Делегований Регламент Комісії (ЄС) 2025/1393
Цей регламент вносить зміни до Делегованого Регламенту (ЄС) 2025/1184 шляхом введення положення про перегляд. Зокрема, він вимагає від Європейської Комісії оцінити до 31 грудня 2025 року, чи слід включати країни з призупиненим членством у Групі з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) до списку ЄС третіх країн з високим рівнем ризику щодо відмивання грошей та фінансування тероризму. Визначення ґрунтуватиметься на тому, чи відповідають ці країни критеріям, викладеним у Делегованому Регламенті (ЄС) 2016/1675.
Імплементаційний Регламент Комісії (ЄС) 2025/1758
Цей регламент оновлює Додатки V та XIV до Імплементаційного Регламенту (ЄС) 2021/404, які стосуються ввезення птиці, зародкових продуктів птиці та свіжого м’яса птиці до ЄС з Великобританії. Оновлення передбачають коригування конкретних зон у Великобританії, з яких дозволено імпорт цих продуктів, що відображає останні спалахи високопатогенного пташиного грипу (HPAI). Регламент визначає зміни, такі як заміна записів зон і додавання нових записів зон із відповідними географічними описами.
Рішення про внесення змін до Рішення № 4/2023
Це Рішення оновлює стандартні форми, які використовуються для комунікації та обміну інформацією між державами-членами ЄС та Великобританією щодо ПДВ та стягнення податків і зборів. Зміни розроблені для покращення зручності використання форм та узгодження їх із системою Exchange of Forms (EoF). Оновлені форми сприятимуть кращій адміністративній співпраці та відшкодуванню вимог, а Додаток I до Рішення № 4/2023, що містить стандартні форми, замінено новими формами.
Рішення Суду ЄАВТ щодо Ісландії та Регламенту (ЄС) 2023/315
Суд ЄАВТ постановив, що Ісландія не включила Делегований Регламент Комісії (ЄС) 2023/315 до свого національного законодавства, порушивши свої зобов’язання згідно з Угодою про Європейський економічний простір (ЄЕП). Розглянутий регламент вносить зміни до регуляторних технічних стандартів щодо дати набрання чинності зобов’язаннями щодо клірингу для певних типів контрактів.
Рішення Наглядового органу ЄАВТ 061/25/COL
Це рішення визначає ринки продуктів і послуг у секторі електронних комунікацій, які можуть підлягати регулюванню ex-ante. Воно рекомендує національним регуляторним органам проаналізувати конкретні ринки, перелічені в Додатку, зосереджуючись на оптовому місцевому доступі, що надається у фіксованому місці, та оптовій виділеній пропускній здатності. Рішення наголошує на сприянні конкуренції, внутрішньому ринку та інтересам кінцевих користувачів, заохочуючи інвестиції у високопродуктивні мережі.
Рішення Суду ЄАВТ щодо Директиви (ЄС) 2015/849
Суд ЄАВТ роз’яснив тлумачення «законного інтересу» згідно зі статтею 30(5)(c) Директиви (ЄС) 2015/849, яка стосується доступу до інформації про бенефіціарних власників. Суд заявив, що жертви предикатних злочинів, пов’язаних з відмиванням грошей або фінансуванням тероризму, можуть мати законний інтерес в отриманні доступу до цієї інформації. Крім того, він підтвердив, що демонстрація такого інтересу є необхідною та достатньою умовою для доступу, надаючи вказівки національним органам влади, які обробляють такі запити.
Рішення Суду ЄАВТ у справі E-9/23, Наглядовий орган ЄАВТ проти Королівства Норвегія
Суд ЄАВТ відхилив заяву, подану Наглядовим органом ЄАВТ, в якій стверджувалося, що Норвегія порушила статтю 36 Угоди про ЄЕП, статтю 20(2) Регламенту (ЄС) № 883/2004 про координацію систем соціального забезпечення, статтю 3 Угоди про ЄЕП та принцип правової визначеності щодо національних правил і практики, що регулюють доступ до стаціонарного лікування в інших державах ЄЕП. Суд не виявив порушень Норвегією зазначених положень.
А тепер розглянемо детальніше кожен з опублікованих сьогодні актів:
Делегований Регламент (ЄС) 2025/1393 Комісії від 8 липня 2025 року, що вносить зміни до Делегованого Регламенту (ЄС) 2025/1184 з метою введення застереження про перегляд
Цей Делегований Регламент (ЄС) 2025/1393 Комісії вводить застереження про перегляд до Делегованого Регламенту (ЄС) 2025/1184, який стосується переліку третіх країн з високим рівнем ризику щодо відмивання грошей та фінансування тероризму. Регламент зобов’язує Комісію оцінити до 31 грудня 2025 року, чи слід вносити зміни до переліку третіх країн з високим рівнем ризику, враховуючи ті країни, членство яких у Групі з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) призупинено через порушення її основних принципів. Ця оцінка визначить, чи слід додавати ці країни до переліку третіх країн з високим рівнем ризику, як це зазначено в Делегованому Регламенті (ЄС) 2016/1675.
Регламент складається з двох статей. Стаття 1 вводить статтю 1a до Делегованого Регламенту (ЄС) 2025/1184, яка передбачає зобов’язання Комісії переглянути треті країни з призупиненим членством у FATF та завершити оцінку до 31 грудня 2025 року. Стаття 2 встановлює, що регламент набирає чинності через двадцять днів після його опублікування в Офіційному віснику Європейського Союзу і є обов’язковим у повному обсязі та підлягає безпосередньому застосуванню в усіх державах-членах. Цей регламент додає новий рівень контролю, вимагаючи від Комісії незалежно оцінювати країни з призупиненим членством у FATF, навіть якщо вони наразі не підлягають посиленому моніторингу або закликам до дій з боку FATF.
Найважливішим положенням є стаття 1, яка вводить зобов’язання для Комісії переглянути та оцінити треті країни з призупиненим членством у FATF до 31 грудня 2025 року. Це забезпечує, щоб перелік третіх країн з високим рівнем ризику в ЄС залишався актуальним та реагував на мінливі загрози для цілісності фінансової системи ЄС, особливо з огляду на поточну геополітичну ситуацію.
Імплементаційний Регламент Комісії (ЄС) 2025/1758 від 21 серпня 2025 року, що вносить зміни до Додатків V та XIV до Імплементаційного Регламенту (ЄС) 2021/404 щодо записів для Сполученого Королівства у переліках третіх країн, територій або зон таких країн, дозволених для ввезення до Союзу партій птиці та зародкових продуктів птиці, а також свіжого м’яса птиці
Цей Імплементаційний Регламент Комісії (ЄС) 2025/1758 вносить зміни до Додатків V та XIV до Імплементаційного Регламенту (ЄС) 2021/404, зокрема, щодо записів для Сполученого Королівства у переліках третіх країн, дозволених для ввезення до Союзу партій птиці, зародкових продуктів птиці та свіжого м’яса птиці. Регламент коригує зони, з яких ці продукти можуть бути імпортовані до ЄС, на основі нещодавніх спалахів високопатогенного грипу птиці (HPAI) у Великобританії.
Регламент змінює Додатки V та XIV до Імплементаційного Регламенту (ЄС) 2021/404. Він оновлює Розділ B Частини 1 та Частину 2 Додатку V, а також Розділ B Частини 1 Додатку XIV, в яких перелічено зони в межах Сполученого Королівства, з яких птиця та пов’язані з нею продукти можуть бути імпортовані. Зміни включають заміну записів для зон GB-2.382 та GB-2.384, додавання нових записів для зон GB-2.390 та GB-2.391, а також надання описів для цих нових зон на основі їх географічного розташування в Англії. Ці зміни відображають призупинення та повторний дозвіл на імпорт з конкретних областей через нещодавні спалахи HPAI.
Найважливішими положеннями для практичного використання є оновлені переліки зон у Великобританії, з яких птиця, зародкові продукти та свіже м’ясо птиці можуть бути імпортовані до ЄС. Підприємства, які займаються імпортом цих продуктів з Великобританії, повинні знати про конкретні зони, перелічені в Додатках V та XIV, щоб забезпечити дотримання правил ЄС. Регламент також визначає дати, з яких застосовуються певні обмеження або дозволи, що має вирішальне значення для визначення придатності партій для ввезення до Союзу.
Рішення № 1/2025 Спеціалізованого комітету з питань торгівлі з адміністративного співробітництва у сфері ПДВ та стягнення податків і зборів, створеного Угодою про торгівлю та співробітництво між Європейським Союзом та Європейським Співтовариством з атомної енергії, з однієї сторони, та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії, з іншої сторони, від 31 липня 2025 року, що вносить зміни до Рішення № 4/2023 щодо стандартних форм для повідомлення інформації та статистичних даних, передачі інформації через спільну комунікаційну мережу та практичних домовленостей щодо організації контактів між центральними офісами зв’язку та відділами зв’язку [2025/1755]
Це Рішення вносить зміни до Рішення № 4/2023 щодо стандартних форм, які використовуються для комунікації та обміну інформацією між державами-членами ЄС та Сполученим Королівством стосовно ПДВ та стягнення податків і зборів, як це передбачено Угодою про торгівлю та співробітництво. Зміна має на меті оновити та покращити ці стандартні форми, щоб забезпечити їхню подальшу актуальність та зручність використання для податкових органів. Це включає зміни до структури форм та введення нових позначень і розділів. Зміни узгоджують форми з системою обміну формами (EoF), що покращує адміністративну співпрацю та стягнення вимог між сторонами.
Рішення складається з двох статей. Стаття 1 передбачає, що Додаток I до Рішення № 4/2023, який містить стандартні форми, замінюється текстом, включеним до Додатка до цього Рішення. Стаття 2 передбачає, що Рішення набирає чинності з дати його прийняття. Основною зміною є заміна існуючих стандартних форм оновленими версіями, розробленими для підвищення ефективності та результативності обміну інформацією, пов’язаною з ПДВ та стягненням податків. Ці нові форми призначені для узгодження з системою обміну формами (EoF), яка була оновлена Імплементаційним рішенням Комісії C(2024)8903.
Найважливішим положенням цього Рішення є заміна Додатка I до Рішення № 4/2023, оскільки це безпосередньо впливає на формат і зміст стандартних форм, які використовуються податковими органами в ЄС і Великобританії для запиту та надання інформації, проведення адміністративних розслідувань та обміну інформацією спонтанно. Податкові органи та відповідний персонал повинні ознайомитися з новими формами для забезпечення дотримання та ефективної комунікації відповідно до Угоди про торгівлю та співробітництво.
РІШЕННЯ СУДУ від 7 травня 2025 року у справі E-22/24 – Наглядовий орган ЄАВТ проти Ісландії (Невиконання державою ЄАВТ своїх зобов’язань – Регламент (ЄС) 2023/315 – Регуляторні технічні стандарти)
Це рішення Суду ЄАВТ щодо невиконання Ісландією зобов’язання щодо включення Делегованого регламенту Комісії (ЄС) 2023/315 до свого національного законодавства, як це вимагається Угодою про Європейський економічний простір (ЄЕП). Наглядовий орган ЄАВТ подав позов проти Ісландії за неімплементацію регламенту, який вносить зміни до регуляторних технічних стандартів щодо ефективної дати застосування зобов’язань з клірингу для певних видів контрактів. Суд постановив, що Ісландія не виконала своїх зобов’язань за Угодою про ЄЕП. Як наслідок, Ісландії наказано понести судові витрати.
Рішення складається з короткого вступу, в якому викладено суть справи, сторони, які беруть участь (Наглядовий орган ЄАВТ проти Ісландії), та правову основу позову (стаття 7 Угоди про ЄЕП). Основною частиною рішення є резолютивна частина, яка містить два пункти: 1) констатація того, що Ісландія не виконала своїх зобов’язань, не включивши Регламент (ЄС) 2023/315 до свого внутрішнього правового порядку, і 2) наказ Ісландії понести судові витрати. У тексті не згадуються попередні версії.
Найважливішим положенням є констатація того, що Ісландія не виконала своїх зобов’язань за статтею 7 Угоди про ЄЕП. Це підкреслює важливість того, щоб держави-члени ЄЕП включали регламенти ЄС до свого національного законодавства для забезпечення уніфікованого застосування права ЄЕП в усьому регіоні. Рішення слугує нагадуванням про юридичні зобов’язання держав-членів ЄЕП та наслідки їх невиконання.
Рішення Наглядового органу ЄАВТ № 061/25/COL від 9 квітня 2025 року Рекомендація Наглядового органу ЄАВТ щодо відповідних ринків продуктів і послуг у секторі електронних комунікацій, які підлягають регулюванню ex ante відповідно до Акту, зазначеного в пункті 5czs Додатку XI до Угоди про ЄЕП (Директива (ЄС) 2018/1972 Європейського Парламенту та Ради від 11 грудня 2018 року, що встановлює Європейський кодекс електронних комунікацій), з урахуванням змін, внесених Протоколом 1 до Угоди про ЄЕП та галузевими адаптаціями, що містяться в Додатку XI до цієї Угоди [2025/1754]
Це Рішення Наглядового органу ЄАВТ 061/25/COL визначає ринки продуктів і послуг у секторі електронних комунікацій, які можуть підлягати регулюванню ex-ante. Воно спрямоване на забезпечення уніфікованого застосування нормативно-правової бази в межах ЄЕП, сприяння конкуренції, внутрішньому ринку та інтересам кінцевих користувачів, а також заохочення інвестицій у високопродуктивні мережі. Рекомендація визначає ринки, де регулювання ex-ante може бути виправданим, підкреслюючи поступове скорочення галузевих правил у міру розвитку конкуренції.
Рішення структуровано навколо кількох ключових міркувань, включаючи бар’єри для входу, структуру ринку та достатність конкурентного права. Воно замінює Рекомендацію Органу від 2016 року, адаптуючись до технологічних, ринкових і регуляторних змін. Документ розглядає критерії визначення того, чи потребує ринок регулювання ex-ante, зосереджуючись на бар’єрах для входу, тенденції до ефективної конкуренції та адекватності конкурентного права для усунення недоліків ринку. Він також стосується аналізу географічних ринків і конкретних оптових ринків широкосмугового зв’язку. У додатку перелічено конкретні ринки, які повинні аналізувати національні регуляторні органи.
Найважливішими положеннями цього акту є рекомендація національним регуляторним органам аналізувати ринки продуктів і послуг, визначені в Додатку, та інструкція щодо виконання тесту за трьома критеріями при розгляді того, чи будь-який з ринків, перелічених у Додатку, не підлягає регулюванню ex ante в конкретних національних умовах. Рекомендація також визначає, як національні регуляторні органи повинні визначати відповідні географічні ринки на своїй території. Перелічені ринки в Додатку: Оптовий місцевий доступ, що надається у фіксованому місці, та Оптова виділена потужність.
Рішення Суду від 7 травня 2025 року у об’єднаних справах E-1/24 та E-7/24 – TC та – AA (Боротьба з відмиванням грошей – Директива (ЄС) 2015/849 – Стаття 30(5)(c) – Доступ до інформації про кінцевих бенефіціарних власників – Директива (ЄС) 2018/843 – Чинність законодавчих актів – Принцип однорідності – Основні права – Повага до приватного життя – Захист персональних даних – Свобода вираження поглядів – Національна процесуальна автономія – Принцип ефективності – Регламент (ЄС) 2016/679)
Це рішення Суду щодо тлумачення Директиви (ЄС) 2015/849, зокрема статті 30(5)(c), яка стосується доступу до інформації про кінцевих бенефіціарних власників у контексті зусиль з боротьби з відмиванням грошей. Суд роз’яснює критерії доступу до цієї інформації, особливо те, що становить «законний інтерес» для тих, хто прагне отримати доступ. У рішенні збалансовано потребу в прозорості у боротьбі з фінансовими злочинами з основними правами на приватне життя та захист даних кінцевих бенефіціарних власників. Воно також стосується процесуальних аспектів, пов’язаних з доступом до національних реєстрів бенефіціарної власності.
Рішення стосується двох окремих, але пов’язаних між собою справ (E-1/24 та E-7/24). Справа E-7/24 роз’яснює, що особи, яким завдано шкоди предикатними злочинами, пов’язаними з відмиванням грошей або фінансуванням тероризму, можуть мати законний інтерес у доступі до інформації про кінцевих бенефіціарних власників, оцінка якого має здійснюватися в кожному конкретному випадку. Підкреслюється, що демонстрація законного інтересу є необхідною та достатньою умовою для доступу. Рішення також роз’яснює, що, хоча національні процесуальні правила регулюють доступ, вони повинні відповідати принципам еквівалентності та ефективності. Справа E-1/24 роз’яснює, що стаття 30(5) Директиви (ЄС) 2015/849 не вимагає і не виключає національне законодавство, яке вимагає від особи, яка запитує доступ до інформації про кінцевих бенефіціарних власників, назвати суб’єкт, щодо якого запитується інформація.
Найважливішими положеннями цього рішення є ті, що роз’яснюють тлумачення «законного інтересу» в контексті доступу до інформації про кінцевих бенефіціарних власників. Зокрема, у рішенні зазначено, що жертви предикатних злочинів можуть мати законний інтерес, і що демонстрація такого інтересу є необхідною та достатньою умовою для отримання доступу. Це роз’яснення надає настанови національним органам влади та судам держав ЄЕЗ під час імплементації Директиви та обробки запитів на доступ до інформації про кінцевих бенефіціарних власників. У рішенні також підкреслюється необхідність того, щоб національні процесуальні правила поважали принципи еквівалентності та ефективності, гарантуючи, що право на доступ до інформації не буде надмірно ускладнено надмірно жорсткими вимогами.
Рішення Суду від 7 травня 2025 року у справі E-9/23 – Наглядовий орган ЄАВТ проти Королівства Норвегія (Регламент (ЄС) № 883/2004 – Стаціонарне лікування за кордоном – Альтернативні схеми – Ефективний захист прав ЄЕЗ – Юридична визначеність – Стаття 20(2) Регламенту № 883/2004 – Стаття 36 Угоди про ЄЕЗ – Прийнятність – Стаття 31 Угоди про Суд)
Це резюме Рішення Суду у справі E-9/23, Наглядовий орган ЄАВТ проти Королівства Норвегія, винесеного 7 травня 2025 року. Справа стосувалася заяви Наглядового органу ЄАВТ про те, що Норвегія порушила статтю 36 Угоди про ЄЕЗ, статтю 20(2) Регламенту (ЄС) № 883/2004 про координацію систем соціального забезпечення, статтю 3 Угоди про ЄЕЗ та принцип юридичної визначеності, щодо національних правил і практики, що регулюють доступ до стаціонарного лікування в інших державах ЄЕЗ.
Рішення складається з двох пунктів. По-перше, Суд відхилив заяву, подану Наглядовим органом ЄАВТ. По-друге, Суд постановив, що Наглядовий орган ЄАВТ несе власні витрати та витрати Королівства Норвегія.
Ключовим висновком з цього рішення є те, що Суд не виявив порушень Норвегією зазначених положень Угоди про ЄЕЗ та Регламенту (ЄС) № 883/2004 стосовно її національних правил і практики, що регулюють доступ до стаціонарного лікування в інших державах ЄЕЗ. Це означає, що існуюча в Норвегії система авторизації та надання доступу до такого лікування була визнана такою, що відповідає законодавству ЄЕЗ у цій конкретній справі.