**Інструкція (ЄС) 2024/2616 Європейського центрального банку (ЄЦБ), датована 30 липня 2024 року, вносить зміни до Інструкції (ЄС) 2022/912 щодо новітньої системи автоматизованого реального часу Gross Settlement Express Transfer (TARGET). Ключові положення цього amendment детально наводяться нижче.**
### **Зміни до Інструкції (ЄС) 2022/912**
#### **1. Зміна до Статті 9, Пункт 8**
– **Переглянутий текст:**
– Центральні банки Євросистеми (ЦБ) забороняється реєструвати на своїх рахунках адресованих власників кодів ідентифікації банків (BIC) або доступних учасників, які мають право брати участь у TARGET, за винятком:
– Власних філій відповідного ЦБ Євросистеми.
– Суб’єктів, зазначених у Додатку I, Частина I, Стаття 4(2), пункти (a) і (b).
– Учасників, які мають рахунки, зазначені в Статті 9, пункт 2, пункт (d).
– **Наслідок:**
– Це обмежує реєстрацію певних суб’єктів ЦБ Євросистеми до специфічних винятків, забезпечуючи безпосередню участь лише уповноважених суб’єктів у TARGET.
#### **2. Зміна до Статті 11(5), Пункт (b)**
– **Переглянутий текст:**
– Уточнює характер права на кошти, що зберігаються на рахунку TARGET, коли такі кошти не є частиною майна допоміжної системи (AS). Це забезпечує дотримання політики Євросистеми щодо попереднього фінансування AS, як це опубліковано на веб-сайті ЄЦБ.
– **Наслідок:**
– Уточнює, як обробляються кошти на рахунках TARGET, особливо в ситуаціях неплатоспроможності, зміцнюючи дотримання існуючих політик щодо попереднього фінансування AS.
#### **3. Зміни до Додатків I та III**
##### **Додаток I**
– **Стаття 12: Винагорода за рахунки**
– **Пункт 1:**
– **Основні грошові рахунки (MCAs), спеціалізовані грошові рахунки (DCAs) та субрахунки:**
– Винагорода нараховується за ставкою, зазначеною в Статті 2(3)(b) Рішення (ЄС) 2024/1209 (ЄЦБ/2024/11), якщо не утримуються:
– **Мінімальні резерви:** Регулюються Регламентом Ради (ЄС) № 2531/98 та Регламентом (ЄС) 2021/378 (ЄЦБ/2021/1).
– **Надмірні резерви:** Регулюються Рішенням (ЄС) 2019/1743 (ЄЦБ/2019/31).
– **Пункт 2:**
– **Баланс на нічних рахунках технічних AS та фондів гарантій:**
– Баланси, що зберігаються на технічних рахунках TARGET Instant Payment Settlement (TIPS) або Real-Time Gross Settlement (RTGS) технічних рахунках, що використовуються для процедури розрахунків AS D, а також фонди гарантій, що утримуються фінансовими ринковими інфраструктурами Європейської економічної зони (EEA), включаючи ті, що на рахунках фондів гарантій AS, винагороджуються за ставкою, зазначеною в Статті 2(3)(c) Рішення (ЄС) 2024/1209.
– **Пункт 3:**
– **Депозити уряду:**
– Винагорода нараховується відповідно до Статті 2(3)(a) Рішення (ЄС) 2024/1209 (ЄЦБ/2024/11), можливо, з зазначеною ставкою, якщо це застосовно.
– **Додаток II: Процедури компенсації**
– **Умови для пропозицій компенсації (Пункт 2(a)):**
– Учасники можуть вимагати адміністративний збір та компенсацію відсотків, якщо через технічний збій TARGET:
– Наказ про грошовий переказ не був виконаний у робочий день, коли він був прийнятий, або не міг бути поданий.
– Учасник намагався використовувати заходи обробки непередбачених ситуацій, включаючи запит на підтримку від свого центрального банку.
– **Розрахунок компенсації (Пункт 3):**
– **Компенсація відсотків (a)(ii):**
– Розраховується за нижчою з:
– Короткострокової процентної ставки євро (€STR) мінус 20 базисних пунктів.
– Ставки маржинального кредитування.
– Для наказів про грошовий переказ до депозитного фонду застосовується ставка депозитного фонду.
– Застосовується до суми нездійсненого наказу про грошовий переказ за кожен день, що підлягає впливу.
– **Звернення до маржинального кредитного фонду (b)(ii):**
– Компенсація відсотків є різницею між ставкою маржинального кредитування та референтною ставкою.
– Розраховується на суму звернення через технічний збій.
– **Процедурні правила (Пункт 4):**
– **Терміни подання:**
– Претензії повинні бути подані протягом чотирьох тижнів з моменту збою.
– Додаткова інформація, що запитується, повинна бути надана протягом двох тижнів.
– **Оцінка та комунікація:**
– Претензії оцінюються протягом 14 тижнів з моменту збою (або після періоду обслуговування резервів для специфічних випадків).
– Учасники мають чотири тижні, щоб прийняти або відхилити пропозиції компенсації.
– **Додаток V, Пункт 6: Фази бізнес-дня TARGET**
– **Оновлена таблиця:**
– Надає детальний розклад бізнес-дня TARGET, включаючи часи для процесів розрахунків, вікна обслуговування, терміни завершення та обробку різних типів рахунків, таких як MCAs, RTGS DCAs, TIPS DCAs та T2S DCAs (TARGET2-Securities DCAs).
– **Додаток VI: Платежі**
– **Розділ 6: Платежі для власників TIPS DCA**
– **Щомісячна фіксована плата:**
– 800 євро за TIPS DCA, включаючи один доступний BIC.
– **Додаткові доступні сторони:**
– 20 євро за кожну додаткову доступну сторону до 50; безкоштовно понад це.
– **Комісії за транзакції:**
– 0,001 євро за наказ про миттєвий переказ або позитивну відповідь на повернення, стягується з власників TIPS DCA під час дебетування та кредитування, незалежно від розрахунку.
– **Накази на передачу ліквідності:**
– Безкоштовно за перекази з TIPS DCAs на MCAs, RTGS DCAs, субрахунки, рахунки нічних депозитів, технічні рахунки TIPS AS або T2S DCAs.
– **Розділ 7: Платежі для AS, що використовують процедуру розрахунку TIPS AS**
– **Щомісячна фіксована плата:**
– 3000 євро за технічний рахунок TIPS AS.
– **Додаткові доступні сторони:**
– 20 євро за кожну додаткову доступну сторону до 50; безкоштовно понад це.
– **Комісії за транзакції:**
– 0,001 євро за наказ про миттєвий переказ або позитивну відповідь на повернення, стягується з власників технічного рахунку TIPS AS під час дебетування та кредитування, незалежно від розрахунку.
– **Накази на передачу ліквідності:**
– Безкоштовно за перекази з технічних рахунків TIPS AS на TIPS DCAs.
– **Щомісячна плата на основі обсягу:**
– На основі валового обсягу здійснених миттєвих платежів, майже миттєвих платежів та позитивних відповідей на повернення.
– Платежі варіюються від 0,00015 до 0,00040 євро за транзакцію, зменшуючись з більшими обсягами.
##### **Додаток III**
– **Оновлення визначень:**
– **Пункт (11): “Філія”**
– Визначається відповідно до Статті 4(1), пункт (17) Регламенту (ЄС) № 575/2013 або пункту (30) Статті 4(1) Директиви 2014/65/ЄС, за винятком випадків, що зазначені в Статті 9(8) цієї Інструкції.
– **Пункт (42): “Майже миттєві платежі”**
– Визначається як переказ грошового наказу, що відповідає:
– Додатковим необов’язковим послугам SEPA Credit Transfer (SCT AOS) NL стандарту для миттєвого оброблення SEPA переказів.
– Схемі SEPA One-Leg Out Instant Credit Transfer (OCTs Inst) Європейської платіжної ради.
### **Деталі впровадження**
#### **Стаття 2: Порядок набрання чинності та впровадження**
– **Дійсність:**
– Інструкція набирає чинності після повідомлення національним центральним банкам (НЦБ).
– **Дата застосування:**
– НЦБ повинні дотримуватися та застосовувати положення з 1 грудня 2024 року.
– **Вимога повідомлення:**
– НЦБ повинні повідомити ЄЦБ про свої заходи забезпечення дотримання до 31 жовтня 2024 року.
#### **Стаття 3: Адресати**
– **Отримувачі:**
– Інструкція адресована всім центральним банкам Євросистеми.
### **Посилання на інші правові акти**
– **Рішення (ЄС) 2024/1209 (ЄЦБ/2024/11):**
– Встановлює ставки винагороди для немонетарних політичних депозитів.
– **Регламент Ради (ЄС) № 2531/98:**
– Регулює застосування мінімальних резервів ЄЦБ.
– **Регламент (ЄС) 2021/378 (ЄЦБ/2021/1):**
– Деталізує розрахунок і винагороду мінімальних резервів.
– **Рішення (ЄС) 2019/1743 (ЄЦБ/2019/31):**
– Стосується винагороди за надмірні резерви та певні депозити.
– **Інструкція (ЄС) 2019/671 (ЄЦБ/2019/7):**
– Стосується операцій з управління активами та зобов’язаннями НЦБ.
– **Регламент (ЄС) № 575/2013:**
– Стосується пруденційних вимог до кредитних установ.
– **Директива 2014/65/ЄС:**
– Стосується ринків фінансових інструментів.
### **Резюме ключових положень**
1. **Коригування винагороди за рахунками:**
– Узгоджує винагороду різних рахунків TARGET зі ставками, зазначеними в Рішенні (ЄС) 2024/1209, забезпечуючи узгодженість у межах Євросистеми.
2. **Уточнення щодо реєстрації учасників:**
– Обмежує суб’єкти, яких ЦБ Євросистеми можуть реєструвати на своїх рахунках у TARGET, посилюючи безпеку та цілісність системи.
3. **Уточнення механізму компенсації:**
– Оновлює умови, за яких учасники можуть вимагати компенсацію через технічні збої.
– Уточнює методи розрахунку компенсації відсотків, забезпечуючи справедливість і прозорість.
4. **Оновлення операційного розкладу:**
– Надає детальний графік бізнес-дня TARGET, відображаючи поточні операційні практики та терміни для процесів розрахунків.
5. **Перегляд структури зборів:**
– Впроваджує нові збори для власників TIPS DCA та користувачів AS, сприяючи ефективності та відшкодуванню витрат.
– Здійснює плату на основі обсягу для AS, заохочуючи більші обсяги транзакцій зменшенням одиничних витрат.
6. **Оновлення визначень:**
– Забезпечує, щоб ключові терміни відповідали чинному законодавству ЄС, надаючи ясність і зменшуючи неоднозначність.
### **Висновок**
Зміни, запроваджені Інструкцією (ЄС) 2024/2616, слугують для оновлення та вдосконалення операційних і процедурних аспектів системи TARGET. Узгоджуючи винагороду рахунків з останніми рішеннями, уточнюючи реєстрацію учасників, вдосконалюючи процедури компенсації, оновлюючи операційні графіки, переглядаючи структури зборів та оновлюючи визначення, ЄЦБ прагне підвищити ефективність, прозорість і узгодженість операцій TARGET у межах Євросистеми.
[:]