Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

[:uk]Рішення Суду (Четверта палата) від 17 жовтня 2024 року. NFŠ a.s. проти Словацької Республіки, яка діє через Міністерство освіти, науки, досліджень і спорту Словацької Республіки та Міністерство освіти, науки, досліджень і спорту Словацької Республіки. Запит на попереднє рішення – Державні закупівлі робіт, постачань та послуг – Директива 2004/18/ЄС – Поняття «державні контракти на роботи» – Комплекс угод, що складається з угоди про грант і зобов’язання купівлі – Прямий економічний інтерес для замовника – Робота, що відповідає вимогам, зазначеним замовником – Грант і зобов’язання купівлі, які є державною допомогою, сумісною з внутрішнім ринком – Директива 89/665/ЄЕС – Директива 2014/24/ЄС – Наслідки визнання, що державний контракт є недійсним – Абсолютна недійсність ex tunc. Справа C-28/23.[:]

[:uk]



Аналіз юридичних положень

Директива 2004/18/ЄС про державні контракти

Стаття 1: Визначення

Державні контракти визначаються як контракти на грошову вигоду, укладені в письмовій формі між одним або кількома економічними операторами та одним або кількома замовниками. Ці контракти стосуються виконання робіт, постачання продуктів або надання послуг у межах цієї директиви.
Контракти на виконання робіт конкретно відносяться до контрактів, які включають виконання або як проектування, так і виконання робіт, пов’язаних з діяльністю, зазначеною в Додатку I. Крім того, вони охоплюють реалізацію роботи, яка відповідає вимогам, визначеним замовником. “Робота” є результатом діяльності з будівництва або цивільного інженерії, достатнім для виконання економічної або технічної функції.
Замовники охоплюють державу, регіональні або місцеві органи влади, органи, що підпорядковуються публічному праву, а також асоціації, створені такими органами або органами, що підпорядковуються публічному праву.

Директива 2014/24/ЄС про державні закупівлі

Стаття 1: Сфера застосування

Ця директива встановлює правила для процедур закупівлі замовників щодо державних контрактів і конкурсів проектів, особливо тих, що мають вартість не менше ніж пороги, зазначені в Статті 4.

Стаття 2: Визначення

Замовники включають державу, регіональні або місцеві органи влади, органи, що підпорядковуються публічному праву, а також асоціації, створені такими органами або органами, що підпорядковуються публічному праву.
Державні контракти — це контракти на грошову вигоду, укладені в письмовій формі між одним або кількома економічними операторами та одним або кількома замовниками, що включають виконання робіт, постачання продуктів або надання послуг.
Контракти на виконання робіт є підгрупою державних контрактів, орієнтованих на реалізацію робіт на основі вимог, що зазначені замовником, при цьому замовник здійснює вирішальний вплив на тип або проектування роботи.

Стаття 83: Виконання

Держави-члени повинні забезпечити ефективну реалізацію, призначивши компетентні органи, установи або структури. Ці суб’єкти відповідають за моніторинг застосування правил державних закупівель. Якщо виявлено порушення або системні проблеми, вони мають право передавати ці питання національним аудиторам, судам, трибуналам або іншим відповідним органам.

Стаття 90: Транспозиція

Держави-члени зобов’язані прийняти необхідні закони, нормативні акти та адміністративні положення для виконання цієї директиви до 18 квітня 2016 року.

Стаття 91: Відміна

Директива 2004/18/ЄС скасовується з 18 квітня 2016 року.

Директива 89/665/ЄЕС про процедури перегляду державних контрактів

Стаття 1: Сфера застосування та доступність процедур перегляду

Держави-члени повинні забезпечити, щоб рішення замовників щодо державних контрактів могли бути ефективно переглянуті. Ці процедури перегляду повинні бути доступні будь-якій особі, яка має інтерес у отриманні певного контракту, яка була або може бути завдана шкода внаслідок передбачуваного порушення.

Стаття 2д: Недійсність

Контракт може вважатися недійсним, якщо він був укладений без попередньої публікації повідомлення про контракт в Офіційному журналі Європейського Союзу, якщо це не дозволено відповідними директивами. Наслідки такої недійсності регулюються національним законодавством, що може включати ретроактивну відміну контрактних зобов’язань.

Національні закони Словаччини

Закон № 40/1964 про цивільний кодекс

Будь-який юридичний акт, що суперечить або обходить закон, або є проти прийнятих моральних принципів, вважається недійсним.

Закон № 25/2006 про державні закупівлі

Параграф 3(3): Визначає контракт на виконання робіт як такий, що включає виконання або як проектування, так і виконання будівельних робіт, пов’язаних із зазначеними діяльностями, забезпечуючи, щоб виконані роботи відповідали економічним або технічним функціям, як це вимагає замовник.
Параграф 147а: Встановлює, що контракти, укладені з порушенням законодавства про державні закупівлі, можуть бути визнані недійсними Державною регуляторною агенцією з державних закупівель або прокурором протягом одного року з моменту їх укладення.

Закон № 343/2015 про державні закупівлі

Параграф 3(3): Розширює визначення контракту на виконання робіт, щоб включити контракти на виконання робіт, незалежно від формату, визначеного замовником, за умови, що замовник здійснює вирішальний вплив на тип або проектування будівлі.
Параграф 181: Передбачає, що зацікавлені сторони можуть звертатися до суду, щоб визнати контракти недійсними, якщо були порушені процедури державних закупівель, із конкретними термінами для подання таких вимог.[:]

E-mail
Password
Confirm Password