Зміни у сфері оборони та безпеки:
– Звільнено від ввізного мита та ПДВ імпорт комплектуючих для виробництва безпілотників, систем протидії технічним розвідкам та обладнання для розмінування – на період дії воєнного стану.
– Продовжено на 1 місяць відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані через Мінекономіки або “Дію” (але не довше ніж до 28 лютого 2025 року).
– 65-й окремій механізованій бригаді Сухопутних військ ЗСУ присвоєно почесне найменування “Великий Луг”.
Зміни у сфері медицини та соціального захисту:
– Реформовано систему медико-соціальної експертизи – впроваджено міжнародні стандарти оцінювання функціональних можливостей осіб з інвалідністю замість старої системи груп інвалідності.
– До переліку ліків, що закуповуються за договорами керованого доступу, додано три нові позиції: Бригатиніб (180 мг та 30 мг) та Тофацитиніб (5 мг).
– Перерозподілено 76,6 млн грн у бюджеті МОЗ: зменшено видатки на санаторії, збільшено фінансування спеціалізованої медичної допомоги.
Зміни у сфері державного управління:
– АРМА отримала доступ до Єдиного держреєстру декларацій держслужбовців для виявлення та розшуку активів від корупційних злочинів.
– КСУ визнав неконституційним положення про звільнення прокурорів через ліквідацію/реорганізацію органів прокуратури.
– Затверджено нове положення про центри олімпійської підготовки, що регулює їх створення, фінансування та організацію тренувального процесу.
Зміни у транспортній сфері:
А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:
Про облікову ціну банківських металів
Це щоденне повідомлення Національного банку України про встановлення облікових цін на банківські метали (золото, срібло, платину та паладій) станом на 30.12.2024.Документ встановлює облікові ціни за одну тройську унцію кожного з чотирьох банківських металів: золото – 110148,65 грн, срібло – 1239,46 грн, платина – 39262,41 грн, паладій – 38696,22 грн.Ключові особливості:
– Ціни є довідковими та не створюють зобов’язань НБУ щодо купівлі-продажу металів за вказаними цінами
– Для кожного металу вказано його міжнародний цифровий та літерний код
– Ціни встановлюються за стандартну одиницю виміру – тройську унцію
Про офіційний курс гривні щодо іноземних валют
Це щоденне повідомлення Національного банку України про встановлення офіційного курсу гривні щодо 35 іноземних валют станом на 30.12.2024.Документ містить таблицю з курсами валют, де для кожної валюти вказано її цифровий та літерний код, кількість одиниць, повну назву та офіційний курс відносно гривні. Серед основних валют: долар США – 41,9403 грн, євро – 43,7479 грн, фунт стерлінгів – 52,6560 грн.Важливо зазначити, що ці курси використовуються для відображення в бухгалтерському обліку, для операцій НБУ з Державною казначейською службою України та в інших визначених законодавством випадках. При цьому НБУ не бере на себе зобов’язань купувати та продавати вказані валюти за цими курсами.
Про призначення І. Полозуна головою Бучанської районної державної адміністрації Київської області
Розпорядженням Президента України призначено Полозуна Ігоря Юрійовича на посаду голови Бучанської районної державної адміністрації Київської області.Це типове кадрове розпорядження Президента України, видане відповідно до його конституційних повноважень щодо призначення голів місцевих державних адміністрацій за поданням Кабінету Міністрів України.Розпорядження містить лише резолютивну частину про призначення посадової особи без додаткових умов чи застережень.
Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству охорони здоров’я на 2024 рік
Розпорядження стосується перерозподілу бюджетних коштів між різними програмами Міністерства охорони здоров’я на 2024 рік в межах загального фонду державного бюджету.Документ передбачає зменшення видатків на санаторно-курортні заклади на 76,6 млн грн та перерозподіл цих коштів між двома іншими програмами: 26,5 млн грн на спеціалізовану медичну допомогу загальнодержавних закладів та 50,1 млн грн на медичну допомогу закладів при наукових установах та закладах вищої освіти.Ключові положення для застосування:
– Перерозподіл здійснюється в межах загального обсягу бюджетних призначень МОЗ
– Зменшення видатків включає скорочення витрат на оплату праці (61,7 млн грн) та комунальні послуги (7,7 млн грн)
– Міністерство фінансів має внести відповідні зміни до розпису державного бюджету
Про внесення змін до переліку лікарських засобів, що закуповуються за договорами керованого доступу
Постанова вносить зміни до переліку лікарських засобів, що закуповуються за договорами керованого доступу, додаючи до нього три нові позиції: Бригатиніб у таблетках по 180 мг та 30 мг, а також Тофацитиніб у таблетках по 5 мг.Структурно документ є простою зміною до існуючого переліку, затвердженого постановою КМУ від 7 березня 2022 р. № 216 ‘Деякі питання закупівлі лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них’.Ключовим моментом є те, що включення цих препаратів до переліку дозволяє здійснювати їх закупівлю за механізмом договорів керованого доступу, що є спеціальною процедурою закупівлі ліків, яка дозволяє забезпечити доступність дороговартісних інноваційних лікарських засобів для пацієнтів.
Про продовження строків дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації
Постанова регулює питання автоматичного продовження відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, які були раніше надані військовозобов’язаним через Міністерство економіки або через портал “Дія”. Документ складається з двох основних пунктів: перший встановлює автоматичне продовження строків дії відстрочок на один місяць (але не довше ніж до 28 лютого 2025 року), другий – зобов’язує Міністерство оборони внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Ключові положення для застосування:
– Продовження стосується лише тих відстрочок, які не закінчилися станом на 19 грудня 2024 року
– Продовження відбувається автоматично, без необхідності додаткових дій з боку військовозобов’язаних
– Максимальний термін продовження – до 28 лютого 2025 року
Про призначення Є. Цимбалюка Постійним представником України при Відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві
Указом Президента України призначено Євгенія Вікторовича Цимбалюка на посаду Постійного представника України при Відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві.Це типовий кадровий указ Президента України, виданий в межах його конституційних повноважень щодо призначення дипломатичних представників України.Указ є документом прямої дії, що не потребує додаткових роз’яснень чи підзаконних актів для його реалізації. Набирає чинності з моменту його підписання.
Про призначення В. Гамяніна Надзвичайним і Повноважним Послом України в Демократичній Республіці Конго
Указом Президента України призначено Василя Івановича Гамяніна на посаду Надзвичайного і Повноважного Посла України в Демократичній Республіці Конго.Це типовий указ про дипломатичне призначення, який складається з одного пункту та містить рішення про призначення конкретної особи на посаду посла в конкретній країні.Указ є стандартним документом у сфері дипломатичних призначень, який реалізує конституційні повноваження Президента України щодо призначення та звільнення глав дипломатичних представництв України в інших державах.
Про призначення П. Бешти Надзвичайним і Повноважним Послом України в Республіці Словенія
Указом Президента України призначено Петра Петровича Бешту на посаду Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Словенія.Це типовий указ про дипломатичне призначення, який складається з одного пункту резолютивної частини, що містить рішення про призначення конкретної особи на посаду посла в конкретній державі.Указ реалізує конституційні повноваження Президента України щодо призначення та звільнення глав дипломатичних представництв України в інших державах і при міжнародних організаціях.
Про призначення Ф. Шандора Надзвичайним і Повноважним Послом України в Угорщині
Указом Президента України призначено Федора Федоровича Шандора на посаду Надзвичайного і Повноважного Посла України в Угорщині.Це типовий указ про дипломатичне призначення, який складається з одного пункту резолютивної частини. Такі укази приймаються на підставі пункту 5 статті 106 Конституції України, яка надає Президенту повноваження призначати та звільняти глав дипломатичних представництв України в інших державах.Ключовим положенням є саме призначення конкретної особи – Ф.Ф. Шандора на посаду посла в конкретній країні – Угорщині. Указ набирає чинності з моменту його підписання.
Про призначення О. Нікітченко Надзвичайним і Повноважним Послом України в Литовській Республіці
Указ стосується кадрового призначення у дипломатичній службі України. Ольгу Юріївну Нікітченко призначено на посаду Надзвичайного і Повноважного Посла України в Литовській Республіці.Це типовий указ про призначення дипломатичного представника найвищого рангу, який представлятиме інтереси України в Литовській Республіці. Указ складається з одного пункту, що містить власне призначення.Ключовим положенням є саме призначення О.Ю. Нікітченко на посаду посла, що надає їй повноваження представляти Україну та її інтереси у відносинах з Литовською Республікою на найвищому дипломатичному рівні.
Про призначення Ю. Федів Надзвичайним і Повноважним Послом України в Республіці Філіппіни
Указом Президента України призначено Юлію Олександрівну Федів на посаду Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Філіппіни.Це стандартний указ про дипломатичне призначення, який складається з одного пункту резолютивної частини. Такі укази приймаються на підставі пункту 5 статті 106 Конституції України, яка надає Президенту повноваження призначати та звільняти глав дипломатичних представництв України в інших державах.Ключовим положенням є власне саме призначення дипломатичного представника, який представлятиме інтереси України у Філіппінах та матиме найвищий дипломатичний ранг – Надзвичайного і Повноважного Посла.
Про призначення В. Яцюка Надзвичайним і Повноважним Послом України в Республіці Руанда
Указом Президента України призначено Вячеслава Вікторовича Яцюка на посаду Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Руанда.Це типовий указ про дипломатичне призначення, який видається на підставі конституційних повноважень Президента України призначати та звільняти глав дипломатичних представництв України в інших державах.Указ є кадровим рішенням і не містить додаткових положень чи умов призначення. Документ набирає чинності з моменту його підписання.
Про голову Національної комісії України у справах ЮНЕСКО
Указом здійснюється кадрове призначення нового голови Національної комісії України у справах ЮНЕСКО. На цю посаду призначено заступника Міністра закордонних справ України Мар’яну Олександрівну Бецу замість І. Боровець.Документ вносить зміни до статті 2 Указу Президента України від 9 листопада 1995 року № 1022/95 ‘Про Національну комісію України у справах ЮНЕСКО’, який раніше вже змінювався 9 разів.Ключовим положенням указу є призначення нового керівника органу, що відповідає за співпрацю України з ЮНЕСКО. Посада голови Національної комісії у справах ЮНЕСКО традиційно обіймається заступником Міністра закордонних справ України.
Про скасування Указу Президента України від 22 лютого 2024 року № 87/2024
Указ скасовує попередній указ Президента України від 22.02.2024 №87/2024 про призначення Е. Джапарової Постійним представником України при міжнародних організаціях у Відні, оскільки він не був реалізований.Структура указу проста – він містить лише одне розпорядче положення про скасування попереднього указу.Ключовим моментом є те, що скасування відбувається на підставі нереалізованості попереднього указу, тобто фактично призначення не відбулось.
Про звільнення С. Кислиці з посад Постійного представника України при Організації Об’єднаних Націй, Надзвичайного і Повноважного Посла України в Співдружності Багамських Островів та Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Тринідад і Тобаго
Указ стосується кадрових змін у дипломатичному корпусі України. Сергій Кислиця звільняється з трьох дипломатичних посад одночасно.Структурно указ складається з одного пункту, яким передбачається звільнення С.О. Кислиці з посади Постійного представника України при ООН та за сумісництвом з посад Надзвичайного і Повноважного Посла України в Багамських Островах та Тринідаді і Тобаго.Ключовим моментом є те, що звільнення відбувається одночасно з усіх трьох дипломатичних посад, які обіймала одна особа – як основної посади Постійного представника при ООН, так і посад послів за сумісництвом у двох карибських державах.
Про звільнення Є. Філіпенко з посади Постійного представника України при Відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві
Указ стосується кадрового питання у дипломатичній службі України – звільнення Євгенії Філіпенко з посади Постійного представника України при Відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві.Структура указу проста і містить лише резолютивну частину про звільнення посадової особи.Це типовий указ Президента щодо призначення та звільнення дипломатичних представників України, що приймається відповідно до його конституційних повноважень згідно зі статтею 106 Конституції України.
Про звільнення П. Рябікіна з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Китайській Народній Республіці
Указ стосується кадрових змін у дипломатичному корпусі України – звільнення Павла Борисовича Рябікіна з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Китайській Народній Республіці.Структура указу проста і містить лише резолютивну частину з одного пункту про звільнення посадової особи.Указ є стандартним документом у сфері дипломатичної служби, який приймається на підставі конституційних повноважень Президента України призначати та звільняти глав дипломатичних представництв України в інших державах.
Про звільнення В. Гамяніна з посад Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Індонезія та Представника України при Асоціації держав Південно-Східної Азії
Указ стосується кадрових змін у дипломатичному корпусі України. Василь Іванович Гамянін звільняється з двох дипломатичних посад одночасно – Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Індонезія та Представника України при АСЕАН (Асоціації держав Південно-Східної Азії), яку він обіймав за сумісництвом.Структура указу проста – він містить лише резолютивну частину про звільнення посадової особи.Ключовим моментом є те, що звільнення відбувається одночасно з обох посад – як основної посади Посла в Індонезії, так і з посади представника при АСЕАН, яку дипломат обіймав за сумісництвом.
Про звільнення С. Корсунського з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Японії
Указ стосується кадрових змін у дипломатичному корпусі України – звільнення Сергія Володимировича Корсунського з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Японії.Структура указу є типовою для актів про звільнення посадових осіб і містить лише резолютивну частину з рішенням про звільнення.Указ є стандартним документом у сфері дипломатичної служби, що оформлює припинення повноважень посла. Такі рішення приймаються Президентом України відповідно до його конституційних повноважень щодо призначення та звільнення глав дипломатичних представництв України в інших державах.
Про звільнення П. Бешти з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Литовській Республіці
Указ стосується кадрових змін у дипломатичному корпусі України. Петра Петровича Бешту звільнено з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Литовській Республіці.Це типовий указ про звільнення дипломата з посади, який складається з одного пункту резолютивної частини. Такі укази є частиною стандартної процедури ротації дипломатичних представників.Указ набирає чинності з моменту його підписання Президентом України. Після звільнення посада Надзвичайного і Повноважного Посла України в Литовській Республіці стає вакантною до призначення нового дипломата.
Про звільнення А. Тарана з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Словенія
Указом Президента України звільнено Андрія Васильовича Тарана з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Словенія.Це типовий указ про кадрові зміни у дипломатичному корпусі України. Указ містить лише резолютивну частину про звільнення конкретної особи з дипломатичної посади.Ключовим положенням є безпосередньо звільнення А.В. Тарана з посади посла. Указ не містить підстав звільнення та не визначає наступника на цій посаді.
Про звільнення А. Праведника з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Руанда
Указ стосується кадрових змін у дипломатичному корпусі України. Андрій Іванович Праведник звільняється з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Руанда, яку він обіймав за сумісництвом з посадою Посла в Республіці Кенія.Структура указу проста – він містить лише резолютивну частину про звільнення посадової особи. Це типовий указ про кадрові призначення/звільнення у дипломатичній службі.Важливо відзначити, що звільнення стосується лише посади за сумісництвом в Руанді, при цьому посол продовжує виконувати обов’язки Надзвичайного і Повноважного Посла України в Кенії.
Про присвоєння дипломатичних рангів
Указ регулює присвоєння дипломатичних рангів дипломатичним працівникам України відповідно до статті 25 Закону України ‘Про дипломатичну службу’. Структурно указ складається з трьох пунктів, кожен з яких присвячений присвоєнню різних дипломатичних рангів:
– Надзвичайного і Повноважного Посла (5 осіб)
– Надзвичайного і Повноважного Посланника першого класу (5 осіб)
– Надзвичайного і Повноважного Посланника другого класу (13 осіб) Ключові положення указу стосуються присвоєння дипломатичних рангів керівникам закордонних дипломатичних установ України, працівникам центрального апарату МЗС України та дипломатичним працівникам Офісу Президента України. Серед них – посли України в різних країнах, керівники структурних підрозділів МЗС, генеральні консули та інші високопоставлені дипломатичні працівники.
Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству культури та інформаційної політики на 2024 рік
Розпорядження стосується перерозподілу бюджетних коштів між програмами Міністерства культури та інформаційної політики в межах державного бюджету на 2024 рік.Структурно документ складається з двох пунктів: перший визначає конкретні зміни у розподілі коштів, другий доручає Мінфіну внести відповідні зміни до розпису бюджету.Ключові положення:
– Зменшується фінансування програми з відновлення та збереження національної пам’яті на 300 тис. грн;
– На таку ж суму (300 тис. грн) збільшується фінансування програми керівництва у сфері мистецтв та спеціалізованої мистецької освіти;
– Перерозподіл здійснюється в межах загального фонду держбюджету та не змінює загальний обсяг видатків міністерства.
Про присвоєння Іщенку Г.Г. третього рангу державного службовця
Це розпорядження КМУ про присвоєння рангу державного службовця конкретній посадовій особі – Голові Державного агентства України з управління зоною відчуження Іщенку Г.Г.Документ прийнятий на підставі статті 39 Закону України ‘Про державну службу’, яка регулює порядок присвоєння рангів державним службовцям. Третій ранг відповідає категорії посади, яку обіймає керівник центрального органу виконавчої влади.Це типове кадрове розпорядження, яке не містить нормативних положень, а є індивідуальним актом щодо конкретної посадової особи. Такі ранги присвоюються відповідно до займаної посади, рівня професійної компетентності та результатів роботи державного службовця.
Про присвоєння почесного найменування 65 окремій механізованій бригаді Сухопутних військ Збройних Сил України
Указом Президента України присвоєно почесне найменування 65 окремій механізованій бригаді Сухопутних військ ЗСУ. Відтепер повна назва підрозділу – 65 окрема механізована бригада “Великий Луг” Сухопутних військ Збройних Сил України.Структурно указ складається з двох пунктів: перший встановлює нове найменування, другий визначає порядок набрання чинності. Указ є самостійним актом, що не вносить змін до інших документів.Ключовим положенням указу є присвоєння почесного найменування “Великий Луг” військовому підрозділу за зразкове виконання бойових завдань при захисті територіальної цілісності України. Це рішення спрямоване на відновлення історичних традицій національного війська.
Про делегацію України для участі у переговорах з Європейським інвестиційним банком щодо укладення Фінансової угоди “Цифрові служби реагування на надзвичайні ситуації в Україні (Проєкт “Впровадження системи екстреної допомоги населенню за єдиним телефонним номером 112 з урахуванням потреб осіб з інвалідністю”)” між Україною та Європейським інвестиційним банком
Розпорядження стосується створення делегації України для переговорів з Європейським інвестиційним банком щодо укладення Фінансової угоди про впровадження системи екстреної допомоги населенню за єдиним телефонним номером 112.Документ має просту структуру і складається з трьох пунктів: утворення делегації та затвердження її складу, затвердження Директив для переговорів (для службового користування), та уповноваження заступника Міністра внутрішніх справ на підписання угоди.Ключові положення включають: призначення главою делегації заступника Міністра внутрішніх справ Леоніда Тимченка; включення до складу делегації представників МВС, Мінекономіки, МЗС, Мінфіну та Мін’юсту; надання права главі делегації вносити зміни до її складу за погодженням з МЗС.
Про внесення змін до Положення про центр олімпійської підготовки
Постанова затверджує нову редакцію Положення про центр олімпійської підготовки. Центр олімпійської підготовки визначається як заклад фізичної культури і спорту, що забезпечує підготовку спортсменів національних збірних команд з олімпійських видів спорту через проведення навчально-тренувальних зборів та участь у змаганнях. Положення складається з 5 основних розділів: загальна частина, організаційно-правові засади, організація діяльності та навчально-тренувальної роботи, планування та звітність, керівництво та фінансово-господарська діяльність. Документ детально регламентує вимоги до створення центрів, порядок зарахування спортсменів, організацію тренувального процесу, кваліфікаційні вимоги до персоналу та матеріально-технічне забезпечення. Ключові положення включають:
– Умови надання та позбавлення статусу центру олімпійської підготовки
– Критерії зарахування спортсменів (результати на міжнародних та національних змаганнях)
– Вимоги до тренерського складу та керівництва центру
– Порядок організації навчально-тренувальних зборів тривалістю до 250 днів на рік
– Механізми фінансування та матеріально-технічного забезпечення
Про внесення зміни до пункту 31-1 Порядку використання коштів резервного фонду бюджету
Постанова вносить зміни до Порядку використання коштів резервного фонду бюджету, розширюючи можливості його використання на заходи, пов’язані зі зміцненням обороноздатності держави.Структурно документ містить лише одну зміну – доповнення пункту 31-1 Порядку використання коштів резервного фонду бюджету словами ‘із зміцненням обороноздатності держави’.Ключове значення цієї зміни полягає в тому, що тепер кошти з резервного фонду можуть бути спрямовані на фінансування заходів для посилення обороноздатності України. Це розширює можливості оперативного фінансування потреб оборонного сектору з резервного фонду бюджету.
Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 564
Постанова встановлює нові правила оплати праці працівників установ фізичної культури і спорту для осіб з інвалідністю. Документ визначає систему додаткових коефіцієнтів підвищення посадових окладів для різних категорій працівників цієї сфери.Структурно постанова вносить зміни до попереднього документу від 2018 року, повністю оновлюючи пункт 2, який встановлює коефіцієнти підвищення, та виключаючи пункт 3 і додаток. Нова редакція набирає чинності з 1 січня 2025 року.Ключові положення включають:
– Диференційовані коефіцієнти підвищення для різних категорій працівників (від 1,04 до 2,49)
– Особливу систему коефіцієнтів для регіональних центрів залежно від кількості спортсменів у національних збірних
– Право керівника установи визначати конкретний розмір коефіцієнта з урахуванням складності робіт
– Можливість встановлення додаткових доплат і надбавок до підвищеного посадового окладу
Про внесення змін до Порядку сплати збору за подання заперечення щодо реєстрації традиційної гарантованої особливості
Постанова вносить зміни до порядку сплати збору за подання заперечення щодо реєстрації традиційної гарантованої особливості харчових продуктів. Основна зміна полягає у встановленні розміру збору на рівні одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб.Структурно документ складається з двох основних змін: доповнення пункту 1 щодо предмету регулювання та нової редакції абзацу першого пункту 4, який встановлює розмір збору.Ключовим положенням є прив’язка розміру збору до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року подання заперечення. Збір сплачується у національній валюті.
Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення двостороннього співробітництва України з іноземними державами та міжнародними організаціями, інформаційного та організаційного забезпечення участі України у міжнародних форумах, конференціях, виставках
Постанова вносить зміни до порядку використання бюджетних коштів для міжнародного співробітництва України, розширюючи перелік міжнародних організацій.Структурно документ складається з двох пунктів, які доповнюють існуючий порядок згадкою про Комітет з інвестицій Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).Ключове положення – включення Комітету з інвестицій ОЕСР до переліку організацій, на співпрацю з якими можуть використовуватися бюджетні кошти. Це розширює можливості фінансування заходів міжнародного співробітництва України в інвестиційній сфері.
Про затвердження висновку щодо оцінювання результатів службової діяльності у 2024 році державного службовця, який займає посаду державної служби категорії “А”, призначення на посаду та звільнення з посади якого здійснюється Кабінетом Міністрів України
Розпорядження затверджує результати щорічного оцінювання службової діяльності заступника Голови Державного агентства резерву Яніни Кривди за 2024 рік.Структурно документ складається з двох частин: розпорядчої частини та додатку з висновком оцінювання. Розпорядча частина містить два пункти щодо затвердження висновку та забезпечення ознайомлення держслужбовця з результатами оцінювання.Ключові положення:
– Оцінювання проведено відповідно до ст.44 Закону України ‘Про державну службу’
– Результат оцінювання – позитивна оцінка
– Висновок стосується держслужбовця категорії ‘А’, призначення та звільнення якого здійснюється Кабінетом Міністрів України
Про тимчасове покладення виконання обов’язків Голови Українського інституту національної пам’яті на Гнатюк Ю.С.
Розпорядження стосується тимчасового призначення керівництва Українського інституту національної пам’яті. Перший заступник Голови Інституту Юлія Сергіївна Гнатюк тимчасово виконуватиме обов’язки Голови до призначення постійного керівника.Документ має просту структуру і містить лише одне розпорядче положення про тимчасове покладення обов’язків. Це типове адміністративне рішення щодо керівництва державною установою у період зміни керівництва.Ключовим моментом є те, що це тимчасове призначення діятиме до моменту призначення постійного Голови Інституту в установленому законодавством порядку. Рішення прийняте Кабінетом Міністрів України як органом, що здійснює управління у сфері державної політики національної пам’яті.
Про розподіл частини бюджетних призначень, передбачених Міністерству фінансів у 2024 році для забезпечення інституційної спроможності органів державної влади
Розпорядження стосується перерозподілу бюджетних коштів між державними органами в межах державного бюджету на 2024 рік.Документ передбачає передачу 5,6375 млн гривень від Міністерства фінансів до Бюро економічної безпеки. З цієї суми 4,9279 млн гривень призначені на оплату праці.Структурно розпорядження складається з двох пунктів: перший визначає суму та напрямок передачі коштів, другий доручає Мінфіну внести відповідні зміни до розпису державного бюджету.Ключовим моментом є те, що кошти передаються з бюджетної програми 3511360 ‘Забезпечення інституційної спроможності органів державної влади’ на програму 6491010 ‘Керівництво та управління у сфері економічної безпеки’.
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи
Закон спрямований на реформування системи медико-соціальної експертизи в Україні та впровадження нових підходів до оцінки функціональних можливостей осіб з інвалідністю. Він запроваджує міжнародні стандарти оцінювання повсякденного функціонування особи замість застарілої системи встановлення груп інвалідності.Структурно закон вносить зміни до низки законодавчих актів, зокрема до Основ законодавства України про охорону здоров’я, Закону України ‘Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні’ та інших дотичних законів. Ключова зміна – впровадження нової методології оцінювання стану здоров’я та функціональних можливостей особи відповідно до Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я.Основні нововведення включають: створення єдиного реєстру медико-соціальної експертизи, впровадження електронного документообігу при проведенні експертизи, встановлення нових критеріїв оцінювання функціонального стану особи, спрощення процедури проходження медико-соціальної експертизи та посилення захисту прав осіб з інвалідністю при проведенні експертизи.
Рішення Другого сенату Конституційного Суду України у справі за конституційною скаргою Бурми Кирила Андрійовича щодо відповідності Конституції України (конституційності) приписів статті 51 Цивільного кодексу України (щодо конституційних гарантій прав фізичних осіб-підприємців)
Це рішення КСУ стосується конституційності статті 51 Цивільного кодексу України, яка визначає, що до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом.Структурно рішення складається з аналізу трьох основних питань:
1. Чи порушує ця норма принцип рівності та недискримінації
2. Чи обмежує права фізичних осіб-підприємців порівняно з іншими фізичними особами
3. Чи поширюється на ФОПів конституційна гарантія про зворотну дію в часі законів, що пом’якшують відповідальністьКлючові висновки КСУ:
– Стаття 51 ЦКУ не порушує конституційні принципи рівності та недискримінації
– Набуття статусу ФОП не обмежує конституційні права особи як людини
– На ФОПів поширюються всі конституційні гарантії прав фізичних осіб, включаючи гарантію зворотної дії в часі законів, що пом’якшують відповідальність
– При застосуванні ст.51 ЦКУ слід керуватись конституційно-конформним тлумаченням, тобто з урахуванням всіх конституційних гарантій прав людини
Рішення Другого сенату Конституційного Суду України у справі за конституційною скаргою Панченка Богдана Миколайовича щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 9 частини першої статті 51, підпункту 1 пункту 5-1 розділу ХІІІ „Перехідні положення“ Закону України „Про прокуратуру“ від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (щодо конституційних гарантій незалежності прокурора)
Рішення стосується конституційності двох положень Закону України «Про прокуратуру»: 1. Визнано неконституційним положення про звільнення прокурора у разі ліквідації/реорганізації органу прокуратури або скорочення кількості прокурорів (п.9 ч.1 ст.51). КСУ вирішив, що це положення надає Генпрокурору надто широкі дискреційні повноваження без чіткого визначення їх обсягу, що може використовуватись для впливу на незалежність прокурорів. 2. Визнано конституційним положення про необхідність успішного проходження тестування діючими прокурорами для призначення в новостворені місцеві прокуратури. КСУ вирішив, що це не порушує незалежності прокурорів, оскільки успішність тестування залежить від професійних якостей, а не від рішень керівництва. Основні положення:
- Прокуратура є частиною системи правосуддя і має забезпечуватись незалежність прокурорів
- Звільнення прокурора можливе лише за наявності чітко визначених законом підстав
- Добір прокурорів має здійснюватись на основі об’єктивних критеріїв оцінки їх професійних якостей
Про внесення змін до Митного кодексу України щодо звільнення від оподаткування ввізним митом окремих товарів оборонного призначення та Закону України “Про деякі питання ввезення на митну територію України та проведення першої державної реєстрації транспортних засобів” щодо вимог відповідності екологічним нормам
Закон вносить зміни до Митного кодексу України та Закону про ввезення транспортних засобів, спрямовані на підтримку оборонної промисловості та оновлення екологічних вимог до транспорту. Основні положення:
- Звільняються від ввізного мита комплектуючі для виробництва безпілотних систем, засобів протидії технічним розвідкам, машин для розмінування та систем дистанційного керування зброєю – на період дії воєнного стану
- Встановлюються нові терміни впровадження екологічного стандарту ЄВРО-6: з 2025 року для нових легкових авто та з 2027 року для вантажівок і автобусів
- Розширюється перелік транспортних засобів, які можуть ввозитися для потреб оборони, включаючи пікапи для військових та правоохоронних органів
Ключові аспекти для застосування:
- Підприємства-імпортери комплектуючих мають щоквартально звітувати про їх цільове використання
- Звільнення від мита надається лише якщо зразки продукції прийняті на озброєння або пройшли кодифікацію
- При нецільовому використанні передбачено стягнення несплаченого мита та пені
Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України окремих товарів оборонного призначення
Закон вносить зміни до Податкового кодексу України та інших законів щодо звільнення від ПДВ операцій з ввезення товарів оборонного призначення, а також регулює питання оподаткування благодійних організацій.Структурно закон складається з двох розділів: перший вносить зміни до Податкового кодексу, другий містить прикінцеві положення з змінами до інших законів. Основні зміни стосуються звільнення від ПДВ імпорту складових для безпілотних систем, засобів протидії технічним розвідкам та систем розмінування до кінця воєнного стану.Ключові положення:
- Звільнення від ПДВ імпорту комплектуючих для виробництва безпілотників та систем протидії
- Уточнення статусу благодійних організацій щодо виплат працівникам (до 25% адмінвитрат)
- Звільнення від ПДФО благодійних пожертв, отриманих фізособами для подальшої передачі
- Продовження пільг для оборонної сфери до кінця воєнного стану замість раніше встановленого терміну 1 січня 2025 року
Про делегацію України для участі у переговорах з Міжнародним банком реконструкції та розвитку щодо укладення Угоди про грант Фонду фінансового посередництва зі сприяння залученню ресурсів для інвестування в зміцнення України (Восьме Додаткове фінансування для Проекту “Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні”) між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку (що діє як виконавча установа Фонду фінансового посередництва зі сприяння залученню ресурсів для інвестування в зміцнення України)
Розпорядження створює делегацію України для переговорів з Міжнародним банком реконструкції та розвитку щодо отримання гранту для проекту підтримки державних видатків. Це вже восьме додаткове фінансування в рамках проекту ‘Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні’. Документ складається з трьох основних пунктів: 1) формування складу делегації на чолі з першим заступником Міністра фінансів Улютіним Д.В.; 2) затвердження Директив для делегації (для службового користування); 3) уповноваження Міністра фінансів Марченка С.М. на підписання угоди про грант. До складу делегації входять представники ключових міністерств та відомств – Мінфіну, МЗС, Пенсійного фонду, МОЗ, Мінсоцполітики, Мін’юсту, Мінекономіки та МОН. Глава делегації має право вносити зміни до її складу за погодженням з МЗС та залучати додаткових експертів.
Про делегацію України для участі в переговорах з Міжнародним банком реконструкції та розвитку щодо укладення Угоди про грант Цільового фонду багатьох донорів (Сьоме Додаткове фінансування для Проекту “Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні”) між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку і Міжнародною асоціацією розвитку (що діють як адміністратор Цільових фондів багатьох донорів зі співфінансування Проекту “Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні”)
Розпорядження стосується формування української делегації для переговорів з Міжнародним банком реконструкції та розвитку та Міжнародною асоціацією розвитку щодо отримання гранту в рамках Сьомого Додаткового фінансування Проекту ‘Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні’. Документ має просту структуру і складається з трьох пунктів: 1) затвердження складу делегації на чолі з першим заступником Міністра фінансів Улютіним Д.В.; 2) затвердження Директив делегації (для службового користування); 3) уповноваження Міністра фінансів Марченка С.М. на підписання угоди. Ключовими положеннями є: можливість глави делегації вносити зміни до її складу за погодженням з МЗС; залучення додаткових експертів та радників; представництво в делегації ключових міністерств та відомств – Мінфіну, МЗС, Мінекономіки, Мінсоцполітики, Мін’юсту, МОН та Пенсійного фонду України.
Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 04 листопада 2024 року № 1847
Наказ вносить технічні зміни до форми акта перевірки дотримання законодавства у сфері контролю за тютюновими виробами. Основні зміни стосуються оформлення та нумерації документа.Структурно наказ містить уточнення щодо нумерації граф таблиць, заміну окремих формулювань та посилань, а також доповнення реквізитів нормативних актів. Зокрема, додано реєстраційні дані для Груп наборів №747 та уточнено назву Закону України ‘Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового…’.Ключові зміни включають: заміну цифр ‘4-5’ на ‘4, 5’, доповнення нумерації граф на сторінках 2-9, уточнення посилань на додатки та підпункти, а також оновлення формулювань у таблицях контрольного акта. Всі зміни мають суто технічний характер і спрямовані на покращення зручності використання форми акта перевірки.
Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 01 листопада 2024 року № 1835
Наказ вносить технічні зміни до Порядку затвердження та проведення програми розширеного доступу пацієнтів до незареєстрованих лікарських засобів та програми доступу пацієнтів до досліджуваного лікарського засобу після завершення клінічного випробування. Структурно наказ містить уточнення формулювань щодо залучення лікарів до програми (замість формулювання ‘доцільніше залучати’ вводиться ‘першочергово залучаються’), виправлення пунктуації, технічні правки щодо написання тексту та оформлення документів. Ключові зміни стосуються:
- Уточнення пріоритетності залучення різних категорій лікарів до програми
- Стандартизації оформлення документів (розмір шрифту, написання заголовків)
- Уніфікації написання дефісів, слешів та інших розділових знаків
Про врахування висловлених органом державної реєстрації зауважень до наказу Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України від 01 листопада 2024 року № 616
Цей наказ вносить технічні правки до попереднього наказу №616 від 01.11.2024, який стосується порядку перерахунку пенсій співробітникам Держспецзв’язку та членам їхніх сімей.Структурно наказ містить чотири пункти, які вносять редакційні уточнення до попереднього документа: змінюють гриф затвердження, уточнюють написання цифр та тире, замінюють окремі слова (наприклад, ‘момент’ на ‘дату’) та додають уточнюючі слова в деяких формулюваннях.Основні зміни мають суто технічний характер і спрямовані на приведення тексту у відповідність до правил нормопроектувальної техніки. Вони не змінюють суті та механізму перерахунку пенсій, а лише покращують юридичну техніку документа.
Про затвердження Змін до уніфікованої форми акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення
Наказ МОЗ вносить зміни до уніфікованої форми акта перевірки дотримання законодавства щодо контролю за тютюновими виробами. Документ оновлює форму акту, який складається під час державних перевірок суб’єктів господарювання на предмет дотримання вимог щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів. Структурно наказ складається з 4 пунктів, які визначають: затвердження змін до форми акта, доручення Департаменту громадського здоров’я щодо реєстрації та оприлюднення, контроль виконання та набрання чинності. Наказ містить також погодження від інших державних органів. Ключові положення стосуються оновлення форми перевірки, яка використовується контролюючими органами при здійсненні планових та позапланових перевірок суб’єктів господарювання у сфері обігу тютюнових виробів. Це технічний документ, який встановлює єдину форму документування результатів таких перевірок.
Про внесення змін до наказу Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України від 28 вересня 2012 року № 546
Наказ вносить зміни до порядку визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій колишнім співробітникам Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та членам їх сімей.Структурно наказ складається з 4 пунктів основного тексту та затверджених змін до Порядку, які включають зміни до розділів II, III та IV, а також до додатку. Основні зміни стосуються термінології, уточнення назв підрозділів та посад, а також процедури визначення розміру грошового забезпечення.Ключові положення включають:
– Оновлення назви департаменту кадрового забезпечення на Департамент кадрової роботи та управління персоналом;
– Уточнення порядку визначення відповідності посад згідно зі схемами тарифних розрядів;
– Встановлення посадових окладів заступникам керівників на 1-5% нижче окладу відповідного керівника;
– Уточнення порядку врахування надбавок та премій при перерахунку пенсій;
– Оновлення форми та змісту документів для оформлення перерахунку пенсій.
Про затвердження Змін до Порядку затвердження та проведення програми розширеного доступу пацієнтів до незареєстрованих лікарських засобів та програми доступу суб’єктів дослідження (пацієнтів) до досліджуваного лікарського засобу після завершення клінічного випробування
Цей наказ вносить зміни до порядку надання пацієнтам доступу до незареєстрованих та досліджуваних лікарських засобів. Основна мета – удосконалення процедури надання тяжкохворим пацієнтам доступу до інноваційних ліків на безоплатній основі.Структурно наказ вносить зміни до різних розділів існуючого Порядку, зокрема щодо: умов участі пацієнтів у програмах доступу до ліків, порядку залучення лікарів та медзакладів, процедури подання та розгляду заяв, контролю за використанням препаратів.Ключові нововведення:
- Деталізовано вимоги до документів, що подаються для затвердження програм доступу до ліків
- Встановлено чіткий порядок залучення лікарів та медзакладів до програм
- Визначено механізм контролю цільового використання препаратів
- Уточнено процедуру внесення змін до програм та їх призупинення/припинення
- Оновлено форми необхідних документів
Про затвердження Порядку доступу АРМА до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
Наказ встановлює порядок доступу Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА) до Єдиного державного реєстру декларацій державних службовців. Це дозволяє АРМА отримувати інформацію для виявлення та розшуку активів, одержаних від корупційних та інших злочинів.Документ складається з 5 розділів, які регулюють: загальні положення, регламент інформаційної взаємодії між АРМА та НАЗК, порядок формування запитів та надання відповідей, захист інформації, контроль за дотриманням порядку взаємодії. Це перший документ, який детально регламентує такий доступ.Ключові положення:
– Доступ надається через захищену мережу з використанням криптографічного захисту
– Запити формуються щодо конкретних осіб із зазначенням номера кримінального провадження
– Відповідь може містити декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, дані про банківські рахунки
– Здійснюється регулярний контроль за правомірністю запитів та використанням отриманої інформації
Про затвердження уніфікованої форми акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері кінематографії
Наказом Держкіно затверджується уніфікована форма акта перевірки суб’єктів господарювання у сфері кінематографії. Цей документ визначає, як саме оформлюються результати державного контролю за дотриманням законодавства у кінематографічній галузі. Структурно наказ складається з 4 пунктів та додатку, який містить власне форму акту перевірки. Наказ розроблено відповідно до законів ‘Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності’, ‘Про кінематографію’ та інших нормативних актів. Ключові положення наказу стосуються затвердження єдиної форми документування результатів як планових, так і позапланових перевірок суб’єктів господарювання у сфері кінематографії. Контроль за виконанням наказу покладено на голову Держкіно, а його впровадження доручено профільному відділу державного регулювання розповсюдження і демонстрування фільмів.