Законодавчі зміни щодо державної реєстрації нерухомості
Парламент прийняв за основу законопроект №11440, який врегульовує механізм державної реєстрації права власності на нерухоме майно у випадках відсутності доступу до документів БТІ.
Зміни до Цивільного кодексу щодо кредитування
Прийнято за основу законопроект №12148 про особливості кредитування та фінансового лізингу в умовах воєнного стану, який передбачає внесення змін до Прикінцевих положень ЦКУ.
Відпустки для спортсменів
Схвалено в першому читанні зміни до статті 43 Закону “Про фізичну культуру і спорт” щодо надання відпусток спортсменам для підготовки та участі в змаганнях.
Зміни до законодавства про гуманітарну допомогу
Прийнято за основу законопроект №12010 про внесення змін до статей 6 та 15 Закону “Про гуманітарну допомогу”.
Фінансування харчування школярів
Уряд визначив механізм використання 65 млн євро від ЄС для забезпечення харчуванням учнів початкових класів через спеціальний фонд держбюджету.
Нові тарифи на архівні послуги
Затверджено нові розміри плати за послуги центральних державних архівів, включаючи науково-технічне опрацювання документів, зберігання, копіювання та надання довідок.
Реструктуризація боргу перед Японією
Підписано угоду з Японією про відстрочення виплат за кредитами JICA на загальну суму 16,4 млрд єн до 2027 року з подальшим погашенням десятьма рівними платежами з 2032 року.
Електронний кадастр природно-заповідного фонду
А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:
Про облікову ціну банківських металів
Це щоденне повідомлення Національного банку України про встановлення облікових цін на банківські метали станом на 20.12.2024.Документ встановлює облікові ціни на чотири види банківських металів: золото (XAU) – 109260,37 грн, срібло (XAG) – 1229,98 грн, платина (XPT) – 38976,55 грн та паладій (XPD) – 38353,48 грн за одну тройську унцію.Ключовим є застереження, що встановлені ціни є довідковими і не створюють зобов’язань НБУ щодо купівлі чи продажу банківських металів за вказаними цінами. Ці ціни використовуються банками для бухгалтерського обліку операцій з банківськими металами та розрахунку нормативів.
Про офіційний курс гривні щодо іноземних валют
Це щоденне повідомлення Національного банку України про встановлення офіційного курсу гривні щодо 35 іноземних валют станом на 20.12.2024.Документ містить таблицю з курсами валют, де для кожної валюти вказано її цифровий та літерний код, кількість одиниць, повну назву та офіційний курс відносно гривні. Серед основних валют: долар США – 41.9292 грн, євро – 43.5770 грн, фунт стерлінгів – 52.8811 грн.Ключові положення для використання:
– Курси використовуються для відображення в бухгалтерському обліку
– Застосовуються для операцій НБУ з Державною казначейською службою України
– НБУ не має зобов’язань купувати та продавати валюти за вказаними курсами
– Курси встановлюються щоденно та публікуються на офіційному сайті НБУ
Про внесення змін до Постанови Верховної Ради України “Про обрання голів, перших заступників, заступників голів, секретарів, членів комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання”
Постанова вносить зміни до складу комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання. Документом призначаються два нових члени парламентських комітетів.Структурно постанова складається з двох пунктів: перший визначає конкретні кадрові призначення, другий встановлює момент набрання чинності.Згідно з постановою, народного депутата Тамілу Ташеву (фракція ‘ГОЛОС’) призначено членом Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, а народного депутата Богдана Лукашука (фракція ‘Батьківщина’) – членом Комітету з питань аграрної та земельної політики.
Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” щодо забезпечення механізму державної реєстрації права власності на нерухоме майно за відсутності доступу до матеріалів підприємств бюро технічної інвентаризації
Постанова стосується прийняття за основу законопроекту №11440 про зміни до Закону України ‘Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень’.Законопроект спрямований на врегулювання механізму державної реєстрації права власності на нерухоме майно у випадках, коли відсутній доступ до документів БТІ (бюро технічної інвентаризації).Постанова доручає профільному Комітету ВРУ з питань правової політики доопрацювати законопроект з урахуванням поправок та пропозицій для подальшого розгляду у другому читанні.
Про внесення змін до Постанови Верховної Ради України “Про обрання голів, перших заступників, заступників голів, секретарів, членів комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання”
Постанова вносить зміни до складу комітетів Верховної Ради України дев’ятого скликання. Єдиною зміною є відкликання народного депутата Юрія Бойка з посади члена Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин.Структура постанови проста і складається з двох пунктів: перший містить безпосередньо зміну щодо відкликання депутата, другий визначає момент набрання чинності.Ключовим положенням є саме відкликання депутата Бойка Ю.А. з членства в профільному комітеті. Постанова не передбачає призначення іншої особи на його місце.
Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до розділу “Прикінцеві та перехідні положення” Цивільного кодексу України щодо особливостей кредитування та фінансового лізингу у період дії воєнного стану
Постанова стосується прийняття за основу законопроекту про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо особливостей кредитування та фінансового лізингу в умовах воєнного стану (реєстр. № 12148).Структурно постанова складається з двох пунктів: перший – про прийняття законопроекту за основу, другий – доручення профільному Комітету доопрацювати законопроект до другого читання з урахуванням пропозицій та поправок.Ключовим моментом є те, що законопроект спрямований на врегулювання особливостей кредитних відносин та фінансового лізингу саме в період дії воєнного стану, що передбачає внесення відповідних змін до Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України.
Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення зміни до статті 43 Закону України “Про фізичну культуру і спорт” щодо впорядкування надання відпустки для підготовки та участі в спортивних змаганнях
Постанова стосується прийняття за основу законопроекту про зміни до статті 43 Закону України ‘Про фізичну культуру і спорт’ щодо відпусток спортсменам для підготовки та участі в змаганнях.Структурно постанова складається з двох пунктів: перший – про прийняття законопроекту за основу, другий – доручення профільному Комітету доопрацювати законопроект до другого читання з урахуванням пропозицій та поправок.Ключовим моментом є те, що Комітет з питань молоді і спорту має врахувати пропозиції суб’єктів законодавчої ініціативи та власні висновки від 26 вересня 2024 року при підготовці законопроекту до другого читання відповідно до Регламенту Верховної Ради України.
Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до статті 6 та статті 15 Закону України “Про гуманітарну допомогу”
Постанова стосується прийняття за основу законопроекту про зміни до Закону України ‘Про гуманітарну допомогу’, а саме до статей 6 та 15.Структурно постанова складається з двох пунктів: перший – про прийняття законопроекту №12010 за основу, другий – доручення профільному Комітету доопрацювати законопроект до другого читання.Ключовим моментом є те, що законопроект ініційовано народним депутатом Лабою М.М. та іншими депутатами, а його доопрацюванням займатиметься Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.
Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до статті 111 Кримінально-виконавчого кодексу України у зв’язку з Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2023 року № 11-р(II)/2023
Постанова стосується прийняття за основу законопроекту про внесення змін до статті 111 Кримінально-виконавчого кодексу України, що розроблений у зв’язку з Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2023.Структурно постанова складається з двох пунктів: перший – про прийняття законопроекту №12127 за основу, другий – доручення профільному Комітету ВРУ доопрацювати законопроект до другого читання з урахуванням пропозицій та поправок.Ключовим моментом є те, що зміни вносяться до Кримінально-виконавчого кодексу України на виконання рішення Конституційного Суду, що свідчить про необхідність приведення норм кодексу у відповідність до висновків КСУ. Комітет з питань правової політики має врахувати пропозиції суб’єктів законодавчої ініціативи та власні висновки при підготовці законопроекту до другого читання.
Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з Рішенням Конституційного Суду України від 14 лютого 2024 року № 1-р(II)/2024 щодо гарантування захисту прав і свобод особи за рішенням Європейського суду з прав людини
Постанова стосується прийняття за основу законопроекту, який вносить зміни до законодавчих актів України для приведення їх у відповідність з рішенням Конституційного Суду України щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини.Структурно постанова складається з двох пунктів: перший – про прийняття законопроекту №11508 за основу, другий – доручення профільному комітету доопрацювати законопроект до другого читання з урахуванням пропозицій та поправок.Ключовим моментом є те, що законопроект спрямований на гарантування захисту прав і свобод особи за рішеннями ЄСПЛ, що є важливим елементом системи захисту прав людини в Україні та виконання міжнародних зобов’язань держави.
Про внесення змін до порядку денного дванадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання
Постанова вносить зміни до порядку денного дванадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання, включаючи до нього 5 нових законопроектів.Структурно постанова складається з двох пунктів та додатку, який містить перелік законопроектів. Додаток включає реєстраційні номери, суб’єктів законодавчої ініціативи, назви законопроектів та голів головних комітетів.Серед важливих законопроектів, що включаються до порядку денного:
– зміни до законодавства щодо виконання рішень ЄСПЛ;
– зміни до Кримінально-виконавчого кодексу;
– зміни до Цивільного кодексу щодо кредитування під час воєнного стану;
– зміни до законодавства про гуманітарну допомогу.
Два законопроекти внесені Кабінетом Міністрів України, три – народними депутатами.
Про внесення змін до порядку денного дванадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання
Постанова вносить зміни до порядку денного дванадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання, включаючи до нього 6 нових законопроектів.Структурно постанова складається з двох пунктів та додатку, який містить перелік законопроектів. Додаток включає реєстраційні номери, суб’єктів законодавчої ініціативи, назви законопроектів та голів головних комітетів.Серед важливих законопроектів, що включаються до порядку денного:
– два законопроекти щодо звільнення від оподаткування ПДВ та ввізного мита товарів оборонного призначення;
– три законопроекти стосовно громадянства України (один з них визначений Президентом як невідкладний);
– законопроект щодо врегулювання питань у сфері електронних комунікацій.
Деякі питання спрямування у 2024 році коштів, які надходять відповідно до Угоди між Урядом України та Європейською Комісією, що діє від імені Європейського Союзу, про фінансування заходу “Підтримка швидкого відновлення України (Контракт з розбудови держави та посилення стійкості)” від 7 листопада 2023 року
Постанова визначає механізм використання 65 млн євро, які надходять від ЄС в рамках програми ‘Підтримка швидкого відновлення України’. Кошти спрямовуються через Міністерство освіти і науки на забезпечення харчуванням учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти. Документ складається з 5 пунктів, які регламентують: спрямування коштів через спеціальний фонд держбюджету, порядок використання субвенції, необхідність погодження з профільним комітетом ВРУ, внесення змін до розпису бюджету та механізм конвертації і зарахування коштів через Державну казначейську службу. Ключові положення для реалізації:
– сума допомоги: 65 млн євро
– конвертація здійснюється за офіційним курсом НБУ на дату операції
– кошти мають бути зараховані не пізніше наступного робочого дня після надходження
– використання коштів здійснюється за окремим Порядком, що визначається Кабміном
– обов’язкове погодження з бюджетним комітетом ВРУ
Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству юстиції на 2024 рік
Розпорядження стосується перерозподілу бюджетних коштів між різними програмами Міністерства юстиції України на 2024 рік в межах загального фонду державного бюджету.Структурно документ складається з двох пунктів: перший визначає конкретні суми перерозподілу між бюджетними програмами, другий доручає Мінфіну внести відповідні зміни до розпису держбюджету.Ключові зміни передбачають зменшення видатків на керівництво та управління (-16,4 млн грн), захист інтересів України в міжнародних спорах (-394 тис. грн) та платежі за рішеннями закордонних судів (-58,7 млн грн). Натомість збільшуються видатки на виконання покарань (+4,3 млн грн) та безоплатну правову допомогу (+71,2 млн грн). Загальний обсяг перерозподілених коштів становить близько 75,5 млн гривень.
Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері електронних комунікацій
Постанова стосується прийняття за основу законопроекту №12094 про внесення змін до законодавства у сфері електронних комунікацій.Структурно постанова складається з двох пунктів: перший – про прийняття законопроекту за основу, другий – доручення профільному Комітету ВРУ доопрацювати законопроект до другого читання.Ключовим є те, що законопроект прийнято лише в першому читанні та направлено на доопрацювання до Комітету з питань цифрової трансформації, який має врахувати поправки та пропозиції від суб’єктів законодавчої ініціативи перед винесенням на друге читання.
Про подальшу роботу над прийнятим 21 серпня 2024 року Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання земельних ділянок для розбудови цифрової інфраструктури”
Постанова стосується процедурного питання доопрацювання Закону про використання земельних ділянок для розбудови цифрової інфраструктури (№9549), який був повернутий з пропозиціями Президента України.Документ містить єдине положення – доручення Комітету з питань аграрної та земельної політики доопрацювати закон з урахуванням пропозицій Президента та повторно внести його на розгляд Верховної Ради.Ключовим моментом є те, що парламент не відхилив закон, а вирішив його доопрацювати, що свідчить про намір врахувати зауваження Президента та прийняти узгоджену версію документа.
Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення реалізації права на набуття та збереження громадянства України
Постанова стосується прийняття за основу законопроекту № 11469 щодо змін до законодавства про громадянство України. Документ є процедурним актом парламенту, який запускає подальше доопрацювання законопроекту.Структурно постанова складається з двох пунктів: перший – про прийняття законопроекту за основу, другий – доручення профільному комітету доопрацювати проект до другого читання з урахуванням поправок.Ключовим моментом є те, що законопроект ініційовано Президентом України та стосується важливої сфери – набуття та збереження громадянства України. Профільним визначено Комітет з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин.
Про внесення змін до Порядку використання державним підприємством Міністерства оборони України “Державний оператор тилу” коштів, передбачених у державному бюджеті для оборонних закупівель
Постанова вносить зміни до порядку використання коштів державним підприємством ‘Державний оператор тилу’ для оборонних закупівель. Основні зміни стосуються процедури попередньої оплати та уточнення повноважень Служби державного замовника.Структурно зміни вносяться до чотирьох пунктів базового Порядку (пп. 3, 4, 7, 9). Найбільш суттєві зміни внесені до пункту 9, який доповнено новими положеннями щодо попередньої оплати за державними контрактами.Ключові нововведення:
- Встановлено різні строки попередньої оплати: до 3 місяців для харчових продуктів та послуг харчування, до 6 місяців для інших товарів, робіт і послуг
- Визначено механізм здійснення попередньої оплати через рахунки в органах Казначейства
- Встановлено вимогу повернення невикористаних сум попередньої оплати після закінчення її строку
- Уточнено назву ‘Служби державного замовника’ та її відповідальність за цільове використання коштів
Про уповноваження О. Кулеби на підписання Листа про відмову № 5 від деяких умов Фінансової угоди (проект “Програма розвитку муніципальної інфраструктури України”) між Україною та Європейським інвестиційним банком
Розпорядження стосується надання повноважень Віце-прем’єр-міністру з відновлення України Олексію Кулебі підписати документ у рамках співпраці з Європейським інвестиційним банком.Структурно документ є простим одноцільовим розпорядженням, що містить лише резолютивну частину щодо уповноваження на підписання конкретного документа – Листа про відмову №5 від певних умов Фінансової угоди по проекту розвитку муніципальної інфраструктури.Ключовим моментом є те, що цей документ є частиною реалізації більшої фінансової угоди між Україною та ЄІБ щодо розвитку муніципальної інфраструктури, а саме процедури внесення змін до умов цієї угоди шляхом відмови від певних її положень.
Розмір плати за надання платних послуг центральними державними архівами
Цей наказ встановлює розміри плати за платні послуги, що надаються центральними державними архівами України. Документ детально регламентує вартість різних архівних послуг – від науково-технічного опрацювання документів до використання архівної інформації.Структурно наказ поділений на три основні розділи:
1. Науково-технічне опрацювання документів і справ
2. Методична і практична допомога з архівної справи
3. Використання архівної інформації та надання інформаційних послугКлючові положення включають:
– Детальний перелік послуг з точними цінами за кожну операцію
– Вартість зберігання документів (наприклад, 1939,9 грн за одиницю зберігання паперових документів на рік)
– Ціни на виготовлення копій документів різних форматів
– Вартість довідок, консультацій та інших інформаційних послуг
– Розцінки на реставрацію та ремонт архівних документів
Деякі питання надання платних послуг архівними установами
Наказ встановлює новий порядок надання платних послуг державними архівними установами та затверджує розміри плати за такі послуги для центральних державних архівів. Документ замінює три попередні накази, що регулювали це питання.Структурно наказ складається з двох основних частин: власне наказу та Порядку надання платних послуг. Порядок містить 17 пунктів, які детально регламентують механізм надання послуг, порядок розрахунку їх вартості та процедуру оплати.Ключові положення:
- Платні послуги надаються за письмовим запитом без мети отримання прибутку
- Архіви зобов’язані публічно розміщувати інформацію про послуги та їх вартість
- Оплата здійснюється безготівково через рахунки Держказначейства
- Соціально важливі довідки, документи для судів та правоохоронних органів надаються безкоштовно
- Передбачена можливість повернення коштів за ненадані послуги
Угода (у формі обміну нотами) між Урядом України та Урядом Японії про внесення змін до Угоди (у формі обміну нотами) між Урядом України та Урядом Японії щодо зменшення боргового навантаження України шляхом відтермінування виконання боргових зобов’язань
Це міжнародна угода між Україною та Японією про реструктуризацію боргових зобов’язань України перед Японським агентством міжнародного співробітництва (JICA). Угода передбачає відстрочення виплат за кредитами, наданими до 31 липня 2022 року, на період з 1 січня 2024 по 31 березня 2027 року. Структурно угода складається з двох основних частин:
1. Відстрочені борги I – загальна сума 16,4 млрд єн (основна сума та проценти)
2. Відстрочені борги II – 166,3 млн єн (капіталізовані проценти) Ключові умови реструктуризації:
– Обидві категорії боргів будуть погашатися 10 рівними піврічними платежами починаючи з 15 червня 2032 року
– Процентна ставка встановлюється на рівні 0,66% річних
– Платежі за кредитами, наданими після 1 січня 2024 року, відстроченню не підлягають
– Передбачена можливість коригування сум після додаткової верифікації
Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо соціального захисту осіб з інвалідністю та захисту прав дітей
Постанова вносить зміни до низки нормативних актів щодо соціального захисту осіб з інвалідністю та захисту прав дітей. Основні зміни стосуються трьох напрямків:
1. Термінологічні зміни – заміна термінів “інвалід”, “дитина-інвалід” на “особа з інвалідністю”, “дитина з інвалідністю” у різних нормативних актах.
2. Удосконалення механізму патронату над дітьми – деталізація умов роботи помічника патронатного вихователя, порядку виплати грошового забезпечення та надання поворотної фінансової допомоги.
3. Уточнення порядку забезпечення санаторно-курортними путівками різних категорій осіб з інвалідністю та їх супроводжуючих. Ключові нововведення:
– Встановлення максимальної тривалості робочого часу помічника патронатного вихователя – 40 годин на тиждень
– Деталізація механізму надання поворотної фінансової допомоги патронатним вихователям
– Уточнення порядку виплати соціальної допомоги та грошового забезпечення патронатним вихователям
– Оновлення вимог до документів для отримання санаторно-курортного лікування
Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства юстиції України
Наказ вносить зміни до нормативно-правових актів, що регулюють діяльність установ виконання покарань та слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України. Структурно наказ вносить зміни до 4 основних документів:
– Інструкції з організації перегляду кореспонденції осіб в установах виконання покарань;
– Порядку проведення службових розслідувань у ДКВС;
– Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань;
– Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів. Ключові зміни стосуються:
– Розширення використання технічних засобів нагляду і контролю на слідчі ізолятори;
– Спрощення процедури отримання засудженими копій документів з їх особових справ;
– Збільшення строку зберігання особових справ ув’язнених з 3 до 5 років;
– Актуалізації посилань на оновлене законодавство (зокрема, щодо системи громадського здоров’я та медіа).
Угода Про застосування (до Грантової угоди між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо сприяння відновленню та підтримці критичної інфраструктури та пріоритетних секторів економіки України, підписаної 7 червня 2024 року) між Урядом України, представленим Міністерством економіки України та BPIFRANCE ASSURANCE EXPORT, що діє від імені та за дорученням Уряду Французької Республіки
Угода визначає порядок застосування Грантової угоди між Україною та Францією щодо надання Україні гранту в розмірі 200 млн євро для відновлення критичної інфраструктури.Структурно угода складається з 14 статей та додатку, що регулюють процедури відбору проектів, умови та порядок використання коштів гранту, права та обов’язки сторін.Основні положення угоди:
- Грант надається для фінансування проектів у сферах охорони здоров’я, інфраструктури, енергетики, сільського господарства, водопостачання, управління відходами, розмінування, житлового будівництва та цифрових технологій;
- Не менше 50% коштів має бути використано на закупівлю французьких товарів та послуг, решта може бути спрямована на українські товари/послуги або товари/послуги з третіх країн;
- Проекти відбираються Мінекономіки України та погоджуються французькою стороною;
- Кошти гранту перераховуються безпосередньо французьким постачальникам після виконання ними контрактних зобов’язань;
- Товари та послуги, що закуповуються за кошти гранту, звільняються від податків і мит в Україні.
Про затвердження Інструкції про зміст та складання документації державного кадастру територій та об’єктів природно-заповідного фонду
Інструкція визначає порядок ведення державного кадастру територій та об’єктів природно-заповідного фонду (ДКПЗФ) як окремого функціонального модуля Єдиної екологічної платформи «ЕкоСистема». Структурно інструкція складається з 4 розділів, які визначають: загальні положення, дані ДКПЗФ, порядок внесення даних та користування інформацією. Основними суб’єктами ведення ДКПЗФ є Міндовкілля (держатель), адміністратор, створювачі даних та користувачі. Ключові нововведення порівняно з попередньою версією від 2005 року:
- Впровадження електронного формату ведення кадастру через Єдину екологічну платформу
- Визначення чіткої структури та форматів даних для кожного типу інформації
- Встановлення порядку електронної взаємодії з іншими державними реєстрами та кадастрами
- Запровадження унікальних ідентифікаторів для територій ПЗФ
Основні положення для практичного використання:
- Визначено формати та структуру даних для внесення інформації про території ПЗФ
- Встановлено чіткі строки внесення даних (1 місяць з дати прийняття рішення)
- Передбачено механізми виправлення технічних помилок
- Визначено порядок доступу до даних кадастру через веб-сервіси