суб’єкта законодавчої ініціативи, назви законопроекту та голови головного комітету, відповідального за розгляд.

3. **Основні положення для використання:** Найважливішим є перелік законопроектів, включених до порядку денного. Він визначає, які питання будуть розглядатися на сесії, і дозволяє зацікавленим сторонам відстежувати їхній прогрес. Зверніть увагу на законопроекти:
* № 13110 – **** Проект Закону про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо майнових прав інтелектуальної власності на об’єкти, створені у зв’язку із проходженням військової служби.
* № 7520 – **** Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення розгляду окремих категорій судових справ у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації.

Про продовження строку дії воєнного стану в Україні

Доброго дня! З радістю поясню вам основні положення цього указу.

1. **Суть Закону:**
Указ Президента України продовжує строк дії воєнного стану в Україні у зв’язку з триваючою збройною агресією Російської Федерації. Це рішення прийнято на основі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України та відповідно до Конституції України та Закону України “Про правовий режим воєнного стану”.

2. **Структура та основні положення:**
Указ складається з трьох статей. Перша стаття вносить зміни до попереднього Указу Президента України від 24 лютого 2022 року, продовжуючи строк дії воєнного стану на 90 діб, починаючи з 05 години 30 хвилин 9 травня 2025 року. Друга стаття покладає на Міністерство закордонних справ України обов’язок інформувати міжнародні організації та іноземні держави про продовження воєнного стану, обмеження прав і свобод громадян, а також причини такого рішення. Третя стаття визначає момент набрання чинності цим Указом – одночасно з набранням чинності відповідним Законом України про затвердження цього Указу.

3. **Найбільш важливі положення:**
Найважливішим є продовження строку дії воєнного стану, оскільки це безпосередньо впливає на правовий режим в країні, можливості обмеження конституційних прав і свобод громадян, а також на діяльність державних органів та військових адміністрацій. Також важливим є інформування міжнародної спільноти, оскільки це забезпечує прозорість дій української влади в умовах воєнного стану.

Сподіваюся, це пояснення було корисним для вас!

Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” та інших законів України

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися з цією постановою.

1. **Суть закону:** Ця постанова стосується прийняття за основу законопроекту, який вносить зміни до Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” та інших законів України. Законопроект спрямований на вдосконалення правового регулювання питань, пов’язаних із захистом прав та свобод внутрішньо переміщених осіб.

2. **Структура та основні положення:**
* Постанова складається з двох пунктів.
* Перший пункт передбачає прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” та інших законів України (реєстр. № 12301).
* Другий пункт доручає Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин доопрацювати законопроект з урахуванням пропозицій та внести його на розгляд у другому читанні.
* Про зміни в порівнянні з попередніми версіями на даному етапі говорити зарано, оскільки прийнято лише за основу.

3. **Основні положення для використання:**
* Наразі важливо слідкувати за подальшим розглядом законопроекту у Верховній Раді України, зокрема за текстом, який буде винесено на друге читання.
* Варто звернути увагу на зміни, які будуть внесені до Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, оскільки вони безпосередньо впливатимуть на права та обов’язки внутрішньо переміщених осіб.

Сподіваюся, це допомогло вам краще зрозуміти суть цієї постанови!

Про прийняття за основу проекту Закону України про юрисдикційні імунітети іноземних держав та їх майна

Доброго дня! Роз’яснюю основні положення Постанови Верховної Ради України щодо проекту Закону про юрисдикційні імунітети іноземних держав та їх майна.

1. **Суть Закону:**
Закон регулює питання, пов’язані з можливістю пред’явлення позовів до іноземних держав в українських судах, а також визначає умови, за яких майно іноземних держав може бути піддане арешту або стягненню на території України. Він встановлює межі юрисдикційного імунітету іноземних держав, тобто випадки, коли іноземна держава може бути відповідачем у суді іншої держави.

2. **Структура та основні положення:**
Постанова передбачає прийняття за основу проекту Закону України про юрисдикційні імунітети іноземних держав та їх майна (реєстр. № 7520-д). Головним комітетом, відповідальним за доопрацювання законопроекту, визначено Комітет Верховної Ради України з питань правової політики. Комітет має врахувати пропозиції та поправки суб’єктів права законодавчої ініціативи, а також висновок Комітету з питань правової політики від 20 лютого 2025 року. Після доопрацювання законопроект буде внесено на розгляд Верховної Ради України у другому читанні.

3. **Основні положення для використання:**
Найбільш важливим є те, що цей закон визначає, в яких випадках Україна може здійснювати юрисдикцію щодо іноземних держав. Це важливо для захисту прав українських громадян та юридичних осіб у спорах з іноземними державами. Закон встановлює чіткі критерії, за якими визначається, чи має іноземна держава імунітет у конкретній справі, що сприятиме передбачуваності та правовій визначеності у відносинах з іноземними державами.

Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо майнових прав інтелектуальної власності на об’єкти, створені у зв’язку із проходженням військової служби

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися з цим документом.

1. **Суть закону:** Цей проєкт закону має на меті внести зміни до Цивільного кодексу України, щоб врегулювати питання майнових прав інтелектуальної власності на об’єкти, які були створені військовослужбовцями під час проходження військової служби. Фактично, він визначає, кому належатимуть права на винаходи, твори та інші об’єкти інтелектуальної власності, створені в армії.

2. **Структура та основні положення:**
* Постанова складається з двох пунктів.
* Перший пункт передбачає прийняття за основу проєкту Закону України про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо майнових прав інтелектуальної власності на об’єкти, створені у зв’язку із проходженням військової служби (реєстр. № 13110).
* Другий пункт доручає Комітету Верховної Ради України з питань правової політики доопрацювати законопроєкт з урахуванням пропозицій та внести його на розгляд у другому читанні.
* На даному етапі важко говорити про конкретні зміни, оскільки це лише прийняття за основу. Остаточні положення будуть сформульовані після доопрацювання законопроекту.

3. **Основні положення, на які варто звернути увагу:**
* Необхідно стежити за подальшим розглядом та прийняттям цього закону, оскільки він може суттєво вплинути на права військовослужбовців та Міністерства оборони щодо об’єктів інтелектуальної власності.
* Варто звернути увагу на те, як буде визначено поняття “об’єкти, створені у зв’язку із проходженням військової служби”, оскільки від цього залежатиме сфера застосування закону.
* Важливо проаналізувати, які саме майнові права інтелектуальної власності будуть регулюватися цим законом (наприклад, право на використання, право на отримання винагороди тощо).

Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти суть цього законопроекту!

Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо підвищення відповідальності посадових осіб органів державного нагляду (контролю)

Доброго дня! Розглянемо Постанову Верховної Ради України щодо прийняття за основу проекту Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення.

1. **Суть Закону:**
Законопроект спрямований на підвищення відповідальності посадових осіб органів державного нагляду (контролю) шляхом внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення. Це має на меті посилити дисципліну та відповідальність серед посадовців, які здійснюють нагляд і контроль у різних сферах державного управління.

2. **Структура Закону:**
Постанова складається з двох пунктів. Перший пункт передбачає прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (реєстр. № 5838). Другий пункт доручає Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності доопрацювати законопроект з урахуванням пропозицій та внести його на розгляд у другому читанні.

3. **Основні положення:**
Найважливішим аспектом є те, що законопроект має на меті посилити відповідальність посадових осіб органів державного нагляду (контролю). Це може включати збільшення розмірів штрафів, розширення переліку правопорушень, за які настає відповідальність, або інші заходи, спрямовані на підвищення ефективності державного нагляду та контролю.

**** Оскільки акт вносить зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, це важливо для всіх, хто займається правозастосуванням та контролем у державному секторі.

Про внесення змін до пункту 15 Положення про Єдиний державний реєстр ветеранів війни

Доброго дня! Розглянемо зміни до Положення про Єдиний державний реєстр ветеранів війни.

1. **Суть змін:** Постанова вносить зміни до порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру ветеранів війни. Зміни стосуються розширення кола осіб, які мають право на безоплатне отримання витягу з Реєстру, а саме членів сімей ветеранів, які потрапили в полон або зникли безвісти за особливих обставин. Також, ці зміни дозволяють отримати витяг незалежно від місця проживання для зазначених категорій осіб.

2. **Структура та основні положення:**
* Постанова складається з двох частин: безпосередньо постанови Кабінету Міністрів України та змін, які вносяться до пункту 15 Положення про Єдиний державний реєстр ветеранів війни.
* Зміни стосуються абзаців першого та четвертого пункту 15 Положення.
* Основна зміна полягає у розширенні переліку осіб, які можуть безоплатно отримати витяг з Реєстру, включивши членів сімей ветеранів, які потрапили в полон або зникли безвісти за особливих обставин. До таких членів сім’ї відносяться: чоловік, дружина, батьки, законний представник дитини (до 18 років), неодружені повнолітні діти з інвалідністю з дитинства I та II групи або особи з інвалідністю I групи, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням.
* Також, зазначені особи можуть отримати витяг незалежно від задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування).

3. **Найбільш важливі положення для використання:**
* Розширення кола осіб, які мають право на безоплатне отримання витягу, спрощує доступ до інформації для членів сімей ветеранів, які перебувають у складних життєвих обставинах (полон, зникнення безвісти).
* Можливість отримання витягу незалежно від місця проживання забезпечує зручність та оперативність отримання необхідних відомостей для зазначених категорій осіб.

Питання річних загальних зборів акціонерів акціонерного товариства “Українські енергетичні машини”, які відбудуться 17 квітня 2025 року

Доброго дня! Роз’ясню суть цього розпорядження Кабінету Міністрів України.

1. **Суть розпорядження:**
Розпорядження визначає представника держави на річних загальних зборах акціонерів АТ “Українські енергетичні машини”, які відбудуться 17 квітня 2025 року. Ним призначено директора департаменту Міністерства економіки, а також уповноважено заступника міністра надати довіреність цьому представнику. Документ також затверджує завдання для представника держави під час голосування на цих зборах.

2. **Структура та основні положення:**
Розпорядження складається з двох пунктів. Перший пункт визначає представника держави та уповноважує надання йому довіреності. Другий пункт затверджує завдання на голосування для представника держави на зборах. Змін у порівнянні з попередніми версіями подібних документів немає, оскільки це разове розпорядження для конкретних зборів.

3. **Основні положення для використання:**
Найважливішим є визначення конкретної особи, відповідальної за представництво інтересів держави на зборах акціонерів, та наявність затверджених завдань для голосування. Це забезпечує чітке розуміння позиції держави з питань, що розглядатимуться на зборах, та сприяє ефективному управлінню державною часткою в акціонерному товаристві.

Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів з підтримки та допомоги ветеранам війни, членам їх сімей та членам родин загиблих

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому документі.

1. **Суть Закону:**
Ця постанова вносить зміни до Порядку використання бюджетних коштів, які виділяються на підтримку ветеранів війни, членів їх сімей та родин загиблих. Основна мета змін – розширити перелік напрямів використання цих коштів, додавши можливість фінансування експериментального проекту з надання розширених послуг первинної медичної допомоги для захисників України. Також, постанова уточнює деякі процедурні питання, пов’язані з розподілом та звітністю щодо використання цих коштів.

2. **Структура та основні положення:**
Постанова вносить зміни до Порядку використання коштів, затвердженого постановою КМУ № 62 від 21 січня 2025 року. Зміни стосуються:

* **Розпорядників коштів:** Уточнюється, що НСЗУ є розпорядником коштів за напрямом реалізації експериментального проекту з надання розширених медичних послуг.
* **Напрямів використання коштів:** Додано новий напрям – реалізація експериментального проекту з розширеної первинної медичної допомоги ветеранам.
* **Планування:** Враховується запланована кількість отримувачів розширених медичних послуг при плануванні бюджету.
* **Звітності:** НСЗУ зобов’язана щоквартально звітувати перед Мінветеранів про використання коштів, виділених на експериментальний проект.

3. **Найбільш важливі положення для використання:**

* **Розширення медичної допомоги:** Впровадження експериментального проекту з надання розширених послуг первинної медичної допомоги ветеранам є важливим нововведенням, яке має покращити доступність та якість медичних послуг для цієї категорії громадян.
* **Роль НСЗУ:** Визначення НСЗУ розпорядником коштів за цим напрямом підкреслює важливість ефективного використання бюджетних коштів та забезпечення прозорості фінансування медичних послуг.
* **Звітність:** Чітка процедура звітності НСЗУ перед Мінветеранів сприятиме контролю за використанням коштів та оцінці ефективності експериментального проекту.

Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти цей документ!

Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для співфінансування проектів розвитку залізничної інфраструктури, зокрема тих, що реалізуються за рахунок структурних фондів Європейського Союзу

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому документі.

1. **Суть Закону:**
Ця постанова Кабінету Міністрів України визначає, як використовувати кошти з державного бюджету для фінансування проєктів розвитку залізничної інфраструктури, особливо тих, які підтримуються структурними фондами Європейського Союзу. Мета – інтегрувати Україну в європейську транспортну систему, збільшити пропускну здатність експортних коридорів, підвищити стійкість транспортної системи та розбудувати залізничну мережу європейського стандарту (1435 мм). Кошти будуть спрямовані через “Укрзалізницю” на будівництво та реконструкцію залізничних об’єктів.

2. **Структура та основні положення:**
Постанова складається з двох частин: безпосередньо постанови та затвердженого нею Порядку використання коштів. Порядок визначає:

* **Механізм використання коштів:** Хто головний розпорядник (Мінрозвитку), хто одержувач (Укрзалізниця) і на що саме можна витрачати кошти (будівництво, реконструкція, проєктування, закупівля матеріалів тощо).
* **Умови співфінансування:** Держава покриває не більше 50% витрат, решта – за рахунок фондів ЄС або інших джерел.
* **Процедури:** Видатки на будівництво регулюються стандартними процедурами капітального будівництва. Закупівлі здійснюються відповідно до закону.
* **Звітність:** “Укрзалізниця” щоквартально звітує про використання коштів.
* **Важлива зміна:** Пункт 2 постанови дозволяє не застосовувати певні критерії до “Укрзалізниці” як до одержувача бюджетних коштів, що спрощує процес фінансування.

3. **Основні положення для використання:**

* **Цільове використання коштів:** Важливо чітко дотримуватися цілей, на які виділяються кошти, а саме розвиток залізничної інфраструктури та інтеграція в європейську транспортну мережу.
* **Співфінансування:** Необхідно забезпечити залучення коштів з інших джерел (фонди ЄС, інші) для покриття не менше 50% витрат.
* **Звітність та контроль:** Ретельне ведення обліку та своєчасне подання звітності є обов’язковими для забезпечення прозорості та ефективного використання коштів.

Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти цей документ!

Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 р. № 1146 і від 3 березня 2020 р. № 191

Доброго дня! З радістю поясню вам основні положення цієї постанови.

1. **Суть Закону:**
Постанова вносить зміни до механізму розподілу державного фінансування між закладами вищої освіти. Основна мета змін – удосконалити формулу розподілу коштів, враховуючи нові реалії та потреби системи вищої освіти, зокрема, запровадження державних грантів та підтримку певних категорій закладів освіти.

2. **Структура та Основні Положення:**
Постанова вносить зміни до двох основних документів:

* Постанови КМУ № 1146 від 24 грудня 2019 року “Про розподіл видатків державного бюджету між закладами вищої освіти на основі показників їх освітньої, наукової та міжнародної діяльності”. Зміни стосуються формули розподілу видатків, зокрема, включення державних грантів, коригування коефіцієнтів для різних типів закладів та спеціальностей.
* Постанови КМУ № 191 від 3 березня 2020 року “Деякі питання запровадження індикативної собівартості”. Зміни стосуються порядку формування мінімального розміру плати за навчання, зокрема, розрахунку індикативної собівартості та застосування коефіцієнтів для певних спеціальностей.

3. **Основні Положення для Використання:**

* **Включення державних грантів:** Формула розподілу тепер враховує обсяги фінансування для надання державних грантів, що впливає на загальний обсяг фінансування закладів освіти.
* **Коригування коефіцієнтів:** Змінено коефіцієнти для різних типів закладів (наприклад, для закладів у певних областях або тих, що мають високі позиції в міжнародних рейтингах) та спеціальностей, що впливає на обсяг фінансування.
* **Індикативна собівартість:** Удосконалено механізм розрахунку індикативної собівартості навчання, що є важливим для визначення мінімальної плати за навчання на контрактній основі.
* **Підтримка певних категорій:** Постанова передбачає підтримку закладів, розташованих у певних областях, а також тих, що здійснюють підготовку за пріоритетними спеціальностями.

Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти суть цієї постанови!

Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2021 р. № 1290

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому документі.

1. **Суть закону:** Ця постанова вносить зміни до порядку використання, зберігання та обліку спеціальних бланків нотаріальних документів. Головна мета змін – вдосконалити систему обліку бланків шляхом впровадження Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів як складової частини Єдиної державної електронної системи е-нотаріату. Це має спростити облік, перевірку та звітність щодо використання бланків нотаріусами.

2. **Структура та основні положення:**
* Постанова вносить зміни до попередньої постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2021 року № 1290.
* Ключова зміна – оновлений Порядок використання, зберігання, обігу спеціальних бланків нотаріальних документів і звітності про їх витрачання та ведення Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів.
* В Порядку детально розписані терміни, процедури замовлення, постачання, зберігання, передачі, обліку та знищення бланків.
* Особлива увага приділяється веденню електронного реєстру, внесенню даних, виправленню помилок та наданню інформації з реєстру.
* Додатки до Порядку містять форми книг обліку бланків та заяв.

3. **Основні положення для використання:**
* **Електронний реєстр:** Нотаріуси повинні вносити дані про отримані, передані, використані та недійсні бланки до електронного реєстру.
* **Перевірка бланків:** Перед використанням бланку нотаріус зобов’язаний перевірити його в реєстрі.
* **Звітність:** Нотаріуси повинні своєчасно звітувати про використання бланків.
* **Відповідальність:** За порушення порядку обліку та використання бланків передбачена відповідальність.
* **Доступ до інформації:** Фізичні та юридичні особи можуть перевірити інформацію про витрачання бланків через веб-інтерфейс Системи е-нотаріату.

Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти цей нормативний акт!

Про затвердження Порядку залучення Міністерством молоді та спорту національних спортивних федерацій з олімпійських та неолімпійських видів спорту до виконання державних програм і заходів з питань фізичної культури та спорту і внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 р. № 152 і від 29 липня 2015 р. № 596

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому документі.

1. **Суть закону:** Ця постанова Кабінету Міністрів України визначає порядок залучення національних спортивних федерацій до виконання державних програм у сфері фізичної культури та спорту. Вона встановлює критерії та процедури, за якими Міністерство молоді та спорту України (Мінмолодьспорт) залучає федерації до організації та проведення спортивних заходів, а також визначає механізм фінансування цих заходів за рахунок державного бюджету.

2. **Структура та основні положення:**
* Постанова складається з двох частин: затвердження Порядку залучення федерацій та внесення змін до інших постанов Уряду.
* **Порядок залучення** визначає:
* Механізм залучення федерацій до виконання держпрограм.
* Вимоги до федерацій для включення до переліку тих, хто може залучатися до програм.
* Процедуру подання пропозицій федераціями та їх розгляд Мінмолодьспортом.
* Умови укладання договорів між Мінмолодьспортом та федераціями, їх зміст та підстави для розірвання.
* Механізм контролю за використанням бюджетних коштів.
* **Зміни до інших постанов** (№152 та №596) приводять їх у відповідність до нового Порядку, зокрема, уточнюються положення щодо використання бюджетних коштів та переліків організацій, що отримують фінансову підтримку. Додано додаток 4 з переліком федерацій.
* У порівнянні з попередніми версіями, цей акт систематизує процес залучення федерацій, робить його більш прозорим та встановлює чіткі критерії відбору.

3. **Основні положення для використання:**
* Федерації повинні відповідати певним вимогам, зокрема мати статус національної, бути інституційно спроможними, не мати заборгованостей, мати антидопінгову програму та забезпечувати відкритість інформації про свою діяльність.
* Федерації повинні подавати обґрунтовані пропозиції для включення до переліку та укладати договори з Мінмолодьспортом, в яких визначаються права, обов’язки та відповідальність сторін.
* Мінмолодьспорт здійснює моніторинг та контроль за діяльністю федерацій та використанням бюджетних коштів, і у разі виявлення порушень може призупинити фінансування або розірвати договір.
* **** Акт вносить зміни до порядків використання бюджетних коштів, що важливо для фінансової діяльності спортивних федерацій.

Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти цей документ! Якщо у вас виникнуть додаткові питання, звертайтеся.

Про внесення змін до пункту 1 Критеріїв з визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для національної економіки в галузі сільського господарства в особливий період

Доброго дня! Розглянемо наказ Мінагрополітики щодо критеріїв визначення важливих для економіки підприємств в галузі сільського господарства.

1. **Суть наказу:** Наказ вносить зміни до критеріїв, за якими визначаються підприємства, установи та організації, що мають важливе значення для національної економіки в галузі сільського господарства в особливий період. Ці зміни стосуються уточнення видів діяльності та додавання нового критерію, пов’язаного з володінням частками в інших важливих підприємствах.

2. **Структура та основні положення:**
* Наказ змінює редакцію деяких підпунктів у пункті 1 Критеріїв, зокрема, уточнюються коди видів економічної діяльності (КВЕД) для вирощування ягід, перероблення фруктів та овочів, а також морського рибальства.
* Додано новий підпункт, який визначає як важливе підприємство, що володіє не менше 90% статутного капіталу двох або більше підприємств, визначених критично важливими для економіки та життєдіяльності населення в особливий період.
* Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

3. **Основні положення для використання:**
* Підприємствам, що займаються вирощуванням ягід, горіхів та інших плодових культур, слід звернути увагу на оновлений КВЕД (01.25).
* Підприємствам, що займаються переробкою та консервуванням фруктів і овочів, слід враховувати оновлений КВЕД (10.39).
* Підприємствам, що володіють значними частками в інших критично важливих підприємствах, слід враховувати новий критерій для визначення їх власної важливості для економіки.
* **** Варто враховувати, що ці критерії використовуються для визначення підприємств, які мають важливе значення для національної економіки в особливий період, що може впливати на мобілізаційні завдання.

Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 18 лютого 2025 року № 296

Доброго дня! Ось короткий аналіз наданого наказу:

1. **Суть наказу:** Наказ Міністерства освіти і науки України вносить зміни до преамбули попереднього наказу № 296 від 18 лютого 2025 року, який стосується переліку спеціалізацій спеціальностей G4 Енерговиробництво та G11 Машинобудування, за якими здійснюється розміщення державного (регіонального) замовлення. Зміни стосуються посилання на нормативно-правові акти, що регулюють підготовку здобувачів вищої освіти.

2. **Структура та основні положення:**
* Наказ складається з п’яти пунктів.
* Пункт 1 вносить зміни до преамбули наказу № 296, замінюючи посилання на статті та назву постанови Кабінету Міністрів України.
* Пункти 2-4 визначають порядок державної реєстрації наказу, забезпечення документообігу та контролю за виконанням.
* Пункт 5 встановлює дату набрання чинності наказом – з дня його офіційного опублікування.
* Зміни в основному стосуються уточнення нормативно-правової бази, на основі якої здійснюється розміщення державного замовлення за вказаними спеціалізаціями.

3. **Найбільш важливі положення для використання:**
* Зміни в преамбулі наказу № 296, а саме оновлені посилання на статті та назву постанови Кабінету Міністрів України, які регулюють перелік галузей знань і спеціальностей для підготовки здобувачів вищої та фахової передвищої освіти. Це важливо враховувати при плануванні та здійсненні державного (регіонального) замовлення за спеціалізаціями G4 Енерговиробництво та G11 Машинобудування.

Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти суть цього наказу.

Про внесення змін до наказу Міністерства культури та стратегічних комунікацій України від 17 лютого 2025 року № 106

Доброго дня! Розглянемо цей наказ Міністерства культури та стратегічних комунікацій.

1. **Суть наказу:** Наказ вносить технічні правки до попереднього наказу № 106 від 17 лютого 2025 року, який, своєю чергою, вносив зміни до наказу Міністерства культури і мистецтв України від 23 червня 1999 року № 415. Зміни стосуються уточнення назв, доповнень та виключень певних положень, а також перенумерації пунктів.

2. **Структура та основні положення:**
* Наказ складається з чотирьох пунктів.
* Пункт 1 містить перелік змін, які вносяться до пункту 1 наказу № 106. Ці зміни включають:
* Доповнення назви “культури України” словами “та закордонного українства”.
* Заміну та уточнення назв нормативних актів, на які є посилання.
* Виключення згадки про наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
* Перенумерацію пунктів.
* Пункт 2 покладає обов’язок подання наказу на державну реєстрацію на Департамент креативних індустрій та культурних послуг.
* Пункт 3 визначає дату набрання чинності наказом – день його офіційного опублікування.
* Пункт 4 покладає контроль за виконанням наказу на державного секретаря Куроченка О.І.

3. **Основні положення для використання:**
* Необхідно враховувати зміни у назвах та посиланнях на нормативні акти, особливо щодо “культури України та закордонного українства” та “Положення про народний (зразковий) аматорський колектив (студію) закладів культури системи Міністерства культури України та закордонного українства”.
* Важливо звернути увагу на виключення згадки про наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, щоб уникнути посилань на неактуальну інформацію.
* Слідкувати за датою офіційного опублікування наказу, оскільки саме з цієї дати він набирає чинності.

Про врахування висловлених органом державної реєстрації зауважень до наказу Державної інспекції ядерного регулювання України від 19 лютого 2025 року № 196

Доброго дня! Розглянемо цей наказ Державної інспекції ядерного регулювання України.

1. **Суть Закону:**
Наказ вносить технічні правки до попереднього наказу Держатомрегулювання щодо змін до наказу Державного комітету ядерного регулювання України від 28 грудня 2007 року № 193. Зміни стосуються виправлення назви, дат та уточнення термінології. Фактично, це робота над помилками, щоб привести документ у відповідність до вимог юридичної техніки.

2. **Структура та основні положення:**
* Наказ складається з чотирьох пунктів.
* Пункт 1 вносить зміни до назви та тексту попереднього наказу.
* Пункти 2-4 визначають порядок державної реєстрації, набрання чинності та контроль за виконанням наказу.
* Основна зміна – це виправлення технічних неточностей, таких як дати та заміна словосполучень “норм, правил та стандартів” на “норми та правила”.

3. **Найбільш важливі положення для використання:**
* Наказ важливий для тих, хто працює з нормативною базою у сфері ядерного регулювання, оскільки він вносить корективи до чинного наказу.
* Необхідно враховувати ці зміни при застосуванні наказу Державного комітету ядерного регулювання України від 28 грудня 2007 року № 193.
* Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 18 лютого 2025 року № 299

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому документі.

1. **Суть Закону:**
Наказ вносить технічні правки до наказу МОН №299 від 18 лютого 2025 року, який визначає перелік спеціалізацій спеціальності “Філологія”, за якими здійснюється розміщення державного замовлення. Зміни стосуються уточнення посилань на нормативні акти та виправлення термінологічних неточностей у переліку спеціалізацій.

2. **Структура та основні положення:**

* Наказ складається з 6 пунктів.
* Пункт 1 вносить зміни до преамбули наказу № 299, уточнюючи посилання на статті законів та назву постанови Кабінету Міністрів України.
* Пункт 2 вносить зміни до заголовку та примітки Переліку спеціалізацій, виправляючи регістр літер та уточнюючи термінологію щодо рівня вищої освіти.
* Пункти 3-6 визначають порядок державної реєстрації наказу, внесення відмітки до архіву, контроль за виконанням та дату набрання чинності.

3. **Основні положення для використання:**

* Наказ вносить незначні, але важливі уточнення до нормативного акту, який регулює розміщення державного замовлення за спеціальностями у галузі філології.
* При роботі з переліком спеціалізацій спеціальності “Філологія” необхідно враховувати внесені зміни, щоб уникнути неточностей та забезпечити відповідність нормативним вимогам.
* Особливу увагу слід звернути на правильне посилання на нормативні акти та термінологію щодо рівня вищої освіти.

Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти цей наказ!

Про затвердження Переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби

Доброго дня! З радістю поясню вам основні положення цього наказу.

1. **Суть наказу:**
Наказ Міністерства внутрішніх справ України №159 визначає перелік посад у Національній гвардії України, які можуть бути заміщені військовослужбовцями, визнаними військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби. Цей перелік дозволяє використовувати досвід та кваліфікацію таких військовослужбовців на посадах, які не вимагають безпосередньої участі в бойових діях. ****

2. **Структура та основні положення:**

* Наказ затверджує сам Перелік посад, що є його основним додатком.
* Перелік містить посади офіцерського, сержантського та рядового складу в різних підрозділах Національної гвардії України: від Головного управління до навчальних закладів та медичних центрів.
* Для кожної посади вказано номер (код) військово-облікової спеціальності (ВОС).
* Наказом визнається таким, що втратив чинність, попередній наказ МВС України від 23 липня 2019 року № 597, що оновлює та розширює перелік доступних посад.
* Важливою є примітка, що під час мобілізації та дії воєнного стану цей перелік не застосовується, і призначення здійснюються за окремим порядком.

3. **Основні положення для використання:**

* Перелік чітко визначає, які посади можуть бути запропоновані військовослужбовцям, визнаним непридатними до стройової служби, але придатним до служби в тилу.
* Він охоплює широкий спектр посад, включаючи адміністративні, технічні, медичні та навчальні.
* Примітка про особливий порядок призначення під час мобілізації та воєнного стану є ключовою для розуміння обмежень застосування цього переліку в умовах воєнного стану.

Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 28 грудня 2018 року № 2003

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися з цим наказом.

1. **Суть наказу:** Наказ Міністерства економіки України № 1568 від 05.03.2025 року скасовує попередній наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 2003 від 28 грудня 2018 року. Цей попередній наказ визначав порядок розробки номенклатури матеріальних цінностей державного резерву та норм їх накопичення, включаючи незнижуваний запас.

2. **Структура та основні положення:** Наказ складається з чотирьох пунктів. Він констатує факт скасування попереднього наказу, визначає процедуру державної реєстрації нового наказу, встановлює дату набрання чинності та визначає відповідальну особу за контроль виконання. Змін у порівнянні з попередніми версіями немає, оскільки цей наказ скасовує попередній.

3. **Основні положення для використання:** Найважливішим є те, що з моменту набрання чинності цим наказом, тобто з дня його офіційного опублікування, попередній порядок розробки номенклатури матеріальних цінностей державного резерву та норм їх накопичення втрачає чинність. Це означає, що необхідно буде розробити новий порядок або керуватися іншими нормативно-правовими актами у цій сфері. ****

Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 17 жовтня 2024 року № 3992

Доброго дня! Розглянемо цей документ.

1. **Суть закону:** Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України № 1361 від 28 лютого 2025 року скасовує попередній наказ № 3992 від 17 жовтня 2024 року. Цей попередній наказ встановлював перелік платних послуг, які надавалися Державним підприємством «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» у сфері насінництва та розсадництва. Таким чином, з моменту набрання чинності наказом № 1361, перелік платних послуг, визначений попереднім наказом, більше не є чинним.

2. **Структура та основні положення:**
* Наказ складається з чотирьох пунктів.
* **Пункт 1** – основний, він скасовує наказ № 3992.
* **Пункт 2** – зобов’язує Департамент аграрного розвитку забезпечити державну реєстрацію цього наказу в Міністерстві юстиції України.
* **Пункт 3** – визначає дату набрання чинності наказом – з дня його офіційного опублікування.
* **Пункт 4** – покладає контроль за виконанням наказу на заступника Міністра.
* Змін у порівнянні з попередніми версіями немає, оскільки цей наказ скасовує попередній.

3. **Основні положення для використання:** Найважливішим є те, що з моменту офіційного опублікування цього наказу, перелік платних послуг у сфері насінництва та розсадництва, який раніше надавався Державним підприємством «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» і був визначений наказом № 3992, більше не є чинним. Це може вплинути на вартість та порядок надання послуг у цій сфері.

Про встановлення нормативної вартості однієї експертогодини в Експертній службі Міністерства внутрішніх справ України у 2025 році

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися з цим наказом.

1. **Суть наказу:** Наказ встановлює нормативну вартість однієї експертогодини в Експертній службі МВС України на 2025 рік. Це необхідно для розрахунку вартості проведення експертиз.

2. **Структура та основні положення:**
* Наказ складається з 5 пунктів.
* **Пункт 1** встановлює нормативну вартість однієї експертогодини на рівні 445,70 грн.
* **Пункт 2** зобов’язує керівників експертних установ МВС забезпечити розрахунок вартості експертиз на основі цієї нормативної вартості.
* **Пункт 3** покладає на директора ДНДЕКЦ МВС України обов’язок подати наказ на державну реєстрацію.
* **Пункт 4** визначає, що наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
* **Пункт 5** визначає відповідального за контроль виконання наказу.

3. **Найважливіші положення для використання:**
* **Розмір нормативної вартості експертогодини (445,70 грн)** є ключовим показником для визначення вартості експертиз, що проводяться Експертною службою МВС.
* Необхідно враховувати дату набрання чинності наказом – з дня офіційного опублікування.

Про внесення зміни до пункту 5 Порядку забезпечення спортивним одягом, спортивним взуттям та аксесуарами загального та спеціального призначення, спортивним інвентарем індивідуального користування членів національних збірних команд України з видів спорту, членів штатних команд національних збірних команд України з видів спорту та офіційних делегацій, які беруть участь у міжнародних змаганнях

Доброго дня! Розглянемо наказ Міністерства молоді та спорту України щодо забезпечення спортивним одягом та інвентарем членів національних збірних команд.

1. **Суть наказу:** Цей наказ вносить зміни до чинного порядку забезпечення спортивним одягом, взуттям, аксесуарами та інвентарем членів національних збірних команд України, які беруть участь у міжнародних змаганнях. Зміни стосуються розширення переліку змагань, учасники яких підпадають під дію цього порядку.

2. **Структура та основні положення:** Наказ складається з п’яти пунктів. Він вносить точкову зміну до пункту 5 Порядку забезпечення, додаючи слово “Всесвітніх” після слова “Дефлімпійських”. Це означає, що дія порядку тепер поширюється і на учасників Всесвітніх ігор. Також наказ передбачає процедуру державної реєстрації, оприлюднення на вебсайті Міністерства та визначає відповідальних за виконання.

3. **Основні положення для використання:** Найважливішим є те, що тепер забезпечення спортивним одягом та інвентарем поширюється не лише на учасників Олімпійських, Паралімпійських та Дефлімпійських ігор, але й на учасників Всесвітніх ігор. Це розширює коло спортсменів, які можуть отримати відповідну підтримку від держави.

Про внесення змін до наказу Державного комітету ядерного регулювання України від 28 грудня 2007 року № 193

Доброго дня! Розглянемо цей документ.

1. **Суть закону:** Цей наказ вносить зміни до існуючих вимог та умов безпеки для провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання у променевій терапії. Він приводить нормативну базу у відповідність до поточного законодавства, зокрема, виключає посилання на застарілу постанову Кабінету Міністрів України.

2. **Структура та основні положення:**
* Наказ вносить зміни до наказу Державного комітету ядерного регулювання України від 28 грудня 2007 року № 193, а саме до “Вимог та умов безпеки (ліцензійних умов) провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання у променевій терапії”.
* Зміни стосуються заміни термінів “переоформлення” на “внесення змін до” та “анулювання” на “припинення дії” у пункті 3.1 розділу III. Також, слова “норми, правила та стандарти” замінено на “норми та правила” у відповідних відмінках по всьому тексту.
* Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

3. **Основні положення для використання:**
* Ліцензіатам, які працюють у сфері променевої терапії, слід враховувати зміни у термінології, зокрема, щодо процедур внесення змін до ліцензії та припинення її дії.
* Важливо звернути увагу, що термін “стандарти” виключено з переліку нормативних документів, на які слід орієнтуватися, залишаються лише “норми та правила”.
* Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування, тому необхідно оперативно врахувати ці зміни у своїй діяльності.

Сподіваюся, це допоможе вам краще зрозуміти цей документ!

Про затвердження Переліку спеціалізацій спеціальностей G4 Енерговиробництво (за спеціалізацією) та G11 Машинобудування (за спеціалізаціями), за якими здійснюється розміщення державного (регіонального) замовлення

Доброго дня! Розглянемо наказ Міністерства освіти і науки України щодо переліку спеціалізацій для державного замовлення в галузях енерговиробництва та машинобудування.

1. **Суть наказу:** Цей наказ визначає конкретні спеціалізації в межах спеціальностей “Енерговиробництво” та “Машинобудування”, за якими держава здійснюватиме фінансування підготовки фахівців. Це означає, що при розподілі державного замовлення пріоритет буде надаватися саме цим напрямам.

2. **Структура та основні положення:**
* Наказ затверджує перелік спеціалізацій для двох спеціальностей: G4 Енерговиробництво та G11 Машинобудування.
* Для “Енерговиробництва” виділено чотири спеціалізації: атомна енергетика, теплоенергетика, відновлювані джерела енергії та гідроенергетика, холодильні та кліматичні технології.
* Для “Машинобудування” визначено п’ять спеціалізацій: верстати та інструменти, двигуни та енергетичні установки, технологічні машини та обладнання, суднобудування, транспортні засоби.
* В примітці до спеціалізацій “Двигуни та енергетичні установки”, “Технологічні машини та обладнання” та “Транспортні засоби” вказано, що заклади освіти можуть визначати галузеве спрямування в межах спеціалізації.
* Наказ вносить зміни до попередньої редакції, враховуючи зміни у переліку галузей знань і спеціальностей, затверджених Кабінетом Міністрів України.

3. **Важливі положення для використання:**
* Перелік спеціалізацій є орієнтиром для закладів освіти при формуванні освітніх програм та прийомі студентів на місця, що фінансуються державою.
* Варто звернути увагу на можливість визначення галузевого спрямування в межах деяких спеціалізацій машинобудування, що дозволяє закладам освіти адаптувати програми до потреб регіонального ринку праці.
* Наказ є важливим для абітурієнтів, які планують навчатися за державним замовленням, оскільки визначає пріоритетні напрями підготовки.

Про затвердження Переліку спеціалізацій спеціальності В11 Філологія (за спеціалізаціями), за якими здійснюється розміщення державного (регіонального) замовлення

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому документі.

1. **Суть закону:** Цей наказ затверджує перелік спеціалізацій у межах спеціальності “Філологія”, за якими держава фінансуватиме навчання студентів. Це означає, що держава визначає, які саме мови та літератури потребують підтримки та розвитку в Україні.

2. **Структура закону:** Наказ складається з преамбули, де вказано підстави для його видання, та двох основних частин. Перша частина затверджує сам перелік спеціалізацій. Друга частина визначає відповідальних за подання наказу на державну реєстрацію та контроль за його виконанням. Перелік спеціалізацій містить перелік мов і літератур, від української та кримськотатарської до екзотичних, таких як корейська, перська, азербайджанська, а також юридичний переклад для магістрів. У новій редакції наказу було внесено зміни до преамбули та заголовку переліку, а також до примітки щодо юридичного перекладу.

3. **Основні положення:** Найважливішим є сам перелік спеціалізацій. Він визначає пріоритетні напрями філологічної освіти, на які держава виділятиме кошти. Це важливо для абітурієнтів, які планують навчатися за державним замовленням, а також для університетів, які формують свої освітні програми. Наявність юридичного перекладу в переліку свідчить про зростаючий попит на фахівців, які володіють як мовними, так і юридичними знаннями.

Про внесення зміни до наказу Міністерства культури і мистецтв України від 23 червня 1999 року № 415

Доброго дня! З радістю допоможу вам розібратися в цьому наказі.

1. **Суть закону:**
Цей наказ вносить зміни до положення про народні та зразкові аматорські колективи, що діють при закладах культури. Він встановлює особливий порядок підтвердження звання для тих колективів, які постраждали від воєнних дій. Це дозволяє зберегти звання за колективами, які опинилися в складних умовах через війну.

2. **Структура та основні положення:**
Наказ вносить зміни до наказу Міністерства культури і мистецтв України від 23 червня 1999 року № 415. Він додає новий пункт, який регулює процедуру підтвердження звання для колективів, що знаходяться на територіях, де велися бойові дії або які були тимчасово окуповані, а також для тих, чия робота була призупинена через воєнний стан. Згідно зі змінами, підтвердження звання для таких колективів відкладається на три роки після завершення воєнного стану.

3. **Найбільш важливі положення:**
Найважливішим є те, що наказ дозволяє аматорським колективам, які постраждали від війни, не проходити процедуру підтвердження звання протягом певного періоду. Це дає їм час на відновлення діяльності та уникнення зайвого адміністративного навантаження у складний період. Також важливо, що присвоєне звання зберігається за колективом до моменту підтвердження або позбавлення статусу.

Сподіваюся, це допомогло вам краще зрозуміти цей наказ!

Про внесення змін до Типового договору про надання платної освітньої послуги для підготовки фахівців

Доброго дня! Зараз я вам коротко розповім про зміни до Типового договору про надання платної освітньої послуги для підготовки фахівців.

1. **Суть Закону:**
Наказ Міністерства освіти і науки України вносить зміни до Типового договору про надання платної освітньої послуги для підготовки фахівців. Фактично, затверджується нова редакція цього договору.

2. **Структура та основні положення:**
Наказ складається з п’яти пунктів. Перший пункт затверджує зміни до Типового договору, викладаючи його в новій редакції. Інші пункти стосуються процедурних питань, таких як подання наказу на державну реєстрацію, забезпечення документообігу та контролю за виконанням наказу. Зміни стосуються безпосередньо тексту самого Типового договору, який визначає права та обов’язки сторін при наданні платних освітніх послуг.

3. **Основні положення для використання:**
Найважливішим є ознайомлення з новою редакцією Типового договору. Зміни можуть стосуватися різних аспектів, таких як вартість навчання, порядок оплати, права та обов’язки закладу освіти та здобувача освіти, умови розірвання договору та інші важливі деталі. Тому, перед укладенням договору про надання платної освітньої послуги, необхідно уважно вивчити нову редакцію Типового договору, щоб бути обізнаним з усіма умовами та положеннями.

Leave a comment

E-mail
Password
Confirm Password
Lexcovery
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.