Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Огляд українського законодавства за 06/12/2024

Зміни в законодавстві щодо макрофінансової допомоги ЄС

Україна отримає до 35 мільярдів євро макрофінансової допомоги від ЄС. Для цього Міністр фінансів та Голова НБУ уповноважені підписати Меморандум про взаєморозуміння та Кредитну угоду з ЄС. Також внесено зміни до Бюджетного кодексу щодо правочинів з умовними зобов’язаннями для отримання фінансування від міжнародних партнерів.

Реформування державних органів

Міністерство культури та інформаційної політики перейменовано на Міністерство культури та стратегічних комунікацій. Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій перейменовано на Міністерство національної єдності. Створено посаду Урядового уповноваженого з питань реформування митних органів.

Зміни щодо бронювання військовозобов’язаних

Встановлено мінімальний розмір зарплати для броньованих працівників – 2,5 мінімальних зарплат. До переліку посад для бронювання додано протезистів-ортезистів. Введено 6-місячну заборону на повторне отримання статусу критично важливого підприємства у разі порушень.

Підтримка внутрішньо переміщених осіб

Створюється Інформаційно-аналітична система об’єктів нерухомого майна для ВПО. Дозволено використання незадіяних будівель закладів освіти для проживання ВПО під час воєнного стану та 3 роки після його завершення. Встановлено пільгові умови оренди державного майна для розміщення ВПО.

Нові авіаційні правила

А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:

Про облікову ціну банківських металів

Це щоденне повідомлення Національного банку України про встановлення облікових цін на банківські метали (золото, срібло, платину та паладій) станом на 05.12.2024.Структура повідомлення включає таблицю з кодами металів (цифровими та літерними), одиницею виміру (тройська унція) та обліковою ціною для кожного металу в гривнях. Важливо зазначити, що ці ціни є довідковими та не створюють зобов’язань НБУ щодо купівлі чи продажу металів за вказаними цінами.Основні облікові ціни на дату:
– Золото (XAU): 109898,55 грн за унцію
– Срібло (XAG): 1274,16 грн за унцію
– Платина (XPT): 38970,13 грн за унцію
– Паладій (XPD): 40012,95 грн за унцію

Про офіційний курс гривні щодо іноземних валют

Це щоденне повідомлення Національного банку України про встановлення офіційного курсу гривні щодо 35 іноземних валют станом на 05.12.2024.Документ містить таблицю з курсами валют, де для кожної валюти вказано її цифровий та літерний код, кількість одиниць, повну назву та офіційний курс відносно гривні. Серед основних валют: долар США – 41.6628 грн, євро – 43.7043 грн, фунт стерлінгів – 52.7618 грн.Важливо зазначити, що ці курси використовуються для відображення в бухгалтерському обліку, для операцій НБУ з Державною казначейською службою України та в інших визначених законодавством випадках. При цьому НБУ не бере на себе зобов’язань купувати та продавати вказані валюти за цими курсами.

Відомості про припинення дії міжнародних договорів

Це повідомлення Міністерства юстиції України про припинення дії міжнародного договору – Угоди про співробітництво між Міністерством юстиції України та Міністерством юстиції Республіки Болгарія від 21 травня 2004 року.Структурно документ являє собою таблицю з інформацією про припинений договір, включаючи його реєстраційний код в Єдиному державному реєстрі нормативно-правових актів (29414/2004) та дані про офіційне опублікування.Ключовим положенням є те, що зазначена Угода припинила свою дію 23 жовтня 2024 року, про що Міністерство закордонних справ України повідомило листом від 25 листопада 2024 року № 72/14-612-159539.

Про внесення до деяких актів Кабінету Міністрів України змін щодо діяльності Міністерства культури та стратегічних комунікацій

Постанова вносить технічні зміни до численних нормативно-правових актів у зв’язку з перейменуванням Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП) на Міністерство культури та стратегічних комунікацій (МКСК). Документ змінює назву міністерства у 33 різних постановах та розпорядженнях Кабінету Міністрів, які стосуються різних сфер діяльності міністерства – від охорони культурної спадщини до музейної справи. Основні зміни полягають у заміні абревіатур та повних назв: ‘МКІП’, ‘Мінкультури’, ‘МКТ’ замінюються на ‘МКСК’ або ‘Міністерство культури та стратегічних комунікацій’. Також оновлюються назви посад керівників та структурних підрозділів міністерства у різних документах.

Про перейменування Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

Постанова КМУ передбачає перейменування Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України на Міністерство національної єдності України.Структурно постанова складається з двох пунктів: перший встановлює нову назву міністерства, другий доручає міністерству протягом двох тижнів подати пропозиції щодо внесення відповідних змін до інших актів законодавства.Ключовим положенням є зміна назви міністерства, що відображає трансформацію його функціонального спрямування від вузькопрофільного завдання реінтеграції окупованих територій до ширшої місії забезпечення національної єдності України.

Про затвердження Положення про Урядового уповноваженого з питань реформування митних органів

Постанова затверджує Положення про Урядового уповноваженого з питань реформування митних органів – посадову особу, яка відповідатиме за організацію процесу реформування митних органів. Уповноважений призначається Кабінетом Міністрів за поданням Прем’єр-міністра та працює на громадських засадах.Положення складається з 8 пунктів, які визначають правовий статус, порядок призначення, компетенцію та права Урядового уповноваженого. Документ є новим та не має попередніх версій.Ключові повноваження Уповноваженого включають: підготовку пропозицій щодо реформування митних органів в рамках Національної стратегії доходів до 2030 року, співпрацю з громадянськими інститутами, участь у розробці нормативно-правових актів, взаємодію з міжнародними організаціями та участь у процесі вступу України до ЄС в частині митних питань. Уповноважений має право отримувати інформацію від органів влади, брати участь у засіданнях, скликати наради та залучати спеціалістів.

Про внесення зміни до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2024 р. № 308

Розпорядження вносить технічну зміну до попереднього акту Кабінету Міністрів щодо виділення коштів з резервного фонду державного бюджету. Змінюється сума коштів з 176 550,081 тис. грн на 55 360,226 тис. грн.Структура документа проста – він містить лише одне положення про заміну цифр у пункті 1 розпорядження КМУ від 9 квітня 2024 року № 308.Це суто технічний документ, який коригує раніше затверджений обсяг фінансування з резервного фонду державного бюджету, зменшуючи його більш ніж втричі.

Про схвалення проекту листа Уряду України до Організації економічного співробітництва та розвитку про запит щодо приєднання до Комітету з питань політики захисту довкілля Організації економічного співробітництва та розвитку

Розпорядження КМУ схвалює проект листа до ОЕСР щодо приєднання України до Комітету з питань політики захисту довкілля цієї організації.Структура документа максимально проста – складається з одного пункту, яким схвалюється проект листа-запиту про приєднання до профільного комітету ОЕСР.Це технічний документ, який є частиною процедури розширення співпраці України з ОЕСР у сфері захисту довкілля. Приєднання до Комітету дозволить Україні брати участь у формуванні екологічної політики на міжнародному рівні та отримувати експертну підтримку від країн-членів ОЕСР.

Про погодження кандидатури Телюпи А.В. на посаду члена наглядової ради приватного акціонерного товариства “Експортно-кредитне агентство”

Розпорядження стосується кадрового призначення в наглядову раду ПрАТ “Експортно-кредитне агентство”.Документ складається з одного пункту, яким погоджується призначення Телюпи Андрія Володимировича членом наглядової ради ПрАТ “Експортно-кредитне агентство” як представника держави.Це типове розпорядження щодо погодження кандидатури представника держави в наглядовій раді акціонерного товариства, прийняте відповідно до повноважень Кабінету Міністрів України як суб’єкта управління об’єктами державної власності.

Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо здійснення правочинів з умовними зобов’язаннями

Закон вносить зміни до Бюджетного кодексу України щодо здійснення правочинів з умовними зобов’язаннями, які пов’язані з отриманням фінансування від ЄС, іноземних держав та міжнародних фінансових організацій, зокрема за рахунок заморожених активів РФ.Структурно закон вносить зміни до статті 2 Бюджетного кодексу, уточнюючи поняття ‘боргового зобов’язання’ та ‘державного боргу’, а також доповнює Прикінцеві положення новим пунктом 35-1, який регулює порядок здійснення правочинів з умовними зобов’язаннями.Ключові положення закону:

  • Надання Борговому агентству України права здійснювати правочини з умовними зобов’язаннями за дорученням Міністра фінансів
  • Встановлення порядку визначення Кабінетом Міністрів основних умов таких правочинів
  • Можливість передбачати обмежене право кредиторів вимагати від держави повернення кредитів за рахунок держбюджету
  • Обов’язок Боргового агентства вести Реєстр правочинів з умовними зобов’язаннями та щомісячно публікувати відповідну інформацію
  • Право Голови Боргового агентства брати зобов’язання від імені України, включаючи відмову від суверенного імунітету в можливих спорах

Про уповноваження С. Марченка та А. Пишного на підписання Меморандуму про взаєморозуміння Україною як Позичальником та Європейським Союзом як Кредитором і Кредитної угоди між Україною як Позичальником та Національним банком України як Агентом Позичальника і Європейським Союзом, представленим Європейською Комісією, як Кредитором (щодо отримання Україною виняткової макрофінансової допомоги Європейського Союзу у сумі до 35 мільярдів євро)

Розпорядження стосується уповноваження посадових осіб на підписання важливих міжнародних фінансових документів щодо отримання Україною макрофінансової допомоги від ЄС у розмірі до 35 мільярдів євро.Документ надає повноваження Міністру фінансів України Сергію Марченку та Голові НБУ Андрію Пишному підписати два документи: Меморандум про взаєморозуміння між Україною та ЄС, а також Кредитну угоду, де НБУ виступає агентом позичальника.Ключові положення розпорядження:

  • Визначає конкретних посадових осіб, уповноважених на підписання документів
  • Встановлює максимальну суму макрофінансової допомоги – 35 мільярдів євро
  • Визначає сторони угод: Україна як позичальник, ЄС як кредитор, НБУ як агент позичальника, Європейська Комісія як представник кредитора

Про уповноваження С. Марченка на підписання Угоди між Україною та Європейським Союзом про впровадження Механізму кредитного співробітництва для України

Президент України уповноважує Міністра фінансів України Сергія Марченка підписати Угоду між Україною та ЄС про впровадження Механізму кредитного співробітництва для України.Це технічний документ, який є необхідним етапом для подальшого підписання міжнародної угоди про кредитну підтримку України з боку Європейського Союзу. Розпорядження визначає конкретну посадову особу, яка представлятиме Україну при підписанні цієї угоди.Документ складається з однієї основної частини, що містить безпосередньо повноваження на підписання угоди. Розпорядження не містить додаткових умов чи застережень щодо підписання угоди.

Про присвоєння Замлинському Р.Т. третього рангу державного службовця

Розпорядження стосується присвоєння рангу державного службовця конкретній посадовій особі – першому заступнику Голови Держспецзв’язку Замлинському Р.Т.Документ є індивідуальним актом, прийнятим на підставі статті 39 Закону України ‘Про державну службу’, яка регулює порядок присвоєння рангів державним службовцям.Третій ранг державного службовця відповідає категорії посади першого заступника керівника центрального органу виконавчої влади згідно із законодавством про державну службу.

Про призначення Іщенка Г.Г. Головою Державного агентства України з управління зоною відчуження

Розпорядженням призначено Іщенка Григорія Григоровича на посаду Голови Державного агентства України з управління зоною відчуження.Документ встановлює строк призначення – не більше 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану. Початок повноважень визначається з дати фактичного початку виконання посадових обов’язків.Ключові положення розпорядження стосуються: строковості призначення (обмеження 12 місяцями після завершення воєнного стану), прив’язки початку повноважень до фактичного вступу на посаду, та встановлення оплати праці відповідно до чинного законодавства.

Про призначення Ковальчука К.О. заступником Міністра розвитку громад та територій України

Це кадрове розпорядження Кабінету Міністрів України про призначення посадової особи – Ковальчука Костянтина Олексійовича на посаду заступника Міністра розвитку громад та територій України.Розпорядження складається з одного пункту, яким здійснюється саме призначення. Документ підписаний Прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем.Це типове кадрове розпорядження, що приймається відповідно до повноважень Кабінету Міністрів України щодо призначення заступників міністрів. Такі призначення здійснюються за поданням відповідного міністра.

Про призначення Шкрум А.І. першим заступником Міністра розвитку громад та територій України

Це кадрове розпорядження Кабінету Міністрів України про призначення посадової особи.Документ складається з одного пункту, яким Альона Іванівна Шкрум призначається на посаду першого заступника Міністра розвитку громад та територій України.Розпорядження підписане Прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем та має індекс 19, що вказує на його належність до кадрових питань в системі документообігу Кабінету Міністрів України.

Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)

Рішення РНБО вводить нові персональні санкції проти фізичних та юридичних осіб за пропозицією Служби безпеки України, а також скасовує деякі раніше накладені санкції.Структурно рішення складається з 5 пунктів та 2 додатків, які містять переліки фізичних та юридичних осіб, до яких застосовуються санкції. Також документ скасовує санкції щодо двох позицій (97 та 109) з попереднього рішення РНБО від 19 жовтня 2022 року.Ключові положення рішення включають: доручення Кабміну, СБУ та НБУ забезпечити реалізацію та моніторинг ефективності санкцій; завдання МЗС поінформувати ЄС, США та інші держави про застосування санкцій та ініціювати запровадження аналогічних обмежувальних заходів з їхнього боку.

Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 грудня 2024 року “Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)”

Указ вводить в дію рішення РНБО від 2 грудня 2024 року щодо застосування та скасування персональних санкцій проти окремих фізичних та юридичних осіб.Структурно указ складається з трьох пунктів: введення в дію рішення РНБО, визначення контролю за виконанням (покладено на Секретаря РНБО) та набрання чинності з дня опублікування.Ключовим є те, що цей указ є правовою підставою для застосування обмежувальних заходів відповідно до Закону України ‘Про санкції’. Такі санкції можуть включати блокування активів, обмеження торговельних операцій, запобігання виведенню капіталів за межі України та інші обмеження економічного характеру щодо конкретних осіб, визначених у додатку до рішення РНБО.

Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 і від 22 листопада 2024 р. № 1332

Постанова вносить зміни до порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та воєнний час, а також до критеріїв визначення критично важливих підприємств. Основні зміни стосуються умов оплати праці броньованих працівників та розширення переліку посад, які підлягають бронюванню.Структурно документ вносить зміни до двох постанов КМУ – №76 від 27.01.2023 та №1332 від 22.11.2024. Зміни стосуються: 1) доповнення переліку посад, що підлягають бронюванню; 2) встановлення вимог до заробітної плати броньованих працівників; 3) уточнення процедури перевірки критично важливих підприємств.Ключові нововведення:
– До переліку посад для бронювання додано протезистів-ортезистів та інших фахівців протезної галузі;
– Встановлено мінімальний розмір зарплати для броньованих працівників – 2,5 мінімальних зарплат (крім держпідприємств та резидентів Дія Сіті);
– Введено 6-місячну заборону на повторне отримання статусу критично важливого підприємства у разі його скасування через порушення вимог оплати праці;
– Встановлено термін дії чинних рішень про критично важливі підприємства – до 28.02.2025.

Ухвала Великої палати Конституційного Суду України про об’єднання конституційних проваджень у справі за конституційними скаргами Тимошенкова Володимира Івановича, Петричука Олександра Анатолійовича щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 1 частини п’ятої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України та у справі за конституційною скаргою Васильєвої Ірини Михайлівни щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремого положення пункту 1 частини п’ятої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України

Ухвала стосується процедурного питання об’єднання трьох конституційних скарг в одне провадження, оскільки всі вони оскаржують конституційність одного й того ж положення – пункту 1 частини п’ятої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України.Структурно ухвала складається з трьох частин: 1) опис поточного стану справ, що об’єднуються; 2) правове обґрунтування можливості об’єднання справ; 3) резолютивна частина з рішенням про об’єднання та призначення суддів-доповідачів.Ключові положення ухвали:

  • Об’єднання справ відбувається на підставі абзацу третього частини першої статті 76 Закону України ‘Про Конституційний Суд України’
  • Всі три конституційні скарги стосуються того самого питання – конституційності пункту 1 частини п’ятої статті 361 КАС України
  • Суддями-доповідачами в об’єднаній справі призначено Кичуна В.І., Совгирю О.В., Філюка П.Т.

Про прийняття поправок до Угоди про заснування Європейського банку реконструкції та розвитку

Цей указ стосується прийняття двох поправок до Угоди про заснування Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), які були схвалені Радою Керуючих ЄБРР 18 травня 2023 року.Структурно указ є дуже коротким і складається лише з однієї оперативної частини, якою затверджуються поправки №259 та №260 до установчого документу ЄБРР.Важливим аспектом є те, що цей указ є частиною міжнародно-правових зобов’язань України як члена ЄБРР та демонструє виконання процедури імплементації змін до установчих документів міжнародної фінансової організації в національне законодавство України.

Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2023 р. № 1049

Постанова вносить зміни до експериментального проекту із запровадження комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості. Основна суть – продовження терміну реалізації проекту до 6 жовтня 2025 року та уточнення механізму його реалізації.Структурно зміни вносяться до трьох документів:
– основної постанови (щодо термінів реалізації та моніторингу)
– Порядку реалізації експериментального проекту (уточнення вимог до надавачів послуг, порядку укладання договорів, основних завдань)
– Порядку використання бюджетних коштів (зміна періоду фінансування та термінів звітності)Ключові нововведення:
– Можливість участі районів міста як самостійних учасників проекту
– Деталізація вимог до надавачів послуг та їх звітності
– Уточнення порядку розрахунку вартості послуг та укладання договорів
– Розширений перелік основних завдань надавачів послуг
– Можливість надання послуг дистанційно через інтернет

Про присудження Національної премії України імені Бориса Патона 2024 року

Указ визначає лауреатів Національної премії України імені Бориса Патона за 2024 рік та встановлює розмір премії. Премія присуджується за видатні досягнення в науково-технічній сфері.Структурно указ складається з двох пунктів: перший містить перелік лауреатів за 8 різними роботами, другий встановлює розмір премії у 400 тисяч гривень.Основні напрямки робіт, за які присуджено премію:
– Створення броньованих машин
– Матеріали для озброєння та військової техніки
– Хірургічні технології в умовах війни
– Відновлення ґрунтів і зрошення
– Утилізація органічних відходів
– Системи управління об’єктами критичної інфраструктури
– Історичні дослідження
– Мікрохвильова спектроскопія

Про внесення змін до деяких законів України щодо додаткових заходів, пов’язаних із забезпеченням внутрішньо переміщених осіб житлом

Закон спрямований на розширення можливостей забезпечення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) житлом через створення єдиної інформаційної системи та надання додаткових приміщень. Ключовою новацією є створення Інформаційно-аналітичної системи об’єктів нерухомого майна для ВПО, яка міститиме інформацію про доступне житло всіх форм власності.Структурно закон вносить зміни до шести законів України, зокрема про місцеве самоврядування, професійну освіту, вищу освіту, забезпечення прав ВПО, освіту та оренду державного майна. Основним нововведенням є створення координаційних комісій та комісій з обстеження для наповнення бази даних житла.Ключові положення закону:

  • Створення єдиної інформаційно-аналітичної системи з відкритим доступом до інформації про доступне житло
  • Дозвіл на використання незадіяних будівель закладів освіти для проживання ВПО під час воєнного стану та 3 роки після його завершення
  • Встановлення пільгових умов оренди державного майна для розміщення ВПО
  • Створення спеціальних комісій для обстеження та обліку нерухомості, придатної для проживання ВПО

Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 22 жовтня 2024 року № 526

Наказ вносить технічні зміни до порядку повідомлення банків про відсутність порушень строків розрахунків за експортно-імпортними операціями.Структурно наказ складається з двох основних блоків змін: перший стосується текстової частини Порядку (уточнення посилань на форму повідомлення та редакційні правки), другий – самої форми Повідомлення (додавання розділового знаку та зміна оформлення реквізиту щодо податкового номера).Ключові зміни полягають у: 1) заміні посилання на додаток прямим посиланням на форму Повідомлення в наказі №526; 2) видаленні слова ‘зокрема’ та цифрової нумерації в пункті 2 розділу III; 3) технічному доопрацюванні форми Повідомлення щодо оформлення реквізитів.

Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 02 жовтня 2024 року № 1682

Наказ вносить технічні зміни до Порядку забезпечення належних умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного в Україні. Основна мета – уточнення термінології та процедурних моментів. Структурно зміни стосуються всіх розділів Порядку та його додатків. Більшість змін мають редакційний характер – заміна формулювань з наказової форми на констатуючу (наприклад, ‘повинні зберігатись’ на ‘зберігаються’), уточнення термінів та визначень, виправлення пунктуації. Серед найбільш значущих змін:
– Уточнено вимоги до пристроїв контролю температури зберігання та транспортування медичних імунобіологічних препаратів
– Конкретизовано порядок інформування про прибуття препаратів (не менш ніж за дві доби)
– Встановлено максимальний час завантаження препаратів при кімнатній температурі (до 5 хвилин)
– Оновлено форми документів у додатках, включаючи журнали реєстрації та акти приймання-передавання

Про затвердження форми та Порядку повідомлення банків про відсутність факту порушення встановлених Національним банком України граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів

Наказ затверджує форму та порядок повідомлення банків про відсутність порушень строків розрахунків при експортно-імпортних операціях. Це важливий документ у сфері валютного нагляду та податкового контролю.Документ складається з двох основних частин: затвердженої форми повідомлення та порядку його подання. Порядок містить три розділи: загальну частину, вимоги до складання повідомлення та особливості заповнення і надсилання. Це новий документ, який деталізує процедуру взаємодії податкових органів з банками.Ключові положення:

  • Територіальні органи ДПС формують повідомлення на підставі результатів документальних перевірок
  • Повідомлення надсилається через електронний кабінет банку щомісяця до 20 числа
  • Документ складається окремо для кожного платника податків і кожного банку
  • Повідомлення містить два розділи: дані НБУ та результати документальної перевірки
  • Підписується керівником контролюючого органу з використанням електронного підпису

Про внесення змін до наказу Центрального управління Служби безпеки України від 17 липня 2012 року № 310

Наказ СБУ №508 від 22.10.2024 встановлює новий порядок проведення психіатричних оглядів співробітників Служби безпеки України. Документ визначає процедуру проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів військовослужбовців, державних службовців та працівників СБУ.Структурно наказ складається з основного тексту та 5 додатків. Основний текст містить загальні положення, порядок організації оглядів та вимоги до оформлення медичної документації. Додатки визначають перелік категорій співробітників, які підлягають оглядам, форми необхідних документів та критерії віднесення до групи ризику.Ключові положення наказу:

  • Встановлено чіткі строки проведення періодичних оглядів для різних категорій співробітників (від 1 разу на рік до 1 разу на 5 років)
  • Визначено порядок проведення позачергових оглядів при виникненні підозр щодо психічного стану співробітника
  • Запроваджено обов’язкове лабораторне тестування на наявність психоактивних речовин
  • Встановлено порядок документування результатів оглядів та зберігання медичної документації
  • Визначено критерії для віднесення співробітників до групи ризику розвитку психічних розладів

Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 29 листопада 2019 року № 1000

Наказ вносить зміни до Методики прогнозування наслідків виливу небезпечних хімічних речовин під час аварій на хімічно небезпечних об’єктах і транспорті від 2019 року. Документ уточнює порядок проведення довгострокового прогнозування наслідків хімічних аварій та класифікації об’єктів за рівнем хімічної небезпеки. Структурно наказ містить чотири пункти, якими вносяться зміни до преамбули та розділу III базового наказу. Основні зміни стосуються доповнення методики двома новими пунктами щодо класифікації об’єктів і адміністративно-територіальних одиниць за рівнем хімічної небезпеки. Ключові нововведення:
– Уточнено порядок розрахунку кількості небезпечних хімічних речовин при довгостроковому прогнозуванні
– Визначено, що результати класифікації об’єктів затверджуються регіональною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки
– Встановлено обов’язок місцевих органів влади надсилати до ДСНС результати класифікації хімічно небезпечних об’єктів за визначеними формами

Нова редакція Переліку військово-облікових спеціальностей, за якими може бути присвоєно первинне військове звання молодшого лейтенанта запасу

Цей наказ затверджує перелік військово-облікових спеціальностей (ВОС), за якими може бути присвоєно первинне військове звання молодшого лейтенанта запасу. Документ має критичне значення для військового обліку та присвоєння військових звань. Структурно документ складається з двох частин: таблиці з кодами ВОС (розділеної на 7 колонок) та примітки, яка визначає умови застосування переліку. Всього перелік містить близько 140 різних кодів військово-облікових спеціальностей. Ключові положення:
– Перелік застосовується до двох категорій осіб: військовозобов’язаних, які не проходили військову службу, та жінок;
– Обов’язковою умовою є наявність повної вищої освіти за спеціальністю, спорідненою з відповідною військово-обліковою спеціальністю;
– Кожна військово-облікова спеціальність має свій унікальний шестизначний код.

Про затвердження змін до Переліку військово-облікових спеціальностей осіб офіцерського складу та Переліку військово-облікових спеціальностей, за якими може бути присвоєно первинне військове звання молодшого лейтенанта запасу

Наказ Міністерства оборони України вносить зміни до переліку військово-облікових спеціальностей (ВОС) офіцерського складу та переліку ВОС для присвоєння первинного звання молодшого лейтенанта запасу.Структурно наказ складається з двох основних частин: зміни до розділу II Переліку ВОС офіцерського складу та нова редакція Переліку ВОС для присвоєння звання молодшого лейтенанта запасу.Ключові зміни включають:

  • Додано нову спеціальність 086000 ‘Організація, планування, підготовка, ведення і підтримання руху опору’
  • Введено спеціальність 090104 ‘Організація оцінювання стану цивільного середовища’
  • Додано спеціальність 320200 ‘Фізкультурно-спортивна реабілітація’
  • Повністю оновлено групу 34 ‘Організація психологічної підтримки персоналу та соціальної роботи військ’
  • Введено нову спеціальність 391010 ‘Внутрішній контроль’

Про внесення змін до Положення про порядок складання та подання звітних даних щодо діяльності управителів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

Це рішення НКЦПФР вносить зміни до Положення про порядок складання та подання звітних даних щодо діяльності управителів фондів фінансування будівництва та фондів операцій з нерухомістю. Структурно документ вносить зміни до основного положення та 18 додатків до нього. Основні зміни стосуються уточнення термінології, додавання нових полів звітності та оновлення існуючих форм звітності. Ключові зміни включають:
– Додавання вимоги щодо подання інформації про соціальні мережі та месенджери управителів
– Уточнення порядку подання інформації про кадастрові номери земельних ділянок
– Деталізацію вимог щодо звітування про зміни строків будівництва та додаткові угоди із забудовниками
– Оновлення термінології щодо актів Комісії замість рішень
– Уточнення дат подання довідок та звітності

Меморандум про взаєморозуміння у сфері фізичної активності та спорту між Міністерством молоді та спорту України та Національним агентством спорту Чеської Республіки

Меморандум встановлює рамки співпраці між Міністерством молоді та спорту України та Національним агентством спорту Чеської Республіки у сфері фізичної активності та спорту. Документ спрямований на розвиток двосторонніх відносин та сприяння європейській інтеграції України у спортивній сфері.Меморандум складається з 7 статей, які визначають: сфери співробітництва, механізми взаємодії, правові рамки співпраці, порядок вирішення спорів та внесення змін, а також термін дії документу. Документ підписується на 5 років з можливістю автоматичного продовження.Ключовими напрямками співпраці визначено: розвиток спорту вищих досягнень, спорту для всіх, боротьбу з допінгом, протидію маніпулюванням спортивними змаганнями, підтримку волонтерського руху та розвиток спорту для осіб з інвалідністю. Практична реалізація включає обмін інформацією та методичними матеріалами, спільну участь у міжнародних заходах, проведення семінарів та конференцій.

Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня працівників освіти

Указ присвячений відзначенню державними нагородами працівників освіти з нагоди їх професійного свята. Документ визначає перелік осіб, які отримують різні державні нагороди за значний внесок у розвиток національної освіти. Структурно указ складається з преамбули та переліку нагород за категоріями: орден князя Ярослава Мудрого, орден «За заслуги» (I, II та III ступенів), орден княгині Ольги, медаль «За врятоване життя», медаль «За працю і звитягу», а також присвоєння почесних звань «Народний вчитель України», «Заслужений вчитель України», «Заслужений діяч науки і техніки України», «Заслужений майстер народної творчості України» та «Заслужений працівник освіти України». Серед нагороджених – викладачі університетів, директори шкіл, вчителі загальноосвітніх закладів, працівники дошкільної освіти та позашкільних закладів. Особливо відзначені працівники, які мають значні досягнення у педагогічній діяльності, наукових дослідженнях та підготовці кваліфікованих фахівців.

Про внесення змін до Порядку забезпечення належних умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного в Україні

Цей наказ МОЗ встановлює оновлений порядок забезпечення належних умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного в Україні. Документ визначає чіткі вимоги до ‘холодового ланцюга’ – системи, що забезпечує належний температурний режим для медичних імунобіологічних препаратів від виробника до пацієнта.Порядок описує 4 рівні системи холодового ланцюга: від виробників (I рівень) через національні (II рівень) та обласні/районні склади (III рівень) до закладів охорони здоров’я (IV рівень). Для кожного рівня встановлено технічні вимоги до обладнання, умов зберігання та транспортування, кваліфікації персоналу.Ключові нововведення включають: обов’язкове використання пристроїв дистанційного температурного моніторингу (ДТМ), вимоги до електронної системи обліку, деталізовані правила транспортування та зберігання препаратів, чіткі процедури дій при порушенні температурного режиму. Документ також встановлює вимоги до ведення документації, навчання персоналу та реагування на надзвичайні ситуації.

Про затвердження Авіаційних правил України «Вимоги до надання послуг з наземного обслуговування та порядок визначення відповідності суб’єктів авіаційної діяльності, які надають послуги з наземного обслуговування на підставі декларації»

Авіаційні правила встановлюють вимоги до надання послуг з наземного обслуговування в аеропортах України, порядок визначення відповідності суб’єктів, які надають такі послуги, та процедури нагляду за їх діяльністю. Правила запроваджують декларативний принцип допуску до діяльності замість сертифікації.Документ складається з 4 розділів та 2 додатків. Основні розділи визначають: загальні положення; порядок подання декларації та нагляду; вимоги до суб’єктів наземного обслуговування; детальні вимоги до надання послуг з наземного обслуговування. Додатки містять форму декларації та структуру керівництва з наземного обслуговування.Ключові положення включають:
– Перехід від сертифікації до декларативного принципу
– Вимоги до системи управління безпекою польотів
– Детальні процедури наземного обслуговування (пасажири, багаж, вантажі, заправка тощо)
– Вимоги до підготовки персоналу та технічного обслуговування обладнання
– Порядок взаємодії між суб’єктами наземного обслуговування та експлуатантами аеродромів

Про відзначення державними нагородами України

Указ Президента України стосується відзначення державними нагородами військовослужбовців за особисту мужність у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України.Структурно указ розподіляє нагородження за типами державних нагород:
– Орден Богдана Хмельницького II ступеня (1 особа)
– Орден Богдана Хмельницького III ступеня (1 особа)
– Орден “За мужність” II ступеня (1 особа)
– Орден “За мужність” III ступеня (31 особа)
– Медаль “За військову службу Україні” (11 осіб)
– Медаль “Захиснику Вітчизни” (3 особи)Всього указом нагороджено 48 військовослужбовців різних військових звань – від солдата до підполковника. Найбільше нагороджених отримали орден “За мужність” III ступеня.

Лист про другі зміни до Угоди про позику (Проєкт «Удосконалення вищої освіти заради результатів») між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку

Цей документ вносить зміни до Угоди про позику між Україною та Світовим банком щодо проєкту «Удосконалення вищої освіти заради результатів». Сума позики складає 200 млн доларів США.Основні зміни стосуються: перерозподілу коштів між різними частинами проєкту; уточнення умов використання коштів на модернізацію вищої освіти; додавання нових положень щодо заборони використання коштів на оборонні та військові цілі.Структурно документ містить 8 пунктів змін, які стосуються: опису проєкту, умов реалізації, категорій витрат, умов використання коштів та результативних показників. Важливою зміною є скасування двох результативних показників (РВС) та перерозподіл коштів між іншими показниками.Ключові положення включають:

  • Деталізацію напрямків використання коштів на модернізацію освітньої інфраструктури
  • Встановлення нових умов моніторингу та звітності
  • Чітку заборону використання коштів на військові цілі
  • Зобов’язання укласти 87 угод із закладами вищої освіти на основі показників ефективності

Лист про другі зміни до Угоди про надання гранту Мультидонорського цільового фонду підтримки, відновлення, відбудови та реформування України (Проект «Відновлення енергозабезпечення у зимовий період та постачання енергетичних ресурсів») між Україною і Міжнародним банком реконструкції та розвитку і Міжнародною асоціацією розвитку, які діють в ролі адміністратора Мультидонорського цільового фонду підтримки, відновлення, відбудови та реформування України

Документ вносить зміни до Угоди про надання гранту між Україною та Світовим банком щодо проєкту відновлення енергозабезпечення. Загальна сума гранту складає 247 млн доларів США, з яких 200 млн спрямовуються на закупівлю обладнання для Укренерго, а 47 млн – на потреби Мінінфраструктури. Структурно зміни стосуються трьох основних аспектів Угоди:
1. Розширення переліку обладнання для інфраструктури передачі електроенергії та додавання можливості будівництва захисних укриттів;
2. Додавання нових вимог щодо екологічних та соціальних стандартів при проведенні будівельних робіт;
3. Оновлення таблиці розподілу коштів гранту за категоріями витрат. Ключові положення включають:
– 100% фінансування всіх витрат, включаючи податки;
– Обов’язкове включення в тендерну документацію вимог щодо дотримання екологічних та соціальних стандартів;
– Розширення можливостей використання коштів на будівництво захисних укриттів для підстанцій електропередачі.

Про відзначення державними нагородами України

Указ стосується відзначення державними нагородами військовослужбовців за особисту мужність у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України.Структура указу включає преамбулу та 10 розділів за видами нагород: відзнака ‘Хрест бойових заслуг’, ордени Богдана Хмельницького II та III ступенів, ордени ‘За мужність’ I, II та III ступенів, орден княгині Ольги III ступеня, орден Данила Галицького, медалі ‘За військову службу Україні’, ‘Захиснику Вітчизни’ та ‘За врятоване життя’.Основні положення указу передбачають нагородження військовослужбовців різних звань – від солдатів до підполковників. Найбільше нагороджених орденом ‘За мужність’ III ступеня (47 осіб). Серед нагороджених є дві жінки-військовослужбовці, які отримали орден княгині Ольги III ступеня. Окремо відзначені медичні працівники та особи, які рятували життя.

Про затвердження Порядку обробки та захисту персональних даних, володільцем яких є Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

Наказ затверджує Порядок обробки та захисту персональних даних в Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Документ встановлює правила роботи з персональними даними, які збирає та обробляє міністерство.Порядок складається з 5 розділів та 4 додатків. Основні розділи: загальні положення, мета та підстави обробки даних, категорії субʼєктів та склад даних, порядок обробки даних, заходи захисту даних. Додатки містять форми повідомлення про обробку даних, акту знищення даних, зобовʼязання про нерозголошення та журналу реєстрації.Ключові положення:
– Визначено категорії персональних даних та субʼєктів, чиї дані обробляються (працівники, кандидати на посади, заявники тощо)
– Встановлено порядок збору, зберігання, зміни та видалення персональних даних
– Визначено правила доступу до персональних даних та їх передачі третім особам
– Встановлено заходи технічного та організаційного захисту персональних даних

Форма щорічного звіту про виконання програми Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією та Інструкція щодо його заповнення

Наказ затверджує форму щорічного звіту та інструкцію щодо його заповнення для організацій, які є реципієнтами коштів Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією. Документ складається з двох частин: власне форми звіту та детальної інструкції щодо її заповнення. Інструкція містить 13 пунктів, які покроково описують порядок внесення інформації до кожного розділу звіту. Ключові положення документу:

  • Звіт подається щорічно протягом 10 робочих днів з моменту подачі звіту до Глобального фонду
  • Звіт містить 5 розділів: загальна інформація, використання бюджету, виконання показників, спеціальні умови та проблемні питання
  • Документ може вестися як в електронній, так і в паперовій формі
  • Термін зберігання звіту – 5 років
  • Виправлення допускаються лише із закресленням помилкової інформації та обов’язковим підписом відповідальної особи

Про затвердження форм картки моніторингу та щорічного звіту про виконання програми Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією

Наказ МОЗ №1474 від 21.08.2024 затверджує форми звітності для моніторингу виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні. Документ встановлює два види звітності – картку моніторингу та щорічний звіт, які мають подаватися основними реципієнтами програми до МОЗ протягом 10 робочих днів після подання звіту до Глобального фонду.Наказ складається з двох основних частин: затвердження форм звітності та детальної інструкції щодо їх заповнення. Департамент громадського здоров’я МОЗ зобов’язаний аналізувати подані звіти та надавати висновки Національній раді з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу протягом 30 робочих днів.Ключові положення наказу включають:
– Детальні вимоги до заповнення 6 розділів картки моніторингу (програмні модулі, спеціальні умови, рекомендовані заходи, стан виконання програми, витрати)
– Можливість ведення звітності як в електронній, так і в паперовій формі
– Термін зберігання заповнених форм – 5 років
– Чіткі вимоги до формату подання інформації, включаючи обмеження на кількість символів у поясненнях

E-mail
Password
Confirm Password